Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023H1468

    Doporučení Komise (EU) 2023/1468 ze dne 10. května 2023 o dobrovolných požadavcích EU na výkonnost zařízení pro detekci kovů používaných ve veřejných prostorách (mimo leteckou dopravu)

    C/2023/3039

    Úř. věst. L 180, 17.7.2023, p. 43–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2023/1468/oj

    17.7.2023   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    L 180/43


    DOPORUČENÍ KOMISE (EU) 2023/1468

    ze dne 10. května 2023

    o dobrovolných požadavcích EU na výkonnost zařízení pro detekci kovů používaných ve veřejných prostorách (mimo leteckou dopravu)

    EVROPSKÁ KOMISE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 292 této smlouvy,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)

    S výjimkou oblasti civilního letectví právo Unie v současné době nestanoví harmonizované požadavky na výkonnost zařízení pro detekci kovů používaných pro účely detekce ve veřejných prostorách. Tyto požadavky se v jednotlivých členských státech liší, což vede k nerovnoměrné a ne vždy dostatečně vysoké úrovni ochrany široké veřejnosti před bezpečnostními hrozbami. Teroristé a jiní zločinci mohou zneužívat výsledných slabin např. k páchání útoků nebo jiné trestné činnosti v členských státech s nižší úrovní zabezpečení veřejných prostor.

    (2)

    Teroristické útoky spáchané v Unii v posledních letech se převážně odehrály ve veřejných prostorách a jejich cílem byla široká veřejnost. Aby se přispělo k dostatečně vysoké úrovni ochrany před bezpečnostními hrozbami ve veřejných prostorách v celé Unii, měly by být na úrovni Unie stanoveny dobrovolné požadavky na výkonnost zařízení pro detekci kovů.

    (3)

    Detekční zařízení, včetně zařízení pro detekci kovů, používaná v oblasti civilního letectví podléhají podrobným požadavkům stanoveným v prováděcím rozhodnutí Komise C(2015) 8005 (1). Tyto požadavky jsou jasně definovány a poskytují vysokou úroveň ochrany civilního letectví před protiprávními činy. Na tuto oblast by se proto toto doporučení nemělo vztahovat. Kromě toho by v zájmu přehlednosti mělo být upřesněno, že tímto doporučením by neměly být dotčeny právní akty Unie upravující bezpečnostní aspekty zařízení pro detekci kovů.

    (4)

    V rámci Protiteroristické agendy EU (2) se Komise zavázala podporovat rozvoj dobrovolných požadavků EU na detekční technologie s cílem zajistit odhalení případných hrozeb, ale současně zachovat mobilitu osob. V zájmu splnění tohoto závazku zřídila Komise technickou pracovní skupinu pro požadavky na výkonnost detekčních zařízení, kterou tvoří odborníci z členských států, výrobci a úředníci z řady útvarů Komise, a požádala ji, aby byla nápomocna při vypracování dobrovolných požadavků EU na výkonnost zařízení pro detekci kovů na úrovni Unie. Toto doporučení, a zejména v něm obsažené dobrovolné požadavky týkající se dokumentace výrobku a výkonnosti zařízení pro detekci kovů, vychází z přípravných prací této pracovní skupiny.

    (5)

    Členské státy by proto měly při zadávání veřejných zakázek na zařízení pro detekci kovů určená k použití ve veřejných prostorách uplatňovat dobrovolné požadavky EU na výkonnost.

    (6)

    Členské státy by neměly mít povinnost pořizovat nebo používat určitá konkrétní zařízení pro detekci kovů ve veřejných prostorách. Rozhodnutí o tom, které zařízení pro detekci kovů pořídí nebo budou používat v daném veřejném prostoru, by měly i nadále přijímat výhradně členské státy v souladu s právem Unie. Dobrovolné požadavky EU na výkonnost by měly být uplatňovány v souvislosti se činnostmi členských států v oblasti zadávání veřejných zakázek s cílem přispět k dosažení vysoké úrovně detekční výkonnosti zařízení pro detekci kovů používaných členskými státy ve veřejných prostorách v celé Unii.

    (7)

    Dobrovolné požadavky EU na výkonnost by měly stanovit několik standardů odpovídajících různým použitím zařízení pro detekci kovů, na něž se vztahují. Nejnižší standard se týká zařízení s nižší citlivostí, která jsou určena pro prostředky hromadné dopravy nebo místa, kde se shromažďují velké počty osob, kde je třeba odhalit zejména nebezpečné zbraně, ale kde je vyžadována rychlá kontrola osob a jejich předmětů a nízká míra falešných poplachů. Nejvyšší standard se týká zařízení s vyšší citlivostí, která jsou určena k použití tam, kde je třeba odhalit i nejmenší hrozby a kde není na překážku pomalé tempo kontrol.

    (8)

    Dobrovolné požadavky EU na výkonnost by neměly být chápány tak, že mají nahradit vnitrostátní výkonnostní normy pro zařízení pro detekci kovů, pokud takové vnitrostátní normy existují. Členské státy by zejména měly mít i nadále možnost uplatňovat v souladu s právem Unie na výkonnost zařízení pro detekci kovů používaných ve veřejných prostorách přísnější požadavky.

    (9)

    Toto doporučení by mělo výrobce nepřímo motivovat k tomu, aby při budoucí výrobě zařízení pro detekci kovů splňovali příslušné požadavky. Členské státy by proto měly v zadávací dokumentaci k zařízením pro detekci kovů, která mají být používána pro odhalování bezpečnostních hrozeb ve veřejných prostorách, požadovat, aby uchazeči do nabídky zahrnuli dokumentaci výrobku a prohlášení o shodě založené na vlastní metodice výrobce s cílem prokázat shodu zařízení pro detekci kovů s dobrovolnými požadavky na výkonnost obsaženými v tomto doporučení.

    (10)

    Používání zařízení pro detekci kovů ve veřejných prostorách může představovat problém z hlediska práva na ochranu soukromí a osobních údajů. Ve vztahu ke všem činnostem spojeným s tímto používáním, včetně pořizování a provozu zařízení a veškerých následných činností zpracování, je zásadní co nejvíce omezit narušení soukromí a v každém případě jednat v souladu s právem Unie, zejména s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 (3), směrnicí Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/680 (4) a Listinou základních práv Evropské unie.

    (11)

    S ohledem zejména na příslušný technologický vývoj v oblasti odhalování bezpečnostních hrozeb by dobrovolné požadavky na výkonnost zařízení pro detekci kovů měly být v případě potřeby přezkoumány a upraveny. Komise bude proto za pomoci technické pracovní skupiny pro požadavky na výkonnost detekčních zařízení pozorně sledovat technologický a další relevantní vývoj a pravidelně posuzovat potřebu úprav tohoto doporučení.

    (12)

    V zájmu účinnosti a transparentnosti a vzhledem k důležitosti toho, aby zjištěné bezpečnostní hrozby byly co nejrychleji řešeny, by členské státy měly být vyzvány, aby toto doporučení v přiměřené lhůtě provedly a o svých prováděcích opatřeních předložily Komisi zprávu.

    (13)

    Na základě těchto zpráv a veškerých dalších relevantních informací by měl být po uplynutí přiměřené lhůty posouzen pokrok, jehož bylo při provádění tohoto doporučení dosaženo, mimo jiné s cílem zvážit, zda jsou v této záležitosti nezbytné závazné právní akty Unie,

    PŘIJALA TOTO DOPORUČENÍ:

    1.

    Pro účely tohoto doporučení se rozumí:

    a)

    „zařízením pro detekci kovů“ zařízení sestávající buď z ručních detektorů kovů, nebo z průchozích detektorů kovů, určená k detekci přítomnosti kovů u osob nebo předmětů v rámci fyzických bezpečnostních kontrol s cílem odhalit předměty zájmu, které mohou být použity k vyvolání bezpečnostních hrozeb, jako jsou výbušná zařízení, palné zbraně a ostré předměty;

    b)

    „požadavky na výkonnost zařízení pro detekci kovů“ technické specifikace, které musí zařízení pro detekci kovů splňovat, zejména pokud jde o výsledky, jichž má být při jeho provozu dosaženo;

    c)

    „dokumentací výrobku“ dokumentace v tištěné nebo elektronické podobě nebo v obou těchto formách, která obsahuje informace o požadavcích na výkonnost zařízení pro detekci kovů;

    d)

    „veřejnými prostorami“ jakékoli fyzické místo přístupné veřejnosti bez ohledu na to, zda pro něj platí určité podmínky přístupu;

    e)

    „vlastním prohlášením o shodě“ prohlášení o shodě s požadavky na výkonnost zařízení pro detekci kovů, které vydává výrobce na základě vlastní metodiky.

    2.

    Členské státy by měly v zadávací dokumentaci k zařízení pro detekci kovů, které má být používáno k odhalování bezpečnostních hrozeb ve veřejných prostorách mimo oblast letecké dopravy, požadovat, aby uchazeč do nabídky zahrnul dokumentaci výrobku splňující požadavky stanovené v oddíle 2 přílohy.

    3.

    Členské státy by měly zajistit, aby zařízení pro detekci kovů, které pořizují pro účely odhalování bezpečnostních hrozeb ve veřejných prostorách, splňovalo požadavky na výkonnost zařízení pro detekci kovů stanovené v oddíle 3 přílohy, s výjimkou případů, kdy se toto zařízení pořizuje pro účely použití v oblasti civilního letectví.

    4.

    Členské státy by měly v zadávací dokumentaci k zařízení pro detekci kovů, které má být používáno pro odhalování bezpečnostních hrozeb ve veřejných prostorách, požadovat, aby uchazeč do nabídky zahrnul prohlášení o shodě s požadavky na výkonnost, které vydá výrobce na základě vlastní metodiky.

    5.

    Členské státy by měly v souladu s právem Unie přijmout nezbytná opatření k provedení tohoto doporučení do 10. května 2024.

    6.

    Členské státy by měly Komisi podat zprávu o svých prováděcích opatřeních do 10. listopadu 2024.

    V Bruselu dne 10. května 2023.

    Za Komisi

    Ylva JOHANSSON

    členka Komise


    (1)  Prováděcí rozhodnutí Komise C(2015) 8005, kterým se stanoví prováděcí opatření ke společným základním normám ochrany letectví před protiprávními činy obsahující informace uvedené v čl. 18 písm. a) nařízení (ES) č. 300/2008.

    (2)  Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Evropské radě, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů, Protiteroristická agenda pro EU: předvídání, prevence, ochrana a reakce (COM(2020) 795 final).

    (3)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů) (Úř. věst. L 119, 4.5.2016, s. 1).

    (4)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/680 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů příslušnými orgány za účelem prevence, vyšetřování, odhalování či stíhání trestných činů nebo výkonu trestů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení rámcového rozhodnutí Rady 2008/977/SVV (Úř. věst. L 119, 4.5.2016, s. 89).


    PŘÍLOHA

    Dokumentace výrobku a požadavky na výkonnost zařízení pro detekci kovů

    ODDÍL 1: DEFINICE

    Pro účely této přílohy se rozumí:

    (1)

    „aktivním implantabilním zdravotnickým prostředkem (AIMD)“ elektricky napájené zdravotnické prostředky, které lze implantovat, nosit nebo obojí a které obvykle používají elektronické obvody k monitorování fyziologických funkcí u lidí nebo k ošetření či léčbě, např. podávání léků nebo elektrické stimulaci;

    (2)

    „koncepcí operací (CONOPS)“ dokument popisující vlastnosti zařízení a postup nebo postupy pro jeho správný provoz;

    (3)

    „rovinou detekce“ pomyslná rovina (dvourozměrný povrch), která prochází středem oblasti senzorů ručního detektoru kovů nebo průchozího detektoru kovů, která je rovnoběžná s rovinou snímače ručního detektoru kovů nebo s rámem průchozího detektoru kovů a která dělí oblast senzorů na dvě symetrické poloviny;

    (4)

    „postupem pro odkládání předmětů“ postup upravující praxi, která vyžaduje, aby věci, které mají lidé u sebe, a to jak větší předměty, jako jsou kabelky, tašky, batohy a jiné druhy zavazadel, tak i menší předměty, jako jsou hodinky, brýle, pásky a šperky, byly odloženy a kontrolovány odděleně, například pomocí rentgenového zařízení;

    (5)

    „ručním detektorem kovů (HHMD)“ přenosné zařízení pro detekci kovů, který má obsluhující osoba držet, obvykle v jedné ruce;

    (6)

    „improvizovaným výbušným zařízením“ bomba nebo podobné výbušné zařízení vyrobené a použité jiným způsobem než při běžné vojenské akci;

    (7)

    „rovinou měření“ pomyslná rovina (dvourozměrný povrch), na níž se zkouší ruční detektor kovů nebo průchozí detektor kovů, která je rovnoběžná s rovinou detekce a je vymezená podle roviny detekce;

    (8)

    „mírou falešných poplachů“ míra poplašných signálů v případě neškodných kovových předmětech vypočtená v poměru k počtu osob, které prošly detekčním prostorem průchozího detektoru kovů;

    (9)

    „rychlostí kontrol“ maximální počet osob a jejich předmětů, které mohou být podrobeny detekční kontrole za jednotku času, obvykle jednu hodinu, a detektor byl stále schopen správně signalizovat veškeré kovové předměty odpovídající velikosti v souladu se souborem podle daného bezpečnostního standardu;

    (10)

    „zkušebním předmětem“ předmět, který se používá k testování výkonnosti ručního detektoru kovů nebo průchozího detektoru kovů a který simuluje elektromagnetické vlastnosti předmětů zájmu, jež mohou být použity k vyvolání bezpečnostní hrozby, jako je zbraň nebo předmět, který lze použít k neutralizaci bezpečnostních zařízení;

    (11)

    „bezpečnostním standardem“ standard, který vymezuje soubor všech bezpečnostních hrozeb, které je třeba odhalit, spolu s referenčními nebezpečnými cílovými předměty, které jsou reprezentativní pro daný soubor;

    (12)

    „průchozím detektorem kovů (WTMD)“ stacionární zařízení pro detekci kovů, které je obvykle trvale instalováno na určitém místě a konstruováno ve formě průchozí brány;

    (13)

    „mechanickým rušením“ ovlivnění výkonnosti zařízení pro detekci kovů způsobené stacionárními nebo pohybujícími se kovovými strukturami nebo předměty, které se nacházejí v jeho blízkosti;

    (14)

    „normou NIJ 0601.02“ norma Národního institutu spravedlnosti (National Institute of Justice Standard) 0601.02, zveřejněná v Nicholas G. Paulter Jr., Walk-Through Metal Detectors for use in Concealed Weapon and Contraband Detection – NIJ Standard 0601.02, Ministerstvo spravedlnosti USA, Office Justice Programs, National Institute of Justice, 2003;

    (15)

    „normou NIJ 0602.02“ norma Národního institutu spravedlnosti (National Institute of Justice Standard) 0602.02, zveřejněná v Nicholas G. Paulter Jr., Hand-Held Metal Detectors for Use in Concealed Weapon and Contraband Detection – NIJ Standard 0602.02, Ministerstvo spravedlnosti USA, Office Justice Programs, National Institute of Justice, 2003.

    ODDÍL 2: DOKUMENTACE VÝROBKU

    Dokumentace výrobku by měla splňovat následující požadavky, které se vztahují jak na ruční detektory kovů (HHMD), tak na průchozí detektory kovů (WTMD), není-li uvedeno jinak:

    2.1   Fyzické rozměry zařízení pro detekci kovů

    Celková velikost HHMD by měla být vyjádřena jako délka (L) x šířka (W) x výška (H) v milimetrech (mm).

    Velikost vnitřního průchozího prostoru a celková vnější velikost WTMD by měla být vyjádřena jako délka (L) x šířka (W) x výška (H) v milimetrech (mm).

    2.2   Hmotnost zařízení pro detekci kovů

    Celková hmotnost HHMD (včetně baterie) by měla být vyjádřena v gramech (g) a celková hmotnost WTMD v kilogramech (kg).

    2.3   Zdroj napájení

    Údaj o zdroji napájení by měl případně zahrnovat informace o napětí střídavého proudu (VAC), kmitočtu (Hz), proudu v ampérech (A) a výkonu ve wattech (W).

    Tolerance by měla být vyjádřena v procentech (%).

    2.4   Baterie

    Mělo by být uvedeno, zda je pro WTMD zahrnut záložní zdroj napájení (tj. baterie). Pokud ano, měla by být životnost baterie vyjádřena v hodinách (h).

    HHMD by měl zahrnovat ukazatel nízké úrovně baterie. Životnost baterie by měla být vyjádřena v hodinách (h).

    2.5   Stupeň ochrany krytem

    Měl by být uveden stupeň ochrany krytem podle normy EN 60529.

    2.6   Provozní prostředí

    Provozní teplota by měla být vyjádřena ve stupních Celsia (°C).

    Skladovací teplota by měla být vyjádřena ve stupních Celsia (°C).

    Vlhkost by měla být vyjádřena v % (bez kondenzace).

    Měly by být poskytnuty informace o opatřeních k zabránění nepříznivému elektromagnetickému rušení, jako je doporučená vzdálenost mezi jednotkami v metrech (m).

    2.7   Pásmové/polohové poplašné systémy (pro zařízení WTMD)

    Součástí dokumentace výrobku by měly být informace o počtu detekčních zón a jejich umístění pod rámem WTMD.

    2.8   Požadavky na označení CE

    Dokumentace výrobku by měla obsahovat informace prokazující soulad zařízení pro detekci kovů s požadavky EU na označení CE. Za určení pravidel, která se na jejich výrobky vztahují, odpovídají výrobci. Příslušná ustanovení mohou zahrnovat například tyto předpisy:

    a)

    směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/65/EU ze dne 8. června 2011 o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních (1);

    b)

    směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/53/EU ze dne 16. dubna 2014 o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se dodávání rádiových zařízení na trh a zrušení směrnice 1999/5/ES (2);

    c)

    směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/30/EU ze dne 26. února 2014 o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se elektromagnetické kompatibility (3);

    d)

    směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/35/EU ze dne 26. února 2014 o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se dodávání elektrických zařízení určených pro používání v určitých mezích napětí na trh (4).

    2.9   Obecné požadavky na bezpečnost

    Dokumentace výrobku by měla obsahovat informace prokazující, že jsou dodrženy všechny referenční standardy a normy zajišťující bezpečné používání zařízení pro detekci kovů, a to jak pro osoby podrobené kontrole, tak pro osoby obsluhující dané zařízení. Jedná se o tyto referenční standardy a normy (v posledním schváleném vydání):

    a)

    Normy pro aktivní implantabilní zdravotnické prostředky

    EN 50527-1: Postup pro hodnocení vystavení zaměstnanců s aktivními implantabilními zdravotnickými prostředky elektromagnetickým polím – Část 1: Obecně

    EN 50527-2-x: Postup pro hodnocení vystavení zaměstnanců s aktivními implantabilními zdravotnickými prostředky elektromagnetickým polím

    Část 2-1: Specifické hodnocení zaměstnanců s kardiostimulátory

    Část 2-2: Specifické hodnocení zaměstnanců s implantabilními kardioverzními defibrilátory

    Část 2-3: Specifické hodnocení zaměstnanců s implantabilními neurostimulátory

    EN ISO 14708-x: Chirurgické implantáty – Aktivní implantabilní zdravotnické prostředky

    Část 2: Kardiostimulátory

    Část 3: Implantabilní neurostimulátory

    Část 4: Implantabilní infuzní pumpy

    Část 5: Přístroje pro podporu oběhu

    Část 6: Zvláštní požadavky na aktivní implantabilní zdravotnické prostředky určené pro léčbu tachyarytmie (včetně implantabilních defibrilátorů)

    Část 7: Zvláštní požadavky na systémy kochleárních implantátů a sluchových kmenových implantátů

    b)

    Normy pro expozici osob

    EN 50364: Norma výrobku pro vystavení člověka elektromagnetickým polím ze zařízení pracujících v kmitočtovém rozsahu 0 Hz až 300 GHz, používaných při elektronické ochraně zboží (EAS), vysokofrekvenční identifikaci (RFID) a podobných aplikacích

    Doporučení Rady 1999/519/ES ze dne 12. července 1999 o omezení expozice osob elektromagnetickým polím (od 0 Hz do 300 GHz)

    Směrnice 2013/35/EU o minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví před expozicí zaměstnanců rizikům spojeným s fyzikálními činiteli (elektromagnetickými poli)

    2.10   Koncepce operací

    Koncepce operací (CONOPS) by měla tvořit součást dokumentace výrobku. Pokud jsou s různými bezpečnostními standardy spojeny různé koncepce operací, mělo by to být jasně uvedeno.

    ODDÍL 3: POŽADAVKY NA VÝKONNOST ZAŘÍZENÍ PRO DETEKCI KOVŮ

    Zařízení pro detekci kovů by mělo splňovat tyto požadavky na výkonnost:

    3.1   Bezpečnostní standardy

    Zařízení pro detekci kovů by mělo být nastaveno podle některého z následujících pěti bezpečnostních standardů:

    3.1.1   Standard 1 (pro WTMD)

    Tento standard je určen pro použití v případech, kdy je třeba odhalit nebezpečné zbraně, ale kde je vyžadována rychlá kontrola a nízká míra falešných poplachů. Použití zahrnuje prostředky hromadné dopravy a místa, kde se shromažďují velké počty osob.

    Nebezpečné cílové předměty patřící do této kategorie by měly zahrnovat automatické pušky, kulomety a improvizovaná výbušná zařízení vyrobená z tlakového hrnce, např. útočné pušky (se zásobníkem nebo bez něj), AK47, Beretta M12, Colt AR-15, obaly na trubkové bomby (80 x 300 mm), improvizovaná výbušná zařízení vyrobená z tlakového hrnce z korozivzdorné oceli a hliníku o objemu 4 l a předměty podobné velikosti.

    Pro tuto kategorii by měly být použity testovací předměty simulující velmi velké předměty zájmu. Neměly by být vyžadovány postupy pro odkládání předmětů a mohly by být přenášeny kufříky, tašky nebo batohy.

    3.1.2   Standard 2 (pro WTMD)

    Nebezpečné cílové předměty patřící do této kategorie by měly zahrnovat středně velké ruční palné zbraně (např. Glock 17) a předměty podobné velikosti.

    Pro tuto kategorii by měly být použity testovací předměty simulující velké předměty zájmu, včetně ručních palných zbraní plné velikosti, jak je popsáno v oddíle 4.6 (úroveň bezpečnosti 2, zkušební vzorek AM7) normy Národního institutu pro prosazování práva a trestní soudnictví (NILECJ) pro „průchozí detektory kovů používané pro detekci zbraní“ (NILECJ-STD-0601.00).

    Neměly by být vyžadovány postupy pro odkládání předmětů a mohly by být přenášeny menší tašky nebo batohy.

    3.1.3   Standard 3

    Nebezpečné cílové předměty patřící do této kategorie by měly zahrnovat malé ruční palné zbraně, od kompaktních po kapesní palné zbraně, a předměty podobné velikosti.

    Pro tuto kategorii by měly být použity zkušební předměty simulující středně velké předměty zájmu, včetně ručních palných zbraní vyrobených z feromagnetického nebo neferomagnetického kovu, jak je popsáno v oddíle 5.1 normy NIJ 0601.02 nebo normy NIJ 0602.02. Repliky a mechanické výkresy jsou zahrnuty v normě NIJ 0601.02 a normě NIJ 0602.02.

    Měly by být vyžadovány postupy pro odkládání předmětů. Odkládány by měly být všechny kovové předměty kromě peněženek, hodinek, pásků, obuvi a drobných šperků.

    3.1.4   Standard 4

    Nebezpečné cílové předměty patřící do této kategorie by měly zahrnovat nože s čepelí delší než 7,5 cm a předměty podobné velikosti.

    Pro tuto kategorii by měly být použity zkušební předměty simulující malé předměty zájmu, včetně nožů s čepelí delší než 7,5 cm vyrobených z feromagnetického nebo neferomagnetického kovu, jak je popsáno v oddíle 5.2 normy NIJ 0601.02 nebo normy NIJ 0602.02. Repliky a mechanické výkresy jsou zahrnuty v normě NIJ 0601.02 a normě NIJ 0602.02.

    Měly by být vyžadovány postupy pro odkládání předmětů. Odkládány by měly být všechny kovové předměty kromě malých hodinek a úzkých pásků.

    3.1.5   Standard 5

    Nebezpečné cílové předměty patřící do této kategorie by měly zahrnovat malé zbraně, například nože z nerezavějící oceli, klíče k poutům, nástavec na šroubovák, malorážní střelivo a předměty podobné velikosti.

    Pro tuto kategorii by měly být použity zkušební předměty simulující velmi malé předměty zájmu, včetně malých zbraní ukrytých na těle, vyrobených buď z feromagnetického, nebo z neferomagnetického kovu, jak je popsáno v oddíle 5.3 normy NIJ 0601.02 nebo normy NIJ 0602.02. Repliky a mechanické výkresy jsou zahrnuty v normě NIJ 0601.02 a normě NIJ 0602.02.

    Měly by být vyžadovány postupy pro odkládání předmětů. Odkládány by měly být všechny kovové předměty.

    3.2   Citlivost detekce

    Zařízení pro detekci kovů by mělo detekovat předměty zájmu, které mohou být použity k vyvolání bezpečnostních hrozeb a které jsou umístěny na těle nebo v zavazadle nošeném na těle, přenášeném v ruce nebo taženém, a to bez ohledu na jejich orientaci, trajektorii a rychlost průchodu nebo pohybu.

    Citlivost detekce tohoto zařízení se může lišit podle standardu, kterému zařízení odpovídá, v souladu s popisem v oddíle 3.1 této přílohy. Standard 1 vyžaduje zařízení s nejnižší citlivostí, zatímco standard 5 vyžaduje zařízení s nejvyšší citlivostí.

    3.2.1   Orientace a rychlost pohybu (pro HHMD)

    Zařízení HHMD by mělo detekovat zkušební předmět reprezentativní pro konkrétní bezpečnostní standard, umístěný v příslušné rovině (rovinách) měření pro každou povolenou orientaci při pohybu detektoru rychlostí mezi 0,05 a 2,0 m/s, jak je popsáno v normě NIJ 0602.02.

    3.2.2   Orientace, trajektorie a rychlost průchodu (pro WTMD)

    Minimální soubor ortogonálních směrů, který by měl být použit pro testování citlivosti WTMD, je popsán v dokumentu ASTM International Standard Practice for Performance Evaluation of In-Plant Walk-Through Metal Detectors (Standardní praxe pro hodnocení výkonnosti interních průchozích detektorů kovů) C1309 – 97 (2021).

    Zařízení WTMD by mělo detekovat zkušební předmět reprezentativní pro konkrétní bezpečnostní standard na určitých místech trajektorie, jak je popsáno v normě NIJ 0601.02.

    Veškeré polohy, v nichž zkušební předmět z důvodu jeho velikosti a orientace nelze zcela vměstnat do rámu detektoru nebo kdy jakákoli část zkušebního předmětu přesahuje maximální výšku detekčních oblastí, by se neměly brát v potaz.

    Průměrná rychlost průchodu zkušebního předmětu by při testu měla odpovídat obvyklé rychlosti chůze (0,5–1,3 m/s).

    3.3   Opakovatelnost

    Opakovatelnost detekce by měla být zajištěna na základě systému kvality výrobce a prostřednictvím testování různých jednotek zařízení pro detekci kovů v podmnožině poloh.

    3.4   Rozlišení kovů (pro WTMD)

    Specifikace pro rozlišení kovů pro WTMD by měly vyžadovat, aby zařízení WTMD signalizovalo odpovídající předmět, a nikoli neškodný předmět. Rozlišení by mělo být hodnoceno prostřednictvím testování WTMD ve skutečném prostředí, jakmile bude pro konkrétní bezpečnostní standard validována detekční výkonnost. V závislosti na hodnoceném bezpečnostním standardu by mohly být vyžadovány vhodné postupy pro odkládání předmětů. Za účelem posouzení rozlišení by měl být vypočítán poměr poplašných signálů a celkového počtu osob procházejících přes WTMD. Počet osob potřebný pro toto statistické zjišťování by měl činit nejméně jeden tisíc.

    3.5   Rychlost kontroly a míra falešných poplachů (pro WTMD)

    Doba potřebná k detekční kontrole jedné osoby pomocí WTMD by měla být kratší než 2 sekundy. Míra falešných poplachů by měla být nižší než 5 % při dodržování postupů pro odkládání předmětů popsaných v oddíle 3.1 této přílohy.

    3.6   Mechanické rušení

    Detektor by neměl spustit poplach, je-li nastaven tak, aby odhalil zkušební předmět odpovídající velikosti.

    3.7   Rušení více kovových předmětů (pro WTMD)

    V případě WTMD by přítomnost jiných kovových předmětů, než jsou nebezpečné předměty popsané v daném bezpečnostním standardu, neměla mít vliv na detekci nebezpečné položky při jejím průchodu rámem.

    3.8   Zvukové a vizuální signály

    Zařízení pro detekci kovů by mělo být vybaveno zvukovým a vizuálním signálem. Zvukový poplašný signál by měl být patrný v rozsahu 1 metru pro HHMD a v rozsahu 2 metrů pro WTMD. Vizuální indikátor by měl u HHMD ukazovat, že je zařízení v provozu, a u WTMD informovat o síle zjištěného signálu.


    (1)  Úř. věst. L 174, 1.7.2011, s. 88.

    (2)  Úř. věst. L 153, 22.5.2014, s. 62.

    (3)  Úř. věst. L 96, 29.3.2014, s. 79.

    (4)  Úř. věst. L 96, 29.3.2014, s. 357.


    Top