EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017JC0011

Strategie EU pro Sýrii

Strategie EU pro Sýrii

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Společné sdělení (JOIN(2017) 11 final) – Strategie EU pro Sýrii

CO JE CÍLEM TOHOTO SPOLEČNÉHO SDĚLENÍ?

Stanoví prvky EU strategie (která bude schválena Radou), díky kterým může EU lépe a více přispět k nalezení trvalého politického řešení v Sýrii na základě stávajícího rámce dohodnutého na úrovni OSN.

Toto sdělení je nejnovějším strategickým dokumentem, který se věnuje syrské krizi. Navazuje na Strategii EU pro Sýrii stanovenou v březnu 2015 (a přezkoumanou v roce 2016), která je součástí regionální strategie EU pro Sýrii a Irák, jakož i hrozbu, kterou představuje Dá’iš. Tento dokument sám o sobě navazoval na sdělení z roku 2013 o komplexním přístupu k syrské krizi.

KLÍČOVÉ BODY

Strategické cíle

Sdělení stanovuje 5 strategických cílů:

  • Jedna Sýrie – sjednocená a územně celistvá země pro všechny syrské občany.
  • Demokratická Sýrie – legitimní vláda a pluralitní politický systém, který respektuje právní stát a práva jednotlivců a je založen na rovném občanství.
  • Různorodá a inkluzivní Sýrie – multikulturní země, v níž mají všechny etnické a náboženské skupiny pocit, že jejich identita je chráněna a že mají rovný přístup k řízení země.
  • Silná a bezpečná Sýrie – efektivní stát s fungujícími institucemi se zaměřením na bezpečnost občanů a služby, s jedinou národní armádou a odpovědnými policejními a bezpečnostními složkami.
  • Stabilní Sýrie – země vyznačující se stabilním politickým systémem a silnou ekonomikou, která zajišťuje svému obyvatelstvu náležité vzdělání a zdravotní péči, je atraktivní pro zahraniční investice, udržuje dobré vztahy se všemi svými sousedy a je začleněna do mezinárodního společenství jako konstruktivní partner.

Věří se, že dosažení těchto cílů povede k bezpečnému, důstojnému a dobrovolnému návratu uprchlíků a vnitřně vysídlených osob.

Cíle

Sdělení vyhodnocuje rizika a hrozby, které syrská válka představuje pro nejdůležitější zájmy EU a regionální a globální stabilitu. V reakci stanovuje seznam cílů EU včetně:

  • ukončení války prostřednictvím procesu politické transformace vyjednaného mezi stranami konfliktu, za podpory zvláštního vyslance OSN pro Sýrii a nejdůležitějších mezinárodních a regionálních aktérů,
  • podpory smysluplné a inkluzivní transformace v Sýrii posílením politické opozice v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 2254 a ženevským komuniké,
  • prosazování demokracie, lidských práv a svobody projevu posílením syrských organizací občanské společnosti,
  • podpory procesu národního usmíření založeného na úsilí o nastolení míru a boj proti násilnému extremismu a sektářství, včetně přístupu k přechodnému soudnictví, který by měl zahrnovat vyvození trestní odpovědnosti za válečné zločiny,
  • záchrany životů pomocí řešení humanitárních potřeb těch nejzranitelnějších Syřanů včasným, účinným, efektivním a zásadovým způsobem,
  • podpory odolnosti syrského obyvatelstva, jakož i institucí a syrské společnosti.

Činnosti

K realizaci cílů ustanovuje sdělení několik činností, které mají být provedeny ve spolupráci s regionálními partnery a mezinárodními organizacemi. Patří mezi ně:

  • iniciativa za plné koordinace s OSN, jež má rozvinout politický dialog s klíčovými aktéry v dané oblasti, aby se vytvořil společný základ pro konečný status v Sýrii a podmínky pro usmíření a obnovu,
  • iniciativa EU na podporu mírového procesu v Sýrii, která vytváří konkrétní platformu, která podpoří mírový proces a uzavření příměří, posílí opoziční strany a přispěje k dialogu s občanskou společností,
  • podporování dialogu mezi opozičními skupinami a jinými syrskými aktéry, jako jsou organizace občanské společnosti, náboženští a kmenoví vůdci, podnikatelská sféra a sdružení žen, s cílem zapracovat jejich názory do politické platformy,
  • pomoc jednotlivým skupinám syrské společnosti pro podporu mírového soužití a odolnosti komunit, což je předpokladem pro vytvoření budoucí demokratické Sýrie.

Počáteční plánování pro obnovu a transformaci

Aby bylo možné jednat rychle a efektivně, jakmile bude politická transformace zahájena, stanovuje sdělení kroky zahrnující:

  • plánování ve fázi po uzavření dohody – to zahrnuje další angažování se a přispívání k plánování ve fázi po uzavření dohody, které bude provádět meziagenturní pracovní skupina OSN,
  • úloha EU při obnově Sýrie – ta může zahrnovat zrušení sankcí, obnovení spolupráce a mobilizaci finančních prostředků.

KONTEXT

HLAVNÍ DOKUMENT

Společné sdělení Evropskému parlamentu a Radě – Základní prvky strategie EU pro Sýrii (JOIN(2017) 11 final, 14.3.2017)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Rada přijala strategii EU pro Sýrii (tisková zpráva), 3. duben 2017

Společné sdělení Evropskému parlamentu a Radě – Prvky regionální strategie EU pro Sýrii a Irák i pro hrozbu představovanou skupinou Dá’iš (JOIN(2015) 2 final, 6.2.2015)

Společné sdělení Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Na cestě ke komplexnímu přístupu EU k syrské krizi (JOIN(2013) 22 final, 24.6.2013)

Poslední aktualizace 07.12.2017

Nahoru