Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Státní podpora: ochrana životního prostředí a energetika

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Státní podpora: ochrana životního prostředí a energetika

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Sdělení o pokynech pro státní podporu v oblasti životního prostředí a energetiky na období 2014-2020

CO JE CÍLEM POKYNŮ?

Tyto pokyny Evropské komise jsou novými pravidly pro veřejnou podporu na ochranu životního prostředí a energetiku s cílem pomoci vstupu obnovitelných zdrojů energie na trh. Jejich cílem je podpořit země EU při dosahování jejich cílů v oblasti klimatu do roku 2020 a současně řešit narušení trhu, k nimž může dojít v důsledku dotací udělovaných obnovitelným zdrojům energie.

KLÍČOVÉ BODY

Cíle EU do roku 2020 zahrnují následující 3 cíle v oblasti klimatu:

  • emise skleníkových plynů o 20 % (nebo dokonce 30 %, pokud budou příznivé podmínky) nižší ve srovnání s rokem 1990,
  • 20 % energie z obnovitelných zdrojů, a
  • 20% zvýšení energetické účinnosti.

Posun směrem k signálům trhu

V posledních letech byly obnovitelné zdroje výrazně podporovány pevně stanovenými sazbami. To oživilo růst obnovitelných zdrojů ve skladbě zdrojů energie* a uvedlo EU na cestu ke splnění jejího cíle 20 % obnovitelných zdrojů.

Tento druh podpory však odvětví obnovitelných zdrojů chránil i před cenovými signály (které za normálních okolností odrážejí podmínky nabídky a poptávky), a vedl tak k narušením trhu. Především elektřina z obnovitelných zdrojů energie byla vyráběna bez ohledu na skutečnou poptávku na trhu. Ve skutečnosti vytlačila jiné formy výroby, které se musí spoléhat výhradně na tržní cenu, aby fungovaly ekonomicky.

Jelikož jsou technologie obnovitelné energie stále pokročilejší a jejich výroba dosahuje podstatného podílu na trhu, bude se odvětví muset přizpůsobit signálům trhu (tj. interpretovat trendy na trhu) a výše podpory by měla reagovat na klesající výrobní náklady.

Limity

Nové pokyny proto usilují o omezení státní podpory jen na skutečně nezbytnou míru. To se bude provádět zčásti postupným přechodem z garantovaných výkupních cen* na soutěžní nabídková řízení* na přidělení veřejné podpory. V pilotní fázi v letech 2015 a 2016 budou země EU moci soutěžní nabídková řízení testovat na malé části své nové kapacity výroby elektrické energie.

Infrastruktura

Nové pokyny zahrnují též kritéria pro podporu energetické infrastruktury, přičemž se zaměřují na projekty, které zlepšují přeshraniční toky energie a podporují infrastrukturu v méně rozvinutých regionech EU.

ODKDY SE TYTO POKYNY POUŽIJÍ?

Pokyny se používají od 1. července 2014 a zůstanou v platnosti do konce 2020.

KONTEXT

Další informace získáte zde:

KLÍČOVÉ POJMY

Skladba zdrojů energie: škála dostupných zdrojů energie.
Garantované výkupní ceny: sazby, v jejichž rámci ti, kteří vyrábějí elektřinu, dostávají za elektřinu z obnovitelných zdrojů, kterou dodávají do rozvodné sítě — energetické distribuční soustavy (zahrnující kabely, napájecí trakční stanice atd.), cenu vycházející z nákladů, která je nezávislá na tržní ceně.
Soutěžní nabídková řízení: běžná řízení při zadávání veřejných zakázek pro odvětví energetiky.

HLAVNÍ DOKUMENT

Sdělení Komise - Pokyny pro státní podporu v oblasti životního prostředí a energetiky na období 2014-2020 (Úř. věst. C 200, 28.6.2014, s. 1-55)

Poslední aktualizace 06.09.2019

Top