Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Jednotný trh EU pro kapitál na posílení zaměstnanosti a růstu

Jednotný trh EU pro kapitál na posílení zaměstnanosti a růstu

Podniky v Evropské unii (EU) mají tendenci silně se spoléhat na banky, ale méně na finanční trhy*, které mohou poskytovat i zdroje financování a šířeji posílit růst. S cílem pomoci jim zpřístupnit tyto alternativní zdroje financování zahájila Evropská komise projekt na vytvoření evropské „unie kapitálových trhů“.

AKT

Zelená kniha Vytváření unie kapitálových trhů (COM(2015) 63 final ze dne 18. 2. 2015)

PŘEHLED

Podniky v Evropské unii (EU) mají tendenci silně se spoléhat na banky, ale méně na finanční trhy*, které mohou poskytovat i zdroje financování a šířeji posílit růst. S cílem pomoci jim zpřístupnit tyto alternativní zdroje financování zahájila Evropská komise projekt na vytvoření evropské „unie kapitálových trhů“.

CO JE ÚKOLEM TÉTO ZELENÉ KNIHY?

Stanoví hlavní cíle vývoje „unie kapitálových trhů“ do roku 2019 pro 28 zemí EU (1). Tato zelená kniha zkoumá způsoby, jak podpořit využívání evropských finančních trhů a jak je lépe integrovat.

KLÍČOVÉ BODY

Účel

Cílem unie kapitálových trhů je:

  • zvýšit v EU alternativní zdroje financování jiné než banky pro podniky - zejména malé a střední podniky (MSP) - a infrastrukturní projekty,
  • posílit investice v zemích EU.

Krátkodobá opatření

Zelená kniha identifikuje několik oblastí, v nichž je nutný rychlý pokrok:

  • 1.

    Budování udržitelného evropského trhu s vysoce kvalitními sekuritizacemi. Sekuritizace je finanční operace, při níž se úvěry seskupí a prodají investorům na trzích. Jednou z hlavních výhod této operace je to, že banky mohou tyto úvěry - například úvěry pro MSP - a příslušná rizika odstranit ze své rozvahy a pak zvýšit svou kapacitu půjčovat. Cílem je zavést evropský rámec spoléhající se na jednoduché, transparentní a standardizované operace sekuritizace.

  • 2.

    Usnadnění přístupu podnikům, zejména MSP, na kapitálové trhy. Jednou z iniciativ je přezkoumat současná pravidla, která zavazují podniky vytvořit prospekt* pro přístup na kapitálové trhy a zvýšení kapitálu. Cílem je zajistit, aby tyto požadavky nebyly příliš nákladné a administrativně náročné pro podniky nebo příliš složité pro investory.

  • 3.

    Další opatření. Patří sem rozvoj evropských trhů soukromých investic*, podpora využívání evropských fondů dlouhodobých investic* a kroky vedoucí k lepšímu přístupu k úvěrovým informacím o MSP.

Dlouhodobá opatření

Zelená kniha zkoumá, jak překonávat různé překážky v rozvoji a integraci evropských kapitálových trhů. Toto jsou některé z výzev:

  • rozvoj a diverzifikace zdrojů financování přilákáním institucionálních, retailových a mezinárodních investorů na kapitálové trhy,
  • posílení efektivity trhu: k překážkám patří rozdíly mezi zeměmi EU v různých oblastech, jako jsou daňové právo, podnikové právo a insolvenční právo.

KONTEXT

Unie kapitálových trhů je základní složkou evropského investičního plánu zahájeného v listopadu 2014.

Další informace najdete na internetových stránkách Evropské komise o unii kapitálových trhů.

KLÍČOVÉ POJMY

* Finanční trhy: trhy, na nichž se kupující a prodávající podílejí na obchodování s aktivy, jako jsou dluhopisy, měny a deriváty (produkty, jejichž hodnota se odvozuje z hodnoty podkladového aktiva, jako je komodita nebo měna, např. futures a opce).

* Prospekt: podrobný dokument předkládající informace o společnosti a podmínky a rizika investice.

* Soukromé investice: tam, kde jsou cenné papíry k dispozici k prodeji omezenému počtu zvolených investorů, označují se také jako „soukromá nabídka“. To je v protikladu s veřejnou nabídkou, kdy se cenné papíry nabízejí k prodeji na otevřeném trhu.

* Evropské fondy dlouhodobých investic: fondy, které mohou investovat do dlouhodobých nebo nekótovaných aktiv, například do infrastruktury nebo nekótovaných MSP. Pravidla pro jejich řízení byla zveřejněna v Úředním věstníku Evropské unie v dubnu 2015.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropské centrální bance, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru, Výboru regionů a Evropské investiční bance: Investiční plán pro Evropu (COM(2014) 903 final ze dne 26. 11. 2014)

Poslední aktualizace 11.08.2015



(1) Spojené království vystupuje z Evropské unie a od 1. února 2020 se stane tzv. třetí zemí (státem mimo EU).

Top