This document is an excerpt from the EUR-Lex website
From a strategy for Africa to an EU-Africa strategic partnership
Od strategie pro Afriku ke strategickému partnerství EU-Afrika
Od strategie pro Afriku ke strategickému partnerství EU-Afrika
This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.
Od strategie pro Afriku ke strategickému partnerství EU-Afrika
Dva roky po přijetí strategie Evropské unie (EU) pro Afriku v roce 2005 EU a Afrika redefinují své partnerství ve světle hlubokých proměn, kterými v posledních letech prošly. Nyní nastal čas posunout se od strategie pro Afriku k strategickému partnerství s Afrikou.
AKT
Sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě ze dne 27. června 2007 – Od Káhiry k Lisabonu – Strategické partnerství EU-Afrika (KOM(2007) 357 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)
PŘEHLED
HISTORICKÉ SOUVISLOSTI: OD KÁHIRY K LISABONU
Historicky první summit mezi Evropskou unií (EU) a Afrikou, který proběhl v roce 2000 v Káhiře, zahájil strukturovanější politický dialog mezi EU a Afrikou včetně pravidelných zasedání vysokých úředníků a ministrů. Po vytvoření nového partnerství pro rozvoj Afriky (NEPAD) v roce 2001 a po založení Africké unie (AU) v roce 2002 měl druhý summit proběhnout v roce 2003 v Lisabonu, ze sporných důvodů souvisejících s účastí některých zemí byl však tento summit odložen.
Během společného zasedání s Komisí AU v říjnu roku 2005 Evropská komise přijala sdělení o strategii EU pro Afriku, které bylo Evropskou radou formálně schváleno v prosinci stejného roku. Tato strategie umožnila posílení soudržné politiky v rámci EU a lepší koordinaci politik Komise a členských států týkajících se Afriky.
V prosinci 2005 se účastníci pátého zasedání ministrů EU-Afrika v Bamaku dohodli, že dalším krokem by mělo být vyvinutí společné strategie EU-Afrika. Tento postoj následně potvrdily v prosinci 2006 Evropská rada a v lednu 2007 summit AU.
Tato strategie má posílit politický dialog mezi EU a Afrikou s cílem:
Po schválení celkové koncepce společné strategie na zasedání osmé ministerské trojky EU-Afrika byla strategie v konečné podobě přijata na druhém summitu EU-Afrika (viz „Související akty“).
NÁVRHY PRO SPOLEČNOU STRATEGII EU-AFRIKA
Společná strategie bude zaměřena na čtyři hlavní politické cíle:
Konkrétně Komise navrhuje pět společných iniciativ, které budou začleněny do akčního plánu připojeného ke společné strategii. Jedná se o:
Partnerství v oblasti energetiky
Toto partnerství bude tvořit platformu usilující o:
Partnerství by mělo vyrůst na stávajících nástrojích, např. na:
Partnerství v oblasti klimatických změn
Partnerství posílí spolupráci mezi EU a AU v následujících oblastech:
V lednu 2007 vrcholní představitelé AU uznali zranitelnost Afriky vůči klimatickým změnám a v prohlášení z Addis Abeby o klimatických změnách se zavázali, že klimatické změny začlení do národních a subregionálních rozvojových politik, programů a aktivit. Tato dohoda je dobrým základem pro partnerství mezi EU a AU v této oblasti.
Partnerství v oblasti migrace, mobility a zaměstnanosti
Co se týče migrace, bude spolupráce EU a Afriky spočívat ve zřízení sítě migračních observatoří na území Afriky, které budou shromažďovat, analyzovat a šířit informace o migračních tocích v rámci afrických zemí a mezi Afrikou a EU. Zvláštní pozornost bude věnována otázce kvalifikované pracovní síly.
Co se týče mobility, bude partnerství usilovat o posílení afrických informačních a řídících kapacit v oblasti migrace. Prostřednictvím uzavření partnerství bude podporován pohyb kvalifikovaných pracovních sil mezi evropskými a africkými institucemi, například vysokými školami a nemocnicemi.
Aby byla Afričanům nabídnuta plnohodnotná alternativa k migraci do Evropy, bude se partnerství zabývat vytvořením početnějších a kvalitnějších pracovních míst v Africe, a to zejména ve formálním hospodářství.
Partnerství v oblasti demokratické správy věcí veřejných
AU a EU musí stimulovat dialog o otázkách společného zájmu týkajících se věcí veřejných, jako jsou např. lidská práva a řízení přírodních zdrojů, a to prostřednictvím fóra o správě věcí veřejných, kterého se budou účastnit také nestátní subjekty, národní parlamenty, místní orgány a regionální organizace. EU bude dále zkoumat nové strategie, jak ze strany Společenství a členských států zvýšit financování podpory panafrické struktury správy.
Institucionální a politická struktura
Komise zdůrazňuje potřebu posílit dialog mezi všemi orgány EU a AU, zejména mezi Evropským parlamentem a Panafrickým parlamentem a mezi Komisemi EU a AU. Kromě toho by EU a AU mohly pořádat společné schůzky ministrů. Tyto snahy budou vycházet ze stávajících pravidelných schůzek ministerské trojky EU-Afrika pořádaných dvakrát ročně a z vrcholných setkání hlav států či vlád, která by se mohla konat každé dva až tři roky, střídavě v Evropě a v Africe.
Na tomto základě budou evropští a afričtí partneři společně spolupracovat na formulaci společné strategie a akčního plánu. Kromě již zmiňovaných iniciativ se uvažuje o vytvoření partnerství v oblastech míru a bezpečnosti, demokratické správy věcí veřejných a lidských práv, vědy, informační společnosti a vesmíru, a věnovat obzvláštní důležitost naplňování rozvojových cílů tisíciletí (MDGs).
SOUVISEJÍCÍ AKTY
Lisabonská deklarace (EN) (FR) (Nebyla zveřejněna v Úředním věstníku)
Tato deklarace, která byla na závěr druhého summitu EU-Afrika konaného ve dnech 8. a 9. prosince 2007 přijata hlavami států a vlád 53 afrických zemí a 27 členských států EU, pokládá základy nového strategického rovného partnerství mezi Afrikou a EU. Tato deklarace, která obsahuje filozofii a závazky partnerství, byla přijata zároveň s první společnou strategií EU-Afrika a jejím prvním tříletým akčním plánem na roky 2008–2010 (EN) (FR).
Určené strategické priority tvoří základ osmi partnerství, jejichž vývoj bude zhodnocen na příštím summitu v roce 2010. Tato partnerství pokrývají následující oblasti: mír a bezpečnost, demokratická správa věcí veřejných a lidská práva, obchod a regionální integrace, naplňování MDGs, energie, věda, informační společnost a vesmír.
Poslední aktualizace: 16.05.2008