This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52014DC0330
Stabilní a dostatečná dodávka energie pro Evropu
Evropská strategie energetické bezpečnosti se zaměřuje na zajištění dodávky energie pro Evropskou unii (EU) v současném geopolitickém kontextu závislosti na dovozu energie.
Sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě: Evropská strategie energetické bezpečnosti (COM(2014) 330 final ze dne 28. 5. 2014).
Evropská strategie energetické bezpečnosti se zaměřuje na zajištění dodávky energie pro Evropskou unii (EU) v současném geopolitickém kontextu závislosti na dovozu energie.
Je třeba přijmout osm klíčových opatření:
Bezprostřední opatření pro zabránění přerušení dodávek v průběhu zimního období na přelomu roku 2014/2015 : to je důležité zejména pro země, které jsou závislé na jediném dodavateli plynu. Zvláštní pozornost bude věnována zvyšování skladovacích kapacit, rozvoji plánů zabezpečení dodávek a většímu využívání potenciálu zkapalněného zemního plynu.
Posilování mechanismů zemí EU pro stavy nouze a mechanismů solidarity : včetně koordinace posuzování rizik a plánů pro nepředvídané události a ochrany strategické/kritické infrastruktury, jako jsou plynovody, a revize nařízení o zajištění bezpečnosti dodávek zemního plynu.
Snižování energetické poptávky : musí být důsledně dodržovány zákony, jako je směrnice o energetické účinnosti a směrnice o energetické náročnosti budov, zatímco jiné zákony je třeba přezkoumat. Je třeba identifikovat další oblasti potenciálu dosáhnout zisků v oblasti energetické účinnosti, jakož i překážky bránící zvyšování energetické účinnosti. Za účelem uvolnění dalších investic ze soukromého sektoru byla v rámci evropských strukturálních fondů a fondů pro investice vyhrazena částka 27 miliard EUR, která je určena konkrétně na investice do rozvoje nízkouhlíkového hospodářství včetně zvyšování energetické účinnosti.
Vybudování řádně fungujícího a plně integrovaného vnitřního trhu : mimo jiné zajištěním lepšího fungování vnitřního trhu s elektřinou a plynem a rozšířením cíle propojení instalované kapacity výroby elektrické energie z 10 % v roce 2020 na 15 % do roku 2030.
Zvýšení vlastní výroby energie v Evropské unii : včetně většího využívání energie z obnovitelných zdrojů, udržitelné výroby fosilních paliv a plného provedení směrnice o zachycování a skladování uhlíku.
Rozvoj energetických technologií , který napomůže dalšímu snižování energetické poptávky, diverzifikaci a konsolidaci dodavatelských možností a optimalizaci infrastruktury energetických sítí.
Diverzifikace vnějších dodávek a příslušné infrastruktury: u zemního plynu je zásadní zajistit přístup k diverzifikovanějším zdrojům a současně zachovat významné objemy dovozu od spolehlivých dodavatelů. Pozornost musí být věnována investicím do výstavby nových jaderných elektráren, aby se zajistilo diverzifikované portfolio dodávek jaderného paliva, které sníží závislost na Rusku.
Zlepšení koordinace energetických politik jednotlivých členských států a jednotné vystupování v rámci vnější energetické politiky: ačkoliv rozhodnutí o skladbě zdrojů energie jsou výsadou členských států, postupující integrace energetické infrastruktury a trhů s energií, společná závislost na vnějších dodavatelích či potřeba zajistit solidaritu v dobách krize vyžadují, aby základní politická rozhodnutí v oblasti energetiky byla koordinována a aby EU vypracovala jednotný způsob vystupování ve vnějších aspektech energetické politiky.
Občané a ekonomiky v Evropě jsou závislé na bezpečné dodávce energie. Tato webová stránka obsahuje informace o tom, jak evropská strategie energetické bezpečnosti zajistí stabilní a dostatečnou dodávku energie pro Evropu.
Poslední aktualizace 19.09.2014