Dohoda mezi EU a Mezinárodním trestním soudem (MTS)
PŘEHLED DOKUMENTŮ:
Rozhodnutí 2006/313/SZBP o uzavření Dohody mezi Mezinárodním trestním soudem a Evropskou unií o spolupráci a pomoci
Dohoda mezi Mezinárodním trestním soudem a Evropskou unií o spolupráci a pomoci
Rozhodnutí 2011/168/SZBP o Mezinárodním trestním soudu
CO JE CÍLEM TĚCHTO ROZHODNUTÍ A DOHODY?
- Rozhodnutím 2006/313/SZBP byla jménem EU schválena dohoda mezi MTS a EU o spolupráci a pomoci.
- Dohoda stanoví podmínky spolupráce a pomoci mezi EU a MTS. Dohoda zavazuje země EU a země mimo EU.
- Rozhodnutí 2011/168/SZBP má za cíl posílit všeobecnou podporu Římského statutu, což je smlouva, kterou se zřizuje MTS, zachovat celistvost Římského statutu, podporovat nezávislost MTS a jeho účinné a efektivní fungování, podporovat spolupráci s MTS a podporovat provádění zásady doplňkovosti*.
- Rozhodnutím 2011/168/SZBP se ruší společný postoj 2003/444/SZBP.
KLÍČOVÉ BODY
Rada EU a vysoký představitel Unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku jsou odpovědní za koordinaci opatření, přijatých EU a zeměmi EU za účelem provedení článků 2 až 5 rozhodnutí 2011/168/SZBP, zejména pokud jde o tři následující záležitosti:
Zvýšení všeobecné podpory
- EU a země EU přispějí k cíli co nejširší možné účasti na Římském statutu tím, že zařadí tuto otázku na pořad vyjednávání a politických dialogů se zeměmi mimo EU (třetími státy) nebo regionálními organizacemi, nebo prostřednictvím přijímání iniciativ, které podporují hodnoty, zásady a pravidla Římského statutu.
- EU a země EU spolupracují za účelem zvýšení všeobecné podpory se zúčastněnými státy, mezinárodními institucemi a nevládními organizacemi.
- Země EU sdílejí svoje zkušenosti ohledně provádění statutu se zúčastněnými státy. Kromě toho EU a země EU přispívají k legislativní práci potřebné pro účast zemí mimo EU na Římském statutu a pro jeho provádění.
Záruka nezávislosti MTS
Aby bylo možné zaručit nezávislost MTS, EU a země EU:
- povzbuzují státy, které jsou stranou statutu, k platbě příspěvků do rozpočtu MTS,
- povzbuzují k přistoupení k dohodě o výsadách a imunitách MTS a k její ratifikaci,
- podporují rozvoj vzdělávání a pomoci soudcům, žalobcům, úředníkům a právním zástupcům v souvislosti s činností týkající se MTS.
Podpora efektivního provozu
- EU a země EU pozorně sledují vývoj týkající se spolupráce s MTS. Mohou uzavírat ad hoc ujednání nebo dohody za účelem podpory efektivního fungování MTS. To je případ dohody mezi EU a MTS o spolupráci a pomoci.
- EU a země EU podnikají kroky k zajištění plné spolupráce zemí mimo EU s MTS, včetně rychlého výkonu zatýkacích rozkazů.
- Reakce EU na nedostatečnou spolupráci zemí mimo EU s MTS z roku 2013 se zaměřuje na to, jak by se EU a země EU měly vypořádat s nedostatečnou spoluprací.
Akční plán
Akční plán návazných opatření na rozhodnutí 2011/168/SZBP se zaměřuje na:
- koordinaci činností EU za účelem provádění cílů rozhodnutí,
- univerzálnost a celistvost Římského statutu,
- nezávislost MTS,
- spolupráci s MTS a
- provádění zásady doplňkovosti.
DATUM VSTUPU V PLATNOST
Dohoda vstoupila v platnost dne 1. května 2006.
KONTEXT
MTS je první a jediný stálý mezinárodní trestní soud na světě. Sídlí v nizozemském Haagu. MTS vyšetřuje a v podložených případech soudí jednotlivce obviněné z nejzávažnějších trestných činů, které se dotýkají mezinárodního společenství: genocida*, válečné zločiny*, zločiny proti lidskosti* a zločin agrese*. Je zřízen a řídí se Římským statutem, který vešel v platnost 1. července 2002 a byl ratifikován všemi zeměmi EU.
KLÍČOVÉ POJMY
Doplňkovost: v tomto kontextu znamená zásadu, podle které je MTS zamýšlen jako soud poslední instance, což znamená, že by měl vést vyšetřování a stíhání pouze v případě, že selhaly vnitrostátní soudy.
Genocida: činy spáchané s úmyslem zcela nebo částečně zničit národnostní, etnickou, rasovou nebo náboženskou skupinu.
Válečné zločiny: činy, které porušují právo a zvyky platné při ozbrojených konfliktech (např. ženevské úmluvy). Mezi příklady patří špatné zacházení s válečnými zajatci, zabíjení rukojmí nebo úmyslné ničení velkých a malých měst nebo vesnic.
Zločiny proti lidskosti: činy spáchané jako součást všeobecného nebo systematického útoku zaměřeného proti civilnímu obyvatelstvu s vědomím útoku.
Zločin agrese: plánování, příprava, zahájení nebo provedení činu agrese, který svojí povahou, závažností a rozsahem představuje zjevné porušení charty Organizace spojených národů, osobou, která je schopná účinně vykonávat kontrolu nad politickými nebo vojenskými zásahy státu.
HLAVNÍ DOKUMENTY
Rozhodnutí Rady 2006/313/SZBP ze dne 10. dubna 2006 o uzavření Dohody mezi Mezinárodním trestním soudem a Evropskou unií o spolupráci a pomoci (Úř. věst. L 115, 28.4.2006, s. 49)
Dohoda mezi Mezinárodním trestním soudem a Evropskou unií o spolupráci a pomoci (Úř. věst. L 115, 28.4.2006, s. 50–56)
Rozhodnutí Rady 2011/168/SZBP ze dne 21. března 2011 o Mezinárodním trestním soudu a o zrušení společného postoje 2003/444/SZBP (Úř. věst. L 76, 22.3.2011, s. 56–58)
Poslední aktualizace 15.05.2020