Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Reforma soudnictví a boj proti korupci: pokrok Rumunska

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Reforma soudnictví a boj proti korupci: pokrok Rumunska

V souvislosti s přistoupením Rumunska k Evropské unii (EU) byl v roce 2007 zřízen specifický monitorovací mechanismus známý jako mechanismus spolupráce a ověřování (MSO), jehož cílem je sledovat pokrok Rumunska v oblasti reformy soudnictví a boje proti korupci.

AKT

Zpráva Komise Evropskému parlamentu a Radě o pokroku Rumunska v rámci mechanismu spolupráce a ověřování (COM(2015) 35 final ze dne 28. ledna 2015).

Zpráva Komise Evropskému parlamentu a Radě o pokroku Rumunska v rámci mechanismu spolupráce a ověřování (COM(2014) 37 final ze dne 22. ledna 2014).

PŘEHLED

Zprávy Evropské komise (Komise) za rok 2014 a 2015 popisují pokrok, kterého Rumunsko dosáhlo v těchto konkrétních oblastech od roku 2012 a 2013.

KLÍČOVÉ BODY

MSO zahrnuje čtyři specifická kritéria pro řešení nedostatků v oblasti reformy soudnictví, bezúhonnosti, boje proti velké korupci, jakož i prevence a boje proti korupci ve veřejném sektoru.

Hlavním cílem je zavést proces pravidelného podávání zpráv, aby bylo zajištěno dodržování a uspokojivé plnění standardů v těchto oblastech, stejně jako aby byla Rumunsku poskytnuta pomoc při odstraňování slabých stránek, na něž MSO upozornil.

Zprávy o pokroku za roky 2014 a 2015

Zpráva za rok 2014 představuje analýzu Komise týkající se kroků, které Rumunsko podniklo od zpráv za rok 2012 a 2013 (zpráva za rok 2013 byla zveřejněna po jmenování nové vlády).

Podle hlavního závěru zprávy za rok 2014 Rumunsko dosáhlo pokroku v hlavních soudních orgánech a orgánech pro prověřování bezúhonnosti, a to dokonce i za složitých politických okolností.

Zpráva však upozorňuje na:

  • specifické problémy týkající se nezávislosti soudnictví,
  • odpor k uplatňování opatření pro bezúhonnost a proti korupci,
  • politické vměšování do jmenování hlavních soudních úředníků.

Zpráva za rok 2015 ukazuje též specifické kroky uskutečněné pro řešení velké korupce, které vyvolávají zvýšenou důvěru mezi občany Rumunska v soudnictví a stíhání korupce.

Hlavní doporučení:

Komise vyzývá Rumunsko ke konsolidaci a zabezpečení provedené práce. Zatímco produktivní změny se projevily při provádění zákoníků (občanského zákoníku, zákona o občanském soudním řízení, trestního zákoníku a zákona o trestním řízení), v oblasti nezávislosti soudů a reformy soudnictví jsou očekávány nové kroky.

Další zlepšení jsou nutná pro:

  • zajištění bezúhonnosti s cílem předcházet střetům zájmů při zadávání veřejných zakázek,
  • vytváření efektivnějšího a systematičtějšího přístupu v boji proti korupci prostřednictvím prevence a odrazujících sankcí.

Komise trvá též na větší soudržnosti soudních a parlamentních rozhodnutí (například zacházení s poslanci jako s běžnými občany).

Na podporu Rumunska bude proces sledování MSO i nadále využívat fondy EU a konstruktivní podporu Komise a jiných zemí EU.

Viz též internetová stránka generálního sekretariátu Komise věnovaná MSO, internetová stránka rumunského MSO a tiskové zprávy Komise za rok 2014 a 2015.

KONTEXT

V souvislosti s přistoupením Rumunska k EU byl žádán další pokrok v této zemi v oblasti reformy soudnictví a boje proti korupci. Pro sledování pokroku, kterého Rumunsko v těchto oblastech dosahuje, byl prostřednictvím MSO zřízen specifický rámec. Rovnocenný proces probíhá i v souvislosti s Bulharskem.

Proces MSO se opírá o hodnocení pokroku rumunskými orgány a o informace poskytnuté zeměmi EU, mezinárodními organizacemi, nezávislými odborníky a jinými zdroji.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Zpráva Komise Evropskému parlamentu a Radě o pokroku Rumunska v rámci mechanismu spolupráce a ověřování (COM(2012) 410 final ze dne 18. července 2012).

Zpráva Komise Evropskému parlamentu a Radě o pokroku Rumunska v rámci mechanismu spolupráce a ověřování (COM(2013) 47 final ze dne 30. ledna 2013).

Poslední aktualizace 21.03.2015

Top