EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02005D0341-20110205

Consolidated text: Rozhodnuti Komise ze dne 11. dubna 2005 , kterým se stanovují ekologická kritéria a související požadavky na posuzování a ověřování pro udělení ekoznačky Společenství osobním počítačům (oznámeno pod číslem K(2005) 1024) (Text s významem pro EHP) (2005/341/ES)

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2005/341/2011-02-05

2005D0341 — CS — 05.02.2011 — 003.001


Tento dokument je třeba brát jako dokumentační nástroj a instituce nenesou jakoukoli odpovědnost za jeho obsah

►B

ROZHODNUTI KOMISE

ze dne 11. dubna 2005,

kterým se stanovují ekologická kritéria a související požadavky na posuzování a ověřování pro udělení ekoznačky Společenství osobním počítačům

(oznámeno pod číslem K(2005) 1024)

(Text s významem pro EHP)

(2005/341/ES)

(Úř. věst. L 115, 4.5.2005, p.1)

Ve znění:

 

 

Úřední věstník

  No

page

date

 M1

ROZHODNUTÍ KOMISE ze dne 15. prosince 2008,

  L 340

115

19.12.2008

 M2

ROZHODNUTÍ KOMISE ze dne 30. listopadu 2009,

  L 318

43

4.12.2009

►M3

ROZHODNUTÍ KOMISE ze dne 4. února 2011,

  L 31

50

5.2.2011




▼B

ROZHODNUTI KOMISE

ze dne 11. dubna 2005,

kterým se stanovují ekologická kritéria a související požadavky na posuzování a ověřování pro udělení ekoznačky Společenství osobním počítačům

(oznámeno pod číslem K(2005) 1024)

(Text s významem pro EHP)

(2005/341/ES)



KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1980/2000 ze dne 17. července 2000 o revidovaném systému Společenství pro udělování ekoznačky ( 1 ), a zejména na čl. 6 odst. 1 druhý pododstavec uvedeného nařízení,

po konzultaci s Výborem Evropské unie pro ekoznačku,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Nařízení (ES) č. 1980/2000 stanoví, že ekoznačka může být udělena výrobku s vlastnostmi, které mu umožňují významně přispívat ke zlepšení klíčových environmentálních aspektů.

(2)

Nařízení (ES) č. 1980/2000 stanoví, že zvláštní kritéria ekoznačky, navržená na základě kritérií sestavených Výborem Evropské unie pro ekoznačku, se stanoví podle skupin výrobků.

(3)

Rovněž stanoví, že přezkum kritérií ekoznačky a požadavků na posuzování a ověřování kritérií proběhne s dostatečným předstihem před koncem platnosti kritérií určených pro danou skupinu výrobků.

(4)

Aby se zohlednil vývoj na trhu, je vhodné revidovat ekologická kritéria stanovená v rozhodnutí Komise 2001/686/ES ze dne 22. srpna 2001, kterým se stanovují ekologická kritéria pro udělování ekoznačky Společenství osobním počítačům ( 2 ).

(5)

Aby se stanovilo, že tato kritéria se nevztahují na servery, je dále nezbytné změnit definici skupiny výrobků v uvedeném rozhodnutí.

(6)

V zájmu jasnosti by proto mělo být rozhodnutí 2001/686/ES zrušeno.

(7)

Revidovaná ekologická kritéria a příslušné požadavky na posuzování a ověřování by měla být platná po dobu čtyř let.

(8)

Aby měli výrobci dostatek času upravit své výrobky tak, aby splňovaly revidovaná kritéria a požadavky, je vhodné povolit výrobcům, jejichž výrobkům byla udělena ekoznačka před dnem oznámení tohoto rozhodnutí, nebo těm, kteří požádali o její udělení před uvedeným datem, přechodné období nejvýše dvanáct měsíců.

(9)

Opatření tohoto rozhodnutí jsou v souladu se stanoviskem výboru zřízeného článkem 17 nařízení (ES) č. 1980/2000,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:



Článek 1

Skupina výrobků „osobní počítače“ sestává z počítačů určených k použití na stálém místě, například na psacím stole, a skládajících se ze systémové jednotky a zobrazovací jednotky, spojených v jednu skříň nebo zvlášť, a z klávesnice.

Tato skupina výrobků zahrnuje rovněž systémové jednotky, klávesnice a zobrazovací jednotky, které jsou navrženy tak, aby byly použity ve spojení s osobními počítači.

Tato skupina výrobků nezahrnuje servery.

Článek 2

Aby byla přístroji udělena ekoznačka Společenství, musí v případě osobních počítačů podle nařízení (ES) č. 1980/2000 spadat do skupiny výrobků „osobní počítače“ a musí splňovat ekologická kritéria uvedená v příloze tohoto rozhodnutí.

▼M3

Článek 3

Ekologická kritéria pro skupinu výrobků „osobní počítače“ a související požadavky na posuzování a ověřování jsou platné do dne 30. června 2011.

▼B

Článek 4

Pro správní účely se skupině výrobků „osobní počítače“ přiděluje číselný kód „013“.

Článek 5

Rozhodnutí 2001/686/ES se zrušuje.

Článek 6

Ekoznačky udělené před dnem oznámení tohoto rozhodnutí výrobkům náležícím do skupiny výrobků „osobní počítače“ lze nadále používat do 31. března 2006.

V případě, že před dnem oznámení tohoto rozhodnutí byly předloženy žádosti o udělení ekoznačky pro výrobky náležející do skupiny výrobků „osobní počítače“, může být takovým výrobkům ekoznačka udělena za podmínek stanovených rozhodnutím 2001/686/ES. V takovém případě lze ekoznačku používat do 31. března 2006.

Článek 7

Toto rozhodnutí je určeno členským státům.




PŘÍLOHA

RÁMCOVÉ PODMÍNKY

Aby byla udělena ekoznačka, musí osobní počítač, systémová jednotka, zobrazovací jednotka a klávesnice (dále jen „výrobek“) spadat do skupiny výrobků definované v článku 1 a musí splňovat kritéria uvedená v této příloze (každá jednotlivá část, kromě myši, může být předmětem žádosti o ekoznačku):



 

Systémová jednotka

Zobrazovací jednotka

Klávesnice

Osobní počítač

Úspory energie: systémová jednotka

X

 
 

X

Úspory energie: monitor

 

X

 

X

Prodloužení životnosti: systémová jednotka

X

 
 

X

Prodloužení životnosti: monitor

 

X

 

X

Obsah rtuti v tekutých krystalech zobrazovací jednotky (LCD) monitoru

 

X

(týká-li se)

 

X

(týká-li se)

Hluk

X

 
 

X

Elektromagnetická záření

 

X

 

X

Zpětný odběr a recyklace

X

X

(týká-li se)

X

(týká-li se)

X

(týká-li se)

Návod k použití

X

X

X

(týká-li se)

X

(týká-li se)

Zkoušky se provádějí při podání žádosti v souladu s uvedenými kritérii v laboratořích, které splňují obecné požadavky podle normy EN ISO 17025. Případně se mohou použít jiné zkušební metody, pokud je příslušný subjekt, který posuzuje žádost, uzná za rovnocenné. Neuvádějí-li se žádné zkoušky, nebo jsou-li určeny k ověřování nebo sledování, příslušné subjekty se spoléhají na příslušná prohlášení a dokumentaci poskytnuté žadatelem a/nebo na nezávislá ověřování.

Příslušným subjektům se doporučuje, aby při posuzování žádostí a sledování, jak jsou dodržována kritéria vymezená touto přílohou, braly v úvahu provádění uznaných systémů řízení a auditu z hlediska ochrany životního prostředí, jako jsou EMAS nebo ISO 14001. (Poznámka: provádění takových systémů řízení není povinné).

EKOLOGICKÁ KRITÉRIA

1.   Úspory energie

Systémová jednotka

a) Systémová jednotka počítače musí mít snadno dostupný vypínač.

b) Systémová jednotka počítače musí splňovat požadavky na konfiguraci stanovené programem Energy Star ( 3 ), které umožňují využití energeticky účinných režimů.

Žadatel předloží příslušnému subjektu prohlášení, které osvědčuje, že systémová jednotka počítače splňuje požadavky na konfiguraci („pokyny“) stanovené programem Energy Star.

c) Počítač musí podporovat klidový režim ACPI ( 4 ) úrovně S3 (funkce „Suspend to RAM“), který umožňuje snížit minimální spotřebu energie na nejvýše 4 watty. Klidový režim může být přerušen příkazem prostřednictvím:

 modemu,

 připojení do sítě,

 klávesnice nebo myši.

Doba, po níž počítač automaticky přejde z režimu činnosti do režimu ACPI S3, musí být nejvýše 30 minut nečinnosti. Výrobce musí tuto funkci zapojit, ale uživatel ji může odpojit.

Žadatel předloží příslušnému subjektu zprávu osvědčující, že spotřeba elektrické energie v režimu ACPI S3 byla měřena postupem podle současného memoranda o porozumění programu Energy Star. Ve zprávě se uvede naměřená spotřeba energie v tomto režimu.

d) Spotřeba elektrické energie v režimu „vypnuto“ nesmí přesáhnout 2 watty. Režimem „vypnutí“ se rozumí stav spuštěný příkazem vypnutí počítače.

Žadatel předloží příslušnému subjektu zprávu osvědčující, že spotřeba elektrické energie v režimu „vypnutí“ byla měřena postupem podle současného memoranda o porozumění programu Energy Star. Ve zprávě se uvede naměřená spotřeba energie v tomto režimu.

Monitor

a) Monitor musí mít snadno dostupný vypínač.

b) Spotřeba elektrické energie monitoru v klidovém režimu ( 5 ) nesmí přesáhnout 2 watty. Doba, po níž monitor automaticky přejde z režimu činnosti do klidového režimu, nesmí přesáhnout 30 minut nečinnosti. Výrobce musí tuto funkci zapojit, ale uživatel ji může odpojit.

c) Spotřeba elektrické energie monitoru v režimu vypnutí ( 6 ) nesmí přesáhnout 1 watt. Režimem „vypnutí“ se rozumí stav spuštěný příkazem vypnutí monitoru.

d) Monitory musí splňovat požadavky verze 4 normy Energy Star na maximální aktivní spotřebu energie pro úroveň 2. Monitory musí splňovat následující podmínku:

i) pokud X < 1, pak Y = 23

ii) pokud X ≥ 1, pak Y = 28X

(kde X je počet megapixelů a Y je spotřeba elektrické energie ve wattech)

Žadatel předloží příslušnému subjektu zprávu osvědčující, že spotřeba elektrické energie v režimech vypnutí, klidu i aktivním byla měřena postupem podle požadavků programu Energy Star pro počítačové monitory (verze 4.0). Ve zprávě se uvede naměřená spotřeba energie ve všech třech režimech.

2.   Prodloužení životnosti

a) Počítač je navržen tak, aby měl snadno dostupnou a vyměnitelnou paměť.

b) Počítač je navržen tak, aby byla umožněna výměna pevného disku a jednotek pro čtení disků CD či DVD, je-li jimi počítač vybaven.

c) Počítač je navržen tak, aby měl snadno dostupné a vyměnitelné grafické karty.

Žadatel musí u příslušného subjektu prohlásit, že výrobek splňuje tyto požadavky.

3.   Obsah rtuti v monitoru se zobrazením tekutými krystaly (LCD)

Podsvícení LCD monitoru nesmí obsahovat v průměru více než 3 mg rtuti na lampu.

Žadatel musí u příslušného subjektu prohlásit, že výrobek splňuje tyto požadavky.

4.   Hluk

Prohlášený akustický výkon (re 1 pW) systémové jednotky osobního počítače podle odstavce 3.2.5 normy ISO 9296 nesmí překročit:

 4,0 B(A) v pohotovostním režimu (odpovídá 40 dB(A))

 4,5 B(A) při přístupu na pevný disk (odpovídá 45 dB(A)).

Žadatel předloží příslušnému subjektu zprávu od nezávislé zkušební laboratoře akreditované podle normy ISO 17025, osvědčující, že úroveň emisí hluku byla měřena v souladu s normou ISO 7779 a oznámena v souladu s normou ISO 9296. Ve zprávě se uvádějí měřené úrovně emisí hluku v obou režimech, jak v pohotovostním režimu, tak při zapnutí jednotky pro čtení disků a tyto úrovně musí být prohlášeny v souladu s odstavcem 3.2.5 normy ISO 9296.

5.   Elektromagnetická záření

Monitor osobního počítače musí splňovat požadavky podle normy EN50279 třídy A.

Žadatel předloží příslušnému subjektu zprávu, která prokáže, že záření monitoru tento požadavek splňuje.

6.   Zpětný odběr, recyklace a nebezpečné látky

Výrobce musí nabízet bezplatný zpětný odběr osobního počítače a komponentů, které byly vyměněny, pro modernizaci nebo recyklaci s výjimkou předmětů zamořených uživateli (například při použití v jaderné technice nebo v lékařství). Výrobek musí rovněž splňovat tato kritéria:

a) náležitě vyškolená osoba je schopna jej sama rozebrat;

b) výrobce dohlíží na rozebrání výrobku a sepisuje zprávu o rozebrání, která bude na požádání dostupná třetím stranám. Tato zpráva potvrzuje mimo jiné, že:

 spoje jsou přístupné a lze je snadno nalézt,

 spoje jsou co nejvíce normované,

 spoje jsou přístupné s pomocí běžných nástrojů,

 lampy na podsvícení u LCD zobrazovacích jednotek jsou snadno oddělitelné;

c) nebezpečné materiály jsou oddělitelné;

d) 90 % (hmotnostních) plastových a kovových materiálů krytu a rámu je recyklovatelných;

e) jsou-li nutné nálepky, musí být snadno snímatelné nebo být nedílnou součástí počítače;

f) plastové díly:

 neobsahují záměrně přidané olovo nebo kadmium,

 jsou z jednoho polymeru nebo ze slučitelných polymerů kromě krytu, který může obsahovat nejvíce dva typy oddělitelných polymerů, a nejsou povrchově upravené například lakem,

 neobsahují žádný neoddělitelný kovový díl, který by nebyla schopna odstranit jedna osoba za použití jednoduchých nástrojů;

g) plastové díly neobsahují látky zpomalující hoření na bázi polybromovaných bifenylů (PBB) a polybromovaných difenyletherů (PBDE), které jsou uvedeny v článku 4 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/95/ES ( 7 ). Tento požadavek zohlední i budoucí úpravy a změny uvedené směrnice, pokud jde o použití deka-BDE.

Plastové díly neobsahují látky zpomalující hoření na bázi chloroparafínů s řetězcem o délce 10 — 17 atomů uhlíku a obsahem chlóru > 50 % hmotnostních (CAS č. 85535-84-8 a CAS no. 85535-85-9).

Žadatel musí u příslušného subjektu prohlásit, že výrobek splňuje tento požadavek;

h) plastové díly těžší než 25 gramů neobsahují látky zpomalující hoření ani přípravky, které mají v době podání žádosti o ekoznačku některé z následujících vět označujících riziko:

Zdraví škodlivé:

R45 (může vyvolat rakovinu)

R46 (může vyvolat poškození dědičných vlastností)

R60 (může poškodit reprodukční schopnost)

R61 (může poškodit plod v těle matky)

Nebezpečné pro životní prostředí:

R50 (vysoce toxický pro vodní organismy)

R50/R53 (vysoce toxický pro vodní organismy, může vyvolat dlouhodobé nepříznivé účinky ve vodním prostředí)

R51/R53 (toxický pro vodní organismy, může vyvolat dlouhodobé nepříznivé účinky ve vodním prostředí)

podle směrnice Rady 67/548/EHS ( 8 );

i) plastové díly mají nesnímatelné označení materiálu v souladu s normou ISO 11469: 2000. Protlačované plastové materiály a světlovod plochých zobrazovacích jednotek jsou vyňaty z tohoto kritéria;

j) baterie neobsahují více než 0,0001 % rtuti, 0,001 % kadmia nebo 0,01 % olova hmotnosti baterie.

Žadatel musí prohlásit, že výrobek splňuje tyto požadavky, a předloží příslušnému subjektu, který posuzuje žádost, opis zprávy o rozebrání.

S ohledem na kritérium 6 písm. h) nesmí být případně použitým látkám zpomalujícím hoření přiřazena žádná z výše uvedených vět označujících riziko ani nesmí být tyto látky uvedeny v příloze 1 směrnice 67/548/EHS či v jejích dalších změnách, pokud jde o klasifikaci, balení a označování nebezpečných látek. Tento požadavek se nevztahuje na látky zpomalující hoření, které při použití mění svou chemickou povahu tak, že žádná z výše uvedených vět označujících riziko není odůvodněna, a pokud ve zpracovávaných součástech zůstane po použití méně než 0,1 % látek zpomalujících hoření ve formě, ve které byly před použitím. Veškeré látky zpomalující hoření, které jsou použité na plastových dílech > 25 g, musí být uvedeny v dokumentaci k žádosti tak, že je tam uveden jejich název a číslo CAS.

7.   Návod k použití

Výrobek se prodává s příslušným návodem k použití, ve kterém jsou uvedeny rady, jak jej řádně používat způsobem šetrným k životnímu prostředí, zejména:

a) doporučení používat funkce spořící energii včetně informace, že odpojení těchto funkcí může vést k vyšší spotřebě energie, a tím i vyšším provozním nákladům;

b) informace o tom, že spotřeba energie ze sítě se může snížit na nulu vypnutím počítače nebo odpojením zásuvky;

c) informace o dostupnosti náhradních dílů. Pokud má uživatel možnost zmodernizovat nebo vyměnit komponenty, je třeba uvést i pokyny, jak postupovat;

d) informace o tom, že výrobek byl navržen tak, aby určité jeho komponenty byly znovu použitelné a recyklovatelné, a proto se nemají vyhazovat;

e) rady, jak může spotřebitel využít nabídky výrobce ke zpětnému odběru;

f) informace o tom, jak vhodným způsobem využívat karty WLAN, a tím omezit na minimum bezpečnostní rizika;

g) informaci, že výrobku byla udělena ekoznačka Společenství, se stručným vysvětlením významu této značky a s údajem, že více informací o ekoznačce lze nalézt na webové adrese: (http://europa.eu.int/ecolabel).

Žadatel musí prohlásit, že výrobek splňuje tyto požadavky, a předloží příslušnému subjektu, který posuzuje žádost, opis návodu k použití.

8.   Balení

Balení musí splňovat tyto požadavky:

a) Veškeré součásti obalu musí být snadno ručně rozdělitelné na jednotlivé materiály, aby se usnadnila recyklace.

b) Používá-li se jako obal karton, musí obsahovat alespoň 80 % recyklovaného materiálu.

Hodnocení a ověření: Žadatel musí prohlásit, že výrobek tento požadavek splňuje, a přiloží příslušnému subjektu, který ekoznačku uděluje, jako součást žádosti vzorek nebo vzorky obalu.

9.   Informace uvedené na ekoznačce

V rámečku 2 ekoznačky se uvede tento text:

 nízká spotřeba energie,

 navrženo s cílem usnadnit recyklaci,

 snížená hlučnost.

Žadatel musí prohlásit, že výrobek tento požadavek splňuje, a přiloží příslušnému subjektu kopii ekoznačky, jak bude zobrazena na obalu a/nebo výrobku a/nebo průvodní dokumentaci.



( 1 ) Úř. věst. L 237, 21.9.2000, s. 1.

( 2 ) Úř. věst. L 242, 12.9.2001, s. 4.

( 3 ) Jak je definováno Úřadem na ochranu životního prostředí Spojených států amerických (EPA) k září 2004. Viz internetová adresa: http://www.energystar.gov/index.cfm?c=computers.pr_crit_computers

( 4 ) Zdokonalená konfigurace a řízení energie (Advanced configuration and power interface, ACPI).

( 5 ) Podle definice pro monitory ve verzi 4 normy Energy Star. Viz internetová adresa:

http://www.energystar.gov/index.cfm?c=computers.pr_crit_computers

( 6 ) Podle definice pro monitory ve verzi 4 normy Energy Star. Viz internetová adresa: http://www.energystar.gov/index.cfm?c=computers.pr_crit_computers

( 7 ) Úř. věst. L 37, 13.2.2003, s. 19.

( 8 ) Úř. věst. L 196, 16.8.1967, s. 1.

Top