This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Common organisation of the market in fishery products
Společná organizace trhu s produkty rybolovu
Společná organizace trhu s produkty rybolovu
This summary has been archived and will not be updated. See 'Trh EU s produkty rybolovu a akvakultury' for an updated information about the subject.
Společná organizace trhu s produkty rybolovu
Pravidla týkající se společné organizace trhu (SOT) s produkty rybolovu se musí přizpůsobit vývoji a změnám v rybářských činnostech, aby bylo možné zajistit trvale udržitelné řízení mořských zdrojů.
Od 70. let společná organizace trhu s produkty rybolovu přispívá v zájmu rybářů, zpracovatelských společností a spotřebitelů ke snížení vlivu výkyvů nabídky a poptávky.
AKT
Nařízení Rady (ES) č. 104/2000 ze dne 17. prosince 1999 o společné organizaci trhu s produkty rybolovu a akvakultury (Viz pozměňovací akt(y))
PŘEHLED
Společná organizace trhu (SOT) s produkty rybolovu * byla zřízena v roce 1970. Představuje nejstarší prvek společné rybářské politiky (SRP).
Normy uvádění na trh
Produkty rybolovu mohou být prodávány či uváděny na trh pouze pokud splňují marketingové normy týkající se zařazování do kategorií dle jakosti, velikosti či váhy, balení, prezentace a označování. Členské státy kontrolují soulad produktů s normami uvádění na trh.
Poskytování informací spotřebitelům
Živé, čerstvé či chlazené produkty mohou být prodávány koncovému zákazníkovi pouze tehdy, pokud označení či etiketa uvádí:
Vytváření a uznávání organizací producentů
Organizace producentů (OP) jsou zakládány rybáři či vodohospodáři, kteří se dobrovolně sdružují s cílem zavést opatření zaručující nejlepší podmínky pro uvádění jejich produktů na trh. Smyslem těchto opatření je:
Členské státy jako PO uznají seskupení, která o to požádají a která splňují určité podmínky.
Mohou rovněž udělit zvláštní uznání těm OP, které představily plán na zlepšení jakosti produktů.
Rozšíření pravidel stanovených organizacemi producentů
Pokud je jedna organizace producentů považována za reprezentativní pro produkci a uvádění produktů na trh v oblasti nebo oblastech vykládky, může členský stát požadovat po nečlenech této organizace, kteří uvádějí na trh produkty ve stejné oblasti, aby dodržovali různá opatření zavedená touto OP.
Plánování produkce a uvádění produktů na trh
Každá organizace producentů vypracuje a předloží příslušným orgánům členského státu operační program rybářského hospodářského roku, který zahrnuje:
Finanční podpora
Členské státy mohou OP během pěti let poskytnout vyrovnávací platbu jako náhradu za náklady plynoucí z jejich závazků v rámci plánování produkce a uvádění produktů na trh. Způsob výpočtu vyrovnávací platby se liší v závislosti na druhu.
Členské státy mohou poskytnout dodatečnou podporu OP za účelem vypracování opatření vedoucích ke zlepšení uspořádání a fungování uvádění ryb na trh, jakož i opatření vedoucí k lepší rovnováze nabídky a poptávky. Tato podpora je poskytována v souladu s nařízením Komise (ES) č. 498/2007, kterým se stanoví prováděcí pravidla týkající se Evropského rybářského fondu.
Mezioborové organizace (MO)
Členské státy mohou pod dohledem Komise uznat za mezioborové organizace seskupení, která o to požádají a která sdružují představitele činností spojených s produkcí, obchodem nebo zpracováním.
Uznání závisí na splnění určitých podmínek, z nichž nejdůležitější souvisejí s opatřeními, která mohou MO zavést (např. zlepšení znalosti a transparentnosti trhu atd.).
Rozšíření pravidel na nečleny
V případě, že jedna mezioborová organizace je považována pro určitý produkt za reprezentativní, pokud jde o produkci a/nebo obchod a/nebo zpracování tohoto produktu, může členský stát na žádost této organizace zavázat na určitou dobu ostatní nečleny této organizace činné v dotčené oblasti k dodržování určitých pravidel, která byla v rámci této organizace dohodnuta.
Pravidla, o jejichž rozšíření lze požádat, musejí splňovat určité podmínky a musejí se týkat: informací o produkci a trhu, produkčních pravidel, jež jsou přísnější, než jak jsou předepsána v národních právních předpisech nebo v právních předpisech Společenství, vypracování vzorových smluv, které jsou slučitelné s právními předpisy Společenství nebo pravidel uvádění na trh.
Ceny a intervence
Za účelem zajištění zásobování trhu s produkty rybolovu Společenství vytvořilo systém, jehož smyslem je:
Tento systém spočívá na cenovém režimu, jehož použití spustí mechanismy finanční intervence.
Základním prvkem pro definování těchto mechanismů je orientační cena, kterou pro určité produkty stanovuje Rada před začátkem rybářského hospodářského roku. Orientační cena se stanovuje na základě průměru cen na velkoobchodních trzích nebo v přístavech během tří posledních rybářských hospodářských let a s ohledem na směr vývoje produkce a poptávky.
V případě, že ceny klesnou pod danou úroveň, mohou OP za účelem zajištění alespoň minimálního příjmu rybářů stáhnout produkty rybolovu z trhu. Tato úroveň, která se nazývá cena Společenství za stažení, je každoročně definována Komisí pro každý typ produktu uváděného na trh. Tato cena je vypočítávána na základě čerstvosti, velikosti nebo hmotnosti a způsobu úpravy produktu a na základě orientační ceny, přičemž její výše nepřesáhne 90 % orientační ceny. V případě poklesu cen a spuštění intervenčních mechanismů obdrží členové finanční vyrovnání od OP, do které patří.
Stažení v rámci Společenství
Aby mohly být produkty rybolovu definitivně stažené z trhu předmětem finančního vyrovnání poskytnutého OP, musí být splněny určité podmínky:
OP stanoví další určení produktů stažených z trhu způsobem, který nenaruší běžný obchod s dotyčnými produkty. Stažené produkty mohou být použity pro dobročinné účely, k výrobě krmiv pro zvířata nebo k jiným účelům než k lidské spotřebě.
Překlenovací podpora
U produktů, na něž se vztahuje režim ceny za stažení, se lze rozhodnout pro zpracování a skladování produktů pro pozdější lidskou spotřebu, pokud jsou k tomu tyto produkty zvlášť vhodné. Tyto produkty musí být zpracovány za přísných podmínek tak, aby byla zajištěna jejich jakost a produkty tak později mohly být uvedeny na trh v souladu s kritérii stanovenými pro každý druh.
Výše překlenovací podpory nesmí být větší než výše paušálně stanovených technických a finančních nákladů na zpracování a skladování produktů. Povolené zpracovatelské postupy jsou zmrazování, solení, sušení, nakládání, vaření a pasterace, případně filetování, sekání nebo odstraňování hlav. Minimální doba skladování je 5 dnů.
Nezávislá stažení z trhu a převody prováděné organizacemi producentů
Některé produkty rybolovu tvořící významnou část příjmu producentů na lokální nebo regionální úrovni nemohou být zahrnuty do systému ceny Společenství za stažení, neboť tržní ceny v členských státech či regionech jsou značně odlišné a celková produkce těchto produktů v rámci trhu Společenství je příliš nízká.
Mechanismus nezávislého stažení z trhu a převodu zmírňuje tuto nevýhodu prostřednictvím poskytnutí paušální podpory těm OP, které tyto produkty trvale či přechodně stahují z trhu, za předpokladu splnění určitých podmínek. Příslušné ceny jsou nezávisle stanovovány OP. Jsou stanoveny stropy pro množství, na které se vztahuje paušální podpora (10 % z množství uvolněného k prodeji v průběhu rybářského hospodářského roku) a autonomní cena za stažení (5 %).
Soukromé skladování
Podpora soukromého skladování se poskytuje na produkty, které byly zmrazeny na palubě plavidla a které nelze uvést na trh Společenství za prodejní cenu stanovenou Společenstvím před začátkem každého rybářského hospodářského roku. Tyto produkty jsou dočasně staženy z trhu a jsou skladovány po dobu nejméně 5 dnů. Podmínky pro skladování a opětovné uvedení na trh musí umožnit zachování a zaručení jakostních standardů.
Podpora může být poskytnuta do maximální výše 15 % ročního objemu dotčeného produktu uvedeného do prodeje OP. Úroveň podpory je stanovována paušálně před začátkem každého rybářského hospodářského roku na základě výše technických a finančních nákladů na zařízení potřebná pro skladování zmrazených produktů.
Zvláštní pravidla týkající se tuňákovitých ryb
Lov tuňáků zásobuje a uspokojuje především konzervárenský průmysl. Režim organizace trhu je tudíž zaměřen na tuto formu uvádění na trh.
Rada stanovuje produkční cenu Společenství pro různé druhy tuňákovitých ryb na základě průměru cen na velkoobchodních trzích nebo v přístavech v předchozích třech rybářských hospodářských letech.
Je-li průměrná cena tuňáka na trhu Společenství i dovozní cena pod úrovní 87 % produkční ceny Společenství, může být OP poskytnut vyrovnávací příspěvek ve výši stanovené Komisí.
Obchod se třetími zeměmi
Aby bylo zajištěno odpovídající zásobování trhu Společenství surovinami pro zpracovatelský průmysl, pro některé produkty (treska aljašská, treska obecná, treskovník novozélandský, surimi atd.) se na dobu neurčitou úplně nebo částečně pozastavují sazby celního sazebníku.
Referenční cena
Za účelem zabránění narušení trhu v důsledku dodávek ze třetích zemí za abnormálně nízké ceny je dovoz určitých produktů na celní území Společenství možný, pouze pokud je dodržena referenční cena, která je každoročně stanovována Komisí.
Ochranná opatření
Pokud je trh Společenství v důsledku mimořádných okolností narušen nebo ohrožen narušením či propadem cen, mohou být pro obchod se třetími zeměmi přijata nezbytná opatření, dokud toto narušení nebo jeho hrozba trvá.
Mimořádná opatření
Je-li u jednoho nebo více produktů na trhu Společenství zjištěno zvýšení cen a problémy se zásobováním, přijme Rada opatření nezbytná k nápravě situace.
Rovný přístup k infrastruktuře
Členské státy zajistí plavidlům plujícím pod vlajkou jiného členského státu rovný přístup do přístavů, k zařízením i k veškerému souvisejícímu vybavení a technickému zařízení.
Kontrola, dohled a provedení
Členské státy a Komise zavedou systémy komunikace a výměny informací, přičemž náklady z toho plynoucí jsou částečně hrazeny z rozpočtu Společenství.
Za účelem prevence a potlačování podvodů členské státy pravidelně provádějí namátkové kontroly u příjemců finanční pomoci.
Komisi je nápomocen Řídící výbor pro produkty rybolovu, jehož členy jsou zástupci členských států a jemuž předsedá zástupce Komise.
Klíčové pojmy aktu
Odkazy
Akt |
Vstup v platnost |
Lhůta pro provedení v členských státech |
Úřední věstník |
Nařízení (ES) č. 104/2000 |
1. 1. 2001(1. 1. 2002pro článek 4 seskupující pravidla související s informacemi pro spotřebitele) |
– |
Úř. věst. L 17 ze dne 21. 1. 2000 |
Pozměňovací akt(y) |
Vstup v platnost |
Lhůta pro provedení v členských státech |
Úřední věstník |
Akt o podmínkách přistoupení České republiky, Estonska, Kypru, Lotyšska, Litvy, Maďarska, Malty, Polska, Slovinska a Slovenska k Evropské unii (EU) a o úpravách smluv, na nichž je založena Evropská unie - Příloha II: Výčet uvedený v článku 20 aktu o přistoupení - 7. Rybolov |
1. 5. 2004 |
– |
Úř. věst. L 236 ze dne 23. 9. 2003 |
Nařízení (ES) č. 1759/2006 |
2. 12. 2006 |
– |
Úř. věst. L 335 ze dne 1. 12. 2006 |
Nařízení (EU) č. 1258/2010 |
1. 1. 2011 |
– |
Úř. věst. L 343 ze dne 29. 12. 2010 |
SOUVISEJÍCÍ AKTY
Systém cen
Nařízení Komise (EU) č. 125/2011 ze dne 11. února 2011, kterým se na rybářský hospodářský rok 2011 stanoví výše překlenovací podpory a paušální podpory (Úř. věst. L 38 ze dne 12.2.2011)
Nařízení Komise (EU) č. 124/2011 ze dne 11. února 2011, kterým se na rybářský hospodářský rok 2011 stanoví výše podpory soukromého skladování pro některé produkty rybolovu (Úř. věst. L 38 ze dne 12.2.2011)
Nařízení Komise (EU) č. 123/2011 ze dne 11. února 2011, kterým se na rybářský hospodářský rok 2011 stanoví prodejní ceny Unie pro produkty rybolovu uvedené v příloze II nařízení Rady (ES) č. 104/2000 (Úř. věst. L 38 ze dne 12.2.2011)
Nařízení Komise (EU) č. 122/2011 ze dne 11. února 2011, kterým se na rybářský hospodářský rok 2011 stanoví ceny za stažení a prodejní ceny Unie pro produkty rybolovu uvedené v příloze I nařízení Rady (ES) č. 104/2000 (Úř. věst. L 38 ze dne 12.2.2011)
Nařízení Komise (EU) č. 121/2011 ze dne 11. února 2011, kterým se stanoví paušální hodnoty použité pro výpočet finančního vyrovnání a příslušné zálohy, pokud jde o produkty rybolovu stažené z trhu během rybářského hospodářského roku 2011 (Úř. věst. L 38 ze dne 12.2.2011)
Nařízení Komise (EU) č. 120/2011 ze dne 11. února 2011, kterým se na rybářský hospodářský rok 2011 stanoví referenční ceny pro některé produkty rybolovu (Úř. věst. L 38 ze dne 12.2.2011)
Organizace producentů
Seznam uznaných organizací producentů v odvětví rybolovu a akvakultury
Seznam organizací producentů v odvětví rybolovu a akvakultury, jimž bylo uznání odebráno v roce 2010
Použití právního předpisu
Zpráva o provádění nařízení (ES) č. 104/2000 (KOM(2006) 558 v konečném znění – nebyla zveřejněna v Úředním věstníku)
Zpráva uvádí, že provádění plánů odlovu organizacemi producentů umožnilo výrazné snížení úrovní intervence, přičemž lze pozorovat posun od nehospodárných stažení z trhu k operacím spojeným s převodem. Naopak zavedení meziodvětvových organizací nebylo úspěšné. To může být odrazem neuspokojivé spolupráce mezi různými operátory marketingového řetězce. Evropský trh prochází úplnou proměnou. Tržní ceny nesledují trendy výrobních nákladů, čímž je zajišťování přijatelné úrovně života producentů ještě složitější. Trh Společenství je stále závislejší na dovozu ze třetích zemí, aby mohl uspokojit potřeby spotřebitelů a zpracovatelského odvětví.
Poslední aktualizace: 30.08.2011