Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013D0442

    2013/442/EU: Rozhodnutí Komise ze dne 21. srpna 2013 o vytvoření ročních seznamů priorit pro vypracování kodexů sítě a pokynů na rok 2014 Text s významem pro EHP

    Úř. věst. L 224, 22.8.2013, p. 14–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2013/442/oj

    22.8.2013   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    L 224/14


    ROZHODNUTÍ KOMISE

    ze dne 21. srpna 2013

    o vytvoření ročních seznamů priorit pro vypracování kodexů sítě a pokynů na rok 2014

    (Text s významem pro EHP)

    (2013/442/EU)

    EVROPSKÁ KOMISE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

    s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 714/2009 ze dne 13. července 2009 o podmínkách přístupu do sítě pro přeshraniční obchod s elektřinou a o zrušení nařízení (ES) č. 1228/2003 (1) a nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 715/2009 ze dne 13. července 2009 o podmínkách přístupu k plynárenským přepravním soustavám a o zrušení nařízení (ES) č. 1775/2005 (2), a zejména na čl. 6 odst. 1 uvedených nařízení,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)

    Evropská rada dne 4. února 2011 stanovila rok 2014 jako cílový rok pro dokončení vnitřního trhu s elektřinou a zemním plynem. Třetí energetický balíček je významným krokem k dosažení tohoto cíle. Je však třeba dalšího úsilí, aby byl možný volný tok zemního plynu a elektrické energie v celé Evropě. Kodexy sítě a pokyny, které stanoví třetí balíček, poskytnou pro tento další rozvoj příslušná pravidla.

    (2)

    Jako první krok k vypracování závazných evropských kodexů sítě musí Komise v souladu s čl. 6 odst. 1 nařízení (ES) č. 714/2009 (dále jen „nařízení o elektřině“) a čl. 6 odst. 1 nařízení (ES) č. 715/2009 (dále jen „nařízení o plynu“) vytvořit roční seznam priorit, jímž stanoví oblasti, které mají být do vypracování kodexů sítě zahrnuty. Při stanovování priorit musí Komise konzultovat Agenturu pro spolupráci energetických regulačních orgánů (dále jen „ACER“), příslušnou Evropskou síť provozovatelů přenosových/přepravních soustav (dále jen „ENTSO“) a další příslušné zúčastněné strany. Tímto rozhodnutím se stanoví priority, o nichž Komise rozhodla na základě výsledků veřejné konzultace.

    (3)

    Pro plánování prostředků je důležité každoročně stanovit klíčové oblasti pro vytváření kodexů sítě a pokynů. Jakmile je oblast poprvé stanovena jako důležitá, je třeba zahájit vymezení jejího rozsahu, aby bylo možné zjistit potřebnou míru harmonizace. V klíčových oblastech, v nichž již začala práce na vytváření kodexů sítě a pokynů, bude tato činnost pokračovat a dokončí se.

    (4)

    Veřejná konzultace požadovaná podle čl. 6 odst. 1 nařízení o elektřině a nařízení o plynu proběhla v období od 2. dubna do 13. května 2013. Komise obdržela 22 odpovědí (3).

    (5)

    V průběhu veřejné konzultace byly vzneseny tyto hlavní obecné připomínky:

    a)

    Z veřejné konzultace jasně vyplynulo, že zúčastněné strany podporují cílený přístup Komise, která stanoví priority s ohledem na provedení klíčových prvků, jež jsou potřebné pro dokončení vnitřního trhu s energií. Zúčastněné strany jsou toho názoru, že Komise v rámci konzultace vymezila nejdůležitější úkoly, které je třeba pro další integraci vnitřního trhu s energií provést, a žádné další úkoly by se do ročního seznamu priorit na rok 2014 přidávat neměly.

    b)

    Několik zúčastněných stran zdůrazňuje význam řádného provedení kodexů sítě, které již byly přijaty, a některé strany vyzývají k aktivnější úloze Komise a agentury ACER při zajišťování soudržného provádění. Zúčastněné strany dále žádají jednoznačné informace ohledně budoucích změn přijatých kodexů sítě a jejich řízení. Jedna zúčastněná strana konstatuje naléhavou potřebu globálního a jednotného seznamu definic, který by platil pro všechny kodexy sítě.

    c)

    Některé zúčastněné strany zdůraznily význam transparentního, účinného a soudržného procesu, který zaručuje včasné zapojení a úzkou spolupráci zúčastněných stran. Vyskytl se rovněž názor, že je třeba stanovit nezbytné lhůty pro vypracování důkladných kodexů sítě, které poskytnou dostatek času pro konzultace zúčastněných stran. V této souvislosti zúčastněné strany požadovaly, aby byla k předlohám návrhů rámcových pokynů a kodexů sítě přiložena příslušná posouzení dopadů, která byla předmětem konzultace se zúčastněnými stranami.

    (6)

    Hlavní připomínky vznesené v průběhu veřejné konzultace, pokud jde o roční seznam priorit na rok 2014 pro pravidla pro elektroenergetickou síť:

    a)

    Několik zúčastněných stran vyjádřilo obavy, že vytvářené kodexy sítě neposkytují dostatečnou úroveň harmonizace na evropské úrovni, a poukazovaly na skutečnost, že řada rozhodnutí (např. ohledně hodnot a metodik) se nepřijímá přímo v kodexu, ale ponechává se na dalším rozhodování/schvalování ze strany provozovatelů přenosových soustav a vnitrostátních regulačních orgánů. Zúčastněné strany se obávají, že by to mohlo vést ke vzniku dodatečného regulačního stupně na evropské úrovni, čímž by se stávající rozdíly v pravidlech pro řízení sítě a uspořádání trhu spíše prohloubily, než vyřešily.

    b)

    Některé zúčastněné strany vyjádřily obavy z možných nesrovnalostí mezi kodexy sítě a uvedly, že vytváření několika kodexů sítě v rámci téhož rámcového pokynu se neprojevilo jako nejúčinnější způsob stanovení evropských pravidel, a proto navrhovaly, aby se vypracoval pouze jeden kodex sítě v souladu s příslušným rámcovým pokynem. Některé strany zdůrazňovaly, že aby byla zajištěna konzistentnost alespoň některých kodexů sítě, je třeba je vypracovávat společně, jako např. pravidla týkající se požadavků na výrobce, pravidla pro (předběžné) dlouhodobější přidělování kapacity, pravidla pro vyrovnávání a pravidla týkající se požadavků v případě stavu nouze.

    c)

    Několik zúčastněných stran podporuje vypracování pravidel v oblasti harmonizovaných struktur přenosových sazeb vzhledem k tomu, že stávající rozdíly ve strukturách sazeb vedou k nerovnostem mezi výrobci elektřiny v rámci EU, neboť někteří například musí platit distribuční sazby, a jiní nikoli.

    d)

    Zástupci sítě ENTSO-E vyjádřili své znepokojení nad tím, že roční seznam priorit na rok 2014 neobsahuje pravidla o investičních pobídkách, přestože byla uvedena v seznamu na rok 2013. ENTSO-E je toho názoru, že spoléhání se na postup stanovený v novém nařízení o hlavních směrech pro transevropskou energetickou infrastrukturu (4) (dále jen „nařízení TEN-E“), podle nějž může EK vydat pokyny, jestliže se domnívá, že metodika, která má být do 31. března 2014 zveřejněna vnitrostátními regulačními orgány na základě doporučení osvědčených postupů od agentury ACER, není dostačující k zajištění včasného provádění projektů společného zájmu, ohrožuje účinnost celého nařízení TEN-E.

    (7)

    Hlavní připomínky vznesené v průběhu veřejné konzultace, pokud jde o roční seznam priorit na rok 2014 pro pravidla pro plynárenskou soustavu:

    a)

    Většina zúčastněných stran vítá, že do seznamu priorit na rok 2014 byla zařazena dodatečná kapacita, a zdůrazňuje, že je nutné pravidla během přípravy důkladně konzultovat se zúčastněnými stranami a že pravidla musí být soudržná s kodexem sítě pro mechanismy přidělování kapacity. Několik zúčastněných stran včetně zástupců sítě ENTSO-G poukazuje na silné vzájemné působení pravidel o sazbách a o dodatečné kapacitě a na fakt, že je třeba věnovat pozornost souladu mezi oběma tématy.

    b)

    Několik zúčastněných stran včetně zástupců sítě ENTSO-G podporuje myšlenku, aby se v roce 2014 provedlo vymezení rozsahu pravidel pro obchodování s cílem zjistit, zda jsou nutná harmonizovaná evropská pravidla pro vytváření produktů kapacity a smluv o kapacitě, pokud jde o stabilitu, omezení přidělování a sekundární trhy. Vymezení rozsahu vezme v úvahu zkušenosti získané při provádění kodexu sítě pro mechanismy přidělování kapacity a vyrovnávání a možné dopady většího pronikání energie z obnovitelných zdrojů na trhy s elektřinou. Jedna zúčastněná strana navrhuje uskutečnit postupnou analýzu rozdílů ve smluvních podmínkách a postupech provozovatelů přepravních soustav v každém propojovacím bodě. ENTSO-G vyzývá k uznání skutečnosti, že nesoulad v oblasti kapacity a různé úrovně stability jsou nevyhnutelným důsledkem zavádění vstupně-výstupních systémů. Jedna zúčastněná strana se postavila výrazně proti další harmonizaci vytváření produktů kapacity a smluv o kapacitě, jelikož není povinné a vedlo by k nedostatečné nabídce pevné kapacity a v konečném důsledku k neefektivním investicím. Dále bylo uvedeno, že pravidla pro obchodování by neměla dále komplikovat proces provádění nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1227/2011 (5) o integritě a transparentnosti trhu s energií.

    c)

    Jedna zúčastněná strana požaduje kodex sítě pro jakost zemního plynu a kodex sítě pro účinnost v souvislosti s referenční úrovní včetně tarifů, aby bylo možné účinně a účelně dosáhnout cíle vnitřního trhu, a jako první krok navrhuje dát agentuře ACER mandát ke srovnání všech evropských provozovatelů přepravních soustav, a to včetně veškerých poskytovaných služeb.

    d)

    Jedna zúčastněná strana navrhuje, aby bylo na seznam priorit zařazeno vypracování pokynů k řešení situace historických smluv v souladu s čl. 23 odst. 1 nařízení (ES) č. 715/2009.

    (8)

    Ačkoli se toto rozhodnutí zaměřuje pouze na stanovení ročních seznamů priorit na rok 2014, Komise rovněž konzultovala zúčastněné strany v otázce potřebnosti a možného rozsahu působnosti kodexů sítě a pokynů, které by mohly představovat klíčové oblasti po roce 2014, aby tak umožnila agentuře ACER plánovat vymezení rozsahu v rámci pracovního programu na rok 2014.

    (9)

    Hlavní připomínky vznesené v průběhu veřejné konzultace, pokud jde o možný rozsah působnosti a potřebu kodexů sítě a pokynů po roce 2014 pro pravidla pro elektroenergetickou síť:

    a)

    Některé zúčastněné strany uvítaly pravidla pro stanovení zásad pro posouzení přiměřenosti přenosových sítí, a tedy i požadavku vůči třetím stranám. Jiné zúčastněné strany jsou toho názoru, že pravidla pro rezervní kapacity, přiměřenost a kapacitní mechanismy nejsou uvedena v čl. 8 odst. 6 nařízení o elektřině a nařízení o plynu, tudíž nejsou z právního hlediska správná a spíše spadají do kompetence vnitrostátních vlád.

    b)

    Několik zúčastněných stran si žádá objasnění, co bude zahrnuto do pravidel o provozní koordinaci.

    c)

    Jedna zúčastněná strana navrhuje vytvořit pravidla pro zadávání zakázek, obchodování a řízení doplňkových služeb, jakož i všech druhů pružných služeb a služeb kapacity, jejichž obecným cílem by bylo vytvoření evropského trhu podpůrných služeb pro sítě včetně vyrovnávání a všech druhů pružných služeb.

    (10)

    Hlavní připomínky vznesené v průběhu veřejné konzultace, pokud jde o možný rozsah působnosti a potřebu kodexů sítě a pokynů po roce 2014 pro pravidla pro plynárenskou soustavu:

    a)

    Několik zúčastněných stran zastávalo názor, že pravidla pro připojení k soustavě a nouzové postupy musí být v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 994/2010 (6) o opatřeních na zajištění bezpečnosti dodávek zemního plynu.

    b)

    Zúčastněné strany zpochybnily rozsah působnosti pravidel pro připojení k soustavě, pokud jde o místně vztažené cenové signály, a tvorbu takovýchto pravidel nepodporovaly.

    (11)

    S ohledem na odpovědi zúčastněných stran, které podporují stanovení priorit s ohledem na zajištění klíčových prvků, které jsou potřebné pro dokončení vnitřního trhu s energií do roku 2014, a uznávajíc různá opatření potřebná k jeho dokončení, omezenost zdrojů, skutečnost, že již přijaté kodexy sítě a pokyny budou vyžadovat zdroje pro své řádné provedení, a skutečnost, že i kdyby byly do seznamu priorit na rok 2014 přidány nové oblasti, nemuselo by to vést k přijetí pokynu nebo kodexu sítě do roku 2014,

    PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

    Článek 1

    Komise stanoví na rok 2014 tento seznam priorit pro vypracování harmonizovaných pravidel pro elektřinu:

    pravidla pro přidělování kapacity a řízení přetížení včetně řízení denních a vnitrodenních trhů, a to včetně výpočtu kapacity (fáze přijetí Komisí),

    pravidla pro připojení k síti:

    pravidla pro požadavky na výrobce (fáze přijetí Komisí),

    pravidla pro připojení provozovatelů distribuční soustavy a průmyslových odběratelů (fáze přijetí Komisí),

    pravidla pro připojení přenosové soustavy vysokého napětí pro stejnosměrný proud (dokončit kodex sítě a zahájit fázi přijetí Komisí),

    pravidla pro provozování soustavy (7):

    pravidla pro provozní zabezpečení (fáze přijetí Komisí),

    pravidla pro provozní plánování a harmonogramy (fáze přijetí Komisí),

    pravidla pro kontrolu frekvence odběru a rezervní kapacity (fáze přijetí Komisí),

    pravidla pro požadavky a postupy v případě stavu nouze (dokončit kodex sítě a zahájit fázi přijetí Komisí),

    pravidla pro vyrovnávání včetně pravidel pro rezervní výkon ve vztahu k síti (fáze přijetí Komisí),

    pravidla pro dlouhodobější (předběžné) přidělování kapacity (fáze přijetí Komisí),

    pravidla týkající se harmonizovaných struktur přenosových sazeb (vymezení rozsahu agenturou ACER pro přípravu rámcového pokynu (8)).

    Článek 2

    Jelikož se předpokládá, že v roce 2013 budou přijata harmonizovaná pravidla pro přidělování kapacity a vyrovnávání, Komise stanoví na rok 2014 tento seznam priorit pro vypracování harmonizovaných pravidel pro zemní plyn:

    pravidla pro interoperabilitu a předávání údajů (fáze přijetí Komisí),

    pravidla týkající se harmonizovaných struktur přepravních sazeb (ENTSO-G vypracovává kodex sítě),

    pravidla týkající se celoevropského tržního přístupu k přidělování „nových“ kapacit přepravy zemního plynu (ACER a ENTSO-G pracují na změně kodexu sítě pro mechanismy přidělování kapacity, jakož i na zahrnutí příslušných sazebních pravidel do kodexu sítě pro struktury přepravních sazeb),

    pravidla pro obchodování týkající se technických a provozních ustanovení služeb zabezpečení přístupu k soustavě a vyrovnávání soustavy (ACER provádí vymezení rozsahu s cílem určit, zda jsou nutná závazná pravidla EU pro další harmonizaci vytváření produktů kapacity a smluv o kapacitě, pokud jde o stabilitu, omezení přidělování či sekundární trhy, a to s ohledem na provádění pokynů pro postupy řízení překročení kapacity a kodexy sítě pro mechanismy přidělování kapacity a vyrovnávání).

    Článek 3

    Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dvacátým dnem po zveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie.

    V Bruselu dne 21. srpna 2013.

    Za Komisi

    José Manuel BARROSO

    předseda


    (1)  Úř. věst. L 211, 14.8.2009, s. 15.

    (2)  Úř. věst. L 211, 14.8.2009, s. 36.

    (3)  Odpovědi jsou zveřejněny na adrese

    http://ec.europa.eu/energy/gas_electricity/consultations/20130513_network_codes_en.htm

    (4)  Úř. věst. L 115, 25.4.2013, s. 39.

    (5)  Úř. věst. L 326, 8.12.2011, s. 1.

    (6)  Úř. věst. L 295, 12.11.2010, s. 1.

    (7)  Pravidla pro provozní výcvik a pro požadavky a provozní postupy v případě stavu nouze budou vypracována později.

    (8)  Pokud jde o pravidla pro investiční pobídky, nařízení TEN-E a zejména článek 13 stanoví pravidla, která mají zajistit, aby byly na projekty společného zájmu v oblasti infrastruktury plynu a elektrické energie, jež jsou spojeny s větším než obvyklým rizikem, poskytovány vhodné pobídky. V této souvislosti stanoví nařízení TEN-E tyto úkoly:

    Každý vnitrostátní regulační orgán má do 31. července 2013, je-li to možné, předložit agentuře ACER svou metodiku a kritéria, která využívá při hodnocení investic a vyšších rizik uvedených projektů.

    Agentura ACER má do 31. prosince 2013 usnadnit sdílení osvědčených postupů a předložit doporučení.

    Každý vnitrostátní regulační orgán má do 31. března 2014 zveřejnit svou metodiku a kritéria, která využívá při hodnocení investic a vyšších rizik uvedených projektů.

    Na základě podnětů plynoucích z uvedených úkolů Evropská komise rozhodne, zda je třeba vydat právně závazné pokyny.


    Top