EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Směrem ke konkurenceschopnějšímu a účinnějšímu odvětví obrany a bezpečnosti

Evropská komise přišla s návrhem posílit konkurenceschopnost odvětví obrany a bezpečnosti v Evropské unii (EU).

AKT

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů: Směrem ke konkurenceschopnějšímu a účinnějšímu odvětví obrany a bezpečnosti (COM(2013) 542 final ze dne 24. 7. 2013 - nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

PŘEHLED

Evropská komise navrhla novou strategii, která má posílit konkurenceschopnost evropské průmyslové základny obrany, prozkoumat, jak mohou další oblasti, jako je energetika, kosmický výzkum a technologie dvojího užití (s civilním a vojenským využitím) přispět k obranným schopnostem Evropy a jak snížit překážky mezi vnitrostátními trhy v oblasti obrany.

Obecně řečeno průmyslová politika Evropské komise hodlá povzbuzovat hospodářskou soutěž a inovace v EU a podporovat MSP. Základní myšlenkou je obnovit silnou průmyslovou základnu pro společnou bezpečnostní a obrannou politiku (SBOP), která čelí nevídaným snížením rozpočtů na obranu v členských státech. Prostřednictvím SBOP hodlá EU předcházet vnějším konfliktům a zvládat krize, které by mohly ohrožovat její bezpečnost.

Obranný průmysl v Evropě je z velké části soustředěn v šesti zemích EU (Německo, Španělsko, Francie, Itálie, Švédsko a Spojené království (1)), ačkoliv společnosti vyrábějící pomocné vybavení a systémy se nacházejí po celé Evropě. Více než 1 350 malých a středních podniků hraje důležitou roli v evropském sektoru obrany.

Hospodářská soutěž

Předložené návrhy na podporu konkurenceschopnosti evropského obranného průmyslu zahrnují normy a certifikace EU, lepší přístup k surovinám a zvláštní podporu (např. pokud jde o přístup k financování z EU) pro MSP v odvětví obranného průmyslu.

Civilně-vojenská spolupráce

Zde se jedná o prozkoumání možnosti dvojího využití výsledků výzkumu financovaného z prostředků EU například v oblastech klíčových technologií, které mohou být využity z civilního i vojenského hlediska. Dalším návrhem Komise je společné zkoumání alternativních zdrojů obnovitelné energie, které pomohou členským státům snížit spotřebu energie ze strany jejich ozbrojených sil.

Výhody

Pokud návrhy nabydou účinnosti, budou z toho těžit vlády členských států, zbrojní společnosti i daňoví poplatníci.

  • Daňoví poplatníci ocení účinněji vynaložené výdaje na obranu a možnost předejít zbytečnému zdvojování úsilí mezi oblastmi vojenského a civilního výzkumu a vývoje.
  • Zbrojní společnosti využijí úspory z rozsahu díky standardizaci a společné certifikaci, větší přístup k financování z EU a lepší přístup na trhy v EU a po celém světě.

Členské státy společně ušetří čas a peníze prostřednictvím evropských norem a certifikací, specializace úloh, společného výzkumu a zadávání zakázek, jakož i energeticky účinnějšími armádami a účinnějším využitím vesmírné infrastruktury.

Poslední aktualizace 15.05.2014



(1) Spojené království vystupuje z Evropské unie a od 1. února 2020 se stane tzv. třetí zemí (státem mimo EU).

Top