Podíl EU na úsilí sjednotit pravidla mezinárodního práva soukromého
PŘEHLED DOKUMENTU:
Rozhodnutí 2006/719/ES – přistoupení k Haagské konferenci o mezinárodním právu soukromém
CO JE CÍLEM TOHOTO ROZHODNUTÍ?
KLÍČOVÉ BODY
- V dalším prohlášení (příloha III) se EU zavázala prověřit, zda je v jejím zájmu, aby přistoupila ke stávajícím Haagským úmluvám s ohledem na její existující pravomoc.
KDY ROZHODNUTÍ VSTUPUJE V PLATNOST?
EU je členem HCCH ode dne 3. dubna 2007.
KONTEXT
- Dne 28. listopadu 2002 pověřila Rada Evropskou komisi, aby sjednala podmínky přistoupení k HCCH.
- Statut HCCH musel být změněn, aby mohla přistoupit EU, tj. organizace regionální hospodářské integrace. V červnu 2005 přijala Diplomatická konference HCCH na základě konsenzu potřebné změny.
- Po úspěšných jednáních s HCCH předložila Komise návrh tohoto rozhodnutí Rady o přistoupení Evropského společenství (nyní Evropské unie) k HCCH. Evropský parlament udělil svůj souhlas v září 2006.
- Členem HCCH je 82 zemí a EU.
KLÍČOVÉ POJMY
Haagská konference o mezinárodním právu soukromém: mezinárodní mezivládní organizace pracující na postupném sjednocování pravidel mezinárodního práva soukromého v zúčastněných zemích. Vypracovává mnohostranné právní nástroje (včetně nezávazných nástrojů) a poskytuje nezbytnou návaznou kontrolu.
Mezinárodní právo soukromé: též známé jako kolizní normy, stanoví soubor pravidel procesního práva určující, který právní systém upravuje daný právní spor a právo které země se na něj vztahuje. Tato pravidla se uplatňují, pokud má právní spor mezinárodní prvek, jako je smlouva sjednaná stranami sídlícími v různých státech.
HLAVNÍ DOKUMENT
Rozhodnutí Rady 2006/719/ES ze dne 5. října 2006 o přistoupení Společenství k Haagské konferenci o mezinárodním právu soukromém (Úř. věst. L 297, 26.10.2006, s. 1–14)
Poslední aktualizace 04.12.2017
Top