Bezpečnost železnic v EU
PŘEHLED DOKUMENTŮ:
Směrnice (EU) 2016/798 o bezpečnosti železnic
CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?
KLÍČOVÉ BODY
Směrnice stanovuje opatření na rozvoj a zvyšování bezpečnosti a zlepšení přístupu k trhu služeb železniční dopravy, včetně:
- zřízení agentury jako subjektu vydávajícího osvědčení o bezpečnosti železničním podnikům, které působí ve více než jednom členském státě EU,
- definování odpovědnosti mezi různými subjekty zapojenými do železničního systému EU,
- přípravy společných bezpečnostních cílů a společných bezpečnostních metod s cílem postupně odstranit vnitrostátní předpisy, které jsou překážkou vytvoření jednotného evropského železničního prostoru,
- stanovení zásad pro vydávání, obnovování, změnu, omezování a odebírání osvědčení o bezpečnosti a schválení z hlediska bezpečnosti,
- požadavku, aby každý členský stát zřídil vnitrostátní bezpečnostní orgán a inspekční orgán pro vyšetřování nehod a mimořádných událostí,
- definování společných zásad pro řízení bezpečnosti železnic a dohled nad ní.
Oblast působnosti
Tato směrnice se vztahuje na železniční systém v členských státech, ale nevztahuje se na:
- metro,
- tramvaje a městská kolejová vozidla a na infrastrukturu, kterou využívají výhradně tato vozidla,
- sítě, které nejsou součástí železničního systému EU a jsou určeny pouze pro provozování místní, městské nebo příměstské osobní dopravy, a na podniky využívající výhradně tyto sítě.
Rozvoj a zajišťování bezpečnosti
- V mezích svých pravomocí podle práva EU agentura a členské státy zajišťují, aby byla obecně zachována a zlepšována bezpečnost železnic, a kladou důraz na předcházení nehodám.
- Členské státy také odpovídají za zajištění toho, aby:
- opatření k rozvoji a zlepšování bezpečnosti železnic zohledňovala potřebu systémového přístupu,
- odpovědnost za bezpečné provozování železničního systému EU a usměrňování rizik s tím spojených nesli provozovatelé infrastruktury a železniční podniky.
Společné bezpečnostní metody a cíle
- Posouzení úrovně bezpečnosti, dosahování bezpečnostních cílů a soulad s ostatními bezpečnostními požadavky se stanovuje pomocí společných bezpečnostních metod, zejména pro:
- hodnocení a posuzování rizik,
- posuzování shody pro vydávání osvědčení o bezpečnosti a schválení z hlediska bezpečnosti,
- dohled, které mají používat vnitrostátní bezpečnostní orgány, a metody pro sledování, které mají používat železniční podniky, provozovatelé infrastruktury a subjekty odpovědné za údržbu,
- posuzování stupně dosažení bezpečnostních cílů na vnitrostátní úrovni a na úrovni EU.
- Minimální úrovně bezpečnosti, kterých má dosáhnout železniční systém EU jako celek, jsou stanoveny ve společných bezpečnostních cílech. Tyto cíle mohou být vyjádřeny v kritériích přijatelnosti rizik nebo v cílových úrovních bezpečnosti.
Jednotné osvědčení o bezpečnosti
- Přístup k železniční infrastruktuře EU se udělí pouze železničním podnikům, které jsou držiteli jednotného osvědčení o bezpečnosti vydaného agenturou nebo příslušným vnitrostátním bezpečnostním orgánem.
- Účelem jednotného osvědčení o bezpečnosti je doložit, že dotčený podnik zavedl svůj systém zajišťování bezpečnosti a že je schopen zajistit v zamýšlené oblasti provozu bezpečný provoz.
Změna ohledně uplatňování pravidel bezpečnosti a interoperability železnic na pevné spojení v Lamanšském průlivu
Nařízení (EU) 2020/1530 rozšiřuje definici vnitrostátního bezpečnostního orgánu na jakýkoli subjekt pověřený členským státem a zemí mimo EU a stanovuje příslušná ujednání.
ODKDY TATO PRAVIDLA PLATÍ?
Směrnice musela být provedena do vnitrostátního práva do 16. června 2020. S cílem poskytnout železničnímu odvětví větší právní jistotu a flexibilitu při zvládání výjimečných okolností vyplývajících z pandemie COVID-19 bylo toto datum dále prodlouženo pozměňující směrnicí (EU) 2020/700 až do 31. října 2020.
KONTEXT
Další informace viz:
HLAVNÍ DOKUMENT
Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/798 ze dne 11. května 2016 o bezpečnosti železnic (Úř. věst. L 138, 26.5.2016, s. 102–149).
Do původního znění byly zapracovány postupné změny směrnice (EU) 2016/798. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.
SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/698 ze dne 25. května 2020, kterým se stanoví zvláštní a dočasná opatření s ohledem na rozšíření onemocnění COVID‐19, jež se týkají obnovení či prodloužení některých osvědčení, licencí a povolení a odkladu některých pravidelných kontrol a pravidelného školení podle určitých částí právních předpisů v oblasti dopravy (Úř. věst. L 165, 27.5.2020, s. 10–24).
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/796 ze dne 11. května 2016 o Agentuře Evropské unie pro železnice a o zrušení nařízení (ES) č. 881/2004 (Úř. věst. L 138, 26.5.2016, s. 1–43).
Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/797 ze dne 11. května 2016 o interoperabilitě železničního systému v Evropské unii (Úř. věst. L 138, 26.5.2016, s. 44–101).
Viz konsolidované znění.
Poslední aktualizace 22.12.2023