Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016R1624

    Evropská pohraniční a pobřežní stráž (do prosince 2020)

    Právní stav dokumentu Shrnutí bylo archivováno a nebude se aktualizovat. Aktualizované informace o daném tématu jsou uvedeny na stránce: 'Evropská pohraniční a pobřežní stráž'

    Evropská pohraniční a pobřežní stráž (do prosince 2020)

     

    PŘEHLED DOKUMENTŮ:

    Nařízení (EU) 2016/1624 o pohraniční a pobřežní stráži

    CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

    • Zřizuje Evropskou pohraniční a pobřežní stráž, která poprvé zajistí účinné provádění integrované správy hranic na vnější hranici Evropské unie (EU) a zemí schengenského prostoru (Island, Norsko a Švýcarsko).
    • Tato Evropská pohraniční a pobřežní stráž sestává z Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (dále jen „agentura“), vytvořené na základě stávající agentury EU pro hranice (známé jako Frontex), a orgánů zemí EU a zemí schengenského prostoru odpovědných za správu hranic.
    • Také rozšiřuje a posiluje mandát Frontexu.

    KLÍČOVÉ BODY

    Hlavní úkoly Evropské pohraniční a pobřežní stráže

    • Hlavním úkolem Evropské pohraniční a pobřežní stráže je provádět evropskou integrovanou správu hranic jako sdílenou odpovědnost agentury a vnitrostátních orgánů, které jsou odpovědné za správu hranic.
    • Hlavní úkoly agentury jsou:
      • přispívat k účinné úrovni ochrany hranic na příslušných vnějších hranicích včetně aktivit pro usnadnění zákonného přecházení hranic a odhalování přeshraničních trestných činů, jako je pašování migrantů nebo obchodování s lidmi,
      • poskytovat technickou a operativní pomoc zúčastněným zemím prostřednictvím společných operací* a zásahů rychlé reakce na hranicích,
      • poskytovat technickou a operativní pomoc na podporu pátracích a záchranných operací zaměřených na osoby v tísni na moři, k nimž může dojít v průběhu operací ostrahy hranic na moři,
      • provádět analýzu rizik pro vnitřní bezpečnost a analýzu hrozeb, které mohou ovlivnit fungování či bezpečnost vnějších hranic EU,
      • spolupracovat se zeměmi, které nejsou členem EU ani schengenského prostoru, s důrazem zejména na sousední země a na země, které byly určeny jako země původu a/nebo tranzitu pro nedovolené přistěhovalectví,
      • provádět hodnocení zranitelnosti včetně hodnocení schopnosti a připravenosti zúčastněných zemí čelit hrozbám a výzvám na vnějších hranicích,
      • organizovat, koordinovat a provádět návratové operace* a intervence.

    Záchranné operace

    V souladu s mezinárodními úmluvami, jako je Mezinárodní úmluva o bezpečnosti lidského života na moři, musí každé plavidlo účastnící se námořních operací koordinovaných agenturou poskytnout pomoc lidem v tísni na moři. Agentura pomáhá zúčastněným zemím v provádění pátracích a záchranných operací s cílem přispívat k ochraně a záchraně lidských životů v průběhu operací ostrahy hranic na moři.

    Monitorování migračních toků a analýza rizik

    • Agentura přispívá k zajišťování toho, aby standardy EU na ochranu a prosazení správy hranic byly prováděny na všech vnějších hranicích.
    • Vnější hranice zemí EU a zemí přidružených k schengenskému acquis budou neustále monitorovány prostřednictvím analýzy rizik a povinných hodnocení zranitelnosti s cílem určovat a odstraňovat slabá místa.

    Hranice EU a pobřežní stráž

    • Rezervní tým pro rychlé nasazení tvořený nejméně 1 500 příslušníky pohraniční a pobřežní stráže a rezerva technického vybavení budou připraveny reagovat na tlaky v důsledku nedovoleného přistěhovalectví na vnějších hranicích.
    • V případě potřeby bude nasazení evropské pohraniční a pobřežní stráže z rezervních týmů okamžitě doplněno o další posily ze zemí EU.

    Zpracování osobních údajů

    • Agentura má oprávnění zpracovávat osobní údaje pouze za účelem přípravy analýzy rizik, organizace operativních činností včetně společných operací, zásahů rychlé reakce na hranicích, návratových operací návratových zásahů*, a předávat informace pověřeným vnitrostátním orgánům nebo agenturám EU, jako jsou EASO, Europol a Eurojust.
    • Agentura bude spravovat osobní údaje osob podezřelých z účasti na trestné činnosti, jako je pašování migrantů, obchodování s lidmi a terorismus.

    Zrušení

    Nařízení (EU) 2016/1624 se zruší a nahradí dne 31. prosince 2020 nařízením (EU) 2019/1896, kterým se zřídí nová, posílená Evropská pohraniční a pobřežní stráž – viz shrnutí.

    ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

    Nařízení vstoupilo v platnost dne 6. října 2016. Ustanovení o rychlé reakci a rezervě technického vybavení byla zavedena v prosinci 2016.

    KONTEXT

    Zřízení Evropské pohraniční a pobřežní stráže je jedním z opatření stanovených v rámci Evropského programu pro migraci s cílem posílit správu a bezpečnost vnějších hranic EU.

    Viz také

    KLÍČOVÉ POJMY

    Společné operace: operace koordinované agenturou a zahrnující lidské zdroje a technické vybavení poskytované jednou nebo více zeměmi EU.
    Návratové operace: operace koordinované agenturou, při níž jedna nebo více zemí EU poskytuje technickou a operativní posilu a navracené osoby z jedné či více zemí jsou navraceny buď nuceně, nebo dobrovolně.
    Návratové zásahy: činnost agentury, při níž je zemím EU poskytována posílená technická a operativní pomoc tím, že jsou do zemí EU vyslány evropské jednotky pro návratové zásahy a jsou organizovány návratové operace.

    HLAVNÍ DOKUMENT

    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/1624 ze dne 14. září 2016 o Evropské pohraniční a pobřežní stráži a o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/399 a zrušení nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 863/2007, nařízení Rady (ES) č. 2007/2004 a rozhodnutí Rady 2005/267/ES (Úř. věst. L 251, 16.9.2016, s. 1–76)

    Postupné změny nařízení (EU) 2016/1624 byly začleněny do původního znění. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

    SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1896 ze dne 13. listopadu 2019 o Evropské pohraniční a pobřežní stráži a o zrušení nařízení (EU) č. 1052/2013 a (EU) 2016/1624 (Úř. věst. L 295, 14.11.2019, s. 1–131)

    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/399 ze dne 9. března 2016, kterým se stanoví kodex Unie o pravidlech upravujících přeshraniční pohyb osob (Schengenský hraniční kodex) (Úř. věst. L 77, 23.3.2016, s. 1–52)

    Viz konsolidované znění.

    Poslední aktualizace 27.08.2020

    Nahoru