Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Energetická spotřeba výrobků: Informace a označování (od července 2011)

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Spotřeba energie – rámec pro pravidla označování energetickými štítky' for an updated information about the subject.

Energetická spotřeba výrobků: Informace a označování (od července 2011)

Předchozí směrnice o označování energetické spotřeby výrobků se vztahovala pouze na domácí spotřebiče. Evropská komise se nyní chystá rozšířit uplatnění této směrnice i na výrobky spojené se spotřebou energie, které mají významný přímý či nepřímý dopad na spotřebu energie.

AKT

Směrnice 2010/30/EU Evropského parlamentu a Rady ze dne 19. května 2010 o uvádění spotřeby energie a jiných zdrojů na energetických štítcích energetických spotřebičů a v normalizovaných informacích o výrobku (text s významem pro EHP)

POZMĚŇUJÍCÍ AKT

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/27/EU ze dne 25. října 2012 o energetické účinnosti, o změně směrnic 2009/125/ES a 2010/30/EU a o zrušení směrnic 2004/8/ES a 2006/32/ES (Text s významem pro EHP).

PŘEHLED

Tato směrnice stanoví rámec pro označování a informování spotřebitelů o energetické spotřebě výrobků spojených se spotřebou energie .

Kterých výrobků se týká?

Tato směrnice se vztahuje na výrobky, které mohou mít přímý či nepřímý dopad na spotřebu energie a na jiné potenciální zdroje v průběhu spotřeby. Nevztahuje se na:

  • použité výrobky;
  • jakýkoli dopravní prostředek určený přepravě osob nebo zboží;
  • štítek s údaji o výkonu výrobku.

Směrnice 2012/27/EU, kterou se mění směrnice 2010/30/EU, navíc zavádí společný rámec na podporu energetické účinnosti v Unii. Členské státy jsou proto vyzvány, aby v zájmu energetické účinnosti spíše než opatření pro každý jednotlivý výrobek zaváděly opatření kumulativní.

Jaké druhy informací musí být poskytnuty?

Dodavatelé mohou uvádět na trh výrobky opatřené štítkem s informacemi o spotřebě elektrické energie nebo o spotřebě energie v jiných formách.

Dodavatelé musí rovněž poskytnout technickou dokumentaci, která obsahuje:

  • obecný popis výrobku;
  • výsledky provedených konstrukčních výpočtů;
  • protokoly o zkouškách;
  • odkazy umožňující identifikaci podobných modelů.

Tato technická dokumentace musí být k dispozici po dobu pěti let.

Dodavatelé jsou povinni distributorům bezplatně dodat štítky a informace o výrobku.

Distributoři musí upevnit štítky viditelným a čitelným způsobem.

Jaké jsou podmínky prodeje na dálku?

V některých situacích konečný spotřebitel nevidí výrobek, zejména při koupi prostřednictvím zásilkového prodeje, katalogu nebo internetu. Nicméně musí mít k dispozici informace o výrobku díky aktům v přenesené pravomoci, které stanoví způsob, jakým bude štítek nebo informační list vystaveny nebo poskytnut konečnému uživateli.

Jaký význam mají akty v přenesené pravomoci?

Akt v přenesené pravomoci musí obsahovat zejména:

  • definice výrobku;
  • normy a metody měření;
  • podrobnosti technické dokumentace;
  • provedení a obsah štítku. Klasifikace výrobku na štítku se uvádí pomocí písmen A až G. Nejúčinnější třídě odpovídá označení A+++. Používá se také stupnice složená nejvýše ze sedmi barev, kde tmavě zelená barva vždy představuje maximální úroveň účinnosti;
  • místo na výrobku, kde musí být štítek umístěn;
  • dobu trvání energetické klasifikace.

Pokud se na výrobek vztahuje akt v přenesené pravomoci, veřejní zadavatelé, kteří zadávají veřejné zakázky na stavební práce, dodávky nebo služby v rámci směrnice 2004/18/ES musí pořizovat výrobky, které splňují kritéria vysoké účinnosti vyjádřená „energetickými třídami“. Jedná se o tato kritéria:

  • výrobky musí umožňovat vysoké úspory energie;
  • u rovnocenných výrobků na trhu musí existovat velké rozdíly v úrovních účinnosti;
  • Komise zohlední příslušné právní předpisy EU a autoregulaci.

Akt v přenesené pravomoci zohlední parametry životního prostředí.

Od 19. června 2010 má Evropská komise právo přijímat akty v přenesené pravomoci na dobu pěti let. Toto období se automaticky prodlužuje, pokud Evropský parlament nebo Rada toto právo nezruší. Tyto dvě instituce mají rovněž pravomoc vyslovit námitky proti aktu v přenesené pravomoci.

Přechodná ustanovení

Členské státy použijí ustanovení této směrnice od 20. července 2011. Touto směrnicí se zrušuje směrnice 92/75/EHS od 21. července 2011.

Odkaz

Akt

Vstup v platnost

Lhůta pro provedení v členských státech

Úřední věstník

Směrnice 2010/30/ES

19. 6. 2010

20. 6. 2011

Úř. věst. L 153 ze dne 18. 6. 2010

Pozměňující akt

Akt

Vstup v platnost

Provedení v členských státech

Úřední věstník

Směrnice 2012/27/EU

4.12.2012

5.6.2014

Úř. věst. L 315 ze dne 14.11.2012

Poslední aktualizace 12.11.2013

Top