This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Transparency register
Rejstřík transparentnosti
Rejstřík transparentnosti
This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.
Rejstřík transparentnosti
Rejstřík transparentnosti je společným nástrojem Evropského parlamentu a Komise. Jeho cílem je informovat občany o organizacích a osobách samostatně výdělečně činných, které se zabývají činnostmi zaměřenými na ovlivňování rozhodovacích procesů Evropské unie. Tato činnost je doprovázena kodexem chování a výstražným mechanismem umožňujícím zjišťovat a řešit případná porušení kodexu.
AKT
Dohoda mezi Evropským parlamentem a Evropskou komisí o zřízení Rejstříku transparentnosti pro organizace a osoby samostatně výdělečně činné, jež se podílejí na tvorbě a provádění politiky Evropské unie.
PŘEHLED
Touto dohodou Evropský parlament a Evropská komise zřídily společný rejstřík transparentnosti. Tento rejstřík obsahuje informace o organizacích a osobách, jež se podílejí na tvorbě a provádění evropských politik. Informace se týkají zejména jejich druhu činnosti, zájmů, které sledují, a zdrojů, které věnují svým činnostem.
Rejstřík obsahuje také kodex chování a mechanismus pro vyřizování stížností v případě podezření z porušení tohoto kodexu.
Dohoda vymezuje skladbu rejstříku transparentnosti, jeho oblast působnosti a povinnosti týkající se registrace.
Zastoupení zájmů
V souladu s čl. 11 Smlouvy o Evropské unii (EU) vedou evropské orgány otevřený, transparentní a pravidelný dialog se zastupitelskými sdruženími a občanskou společností. Cílem je optimalizovat tvorbu a provádění evropských politik a udržovat přitom pravidelné a legitimní vztahy s klíčovými zúčastněnými stranami.
Mnoho organizací tak v Bruselu otevřelo „evropskou kancelář“ k vykonávání činnosti zastoupení. Tyto činnosti spočívají například v prosazování jejich zájmů a v ovlivňování rozhodovacího procesu EU.
Cílem rejstříku transparentnosti je pak zaregistrovat organizace a osoby vykonávající tyto činnosti a shromáždit je kolem společného kodexu chování. Rejstřík přispívá k transparentnosti a k dodržování zákona a etiky, aby se předešlo například nadměrným tlakům nebo nezákonnému přístupu k informacím a osobám činícím politická rozhodnutí.
Rejstřík je součástí politiky transparentnosti EU. Registrace není povinná a v žádném případě nevytváří žádnou formu akreditace organizací v EU.
Skladba rejstříku
Rejstřík obsahuje:
Oblast působnosti
Oblast působnosti rejstříku zahrnuje veškeré činnosti vykonávané s cílem přímo nebo nepřímo ovlivňovat formulování nebo provádění evropských politik, bez ohledu na použitý komunikační kanál nebo nosič údajů (sdělovací prostředky, diskusní fórum, pořádání akcí, expertní skupiny typu „think tank“ atd.).
Očekává se, že se do rejstříku zaregistrují veškeré organizace nebo osoby zapojené do tohoto druhu činnosti.
Tato dohoda však z oblasti působnosti vyjímá některé činnosti, zejména:
Rejstřík zahrnuje veškeré subjekty, jejichž činnosti tu jsou volitelné (včetně lobbistů). Vlády členských států a třetích zemí, mezinárodní organizace a diplomatická zastoupení se však registrovat nepotřebují. Církví a náboženských společenství, regionálních a místních orgánů se rejstřík také netýká; jejich kanceláře nebo právní subjekty zřízené k tomu, aby je zastupovaly, by se ale do rejstříku zapsat měly.
Pravidla platná po veškeré registraci
Zapsáním do rejstříku dotčené organizace a fyzické osoby:
Provedení rejstříku
Služby Evropského parlamentu a Evropské komise zřídí společný operační útvar s názvem „Společný sekretariát rejstříku transparentnosti“. Tento sekretariát bude zajišťovat běžnou správu rejstříku a bude přispívat ke kvalitě jeho obsahu.
Kontext
Nový rejstřík vychází ze stávajících registračních systémů, které Evropský parlament zřídil v roce 1996 a Evropská komise v roce 2008, a navazuje na ně. Je součástí Evropské iniciativy pro transparentnost, kterou Komise spustila v roce 2007.
Odkazy
Akt |
Vstup v platnost |
Lhůta pro provedení v členských státech |
Úřední věstník |
Dohoda mezi Evropským parlamentem a Evropskou komisí |
- |
- |
Úř. věst. L 191 ze dne 22. 7. 2011 |
Poslední aktualizace: 08.09.2011