Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Výjimka pro specializační dohody (od roku 2023)

Výjimka pro specializační dohody (od roku 2023)

 

PŘEHLED DOKUMENTŮ:

Nařízení (EU) 2023/1067 o použití čl. 101 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie na některé kategorie specializačních dohod

CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

  • Ustanovení čl. 101 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) zakazuje dohody mezi podniky, které omezují hospodářskou soutěž. Ustanovení čl. 101 odst. 3 SFEU však stanoví výjimku pro dohody, jejichž přínosy převažují nad jejich negativními účinky.
  • Nařízení uplatňuje čl. 101 odst. 3 SFEU na určité typy specializačních dohod*, které splňují určité podmínky, tím, že se na ně vztahuje výjimka ze zákazu podle čl. 101 odst. 1 SFEU. Vytváří pro tyto dohody právní „bezpečný přístav“, čímž se vyhýbá nutnosti individuálního posouzení jejich slučitelnosti s článkem 101 SFEU.
  • Cílem nařízení je zajistit účinnou ochranu hospodářské soutěže a poskytnout podnikům právní jistotu.

KLÍČOVÉ BODY

Druhy dohod, na které se nařízení vztahuje

Nařízení se vztahuje na tři typy dohod o výrobě, které se společně označují jako specializační dohody:

  • jednostranné specializační dohody*,
  • reciproční specializační dohody*,
  • dohody o společné výrobě*.

Nařízení se vztahuje také na specializační dohody, které zahrnují:

  • ustanovení o postoupení práv duševního vlastnictví nebo o udělení licence k těmto právům jedné nebo více stranám, za předpokladu, že uvedená ustanovení jsou nezbytná pro provádění dohody a nepředstavují její hlavní předmět,
  • závazky výhradního nákupu nebo výhradních dodávek,
  • společná distribuce výrobků specializace*.

Práh podílu na trhu

  • Výjimka stanovená nařízením platí za podmínky, že společný podíl stran na relevantních trzích, na které výrobky specializace patří, nepřesahuje 20 %. Pokud jsou tyto výrobky polotovary, které jedna nebo více stran používá jako vstupy pro výrobu navazujících výrobků, které rovněž prodává, nesmí společný podíl stran na relevantním trhu, na který navazující výrobky patří, překročit 20 %.
  • Pokud se společný podíl stran na trhu zpočátku pohybuje pod hranicí 20 %, ale později tuto hranici překročí, výjimka se nadále uplatňuje po dobu dvou po sobě jdoucích kalendářních let.
  • Podíly na trhu se vypočítávají na základě údajů o hodnotě prodeje, nebo pokud tyto údaje nejsou k dispozici, na základě jiných spolehlivých informací o trhu, včetně objemu prodeje.

Tvrdá omezení

Výjimka se nevztahuje na dohody o specializaci, které obsahují „tvrdá omezení“, včetně omezení, která:

  • stanoví ceny při prodeji výrobků třetím stranám, s výjimkou cen účtovaných přímým zákazníkům, pokud dohoda stanoví společnou distribuci,
  • omezí výrobu nebo prodej s výjimkou:
    • dohodnutá množství výrobků v rámci jednostranných specializačních dohod nebo recipročních specializačních dohod,
    • dohodnuté kapacity a objemy výroby v dohodách o společné výrobě,
    • dohodnuté prodejní cíle v rámci společné distribuce,
  • rozdělení trhů nebo zákazníků.

Odnětí blokové výjimky

Evropská komise nebo vnitrostátní orgány pro hospodářskou soutěž mohou podle článku 29 nařízení (ES) č. 1/2003 výhodu blokové výjimky odejmout, pokud zjistí, že konkrétní dohoda o specializaci má účinky neslučitelné s čl. 101 odst. 3 SFEU.

Komise může tuto pravomoc využít zejména v případech, kdy je relevantní trh vysoce koncentrovaný a hospodářská soutěž je již slabá, například v důsledku:

  • individuální tržní pozice ostatních účastníků trhu,
  • vazby mezi ostatními účastníky trhu vytvořené paralelními specializačními dohodami,
  • vazby mezi stranami a ostatními účastníky trhu.

Existují přechodná pravidla pro dohody, které již byly v platnosti k 30. červnu 2023 a na které se vztahovala předchozí bloková výjimka pro specializační dohody (nařízení (EU) č. 1218/2010), ale které nesplňují podmínky nové blokové výjimky. Na tyto dohody se vztahuje bloková výjimka do 30. června 2025.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Vstoupilo v platnost dne 1. července 2023 a používá se od 30. června 2035.

KONTEXT

  • Platnost předchozí blokové výjimky pro specializační dohody (nařízení Komise (EU) č. 1218/2010) skončila 30. června 2023. Proto bylo nutné přijmout nové nařízení. Nařízení (EU) 2023/1067 zlepšuje jasnost některých pravidel a zahrnuje více typů dohod o výrobě.
  • Specializační dohody umožňují společnostem s doplňujícími se dovednostmi a aktivy pracovat efektivněji a dodávat výrobky levněji. Účinná hospodářská soutěž může být pro spotřebitele přínosem.
  • K nařízení jsou připojeny revidované horizontální pokyny k uplatňování článku 101 SFEU na dohody o horizontální spolupráci.
  • Další informace viz:

KLÍČOVÉ POJMY

Specializační dohody. Jednostranná specializační dohoda, reciproční specializační dohoda nebo dohoda o společné výrobě.
Jednostranné specializační dohoda. Dohoda mezi dvěma nebo více stranami působícími na stejném trhu s výrobky, na jejímž základě se jedna nebo více stran dohodne, že zcela nebo částečně ukončí výrobu určitých výrobků nebo že tyto výrobky nebude vyrábět a bude je nakupovat od jedné nebo více ostatních stran.
Reciproční specializační dohoda. Dohoda mezi dvěma nebo více stranami působícími na stejném trhu s výrobky, na jejímž základě se dvě nebo více stran na základě reciproce dohodnou, že zcela nebo částečně přestanou vyrábět nebo nebudou vyrábět určité, ale odlišné výrobky a budou tyto výrobky nakupovat od jedné nebo více stran.
Dohoda o společné výrobě. Dohoda, na jejímž základě se dvě nebo více stran dohodnou na společné výrobě určitých výrobků.
Výrobek specializace. Výrobek, který je vyroben na základě specializační dohody.

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Komise (EU) 2023/1067 ze dne 1. června 2023 o použití čl. 101 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie na některé kategorie specializačních dohod (Úř. věst. L 143, 2.6.2023, s. 20–26).

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Sdělení Komise – Pokyny k použitelnosti článku 101 Smlouvy o fungování Evropské unie na dohody o horizontální spolupráci (Úř. věst. C 259, 21.7.2023, s. 1–125).

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Část třetí – Vnitřní politiky a činnosti Unie – Hlava VII – Společná pravidla pro hospodářskou soutěž, daně a sbližování právních předpisů – Kapitola 1 – Pravidla hospodářské soutěže – Oddíl 1 – Pravidla platná pro podniky – Článek 101 (bývalý článek 81 Smlouvy o ES) (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 88–89).

Nařízení Rady (ES) č. 1/2003 ze dne 16. prosince 2002 o provádění pravidel hospodářské soutěže stanovených v článcích 81 a 82 Smlouvy (Úř. věst. L 1, 4.1.2003, s. 1–25).

Postupné změny nařízení (ES) č. 1/2003 byly začleněny do původního znění. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Nařízení Rady (EHS) č. 2821/71 ze dne 20. prosince 1971 o použití čl. 85 odst. 3 Smlouvy na kategorie dohod, rozhodnutí a jednání ve vzájemné shodě (Úř. věst. L 285, 29.12.1971, s. 46–48).

Viz konsolidované znění.

Poslední aktualizace 09.10.2023

Top