EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Urychlení projektů v oblasti energie z obnovitelných zdrojů

Urychlení projektů v oblasti energie z obnovitelných zdrojů

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Doporučení (EU) 2022/822 o urychlení postupů udělování povolení pro projekty v oblasti energie z obnovitelných zdrojů a usnadnění smluv o nákupu elektřiny

CO JE CÍLEM TOHOTO DOPORUČENÍ?

Energie z obnovitelných zdrojů je ústředním prvkem transformace energetiky, která je nezbytná pro dosažení cílů Zelené dohody pro Evropu, zajištění cenové dostupnosti energie a snížení závislosti Evropské unie (EU) na fosilních palivech a dovozu energie. Cílem doporučení je:

  • urychlit postupy udělování povolení pro projekty v oblasti energie z obnovitelných zdrojů a
  • usnadnit smlouvy o nákupu elektřiny (přímé smlouvy mezi společnostmi a dodavateli elektřiny).

KLÍČOVÉ BODY

Doporučení vyzývá členské státy EU, aby podnikly kroky v rámci řady okruhů.

Rychlejší a kratší postupy

  • Zajistit, aby zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, připojení k distribuční soustavě a skladovací zařízení byly způsobilé k urychlenému zpracování a aby byly považovány za projekty převažujícího veřejného zájmu.
  • Stanovit jasné a krátké lhůty pro všechny kroky, které jsou nutné k udělení povolení, a určit, kde je lze prodloužit a za jakých okolností.
  • Stanovit maximální lhůty pro každou fázi postupu posuzování vlivů na životní prostředí, přičemž postup povolování k zařízení na výrobu solární energie v budovách je omezen na tři měsíce.
  • Stanovit časové rámce a pravidla k zajištění účinných soudních řízení.
  • Vytvořit jednotný postup podávání žádostí.
  • Umožnit aktualizace specifikace projektů s cílem usnadnit zavádění inovativních technologií.

Účast občanů a společenství

  • Stimulovat účast občanů a energetických společenství na projektech.
  • Zavést zjednodušené postupy udělování povolení a licencí pro společenství pro obnovitelné zdroje.

Lepší koordinace

  • Zajistit zefektivněnou a účinnou koordinaci mezi vnitrostátní, regionální a obecní úrovní.
  • Vytvořit jednotné kontaktní místo, jak vyžaduje směrnice (EU) 2018/2001, s cílem omezit počet zapojených orgánů.
  • Zavést pravidla, podle kterých je neexistence včasné odpovědi orgánů na konkrétní žádost považována jako přijetí, ledaže je odpověď vyžadována v právních předpisech EU nebo vnitrostátních právních předpisech.

Jasné a digitalizované postupy

  • Sdělovat na začátku postupu úplné a transparentní informace o požadavcích a procesních fázích, včetně řízení o stížnostech.
  • Zavést plně digitální postupy a elektronickou komunikaci.
  • Zajistit, aby informace byly zpřístupněny centrálně jako součást on-line příručky postupů, včetně vzorů žádostí, environmentálních studií a údajů a informací o účasti veřejnosti a poplatcích.

Lidské zdroje a dovednosti

  • Zajistit pro orgány udělující povolení a orgány pro posuzování vlivů na životní prostředí dostatečný personál s příslušnými dovednostmi a kvalifikací.
  • Využívat veškeré dostupné možnosti financování na úrovni EU a na vnitrostátní úrovni k prohlubování dovedností a rekvalifikaci, zejména na regionální a místní úrovni.
  • Zvážit zřízení aliance za účelem spolupráce na udělování povolení a v oblasti dovedností pro posuzování vlivů na životní prostředí.

Lepší lokality pro projekty

  • Rychle identifikovat vhodné lokality pro projekty v souladu s vnitrostátními plány v oblasti energetiky a klimatu a jejich příspěvkem k cíli EU v oblasti energie z obnovitelných zdrojů pro rok 2030.
  • Vyhnout se oblastem s významem pro životní prostředí a upřednostňovat znehodnocenou půdu, která není vhodná pro zemědělské účely.
  • Snížit počet zón, v nichž nelze vyrábět energii z obnovitelných zdrojů, odůvodněných omezením týkajícím se vzdálenosti od obydlených oblastí a zón vyhrazených pro vojenské nebo civilní letectví.
  • Zjednodušit požadavky na posuzování vlivů na životní prostředí v takovém rozsahu, který je z právního hlediska možný, přičemž se sladí využívání energie z obnovitelných zdrojů s právními předpisy EU v oblasti životního prostředí, a sloučit je do společného postupu s ostatními posouzeními vlivů na životní prostředí.
  • Zajistit, aby vyrušování volně žijících ptáků a chráněných druhů nebránilo rozvoji projektů, a to zakotvením požadavku, aby projekty zahrnovaly zmírňující opatření a aby se monitorovala jejich účinnost.
  • Podporovat včasné zapojení veřejnosti, prosazovat víceúčelové využívání lokalit a zajistit transparentnost ohledně toho, kde a jak se projekty instalují.

Snazší připojení k distribuční soustavě

  • Provádět dlouhodobé plánování distribučních soustav a investice s přihlédnutím k budoucí poptávce a cíli klimatické neutrality.
  • Zavést zjednodušené postupy pro modernizaci stávajících zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů.
  • Zajistit, aby provozovatelé soustav používali transparentní a digitální postup podávání žádostí o připojení k distribuční soustavě, poskytovali informace o kapacitách soustavy a optimalizovali kapacitu soustavy tím, že umožní vzájemně se doplňující technologie.
  • Zajistit právní jistotu ohledně nového využití plynovodů pro vodík tím, že uvedou, která povolení budou vyžadována, a prodlouží stávající povolení.

Inovace

  • Podporovat cílené legislativní výjimky pro inovativní technologie, výrobky, služby nebo přístupy.

Smlouvy o nákupu elektřiny

  • Odstranit neodůvodněné administrativní nebo tržní překážky pro podnikové smlouvy o nákupu, zejména s cílem zlepšit využívání smluv ze strany malých a středních podniků.
  • Navrhnout, naplánovat a provádět režimy podpory tak, aby dobře doplňovaly podnikové smlouvy o nákupu.

Monitorování, podávání zpráv a přezkum

  • Zřídit kontaktní místo pro monitorování hlavních překážek v procesu udělování povolení a pro řešení hlavních problémů.
  • Podávat Evropské komisi zprávu každé dva roky v rámci integrovaných vnitrostátních zpráv o pokroku v oblasti energetiky a klimatu, které se předkládají podle článku 17 nařízení (EU) 2018/1999 (viz shrnutí).

ODKDY JE DOPORUČENÍ V PLATNOSTI?

Uplatňuje se ode dne 18. května 2022.

KONTEXT

Další informace viz:

HLAVNÍ DOKUMENT

Doporučení Komise (EU) 2022/822 ze dne 18. května 2022 o urychlení postupů udělování povolení pro projekty v oblasti energie z obnovitelných zdrojů a usnadnění smluv o nákupu elektřiny (Úř. věst. L 146, 25.5.2022, s. 132–138).

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Pracovní dokument útvarů Komise: Pokyny pro členské státy týkající se osvědčených postupů sloužících k urychlení postupů udělování povolení pro projekty v oblasti energie z obnovitelných zdrojů a usnadnění smluv o nákupu elektřiny – Průvodní dokument k doporučení Komise o urychlení postupů udělování povolení pro projekty v oblasti energie z obnovitelných zdrojů a usnadnění smluv o nákupu elektřiny (SWD(2022) 149 final, 18.5.2022).

Pracovní dokument útvarů Komise – Konzultace se zúčastněnými stranami – Souhrnná zpráva: „Projekty v oblasti energie z obnovitelných zdrojů – Postupy udělování povolení a smlouvy o nákupu elektřiny – Průvodní dokument k doporučení Komise o urychlení postupů udělování povolení pro projekty v oblasti energie z obnovitelných zdrojů a usnadnění smluv o nákupu elektřiny“ (SWD(2022) 151 final, 18.5.2022).

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Evropské radě, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – REPowerEU: společná evropská akce pro cenově dostupnější, bezpečnější a udržitelnější energii (COM(2022) 108 final, 8.3.2022).

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/1119 ze dne 30. června 2021, kterým se stanoví rámec pro dosažení klimatické neutrality a mění nařízení (ES) č. 401/2009 a nařízení (EU) 2018/1999 („evropský právní rámec pro klima“) (Úř. věst. L 243, 9.7.2021, s. 1–17).

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Evropské radě, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Zelená dohoda pro Evropu (COM(2019) 640 final, 11.12.2019).

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1999 ze dne 11. prosince 2018 o správě energetické unie a opatření v oblasti klimatu, kterým se mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 663/2009 a (ES) č. 715/2009, směrnice Evropského parlamentu a Rady 94/22/ES, 98/70/ES, 2009/31/ES, 2009/73/ES, 2010/31/EU, 2012/27/EU a 2013/30/EU, směrnice Rady 2009/119/ES a (EU) 2015/652 a zrušuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 525/2013 (Úř. věst. L 328, 21.12.2018, s. 1–77).

Následné změny nařízení (EU) 2018/1999 byly začleněny do původního znění. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/2001 ze dne 11. prosince 2018 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů (přepracované znění) (Úř. věst. L 328, 21.12.2018, s. 82–209).

Viz konsolidované znění.

Poslední aktualizace 06.12.2022

Top