Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003F0568

Boj s korupcí v soukromém sektoru

Boj s korupcí v soukromém sektoru

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Rámcové rozhodnutí 2003/568/SVV o boji proti korupci v soukromém sektoru

CO JE CÍLEM TOHOTO ROZHODNUTÍ?

  • Zařazuje mezi trestné činy aktivní* i pasivní korupci* v soukromém sektoru. Právnické osoby* mohou za tyto trestné činy nést odpovědnost.
  • Zrušuje společnou akci 98/742/SVV.

KLÍČOVÉ BODY

Zahrnutí konceptu korupce do vnitrostátního trestního práva

  • Země EU musí trestat činy úmyslně vykonané při profesionální činnosti:
    • podplácení osoby: příslib, nabídka nebo poskytnutí (přímo nebo prostřednictvím prostředníka) osobě v jistém postavení, jednající pro subjekt činný v soukromém sektoru, neoprávněné výhody jakéhokoliv druhu pro tuto osobu nebo pro třetí osobu tak, aby taková osoba provedla nějaký úkon nebo se zdržela provedení nějakého úkonu, a tím porušila své povinnosti*,
    • žádání neoprávněné výhody: osoba požaduje nebo získá (přímo nebo prostřednictvím prostředníka) neoprávněné výhody jakéhokoliv druhu nebo přijme příslib takové výhody pro sebe nebo pro třetí osobu osobou v řídícím nebo jiném postavení, jednající pro subjekt činný v soukromém sektoru, za to, že provede nějaký úkon nebo se zdrží provedení nějakého úkonu, a tím poruší své povinnosti.
  • Výše uvedené se vztahuje na profesionální činnosti ziskových i neziskových subjektů. V době přijetí mohly země EU omezit oblast působnosti na takové jednání, které způsobuje nebo by mohlo způsobit narušení hospodářské soutěže v oblasti nákupu zboží nebo obchodních služeb. Toto omezení už není v platnosti. Omezení byla platná po dobu 5 let ode dne 22. července 2005.
  • Země EU musely Radě oznámit, jak se hodlají zachovat v době přijetí tohoto rozhodnutí. Do 22. července 2010 musela Rada přezkoumat prohlášení učiněná zeměmi EU v souvislosti s omezeními.

Odpovědnost právnických a fyzických osob

  • Cílem tohoto rozhodnutí je učinit odpovědnými nejen fyzické osoby, například zaměstnance, ale také právnické osoby, například podniky.
  • V souvislosti s odpovědností fyzických osob musí země EU zajistit, aby bylo uvedená jednání možné postihnout trestem odnětí svobody ve výši alespoň jednoho roku až tří let. Pokud je jednání v zemi EU zařazeno mezi trestné činy s postihem v podobě odnětí svobody až do jednoho roku a v jiné zemi až do dvou let, oba tyto případy splňují kritéria stanovená rámcovým rozhodnutím. Země EU také mohou použít také vyšší zákonné prahové hodnoty pro maximální dobu odnětí svobody.
  • Právo vykonávání profesních činností může být dočasně pozastaveno. Návod na spáchání některého z činů uvedených výše nebo pomoc s nimi a účastenství na tomto jednání musí také patřit mezi trestné činy.
  • Právnické osoby mohou nést odpovědnost za trestné činy související s korupcí, pokud jsou v jejich prospěch spáchány fyzickou osobou jednající samostatně nebo jako osoba působící v této právnické osobě ve vedoucím postavení na základě:
    • oprávnění zastupovat tuto právnickou osobu,
    • pravomoci přijímat rozhodnutí jménem této právnické osoby nebo
    • pravomoci vykonávat kontrolu v rámci této právnické osoby.
  • Pokuty vůči právnickým osobám mohou zahrnovat pokuty trestní nebo jiné povahy. Země EU mohou navíc také zvážit zbavení oprávnění pobírat veřejné výhody nebo podpory, dočasný nebo trvalý zákaz provozování obchodní činnosti atd.

Příslušnost

Každá země EU má založenou svou příslušnost, pokud byl trestný čin spáchán:

  • na jejím území,
  • některým z jejích státních příslušníků,
  • ve prospěch právnické osoby usazené na jeho území.

Toto rozhodnutí se vztahuje na Gibraltar.

Rozhodnutí se dotýká rozsudek Soudního dvora Evropské unie ve věci C-176/03 v souvislosti s rozdělením pravomocí mezi Evropskou komisí a Radou v trestních věcech.

ODKDY JE ROZHODNUTÍ PLATNÉ?

Země EU musí přijmout nezbytná opatření pro dosažení souladu s tímto rozhodnutím do 22. července 2005.

KONTEXT

Další informace získáte zde:

KLÍČOVÉ POJMY

Aktivní korupce: poskytnutí úplatků osobě, aby taková osoba provedla nějaký úkon v rámci vykonávání svých povinností.
Pasivní korupce: přijímání úplatků.
Právnické osoby: jakýkoliv subjekt, který má takové postavení podle vnitrostátního použitelného práva, s výjimkou států nebo jiných veřejných subjektů vykonávajících státní moc a veřejných mezinárodních organizací.
Porušení povinnosti: musí se jím rozumět porušení povinnosti ve smyslu vnitrostátních právních předpisů. Pojem porušení povinnosti ve smyslu vnitrostátních právních předpisů musí zahrnovat alespoň každé nekalé jednání představující porušení zákonné povinnosti nebo porušení profesních předpisů.

HLAVNÍ DOKUMENT

Rámcové rozhodnutí Rady 2003/568/SVV ze dne 22. července 2003 o boji proti korupci v soukromém sektoru (Úř. věst. L 192, 31.7.2003, s. 54–56)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Zpráva Komise Evropskému parlamentu a Radě o hodnocení, do jaké míry členské státy přijaly opatření nezbytná k dosažení souladu s rámcovým rozhodnutím 2003/568/SVV ze dne 22. července 2003 o boji proti korupci v soukromém sektoru (COM(2019) 355 final, 26.7.2019)

Poslední aktualizace 18.02.2020

Nahoru