EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Strategický rámec pro evropskou spolupráci v oblasti vzdělávání a odborné přípravy s ohledem na vytvoření Evropského prostoru vzdělávání a další vývoj po jeho dosažení

Strategický rámec pro evropskou spolupráci v oblasti vzdělávání a odborné přípravy s ohledem na vytvoření Evropského prostoru vzdělávání a další vývoj po jeho dosažení

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Usnesení o strategickém rámci pro evropskou spolupráci v oblasti vzdělávání a odborné přípravy s ohledem na vytvoření Evropského prostoru vzdělávání a další vývoj po jeho dosažení (2021–2030)

Usnesení Rady o struktuře řízení strategického rámce evropské spolupráce v oblasti vzdělávání a odborné přípravy s ohledem na vytvoření Evropského prostoru vzdělávání a další vývoj po jeho dosažení (2021–2030)

CO JE CÍLEM TĚCHTO USNESENÍ?

  • První usnesení (přijaté v únoru 2021) stanoví hlavní nástroj na úrovni Evropské unie (EU) pro spolupráci v oblasti vzdělávání a odborné přípravy pro současné desetiletí. Strategický rámec pro evropskou spolupráci v oblasti vzdělávání a odborné přípravy s ohledem na vytvoření Evropského prostoru vzdělávání (EPV) a další vývoj po jeho dosažení (2021–2030) má podporovat úsilí členských států EU o zlepšení vnitrostátních systémů vzdělávání a odborné přípravy prostřednictvím rozvoje doplňkových nástrojů na úrovni EU, vzájemného učení a výměny osvědčených postupů formou otevřené metody koordinace. Do roku 2030 je dosažení a další rozvoj EPV zastřešujícím politickým cílem strategického rámce.
  • Druhé usnesení (přijaté v listopadu 2021) poskytuje orientaci a hlavní zásady pro strukturu řízení strategického rámce, aby práce, která má v této souvislosti probíhat, mohla být vhodně řízena a koordinována.

KLÍČOVÉ BODY

Pět strategických priorit

  • 1.

    Zlepšení kvality, rovnosti, inkluze a úspěchu pro všechny ve vzdělávání a odborné přípravě.

  • 2.

    Celoživotní učení a mobilita realitou pro všechny.

  • 3.

    Posilování kompetencí a motivace v pedagogických povoláních.

  • 4.

    Posílení evropského vysokoškolského vzdělávání.

  • 5.

    Podpora ekologické a digitální transformace ve vzdělávání a odborné přípravě a jejich prostřednictvím.

Cíle na úrovni EU

V usnesení z února 2021 se členské státy rovněž dohodly na sedmi cílech na úrovni EU, kterých je třeba dosáhnout.

  • 1.
    15letí žáci se slabými výsledky v základních dovednostech

    Do roku 2030 by podíl 15letých žáků se slabými výsledky ve čtení, matematice a přírodních vědách měl být nižší než 15 %.

  • 2.
    Žáci osmé třídy se slabými výsledky v digitálních dovednostech

    Do roku 2030 by podíl žáků osmé třídy se slabými výsledky v počítačové a informační gramotnosti měl být nižší než 15 %.

  • 3.
    Účast na předškolním vzdělávání a péči

    Do roku 2030 by se předškolního vzdělávání a péče mělo účastnit alespoň 96 % dětí ve věku od 3 let do věku zahájení povinné školní docházky.

  • 4.
    Osoby předčasně odcházející ze vzdělávání a odborné přípravy

    Do roku 2030 by podíl osob předčasně odcházejících ze vzdělávání a odborné přípravy měl být nižší než 9 %.

  • 5.
    Dosažené terciární vzdělání

    Do roku 2030 by podíl osob ve věku 25–34 let s dosaženým terciárním vzděláním měl činit alespoň 45 %

  • 6.
    Absolventi odborného vzdělávání a přípravy využívající učení se prací

    Do roku 2025 by podíl čerstvých absolventů odborného vzdělávání a přípravy využívajících během svého odborného vzdělávání a přípravy učení se prací měl činit alespoň 60 %.

  • 7.
    Účast dospělých na vzdělávání

    Do roku 2025 by měl být podíl dospělých ve věku 25–64 let, kteří se v posledních 12 měsících účastnili vzdělávání, alespoň 47 %.

Sledování a vykazování

Za účelem monitorování procesu budou členské státy a Evropská komise úzce spolupracovat při posuzování výsledků činnosti na technické úrovni a hodnocení daného procesu a jeho výsledků. Každoroční monitorování bude probíhat rovněž prostřednictvím Monitoru vzdělávání a odborné přípravy prováděného Komisí, který sleduje pokrok při dosahování všech dohodnutých cílů a ukazatelů, včetně dílčích ukazatelů, v oblasti vzdělávání a odborné přípravy na úrovni EU a rovněž přispívá k procesu evropského semestru.

Je stanoveno několik fází podávání zpráv o pokroku. V listopadu 2022 zveřejnila Komise zprávu o pokroku EVP. V roce 2023 bude následovat přezkum v polovině období a v roce 2025 bude zveřejněna úplná zpráva o EVP.

Správní struktura

Hlavní zásady struktury řízení strategického rámce, jak jsou uvedeny v usnesení z listopadu 2021, jsou tyto:

  • odpovědnost a začlenění,
  • závazek,
  • transparentnost, kontinuita a účinnost a
  • součinnost a spolupráce.

Usnesením se zřizuje nový orgán v rámci skupiny na vysoké úrovni pro vzdělávání a odbornou přípravu, a to koordinační výbor. Tento nový orgán bude mít koordinační a podpůrnou funkci. V souvislosti s koordinací práce skupiny na vysoké úrovni podle strategického rámce by mělo převzít vedoucí úlohu předsednictví ve spolupráci s partnery ze zemí tvořících trojici předsednictví a s Komisí.

KONTEXT

Další informace viz:

HLAVNÍ DOKUMENTY

Usnesení Rady o strategickém rámci evropské spolupráce v oblasti vzdělávání a odborné přípravy s ohledem na vytvoření Evropského prostoru vzdělávání a další vývoj po jeho dosažení (2021–2030) (Úř. věst. L 66, 26.2.2021, s. 1–21).

Usnesení Rady o struktuře řízení strategického rámce evropské spolupráce v oblasti vzdělávání a odborné přípravy s ohledem na vytvoření Evropského prostoru vzdělávání a další vývoj po jeho dosažení (2021–2030) (Úř. věst. L 497, 10.12.2021, s. 1–4).

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů o pokroku při vytváření Evropského prostoru vzdělávání (COM(2022) 700 final, 18.11.2022).

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/817 ze dne 20. května 2021, kterým se zavádí program Erasmus+: program Unie pro vzdělávání a odbornou přípravu, pro mládež a pro sport a zrušuje nařízení (EU) č. 1288/2013 (Úř. věst. L 189, 28.5.2021, s. 1–33).

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů o vytvoření Evropského prostoru vzdělávání do roku 2025 (COM(2020) 625 final, 30.9.2020).

Poslední aktualizace 31.01.2023

Top