Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Dočasná podpora na zmírnění rizik nezaměstnanosti v mimořádné situaci v důsledku rozšíření onemocnění COVID-19 (SURE)

Dočasná podpora na zmírnění rizik nezaměstnanosti v mimořádné situaci v důsledku rozšíření onemocnění COVID-19 (SURE)

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (EU) 2020/672 – zřízení evropského nástroje pro dočasnou podporu na zmírnění rizik nezaměstnanosti v mimořádné situaci (SURE) v důsledku rozšíření onemocnění COVID-19

CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

  • Nařízení, kterým se zřizuje evropský nástroj pro dočasnou podporu na zmírnění rizik nezaměstnanosti v mimořádné situaci (SURE), stanoví podmínky a postupy, které umožňují EU poskytnout finanční pomoc členskému státu, který zažívá nebo kterému hrozí vážné narušení ekonomiky způsobené rozšířením onemocnění COVID19.
  • Hlavním cílem je finanční podpora režimů zkrácené pracovní doby nebo podobných opatření, které mají ochránit zaměstnance a osoby samostatně výdělečně činné a zmírnit riziko nezaměstnanosti a ztráty příjmu. Může být také použita pro doplňkové financování některých zdravotních opatření, zejména na pracovišti.

KLÍČOVÉ BODY

  • Čl. 122 odst. 2 Smlouvy o fungování Evropské unie umožňuje Radě poskytnout finanční pomoc EU členským státům, které zažívají obtíže (nebo jsou jimi vážně ohroženy) způsobené mimořádnými událostmi, jež nemohou ovlivnit.
  • Podle nařízení SURE může členský stát požádat o finanční pomoc EU pro podporu vnitrostátních opatření, jako jsou režimy zkrácené pracovní doby, kvůli řešení socioekonomických dopadů rozšíření onemocnění COVID-19, v případech, kdy po 1. únoru 2020 došlo k náhlému a prudkému nárůstu skutečných (a případně také plánovaných) veřejných výdajů.
  • Finanční pomoc má být poskytnuta na požádání v podobě úvěru vyplaceného v tranších. Za tímto účelem má Evropská komise a dotčený členský stát uzavřít dohodu o půjčce v souladu s čl. 220 odst. 5 finančního nařízení EU (nařízení (EU, Euratom) 2018/1046 – viz shrnutí).
  • Aby Komise mohla zajistit financování pro nástroj SURE, je zmocněna si jménem EU vypůjčit na kapitálových trzích nebo od finančních institucí, a to v nejvhodnější době s cílem optimalizovat náklady financování a zachovat na trzích svou pověst jako emitenta EU. Členské státy mohou přispět do nástroje SURE poskytnutím protizáruk na krytí rizika, které nese EU. Tyto příspěvky mají být poskytovány ve formě neodvolatelných a bezpodmínečných záruk splatných na požádání. Velikost záruky od každého členského státu s celkovou hodnotou 25 miliard EUR odpovídá relativnímu podílu daného státu na celkovém hrubém národním důchodu EU. Komise uzavře s přispívajícím členským státem dohodu o záruce, ve které budou stanoveny podmínky platby.
  • Maximální výše finanční pomoci dostupná v rámci nástroje SURE činí 100 miliard EUR pro všechny členské státy.
  • Nástroj SURE má za cíl doplnit vnitrostátní opatření provedená postiženými členskými státy ke zmírnění přímých ekonomických, sociálních a zdravotních dopadů rozšíření onemocnění COVID-19.

Postup pro žádost o finanční pomoc a její schvalování

  • Finanční pomoc je poskytována prostřednictvím prováděcího rozhodnutí Rady přijatého na základě návrhu Komise a po konzultaci s dotčeným členským státem.
  • Za tímto účelem poskytne dotčený členský stát Komisi vhodné důkazy týkající se náhlého a prudkého nárůstu skutečných (a případně také plánovaných) veřejných výdajů přímo se týkajících režimů zkrácené pracovní doby a podobných opatření, a případně také příslušných zdravotních opatření provedených v důsledku rozšíření onemocnění COVID-19.

Obezřetnostní pravidla

  • Komise je pak povinna provádět následující obezřetnostní pravidla použitelná pro portfolio půjček z nástroje SURE:
    • podíl úvěrů poskytnutých třem členským státům, které čerpaly největší podíl poskytnutých půjček, nepřesáhne 60 % maximální částky (tj. 60 % ze 100 miliard EUR),
    • částky splatné EU v daném roce nesmí přesáhnout 10 % maximální částky nástroje SURE (tj. 10 % ze 100 miliard EUR),
    • v případě potřeby může Komise refinancovat související výpůjčky sjednané jménem EU.
  • Prováděcí rozhodnutí Rady bude zahrnovat:
    • částku půjčky, maximální průměrnou splatnost, vzorec stanovení její ceny, maximální počet tranší, období její dostupnosti a další příslušná pravidla pro poskytování finanční pomoci,
    • posouzení, zda dotčený členský stát splňuje podmínky pro použití nástroje SURE,
    • popis vnitrostátních režimů zkrácené pracovní doby nebo podobných opatření a případně relevantních zdravotních opatření, která mohou být rovněž financována v rámci nařízení SURE.
  • Při přijímání prováděcího rozhodnutí bere Rada v úvahu stávající a očekávané potřeby členského státu, jakož i žádosti o finanční pomoc podle nařízení SURE, které již podaly nebo plánují podat jiné členské státy, přičemž uplatní zásady rovného zacházení, solidarity, proporcionality a transparentnosti.

Správa, možné využití záruk a dostupnost nástroje SURE

  • Komise zavádí nezbytná opatření pro správu půjček u Evropského systému centrálních bank. Přijímací země otevřou pro správu obdržené finanční pomoci u své národní centrální banky zvláštní účty.
  • V případě, že navzdory použití všech obezřetnostních pravidel bude Komise muset vyzvat k plnění ze záruk poskytnutých členskými státy, očekává se, že před výzvou k plnění ze záruk posoudí možnost využití rozpětí dostupného v rámci stropu vlastních zdrojů pro prostředky na platby v rozsahu, který bude Komise považovat za udržitelný, s přihlédnutím mimo jiné k celkovým podmíněným závazkům EU a k udržitelnosti souhrnného rozpočtu EU.
  • Nástroj SURE se stane dostupným, jakmile všechny členské státy přispějí svým podílem záruk (viz výše). Období dostupnosti nástroje SURE, během něhož může být přijato prováděcí rozhodnutí Rady o poskytnutí finanční pomoci, končí dne 31. prosince 2022. Rada může na návrh Komise rozhodnout, že období dostupnosti nástroje SURE prodlouží pokaždé o období dalších šesti měsíců, pokud Komise dospěje k závěru, že nadále přetrvává vážné narušení ekonomiky způsobené rozšířením onemocnění COVID-19, jež ovlivňuje financování příslušných opatření.
  • Nařízení se nepoužije ve Spojeném království.

ODKDY SE NAŘÍZENÍ POUŽIJE?

Nařízení vstoupilo v platnost dne 20. května 2020.

KONTEXT

Viz také:

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Rady (EU) 2020/672 ze dne 19. května 2020 o zřízení evropského nástroje pro dočasnou podporu na zmírnění rizik nezaměstnanosti v mimořádné situaci (SURE) v důsledku rozšíření onemocnění COVID-19 (Úř. věst. L 159, 20.5.2020, s. 1–7)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) 2018/1046 ze dne 18. července 2018, kterým se stanoví finanční pravidla pro souhrnný rozpočet Unie, mění nařízení (EU) č. 1296/2013, (EU) č. 1301/2013, (EU) č. 1303/2013, (EU) č. 1304/2013, (EU) č. 1309/2013, (EU) č. 1316/2013, (EU) č. 223/2014 a (EU) č. 283/2014 a rozhodnutí č. 541/2014/EU a zrušuje nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012 (Úř. věst. L 193, 30.7.2018, s. 1–222)

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Část třetí – Vnitřní politiky a činnosti Unie – Hlava VIII – Hospodářská a měnová politika – Kapitola 1 – Hospodářská politika – Článek 122 (bývalý článek 100 Smlouvy o ES) (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 98)

Poslední aktualizace 31.08.2020

Top