EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 22011D0325

2011/325/EU: Rozhodnutí Rady přidružení EU-Alžírsko č. 1/2011 ze dne 20. května 2011 o zřízení podvýboru „Politický dialog, bezpečnost a lidská práva“

Úř. věst. L 146, 1.6.2011, p. 18–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2011/325/oj

1.6.2011   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 146/18


ROZHODNUTÍ RADY PŘIDRUŽENÍ EU-ALŽÍRSKO č. 1/2011

ze dne 20. května 2011

o zřízení podvýboru „Politický dialog, bezpečnost a lidská práva“

(2011/325/EU)

RADA PŘIDRUŽENÍ EU-ALŽÍRSKO,

s ohledem na Evropsko-středomořskou dohodu zakládající přidružení mezi Evropským společenstvím a jeho členskými státy na jedné straně a Alžírskou demokratickou a lidovou republikou na straně druhé (1) (dále jen „dohoda o přidružení“),

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Vztahy a spolupráce mezi Evropskou unií a jejími partnerskými zeměmi jižního Středomoří se mohou vyvíjet při současném zohlednění pravomocí Evropské unie, jakož i zvláštností a potřeb každé středomořské země.

(2)

Vztahy mezi Evropskou unií a Alžírskem se v důsledku provádění dohody o přidružení stále více rozvíjejí a vyžadují pravidelnou kontrolu.

(3)

Rada přidružení již přijala rozhodnutí (2) o zřízení podvýborů Výboru přidružení EU-Alžírsko s cílem zajistit náležitý institucionální rámec pro uskutečňování a posilování spolupráce.

(4)

Dodržování demokratických zásad, lidských práv a základních svobod je základem domácích a mezinárodních politik stran a představuje podstatný prvek dohody o přidružení.

(5)

Politický dialog a ochrana bezpečnosti jsou důležitým prvkem dohody o přidružení a jsou projednávány v různých orgánech stanovených touto dohodou.

(6)

V rámci politického dialogu si Alžírsko a Evropská unie stanovují ambiciózní cíle založené na vzájemně uznávaných závazcích spočívajících v dodržování společných hodnot, k nimž mimo jiné patří demokracie, právní stát, ochrana a podpora všech lidských, občanských, politických, hospodářských, sociálních a kulturních práv, včetně práva na rozvoj, jakož i otázky bezpečnosti včetně boje proti terorismu a organizovanému zločinu ve všech jeho formách.

(7)

Článek 98 dohody o přidružení stanoví zřízení pracovních skupin nebo orgánů nezbytných pro provádění dohody o přidružení,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

1.   V rámci Výboru přidružení EU-Alžírsko (dále jen „Výbor přidružení“) se zřizuje podvýbor „Politický dialog, bezpečnost a lidská práva“. Jeho jednací řád je uveden v příloze.

Podvýbor pracuje pod dohledem Výboru přidružení, kterému musí předkládat zprávu po každém ze svých zasedání.

2.   Témata, která spadají do mandátu podvýboru, lze rovněž řešit na vyšší úrovni v rámci politického dialogu mezi Evropskou unií a Alžírskem.

3.   Výbor přidružení navrhuje Radě přidružení v rámci svého mandátu všechna potřebná opatření pro zajištění řádného fungování podvýboru.

Článek 2

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí.

V Bruselu dne 20. května 2011.

Za Radu přidružení EU-Alžírsko

předseda

M. MEDELCI


(1)  Úř. věst. L 265, 10.10.2005, s. 2.

(2)  Rozhodnutí Rady přidružení EU-Alžírsko č. 3/2007 (Úř. věst. L 330, 15.12.2007, s. 31).


PŘÍLOHA

JEDNACÍ ŘÁD PODVÝBORU č. 7 „POLITICKÝ DIALOG, BEZPEČNOST A LIDSKÁ PRÁVA“

1.   Složení a předsednictví

Podvýbor „Politický dialog, bezpečnost a lidská práva“ (dále jen „podvýbor“) je složen ze zástupců stran dohody o přidružení. Předsednictví střídavě vykonává jedna či druhá strana na úrovni vyšších úředníků.

2.   Úloha

Podvýbor pracuje pod dohledem Výboru přidružení EU-Alžírsko (dále jen „Výbor přidružení“), kterému po každém zasedání podává zprávu. Podvýbor nemá žádnou rozhodovací pravomoc. Výboru přidružení může nicméně předkládat doporučení.

3.   Témata

Podvýbor přezkoumává provádění dohody o přidružení EU-Alžírsko v níže vyjmenovaných oblastech. Z technického hlediska je hlavním kontrolním mechanismem, pokud jde o záležitosti týkající se lidských práv, demokratizace, správy věcí veřejných a bezpečnosti v souvislosti se spoluprací v boji proti terorismu a organizovanému zločinu. Hodnotí zejména pokrok při sbližování, provádění a uplatňování právních předpisů a zkoumá spolupráci v oblasti veřejné správy, jakož i její operativní aspekty. Mimo jiné hodnotí dosažený pokrok, projednává veškeré problémy, které by se mohly vyskytnout, a navrhuje případná opatření, jež by měla být přijata v těchto oblastech:

a)

právní stát, řádná správa věcí veřejných a demokracie, zejména nezávislost soudnictví, přístup ke spravedlnosti a podpora reforem soudnictví, výměna zkušeností a odborná školení;

b)

pokračování ratifikace a provádění mezinárodních úmluv v oblasti lidských práv a základních svobod, včetně zkoumání možného přistoupení k dobrovolným protokolům těchto úmluv a výměny názorů ohledně možných výhrad vůči těmto úmluvám. Spolupráce v rámci mezinárodních postupů a mechanismů v oblasti lidských práv;

c)

boj proti trestu smrti a mučení a proti všem formám diskriminace;

d)

práva dítěte a práva žen;

e)

svoboda projevu a úloha občanské společnosti a ochrana obhájců lidských práv;

f)

spolupráce v oblasti mezinárodního soudnictví, podpora procesu demokratizace a řádné správy věcí veřejných;

g)

spolupráce v mnohostranných organizacích působících v oblasti lidských práv;

h)

boj proti terorismu a organizovanému zločinu;

i)

shoda v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky, zejména v oblasti předcházení konfliktům, odzbrojení a nešíření zbraní hromadného ničení;

j)

shoda v oblasti regionální a mezinárodní bezpečnosti ve společném zájmu;

k)

posílení správních a operativních kapacit dotyčných vnitrostátních institucí.

Tento seznam není vyčerpávající a po dohodě obou stran k němu může Výbor přidružení připojit další témata.

Podvýbor se na svém zasedání může zabývat otázkami týkajícími se jedné, více nebo všech výše uvedených oblastí.

4.   Sekretariát

Jeden úředník Evropské služby pro vnější činnost a jeden úředník vlády Alžírské demokratické a lidové republiky společně působí jakožto stálí tajemníci podvýboru a zodpovídají za přípravu zasedání.

Těmto tajemníkům se předávají veškerá sdělení týkající se podvýboru.

5.   Zasedání

Podvýbor se schází, kdykoli to okolnosti vyžadují, nejméně jednou ročně střídavě v Alžírsku nebo v Evropské unii. Zasedání může být svoláno na základě žádosti jedné ze stran, kterou pověřený stálý tajemník předá druhé straně. Tajemník druhé strany odpoví ve lhůtě patnácti pracovních dnů od přijetí žádosti o svolání zasedání podvýboru.

V mimořádně naléhavých případech může být zasedání podvýboru svoláno po dohodě obou stran, a to v kratší lhůtě. Všechny žádosti o svolání zasedání musí být předány písemně.

Každé zasedání podvýboru probíhá v čase a místě, na nichž se obě strany shodnou.

Zasedání svolává za každou stranu příslušný stálý tajemník na základě dohody s předsedou. Před každým zasedáním je předseda informován o zamýšleném složení delegací obou stran.

Pokud se obě strany dohodnou, může podvýbor pozvat na zasedání odborníky za účelem předložení konkrétních informací.

6.   Pořad jednání

Všechny žádosti o zařazení bodů na pořad jednání podvýboru jsou předány stálým tajemníkům podvýboru. Předseda vypracuje pro každé zasedání předběžný pořad jednání, a to se souhlasem druhé strany a nejpozději do desíti dnů před začátkem zasedání.

Předběžný pořad jednání obsahuje body, o jejichž zařazení byli tajemníci formálně požádáni nejpozději patnáct dní před začátkem zasedání. Podklady musí obě strany obdržet nejméně sedm dní před začátkem zasedání.

Na začátku každého zasedání schválí podvýbor pořad jednání.

7.   Zápis z jednání

Zápis z jednání sepíší a schválí oba dva stálí tajemníci po ukončení každého zasedání. Stálí tajemníci podvýboru zašlou kopii zápisu, jež případně obsahuje návrhy a podněty podvýboru, tajemníkům a předsedovi Výboru přidružení.

8.   Zveřejňování

Není-li rozhodnuto jinak, jsou zasedání podvýboru neveřejná a závěry týkající se jeho činností nejsou zveřejňovány.


Top