Námořní bezpečnost: státní přístavní inspekce
PŘEHLED DOKUMENTU:
Směrnice 2009/16/ES o státní přístavní inspekci
CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?
- Má za cíl snížit nevyhovující námořní dopravu ve vodách EU tím, že:
- zajistí, aby lodě respektovaly pravidla EU a mezinárodní pravidla pro námořní bezpečnost a ochranu životního prostředí,
- zavede společná kritéria pro inspekce lodí.
- Přepracovává Směrnici 95/21/ES o státní přístavní inspekci, která byla několikrát podstatně změněna.
KLÍČOVÉ BODY
- Tato směrnice se vztahuje na každou způsobilou loď a její posádku připlouvající do přístavu v EU nebo v něm kotvící.
- Vlády zemí EU musí zajistit, aby měly dostatečný počet kvalifikovaných inspektorů a nezbytné zdroje k provádění inspekcí.
- Veškerým způsobilým lodím, které využívají přístav v EU, se v inspekční databázi THETIS přiřadí rizikový profil lodě. Ten se stanoví na základě kritérií, jako je typ a stáří lodě, a určuje rozsah a četnost inspekcí.
- Aby bylo plánování inspekcí snazší, je databáze THETIS napojena na systém SafeSeaNet, který poskytuje informace o lodích, které jsou v přístavech v EU nebo jsou u nich očekávány.
- Každoroční inspekce jsou povinné pro lodě s vysokým rizikovým profilem, pro ostatní lodě jsou nepovinné.
- Prioritu dostávají inspekce lodí, které vplouvají do přístavů v EU zřídka.
- Při prvotních inspekcích se kontroluje, jsou-li v pořádku osvědčení a doklady, a hodnotí se celkový stav lodě.
- Pokud se objeví nedostatky, je na lodi provedena podrobná inspekce.
- Podrobnější inspekce jsou vyhrazeny lodím s vysokým rizikovým profilem, osobním lodím, ropným tankerům, plynovým nebo chemickým tankerům a lodím přepravujícím volně ložený náklad, které jsou starší než 12 let.
- Všechny zjištěné nedostatky musí být odstraněny. Pokud tyto nedostatky představují riziko pro bezpečnost, zdraví nebo životní prostředí, je loď zadržena, dokud není zajištěna náprava.
- Vnitrostátní orgány mohou odepřít přístup do přístavů lodím, které byly v předcházejících 2 až 3 letech více než dvakrát zadrženy.
- Vlastníci nebo provozovatelé lodí se mohou proti rozhodnutím o zadržení nebo odmítnutí přístupu odvolat.
- Evropská komise vede a aktualizuje inspekční databázi. Na internetových stránkách THETIS pravidelně zveřejňuje údaje o společnostech s nízkou nebo velmi nízkou mírou souladu.
- Legislativa se netýká:
- rybářských nebo pomocných válečných plavidel,
- válečných lodí,
- určitých druhů dřevěných lodí nebo
- soukromých rekreačních plavidel.
- Směrnice byla pozměněna Směrnicí (EU) 2017/2110, která rozšiřuje oblast působnosti směrnice 2009/16/ES tak, že zahrnuje inspekce osobních lodí typu ro-ro (roll-on/roll-off) a pravidelně využívaných vysokorychlostních osobních lodí. Než tyto lodě začnou být pravidelně využívány, musí u nich příslušné orgány provést inspekci, aby zajistily, že splňují požadavky pro bezpečný provoz při pravidelném využívání. Pokud byla u lodi provedena inspekce jinou zemí EU během předchozích 8 měsíců a byla shledána jako uspokojivá k bezpečnému provozu při pravidelném využívání, nemusí loď projít další inspekcí.
ODKDY SMĚRNICE PLATÍ?
Platí ode dne 17. června 2009. Směrnice 2009/16/ES revidovala a nahradila směrnici 95/21/ES (a její následné změny). Nová pravidla obsažená ve směrnici 2009/16/ES měla být provedena do práva zemí EU do roku 2010.
KONTEXT
Další informace získáte zde:
HLAVNÍ DOKUMENT
Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/16/ES ze dne 23. dubna 2009 o státní přístavní inspekci (přepracované znění) (Úř. věst. L 131, 28.5.2009, s. 57–100)
Postupné změny směrnice 2009/16/ES byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.
SOUVISEJÍCÍ DOKUMENT
Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/2110 ze dne 15. listopadu 2017 o systému inspekcí pro zajištění bezpečného provozu plavidel typu ro-ro pro přepravu cestujících a vysokorychlostních osobních plavidel v liniové dopravě a o změně směrnice 2009/16/ES a zrušení směrnice Rady 1999/35/ES (Úř. věst. L 315, 30.11.2017, s. 61–77)
Poslední aktualizace 16.01.2019
Top