Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zavedení vnějších finančních nástrojů EU

Toto nařízení poskytuje obecný rámec pro provedení opatření financovaných zahraničněpolitickými nástroji Evropské unie (EU). Hlavní postupy byly soustředěny do jednoho právního aktu, který určuje pravidla platná pro akční programy a jednotlivé projekty v dané oblasti.

AKT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 236/2014 ze dne 11. března 2014, kterým se stanoví společná pravidla a postupy pro provádění nástrojů Unie pro financování vnější činnosti.

PŘEHLED

EU přijala škálu finančních nástrojů na podporu své vnější činnosti v období 2014-2020, jmenovitě:

Rozhodnutími o financování těchto nástrojů jsou určeny kroky, které se mají učinit, jejich cíle a očekávané výsledky a také rozpočet a orientační harmonogram.

Aby mohly tyto nástroje účinně fungovat, byla prostřednictvím tohoto obecného nařízení o provádění přijata společná a zjednodušená pravidla.

ORIENTAČNÍ FINANČNÍ PROGRAMOVÁNÍ

Každý finanční nástroj musí odpovídat orientačnímu víceletému programování, aby bylo v případě potřeby možné kroky provádět v průběhu několika let. Rozhodnutí o financování mohou mít podobu ročních akčních programů a zvláštních opatření (nastane-li příslušná situace či neočekávaná potřeba).

V úvahu mohou připadat i podpůrná technická opatření (například administrativní podpora, příprava projektu a náklady na sledování).

DRUH FINANCOVÁNÍ

Finanční pomoc EU může mít několik podob, např.:

  • dotace;
  • zakázky na služby, dodávky nebo stavební práce;
  • příspěvky do svěřeneckých fondů zřízených Komisí;
  • rozpočtová podpora;
  • finanční nástroje, jako jsou úvěry či finanční záruky poskytnuté Evropskou investiční bankou.

Financované kroky se také musí řídit pravidly stanovenými ve finančním nařízení EU a respektovat finanční zájmy EU.

Dostupné zdroje musí být přidělovány tak, aby maximalizovaly účinnost a celkový dopad kroků a aby posílily jejich soudržnost a doplňkovost.

ZAPOJENÍ OBČANSKÉ SPOLEČNOSTI A MÍSTNÍCH AKTÉRŮ

Při provádění kroků, zejména při jejich přípravě, provádění a sledování, by důležitou roli měly hrát organizace občanské společnosti a místních orgánů. Mezinárodní organizace a rozvojové agentury by měly spolupracovat s nevládními organizacemi v terénu.

Všechny navržené kroky by měly být založeny na prosazování zásad demokracie a ochrany lidských práv v přijímajících zemích.

ZVIDITELNĚNÍ FINANČNÍCH PROSTŘEDKŮ EU A SLEDOVÁNÍ

Nařízení poskytuje prostředky, které pomoc EU zviditelní. Komise musí zajistit, aby byl každý finanční nástroj sledován pomocí jasných, transparentních a měřitelných ukazatelů. Dopad kroků může být v případě potřeby realizován externím hodnocením.

ODKAZY

Akt

Vstup v platnost

Lhůta pro provedení v členských státech

Úřední věstník Evropské unie

Nařízení (EU) č. 236/2014

1. 1. 2014

-

Úř. věst. L 77 ze dne 15. 3. 2014

Poslední aktualizace: 30.06.2014

Top