EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020L1828

Ochrana spotřebitele – zástupné žaloby

Ochrana spotřebitele – zástupné žaloby

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Směrnice (EU) 2020/1828 o zástupných žalobách na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů a o zrušení směrnice 2009/22/ES

CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?

Dává pravomoc organizacím nebo veřejnoprávním subjektům, které byly určeny členskými státy Evropské unie (EU), domáhat se opatření na zdržení se jednání a opatření ke zjednání nápravy jménem skupin spotřebitelů prostřednictvím zástupných žalob (včetně přeshraničních zástupných žalob). To zahrnuje domáhání se náhrady škody po obchodnících porušujících práva spotřebitelů v oblastech, jako jsou finanční služby, cestování a cestovní ruch, energetika a telekomunikace a ochrana údajů tak, jak je to vhodné a přípustné dle práva EU a vnitrostátního práva.

Jelikož soudní i správní řízení mohou účinně a účelně sloužit ochraně kolektivních zájmů spotřebitelů, je na uvážení členských států, zda může být zástupná žaloba podána v soudním nebo správním řízení nebo v obou typech řízení, v závislosti na příslušné oblasti práva nebo na příslušném hospodářském odvětví.

KLÍČOVÉ BODY

Oprávněný subjekt

Členské země určí subjekty, které mohou podávat zástupné žaloby jménem spotřebitelů (oprávněné subjekty).

Aby mohly podávat zástupné žaloby v jiném členském státě než v tom, který je určil (přeshraniční žaloby), oprávněné subjekty:

  • musí být právnické osoby, které byly řádně založeny podle práva členského státu určení,
  • musí prokázat, že po dobu 12 měsíců před podáním žádosti o určení vykonávaly veřejnou činnost v oblasti ochrany spotřebitelů,
  • musí být neziskové,
  • musí prokázat svůj účel vyplývající se zakladatelského právního jednání, že mají oprávněný zájem chránit zájmy spotřebitelů, jak stanoví pravidla práva EU uvedená v příloze I směrnice,
  • nesmí být v insolvenčním řízení ani by o nich nemělo být prohlášeno, že jsou v úpadku,
  • musí být nezávislé a nemohou být ovlivňovány osobami, které nejsou spotřebiteli, zejména účastníky trhu,
  • musí mít zavedeny postupy umožňující předcházet takovému vlivu, jakož i střetu zájmů,
  • musí veřejně uvádět, jak jsou financovány,
  • musí zveřejnit svou organizační a řídicí strukturu, cíle, pracovní metody a činnosti,
  • musí zveřejnit informace, které prokazují, že splňují všechna výše uvedená kritéria.

Členské státy také mohou uplatnit výše zmiňovaná kritéria na předem určené oprávněné osoby, které mohou podávat domácí žaloby (v členském státě jejich určení). Členské státy mohou také určit oprávněné subjekty ad hoc pro účely podání konkrétní vnitrostátní zástupné žaloby.

Evropská komise zveřejňuje seznam oprávněných subjektů určených pro přeshraniční žaloby na online portálu, který je podle potřeby aktualizován.

Opatření na zdržení se jednání

Opatření na zdržení se jednání je předběžné nebo konečné opatření k ukončení nebo zákazu praktiky. Obě mohou být využita za účelem ukončení stávající praktiky nebo zakázání hrozící praktiky. Může také zahrnovat (v závislosti na vnitrostátním právu) povinnost zveřejnit rozhodnutí soudu nebo opravné prohlášení.

Oprávněný subjekt nemusí prokázat skutečnou ztrátu nebo újmu jednotlivých spotřebitelů ovlivněných porušením nebo úmyslem nebo nedbalostí ze strany obchodníka.

Náprava

Opatření ke zjednání nápravy vyžaduje, aby obchodník poskytl nápravy, jako jsou náhrada škody, oprava, výměna, snížení ceny, ukončení smlouvy nebo vrácení zaplacené ceny, je-li to vhodné a přípustné podle práva EU nebo vnitrostátního práva.

Členské státy zajistí, aby:

  • spotřebitelé, kteří výslovně nebo konkludentně vyjádřili své přání být zastupováni v zástupné žalobě („přihlásili se“ nebo „se odhlásili“), nemohli být zastupováni jinou zástupnou žalobou nebo nemohli podat individuální žalobu v téže věci a proti témuž obchodníkovi,
  • spotřebitelé neobdrželi náhradu škody za téže věc víc než jednou,
  • opatření ke zjednání nápravy dávalo spotřebitelům nárok na prospěch z nápravy, aniž by museli podat samostatnou žalobu,
  • byla stanovena pravidla o lhůtách, v jejichž rámci mohou jednotliví spotřebitelé uplatnit nároky na prospěch z opatření na zjednání nápravy.

Touto nápravou by neměly být dotčeny žádné další prostředky nápravy, na které se tato zástupná žaloba nevztahovala.

Aby se v situacích, kdy je financování nápravy poskytováno třetí stranou, vyhnulo střetu zájmů, členské státy, které tento způsob financování umožňují, musí zajistit, aby:

  • rozhodnutí oprávněných subjektů nebyla ovlivňována poskytovatelem financování, který je třetí stranou, způsobem, který by poškodil kolektivní zájmy dotčených spotřebitelů,
  • zástupná žaloba nebyla podána proti konkurentovi poskytovatele financování nebo žalovanému, na němž je poskytovatel financí závislý.

Smír

Členské státy musí zajistit, aby:

  • oprávněný subjekt a obchodník společně navrhli smír, pokud jde o zjednání nápravy, nebo
  • soud či správní orgán po konzultaci s oprávněným subjektem a obchodníkem vyzvali strany, aby se v přiměřené lhůtě dohodli na smíru, pokud jde o zjednání nápravy,
  • smír schválený soudem nebo správním orgánem je pro dotčené oprávněné subjekty, žalované obchodníky a spotřebitele závazný, ale členské státy mohou stanovit pravidla, která umožní dotčeným spotřebitelům smír přijmout či odmítnout.

Náklady řízení

  • Za náklady řízení má v zásadě hradit neúspěšná strana.
  • Jednotliví spotřebitelé, jichž se zástupná žaloba týká, by neměli hradit náklady řízení, kromě výjimečných případů, kdy náklady byly vynaložené v důsledku úmyslného jednání nebo z nedbalosti jednotlivého spotřebitele.
  • Členské státy musí zavést pravidla, která mají za cíl zajistit, aby náklady na řízení související se zástupnými žalobami nezabraňovaly oprávněným subjektům v účinném výkonu jejich práva domáhat se opatření za zdržení se jednání.
  • Členské státy mohou stanovit pravidla, kterými umožní oprávněným subjektům požadovat po spotřebitelích, kteří vyjádřili své přání být zastupováni oprávněným subjektem v konkrétní zástupné žalobě na vydání opatření ke zjednání nápravy, zaplacení nízkého vstupního poplatku nebo obdobného poplatku, aby se mohli této zástupné žaloby účastnit.

Sankce

Členské státy musí:

  • stanovit pravidla pro sankce, které se použijí v případě nesplnění nebo odmítnutí splnění opatření na zdržení se jednání, povinnosti informovat nebo povinnosti zpřístupňovat důkazy,
  • zajistit, aby tato pravidla byla uplatňována – sankce musí být účinné, přiměřené a odrazující.

Zrušení

Směrnice (EU) 2020/1828 zrušuje směrnici 2009/22/ES (viz shrnutí) s účinností od 25. června 2023.

ODKDY SMĚRNICE PLATÍ?

V platnost vstoupila dne 24. prosince 2020. Musí se v členských státech provést do 25. prosince 2022 a používat od 25. června 2023.

KONTEXT

Směrnice je součástí balíčku „nová politika pro spotřebitele“.

Další informace viz:

HLAVNÍ DOKUMENT

Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/1828 ze dne 25. listopadu 2020 o zástupných žalobách na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů a o zrušení směrnice 2009/22/ES (Úř. věst. L 409, 4.12.2020, s. 1–27).

Postupné změny směrnice 2020/1828/EU byly začleněny do původního dokumentu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Poslední aktualizace 02.05.2023

Nahoru