EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Za obnovu evropského průmyslu

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Za obnovu evropského průmyslu

Evropská komise připravila řadu návrhů na to, jak modernizovat průmyslovou základnu EU s cílem posílit její konkurenceschopnost a hospodářský růst.

AKT

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů: Za obnovu evropského průmyslu (COM(2014)14 final ze dne 22. 1. 2014 - nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

PŘEHLED

Ve velmi podrobném souboru návrhů politik Evropská komise apeluje na země EU, aby uznaly ústřední význam průmyslu pro posílení konkurenceschopnosti a hospodářského růstu EU. Uvedené návrhy mají vyslat jasný signál o odhodlání EU modernizovat průmyslovou základnu Evropy.

Návrhy se týkají celé řady oblastí. Zahrnují:

  • přijmout opatření na vnitřním trhu a na mezinárodní úrovni s cílem zajistit přístup k energiím a surovinám za dostupné ceny, které odpovídají mezinárodním podmínkám;
  • kombinovat financování EU a vnitrostátní financování na podporu inovací, investic a cílů reindustrializace;
  • usnadňovat firmám (a zejména MSP) v EU přístup na globální trhy za příznivějších konkurenčních podmínek.

Rozvoj infrastruktury

Jedna prioritní oblast na dlouhém seznamu takových oblastí, které Komise zmiňuje ve svých závěrech, je rozvoj infrastruktury. Jedná se o vytvoření atraktivního prostředí pro společnosti a výrobu. Komise zde chce, aby EU zavedla opatření a právní předpisy o informacích, energetice, dopravě, vesmíru a digitálních komunikačních sítích. Komise tvrdí, že zpoždění při zavádění takovéto infrastruktury naruší konkurenceschopnost EU v budoucnosti.

Ochrana práv k duševnímu vlastnictví

Další příklad souboru návrhů se týká práv k duševnímu vlastnictví. Ve světě, v němž se konkurenceschopnost často odvozuje od výhody prvního tahu a používání značek výrobků, je pro společnosti EU stále důležitější chránit si svá práva průmyslového vlastnictví na všech příslušných trzích, zejména v oblasti tvůrčích odvětví, kde padělání představuje závažný problém. Komise již rozšířila své informační sítě k právům průmyslového vlastnictví na země ASEAN (jihovýchodní Asie) a MERCOSUR (Jižní Amerika), aby byla schopna poskytovat služby v širší zeměpisné oblasti, a zvažuje rozšíření těchto podpůrných služeb do dalších částí světa.

Další informace:

Poslední aktualizace: 11.06.2014

Top