EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014XC0627(01)

Státní podpora: výzkum, vývoj a inovace

Státní podpora: výzkum, vývoj a inovace

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Sdělení Komise – pravidla pro státní podporu výzkumu, vývoje a inovací

CO JE CÍLEM TOHOTO SDĚLENÍ?

Sdělení se snaží objasnit pravidla a podmínky, za nichž mohou členské státy Evropské unie (EU) poskytnout státní podporu podnikům na provádění činností v oblasti výzkumu, vývoje a inovací (VaVaI).

KLÍČOVÉ BODY

Pravidla pro státní podporu v oblasti činností VaVaI tvoří dvě vzájemně se doplňující části.

  • Nařízení (EU) č. 651/2014, známé jako obecné nařízení o blokových výjimkách (viz shrnutí), stanoví podmínky, za kterých je podpora VaVaI (vedle jiných druhů státní podpory) osvobozena od povinnosti oznámit záměr před poskytnutím podpory Evropské komisi (tj. blokové výjimky).
  • Systém pro státní podporu výzkumu, vývoje a inovací („rámec VaVaI“) obsahuje pravidla, podle kterých Komise posuzuje podporu VaVaI, která není způsobilá pro udělení blokové výjimky.

Urychlení procesu poskytování státní podpory

  • Obecné nařízení o blokových výjimkách stanoví významné zvýšení částek, které podpora nesmí přesáhnout, má-li být osvobozena od povinnosti oznamovat podporu Komisi za účelem jejího schválení. Členské státy mohou například poskytnout podporu bez předchozího souhlasu Komise na experimentální vývoj do výše 15 milionů EUR na jeden projekt a jednoho příjemce, zatímco dříve pravidla stanovila hranici 7,5 milionu EUR.
  • Tento systém nabízí členským státům větší flexibilitu a urychluje proces provádění podpory VaVaI.

Rozšíření výjimek

Výjimky z oznamovací povinnosti se týkají:

  • základního výzkumu,
  • průmyslového výzkumu,
  • experimentálního vývoje, včetně pilotních projektů a prototypů,
  • studií proveditelnosti,
  • výzkumné infrastruktury,
  • inovačních klastrů,
  • podpory na inovace postupů a organizační inovace.

Případné vyšší úrovně státní podpory

  • Rámec VaVaI s cílem pomoci průmyslu překonat mezery ve financování umožňuje, aby podpora činila u jednotlivě oznámených opatření až 70 % způsobilých nákladů pro velké podniky a 90 % pro malé podniky provádějící aplikovaný výzkum, včetně nákladů na vývoj prototypů a demonstrační činnosti.
  • Vyšší úrovně podpory jsou k dispozici i tehdy, pokud existuje skutečná mezera ve financování. Komise provede podrobnou analýzu na základě kritérií uvedených v tomto rámci za účelem potvrzení, že poskytnutí těchto vyšších úrovní podpory je nezbytné, a to proto, aby se předešlo neoprávněnému narušení hospodářské soutěže na jednotném trhu EU.

Kombinace státní podpory pro VaVal se zdroji EU v rámci programu Horizont nebo s projekty, které obdržely značku kvality – pečeť excelence

Za účelem zjednodušení posouzení vysokých částek podpory projektů, které jsou zjevně ve společném zájmu EU, byla do obecného nařízení o blokových výjimkách doplněna zvláštní pravidla přijatá prostřednictvím nařízení Komise (EU) 2021/1237. Ta se týkají podpory:

Uplatňování

Členské státy musely zajistit, že jejich stávající systémy podpory VaVaI budou v souladu s tímto rámcem do 1. ledna 2015.

KONTEXT

Činnosti VaVaI mají pomoci dosáhnout cíle vynakládat 3 % hrubého domácího produktu EU na VaVaI a tím:

  • zajistit inteligentní a udržitelný hospodářský růst,
  • omezit narušení hospodářské soutěže, k němuž dochází kvůli podpoře VaVaI.

HLAVNÍ DOKUMENT

Sdělení Komise – Rámec pro státní podporu výzkumu, vývoje a inovací (Úř. věst. L 198, 27.6.2014, s. 1–29).

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Komise (EU) č. 651/2014 ze dne 17. června 2014, kterým se v souladu s články 107 a 108 Smlouvy prohlašují určité kategorie podpory za slučitelné s vnitřním trhem (Úř. věst. L 187, 26.6.2014, s. 1–78).

Postupné změny nařízení (EU) č. 651/2014 byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Sdělení Komise – Kritéria pro analýzu slučitelnosti státní podpory, která má podpořit realizaci významných projektů společného evropského zájmu, s vnitřním trhem (Úř. věst. C 188, 20.6.2014, s. 4–12).

Poslední aktualizace 28.09.2021

Nahoru