EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zrušení právních aktů Soudním dvorem

Zrušení právních aktů Soudním dvorem

 

PŘEHLED DOKUMENTŮ:

Článek 263 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU)

Článek 264 SFEU

Článek 266 SFEU

CO JE CÍLEM TĚCHTO ČLÁNKŮ?

  • Článek 263 umožňuje podat u Soudního dvoru Evropské unie (dále jako „Soudní dvůr“) žalobu, která zpochybňuje legalitu právních aktů Evropské unie (EU).
  • Článek 264 uvádí, že je-li žaloba opodstatněná, Soudní dvůr prohlásí napadený akt za neplatný nebo, považuje-li to za nezbytné, uvede účinky aktu prohlášeného za neplatný, které jsou nadále považovány za zachované.
  • Článek 266 vyžaduje, aby strana, jejíž akt byl prohlášen za neplatný přijala opatření vyplývající z rozsudku Soudního dvora.

KLÍČOVÉ BODY

Oblast působnosti

  • Článek 263 SFEU stanovuje, že Soudní dvůr může přezkoumávat legalitu:
  • Soudní dvůr může taktéž přezkoumávat legalitu aktů orgánů, institucí nebo jiných subjektů EU, které mají právní účinky vůči třetím stranám.
  • Soudní dvůr zjistil, že kromě aktů, jako jsou nařízení, rozhodnutí a směrnice, které jsou ve článku 288 SFEU definované jako závazné, záleží víc na obsahu (a záměru) opatření než na formě (ve věci C-316/91 Evropský parlament proti Radě). Proto může být legalita jiných druhů aktů, jako jsou závěry Rady, napadnutelná (ve věci C-27/04 Komise proti Radě).

Kdo může podat žalobu na zrušení u Soudního dvoru?

  • Článek 263 SFEU rozlišuje mezi 3 druhy žalobců.
    • Žalobci s přednostním právem, tzn. země EU, Evropský parlament, Rada a Komise. Tyto subjekty mohou podat žalobu o soudní přezkum (odstavec 2) vždy.
    • Žalobci s částečným přednostním právem, tzn. Účetní dvůr, ECB a Výbor regionů. Tyto subjekty mohou podat žalobu o přezkumné řízení pouze „za účelem ochrany jejich práv“ (odstavec 3).
    • Žalobci bez přednostního práva, tzn. právnické osoby, například firmy, a fyzické osoby jako jednotlivci, mohou podat žalobu o soudní přezkum, ale vztahují se na ně přísnější podmínky, pokud jde o požadavek na legitimní zájem („locus standi“) (odstavec 4).

Podání žaloby na zrušení

  • Žaloba musí být podána do 2 měsíců od zveřejnění daného aktu nebo jeho oznámení žalobci. Podle článku 51 Jednacího řádu Soudního dvora – viz shrnutí – existuje doba prodloužení o dalších 10 dní kvůli zpožděním doručení, která umožňuje brát ohled na vzdálenost. Pokud akt není zveřejněn nebo není jeho existence oznámena, lhůta běží od chvíle, kdy se o něm žalobce dozvěděl jiným způsobem.
  • Žalobci bez přednostního práva musí prokázat, že je pro ně akt určený nebo se jich bezprostředně (viz věc C-486/01 Front national proti Evropskému parlamentu) a osobně dotýká (viz věc C-25/62 Plaumann proti Komisi).

Důvody pro zrušení aktu

Článek 263 SFEU (odstavec 2) stanovuje tyto důvody pro zrušení aktu:

  • nedostatek příslušnosti,
  • porušení podstatných formálních náležitostí, například nutnosti respektovat práva instituce před učiněním rozhodnutí, jako v případě požadavku na konzultaci ve věci izoglukózy (věc C-138/79 SA Roquette Frères proti Radě a věc C-139/79 Maize GmbH proti Radě),
  • porušení smluv nebo Listiny základních práv,
  • porušení jakéhokoli právního předpisu pro provádění smluv a
  • zneužití pravomoci (žalobce musí být schopen prokázat na základě faktů, že napadený akt byl přijat za neoprávněnými účely (věc C-23/76 Pellegrini proti Komisi).

Zrušení aktu

Článek 264 SFEU je právní základ pro zrušení aktu.

  • Je-li žaloba na zrušení opodstatněná, Soudní dvůr prohlásí akt za neplatný.
  • Považuje-li to Soudní dvůr za nezbytné, může uvést ty účinky aktu prohlášeného za neplatný, které jsou nadále považování za zachované. Jinými slovy může prohlásit určité aspekty dotčeného aktu za účinné v zájmu:
    • potřeby právní jistoty (viz například věc C-21/94 Evropský parlament proti Radě) nebo
    • potřeby zrušit účinnost zrušení dokud příslušná instituce nepřijme akt, který nahradí zrušený.
  • Pokud Soudní dvůr rozhodne, že je určitý akt neplatný, je účinek zrušení obecně dán přijetím dotyčného aktu (známo jako ex tunc). Může to ale být také ode dne rozsudku Soudního dvora (ex nunc). Kromě toho může Soudní dvůr zachovat účinky zrušeného aktu.
  • Zrušení také může být částečné, jako ve věci C-378/00 Komise proti Evropskému parlamentu a Radě, kde Soudní dvůr zrušil článek aktu, ale prohlásil, že opatření, kterými se tento akt provádí, a která už byla přijata, nadále platí.

Soulad s rozhodnutím Soudního dvora

Strana, jejíž akt byl zrušen, by měla přijmout nezbytná opatření, aby dodržela rozsudek Soudního dvora (Článek 266 SFEU).

KONTEXT

Žaloba na zrušení je právní nástroj, který umožňuje zemím EU a institucím a jiným subjektům EU i občanům, firmám a zájmovým skupinám za jistých specifických okolností přímo požádat Soudní dvůr Evropské unie o soudní přezkum kvůli ověření legality aktů EU.

HLAVNÍ DOKUMENTY

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Část šestá – Institucionální a finanční ustanovení – Hlava I – Institucionální ustanovení – Kapitola 1 – Orgány – Oddíl 5 – Soudní dvůr Evropské unie – Článek 263 (bývalý článek 230 Smlouvy o ES) (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 162–163)

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Část šestá – Institucionální a finanční ustanovení – Hlava I – Institucionální ustanovení – Kapitola 1 – Orgány – Oddíl 5 – Soudní dvůr Evropské unie – Článek 264 (bývalý článek 231 Smlouvy o ES) (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 163)

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Část šestá – Institucionální a finanční ustanovení – Hlava I – Institucionální ustanovení – Kapitola 1 – Orgány – Oddíl 5 – Soudní dvůr Evropské unie – Článek 266 (bývalý článek 233 Smlouvy o ES) (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 163)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie — Část sedmá — Ustanovení obecná a závěrečná — Článek 340 (bývalý článek 288 Smlouvy o ES) (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 193)

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Část šestá – Institucionální a finanční ustanovení – Hlava I – Institucionální ustanovení – Kapitola 2 – Právní akty Unie, postupy jejich přijímání a jiná ustanovení – Oddíl 1 – Právní akty Unie – Článek 288 (bývalý článek 249 Smlouvy o ES) (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 171–172)

Poslední aktualizace 20.01.2021

Top