Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Jednání se Spojeným královstvím o článku 50

Jednání se Spojeným královstvím (1) o článku 50

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Článek 50 Smlouvy o Evropské unii (SEU) – postup při vystoupení členského státu z EU

CO JE CÍLEM ČLÁNKU 50 SEU?

  • Smlouva o Evropské unii (SEU) obsahuje článek 50, ustanovení pro dobrovolné a jednostranné vystoupení členského státu z EU.
  • Stanoví postup pro vystoupení státu, podle kterého bude EU vyjednávat o vystoupení a uzavře dohodu s vystupujícím členským státem.
  • Pro vyjednávání je stanoven časový rámec 2 let, pokud se Evropská rada po dohodě s vystupujícím členským státem jednomyslně nerozhodne toto období prodloužit.

KLÍČOVÉ BODY

V návaznosti na dopis Spojeného království (1) ze dne 29. března 2017, ve kterém oznamuje své rozhodnutí opustit EU („Brexit“), stanovila Evropská rada (článek 50), složená z představitelů všech členských států EU kromě Spojeného království (1), pokyny pro vyjednávání, v nichž určila postoje a zásady EU.

Dne 22. května 2017 přijala Rada (článek 50) rozhodnutí, kterým schválila zahájení jednání se Spojeným královstvím (1) a formálně jmenovala Komisi jako vyjednavače EU. Přijala též první soubor směrnic pro jednání. Ty stanovily přehlednou strukturu a jednotný přístup EU k vyjednávání.

Také Evropský parlament stanovil své klíčové zásady a podmínky („pravidla“) pro schválení dohody o vystoupení.

Základní zásady

Pokyny stanoví základní zásady EU. Tyto zásady se ve stejné míře použily na jednání o spořádaném vystoupení, na předběžné a přípravné diskuse o rámci budoucích vztahů i na přechodná ujednání. Zásady zahrnovaly:

  • zachování Spojeného království (1) jako blízkého partnera po tom, co opustí EU;
  • jakákoliv dohoda se Spojeným královstvím (1) bude muset být založena na rovnováze práv a povinností a zajistit rovné podmínky;
  • zachování integrity jednotného trhu: nezaložené na odvětvovém přístupu;
  • zachování autonomie EU, pokud jde o její rozhodovací postupy, jakož i o úlohu Soudního dvora Evropské unie;
  • není dohodnuto nic, dokud není dohodnuto vše, jednotlivé otázky nemohou být uzavřeny odděleně;
  • vyjednávání v rámci jednotného postoje EU;
  • žádná separátní vyjednávání mezi jednotlivými členskými státy EU a Spojeným královstvím (1) v záležitostech souvisejících s vystoupením Spojeného království (1) z EU.

Dvoufázový přístup

První fáze vyjednávání začala dne 19. června 2017, krátce po parlamentních volbách ve Spojeném království (1). Po šesti kolech vyjednávání dne 8. prosince 2017 vyjednávači EU a Spojeného království (1) dosáhli důležitého milníku, kdy dosáhli dostatečného pokroku v této fázi vyjednávání. Společná zpráva, která byla schválena premiérkou Spojeného království (1) Theresou Mayovou a předsedou Komise Jean-Claudem Junckerem, obsahovala pevné závazky:

  • k zaručení práv občanů EU ve Spojeném království (1) a občanů Spojeného království (1) v EU;
  • k vypořádání všech stávajících finančních závazků přijatých během členství Spojeného království (1);
  • k řešení jedinečných okolností v Irsku a Severním Irsku.

Dne 8. prosince také Evropská komise přijala doporučení Evropské radě (článek 50), která dospívají k závěru, že v první fázi vyjednávání nastal dostatečný pokrok.

Následně 15. prosince 2017 Evropská rada (článek 50) potvrdila, že bylo dosaženo dostatečného pokroku a představitelé EU přijali pokyny k přechodu do druhé fáze vyjednávání o případných přechodných ustanoveníchbudoucích vztazích.

Dne 29. ledna 2018 přijala Rada (článek 50) rozhodnutí, kterým schválila vyjednávání o přechodných ustanoveních a směrnicích pro jednání. Dne 6. února 2018 zveřejnila Komise svůj návrh přechodných ustanovení.

Dne 19. března 2018 uskutečnili vyjednavači EU a Spojeného království (1) další rozhodující krok, když dosáhli dohody o návrhu dohody o vystoupení mezi EU a Spojeným královstvím, která pokrok dosažený během první fáze vyjednávání převedla do právního jazyka a zahrnovala i právní text o přechodném období.

Dne 23. března 2018 přijala Evropská rada pokyny týkající se rámce pro budoucí vztahy mezi EU a Spojeným královstvím (1).

Dne 19. června 2018 vyjednavači EU a Spojeného království (1) vydali společné prohlášení popisující další pokrok ve vyjednávání o návrhu dohody o vystoupení.

Evropská rada (článek 50) ve dnech 29. června17. října 2018 prověřila stav vyjednávání a potvrdila jednotu 27 zemí EU a stávající jednotnou vyjednávací strukturu.

Po 17 měsících vyjednávání, dne 25. listopadu 2018, Evropská rada učinila rozhodný krok ve vyjednávání o brexitu schválením dohody o vystoupení obsahující podmínky uspořádaného vystoupení Spojeného království (1) z EU a schválením politického prohlášení, které stanoví rámec budoucího vztahu mezi EU a Spojeným královstvím (1).

Vláda Spojeného království (1) však nezískala nezbytnou podporu svého parlamentu, aby mohla pokračovat k podpisu a ratifikaci dohody o vystoupení a požádala Evropskou radu (článek 50) o prodloužení období stanoveného článkem 50 odst. 3 SEU. Evropská rada (článek 50) nejprve schválila prodloužení do 12. dubna 2019 a poté další prodloužení do 31. října 2019.

Po odstoupení Theresy Mayové z postu premiérky se snažila nová vláda Spojeného království (1) o nahrazení protokolu o Irsku a severním Irsku, který je přílohou dohody o vystoupení schválené dne 25. listopadu 2018 Evropskou radou. Vláda Spojeného království (1) se také snažila o změnu politického prohlášení schváleného dne 25. listopadu 2018 tak, aby odráželo odlišný pohled nové vlády na budoucí vztah s EU.

Diskuse mezi vyjednavači EU a Spojeného království (1) se obnovily v září 2019. Dne 17. října 2019 dosáhli vyjednavači dohody o revidovaném znění protokolu o Irsku a severním Irsku a o revidovaném znění politického prohlášení. Dne 17. října 2019 Evropská rada (článek 50) také schválila dohodu o vystoupení revidované politické prohlášení.

Dne 29. října 2019 Spojené království (1) požádalo o prodloužení lhůty do 31. října 2019. Evropská rada (článek 50) za účelem poskytnutí více času k ratifikaci dohody o vystoupení přijala po dohodě se Spojeným královstvím (1) rozhodnutí prodloužit období stanovené článkem 50 do 31. ledna 2020.

Dohoda o vystoupení a politické prohlášení o rámci budoucího vztahu

Dohoda o vystoupení plně respektuje základní zásady definované v pokynech Evropské rady (článek 50), jejichž cílem je vytvoření právní jistoty a zachování zájmů EU tam, kde brexit vytváří nejistotu. To se týká zejména práv občanů, finančního vypořádání, absence pevné hranice na Irském ostrově a silného systému správy zachovávající úlohu Soudního dvora Evropské unie při výkladu práva EU.

Podrobnější informace o dohodě o vystoupení a politickém prohlášení získáte zde:

Proces ratifikace

Dne 24. ledna 2020 Evropská unie a Spojené království (1) podepsaly dohodu o vystoupení. Po schválení Evropským parlamentem dne 29. ledna 2020 a rozhodnutí Rady o uzavření dohody o vystoupení ze dne 30. ledna 2020 vstoupila dohoda o vystoupení v platnost dne 1. února 2020.

Přechodné období

Dohoda o vystoupení stanovuje přechodné období do 31. prosince 2020. Toto období může být jednou prodlouženo až na dva roky, ale o tomto prodloužení musí být rozhodnuto na základně vzájemné dohody EU a Spojeného království (1) před 1. červencem 2020. Během přechodného období se bude na Spojené království (1) vztahovat a bude se v něm uplatňovat právo EU. EU bude se Spojeným královstvím (1) zacházet tak, jako by bylo členským státem, s výjimkou účasti v institucích a řídících strukturách EU.

Jednání o budoucím partnerství

Přechodné období poskytne Spojenému království (1) čas jednat o budoucím vztahu s Evropskou unií.

Další informace o vyjednávání o budoucím partnerství získáte zde:

KONTEXT

Další informace získáte zde:

HLAVNÍ DOKUMENT

Konsolidované znění Smlouvy o Evropské unii – Hlava VI – Závěrečná ustanovení – článek 50 (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 43–44)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENT

Dopis premiérky Spojeného království ze dne 29. března 2017 adresovaný předsedovi Evropské rady

Poslední aktualizace 03.02.2020



(1) Spojené království dne 1. února 2020 vystoupilo z Evropské unie a stalo se třetí zemí (zemí mimo EU).

Top