Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R1131

    Fondy peněžního trhu

    Fondy peněžního trhu

     

    PŘEHLED DOKUMENTU:

    Nařízení (EU) 2017/1131 o fondech peněžního trhu

    CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

    Stanoví pravidla Evropské unie (EU) s cílem zvýšit odolnost fondů peněžního trhu* a zlepšit jejich schopnost přestát otřesy na trhu. Toho se dosáhne zajištěním jednotných pravidel pro obezřetnostní požadavky, řízení a transparentnost správců fondů peněžního trhu.

    KLÍČOVÉ BODY

    Tento právní předpis se použije na všechny fondy peněžního trhu, které jsou spravovány nebo nabízeny v EU. Existují tři druhy fondů peněžního trhu:

    • fondy s variabilní čistou hodnotou aktiv (fondy VNAV), závisející především na výkyvech trhů,
    • fondy s konstantní čistou hodnotou aktiv (fondy CNAV) investující do veřejného dluhu, které se snaží zachovat pevnou cenu každé akcie,
    • fondy s nízkou volatilitou čisté hodnoty aktiv (fondy LVNAV) – nová kategorie fondů peněžního trhu, které mohou nabídnout pevnou cenu za přísných podmínek a vyšších požadavků na likviditu.

    Nařízení ukládá fondům peněžního trhu povinnost mít dostatek likvidních aktiv s cílem vyhovět případným náhlým výběrům investic.

    • Fondy LVNAV a CNAV musí držet nejméně 10 % aktiv splatných (tzn. takových, které má vyplatit emitent) do jednoho dne a 30 % aktiv, která jsou splatná do jednoho týdne.
    • Fondy VNAV musí držet alespoň 7,5 % aktiv, která jsou splatná do jednoho dne, a 15 % aktiv splatných do jednoho týdne.

    Nařízení zavádí pravidla pro diverzifikaci portfolia a oceňování aktiv. Fond peněžního trhu nesmí investovat více než:

    • 5 % svých aktiv do nástrojů peněžního trhu zajištěných aktivy téhož emitenta,
    • 10 % svých aktiv do vkladů u téže úvěrové instituce,
    • 17,5 % do jiných fondů peněžního trhu s cílem zabránit kruhovým investicím.

    Nařízení stanoví:

    • 15% omezení pro reverzní repa* u téže protistrany,
    • zvláštní omezení pro kryté dluhopisy.

    Nařízení brání fondům peněžního trhu v pobírání finanční podpory od jiných institucí, zejména bank.

    Rovněž ukládá správcům fondu peněžního trhu tyto povinnosti:

    • uplatňovat obezřetný postup hodnocení kvality případných investic,
    • být informováni o činnostech svých investorů,
    • poskytovat příslušným orgánům dostatečné informace týkající se dohledu.

    Evropská komise musí do 21. července 2022 provést přezkum tohoto právního předpisu.

    Prováděcí akty a akty v přenesené pravomoci

    • Prováděcí nařízení (EU) 2018/708 stanoví technické normy, pokud jde o vzor oznámení, který budou používat správci fondů peněžního trhu při podávání zpráv příslušným orgánům podle článku 37 nařízení (EU) 2017/1131.
    • Nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2018/990 mění a doplňuje nařízení (EU) 2017/1131, pokud jde o jednoduché, transparentní a standardizované sekuritizace a komerční papíry zajištěné aktivy, požadavky na aktiva obdržená na základě reverzního repa a metody hodnocení úvěrové kvality.
    • Nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2021/1383 mění nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2018/990, pokud jde o požadavky na aktiva obdržená fondy peněžního trhu na základě reverzního repa.

    ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

    Uplatňuje se ode dne 21. července 2018, s výjimkou některých pravidel, která se uplatňují ode dne 20. července 2017 (čl. 11 odst. 4, čl. 15 odst. 7, článek 22 a čl. 37 odst. 4). Plně se vztahuje na fondy, které potřebují změnit svá pravidla od 21. ledna 2019 (článek 44).

    KONTEXT

    • Fondy peněžního trhu se používají hlavně jako alternativa bankovních vkladů za účelem krátkodobé investice nadbytečné hotovosti. Umožňují investorům diverzifikovat finanční nástroje, které jsou v jejich držení, a současně jim umožňují získat tyto prostředky rychle zpět. V EU tyto fondy spravují aktiva v hodnotě asi 1 bilionu eur, která se používají k financování reálné ekonomiky.
    • Avšak turbulence na trhu, jakých jsme byli svědky při finanční krizi v letech 2007/2008 a nedávno v březnu 2020, mohou vést k rychlým výběrům hotovosti (tzv. runům). Pokud si velké skupiny investorů začnou vybírat hotovost, mohou je následovat jiní lidé v celé EU, což vede k poškození finančního systému.
    • Tento právní předpis EU podniká podobné kroky jako skupina průmyslových zemí G20 a Rada pro finanční stabilitu s cílem posílit dohled a regulaci paralelního bankovního systému.
    • Další informace viz:

    KLÍČOVÉ POJMY

    Fond peněžního trhu. Vzájemný fond vydávající akcie investorům s cílem financovat jejich činnosti.
    Reverzní repo. Pokud kupující cenných papírů souhlasí s jejich zpětným odprodejem za dohodnutou cenu ke konkrétnímu datu.

    HLAVNÍ DOKUMENT

    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/1131 ze dne 14. června 2017 o fondech peněžního trhu (Úř. věst. L 169, 30.6.2017, s. 8–45).

    Následné změny nařízení (EU) 2017/1131 byly začleněny do základního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

    SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

    Prováděcí nařízení Komise (EU) 2018/708 ze dne 17. dubna 2018, kterým se stanoví prováděcí technické normy, pokud jde o vzor oznámení, který budou používat správci fondů peněžního trhu při podávání zpráv příslušným orgánům podle článku 37 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/1131 (Úř. věst. L 119, 15.5.2018, s. 5–28).

    Poslední aktualizace 16.11.2021

    Nahoru