Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Snížení znečištění způsobeného odpadem ze zpracování oxidu titaničitého

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Snížení znečištění způsobeného odpadem ze zpracování oxidu titaničitého

Legislativu EU o znečištění způsobeném odpadem ze zpracování oxidu titaničitého nyní upravuje směrnice 2010/75/EU o průmyslových emisích (integrované prevenci a omezování znečištění).

AKT

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/75/EU ze dne 24. listopadu 2010 o průmyslových emisích (integrované prevenci a omezování znečištění)

PŘEHLED

Odpad z oxidu titaničitého může způsobovat vážné znečištění ovzduší a vody. Z tohoto důvodu věnuje směrnice 2010/75/EU zvláštní kapitolu odpadu z oxidu titaničitého a stanovuje přísné mezní hodnoty pro emise.

Zákaz odstraňování odpadu

Následující formy odpadu nesmí být odstraňovány do žádného vodního útvaru, moře nebo oceánu:

  • pevný odpad;
  • matečné louhy vznikající ve fázi filtrace po hydrolýze roztoku síranu titaničitého ze zařízení používajících sulfátový proces (obsahujícího celkem více než 0,5 % volné kyseliny sírové);
  • odpad ze zařízení používajících chloridový proces (obsahující více než 0,5 % volné kyseliny chlorovodíkové a různé těžké kovy);
  • filtrační soli, kaly a kapalné odpady vznikající při zpracování odpadu s využitím obou výše uvedených procesů a obsahující různé těžké kovy, avšak nezahrnujících neutralizované a přefiltrované, popřípadě čištěné odpady, které obsahují těžké kovy pouze ve stopových množstvích a které mají před jakýmkoli zředěním hodnotu pH vyšší než 5,5.

Omezování emisí do vody

Jsou stanoveny mezní hodnoty pro emise do vody (příloha VIII část 1).

Prevence a omezování emisí do ovzduší

Je nutno předejít emisím kapiček kyseliny ze zařízení.

Jsou stanoveny mezní hodnoty pro emise do ovzduší (příloha VIII část 2).

Monitorování emisí

Členské státy EU musí zajistit monitorování emisí do vody a ovzduší a plné dodržování podmínek povolení pro zařízení (např. jsou přijata preventivní opatření proti znečišťování, jsou použity nejlepší dostupné techniky, odpad je snížen, recyklován nebo odstraňován nejméně znečišťujícím způsobem, je maximalizována energetická účinnost atd.).

Monitorování je nutné provádět v souladu s normami CEN (nebo jinými uznávanými normami, které zajistí získání údajů srovnatelné odborné kvality). Specifikace týkající se monitorovacího procesu jsou obsaženy v příloze VIII části 3.

ODKAZY

Akt

Vstup v platnost

Lhůta pro provedení v členských státech

Úřední věstník Evropské unie

Směrnice 2010/75/EU

6. 1. 2011

7. 1. 2013

Úř. věst. L 334 ze dne 17. 12. 2010

Poslední aktualizace: 11.08.2014

Top