EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Výjimka pro vertikální dohody o dodávkách a distribuci (z roku 2022)

Výjimka pro vertikální dohody o dodávkách a distribuci (z roku 2022)

 

PŘEHLED DOKUMENTŮ:

Nařízení Komise (EU) 2022/720 o použití čl. 101 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) na kategorie vertikálních dohod a jednání ve vzájemné shodě

Článek 101 SFEU – Společná pravidla pro hospodářskou soutěž, daně a sbližování právních předpisů – Kapitola 1 – Pravidla hospodářské soutěže – Oddíl 1 – Pravidla platná pro podniky

CO JE CÍLEM TOHOTO NAŘÍZENÍ A ČLÁNKU 101 SFEU?

  • Čl. 101 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) zakazuje dohody mezi společnostmi, které by mohly mít dopad na obchod mezi členskými státy Evropské unie (EU) a které zabraňují hospodářské soutěži, omezují ji nebo ji narušují. Ustanovení čl. 101 odst. 3 SFEU však z tohoto zákazu vyjímá dohody, které vytvářejí dostatečné výhody převažující nad případnými škodlivými účinky pro hospodářskou soutěž.
  • Nařízení poskytuje blokovou výjimku z čl. 101 odst. 1 vertikálním dohodám* za určitých podmínek.

KLÍČOVÉ BODY

Podmínky pro použití nařízení

Nařízení se vztahuje na vertikální dohody pod podmínkou, že:

  • dodavatel i kupující mají podíl na trhu nepřesahující 30% a
  • vertikální dohoda neobsahuje určitá přísná omezení hospodářské soutěže (tvrdá omezení).

Tvrdá omezení

Pokud vertikální dohoda zahrnuje některé z následujících přísných omezení hospodářské soutěže, je celá dohoda z blokové výjimky vyloučena:

  • omezení způsobilosti kupujícího stanovit svou prodejní cenu, ačkoli dodavatel může stanovit nejvyšší prodejní cenu nebo doporučit prodejní cenu,
  • omezení území, v němž může kupující prodávat zboží nebo služby, na něž se vztahuje vertikální dohoda, nebo omezení zákazníků, kterým může kupující toto zboží nebo služby prodávat, s výhradou určitých výjimek, které dodavateli umožňují provozovat systém výhradní nebo selektivní distribuce,
  • omezení křížových dodávek mezi členy systému selektivní distribuce,
  • omezení, která kupujícímu brání v účinném využívání internetu k prodeji zboží nebo služeb, na něž se vztahuje vertikální dohoda,
  • omezení možnosti dodavatele prodávat komponenty jako náhradní díly konečným uživatelům, servisním pracovníkům, velkoobchodníkům nebo poskytovatelům jiných služeb.

Vyloučená omezení

Nařízení z blokové výjimky vylučuje tato omezení:

  • zákazy soutěžit*, jejichž trvání je neomezené nebo je delší než pět let,
  • závazky zakazující kupujícímu vyrábět, nakupovat nebo prodávat zboží nebo služby po uplynutí dohody,
  • neumožnit členům systému selektivní distribuce prodávat značky konkurentů,
  • závazky ukládající členům systému selektivní distribuce neprodávat značky určitých soutěžících dodavatelů,
  • závazky bránící kupujícím online zprostředkovatelských služeb nabízet zboží nebo služby konečným uživatelům za příznivějších podmínek s využitím soutěžících online zprostředkovatelských služeb.

Ačkoli jsou tato omezení z blokové výjimky vyloučena, zbytek vertikální dohody může i nadále využívat této výjimky za předpokladu, že může fungovat bez vyloučených omezení.

Odejmutí výhody blokové výjimky

Evropská komise a orgány členských států pro hospodářskou soutěž mohou odejmout výhodu blokové výjimky v jednotlivých případech, pokud zjistí, že určité vertikální dohody mají přesto účinky, které jsou neslučitelné s čl. 101 odst. 3 SFEU.

Pokyny

Komise také zveřejnila pokyny k vertikálním omezením (viz shrnutí). Tyto pokyny mají společnostem pomoci s výkladem nařízení a posouzením souladu vertikálních dohod, na něž se bloková výjimka nevztahuje, s článkem 101 Smlouvy o fungování EU.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

  • Používá se ode dne 1. června 2022 a jeho platnost skončí dne 31. května 2034.
  • Vertikální dohody, které nesplňují podmínky nařízení, ale které byly v platnosti již dne 31. května 2022 a které splňovaly podmínky předchozího nařízení o blokových výjimkách pro vertikální dohody (nařízení (EU) č. 330/2010 – viz shrnutí), využívají přechodného období, které vyprší dne 31. května 2023.

KONTEXT

KLÍČOVÉ POJMY

Vertikální dohoda. Dohoda nebo ujednání mezi dvěma nebo více podniky působícími na různých úrovních výrobního nebo distribučního řetězce týkající se podmínek, za nichž nakupují nebo prodávají zboží nebo služby.
Zákaz soutěžit. Závazek zakazující kupujícímu vyrábět, nakupovat nebo prodávat zboží nebo služby soutěžící se zbožím nebo službami, na něž se vztahuje vertikální dohoda, nebo závazek provést více než 80 % celkových nákupů tohoto zboží nebo služeb nebo jejich náhrad u dodavatele nebo společnosti označené dodavatelem.

HLAVNÍ DOKUMENTY

Nařízení Komise (EU) 2022/720 ze dne 10. května 2022 o použití čl. 101 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie na kategorie vertikálních dohod a jednání ve vzájemné shodě (Úř. věst. L 134, 11.5.2022, s. 4–13).

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Část třetí – Vnitřní politiky a činnosti Unie – Hlava VII – Společná pravidla pro hospodářskou soutěž, daně a sbližování právních předpisů – Kapitola 1 – Pravidla hospodářské soutěže – Oddíl 1 – Pravidla platná pro podniky – Článek 101 (bývalý článek 81 Smlouvy o ES) (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 88–89).

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Pokyny k vertikálním omezením, které stanoví zásady pro hodnocení vertikálních dohod podle článku 101 Smlouvy o fungování Evropské unie (Úř. věst. C 248, 30.6.2022, s. 1–85).

Sdělení Komise: Schválení obsahu předlohy nařízení Komise o použití čl. 101 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie na kategorie vertikálních dohod a jednání ve vzájemné shodě 2021/C 359/01 (Úř. věst. L 359, 7.9.2021, s. 1–11).

Poslední aktualizace 05.07.2022

Top