Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022AR4989

Stanovisko Evropského výboru regionů k tématu udržitelné používání pesticidů

COR 2022/04989

Úř. věst. C 188, 30.5.2023, p. 43–69 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

30.5.2023   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 188/43


Stanovisko Evropského výboru regionů k tématu udržitelné používání pesticidů

(2023/C 188/06)

Zpravodaj:

Heinz-Joachim HÖFER (DE/SES), člen zastupitelstva okresního města Altenkirchen (Westerwald)

Odkaz:

Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o udržitelném používání přípravků na ochranu rostlin a změně nařízení (EU) 2021/2115

COM(2022) 305

I.   DOPORUČENÉ POZMĚŇOVACÍ NÁVRHY

Pozměňovací návrh 1

5. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

5)

Aby bylo zajištěno úplné dosažení cílů právního rámce Unie pro udržitelné používání přípravků na ochranu rostlin, je třeba jej upravit stanovením jasnějších a přímo použitelných pravidel pro hospodářské subjekty. Kromě toho by měla být vyjasněna řada pravidel, včetně pravidel pro uplatňování integrované ochrany rostlin, omezení používání přípravků na ochranu rostlin a kontroly zařízení používaného k aplikaci přípravků na ochranu rostlin. Je proto vhodné zrušit směrnici 2009/128/ES a nahradit ji nařízením.

5)

Aby bylo zajištěno úplné dosažení cílů právního rámce Unie pro udržitelné používání přípravků na ochranu rostlin, je třeba jej upravit stanovením jasnějších a přímo použitelných pravidel pro hospodářské subjekty a rovněž posílit kontroly na hranicích s cílem zajistit, aby dovážené zboží splňovalo stejná kritéria, jako ta požadovaná na území EU, a potažmo tedy aby se na území EU nedostal žádný potravinářský výrobek, rostlina či květina, které by byly ošetřeny přípravkem na ochranu rostlin (pesticidem, fungicidem atd.), jenž je v EU zakázán . Kromě toho by měla být vyjasněna řada pravidel, včetně pravidel pro uplatňování integrované ochrany rostlin, omezení používání přípravků na ochranu rostlin a kontroly zařízení používaného k aplikaci přípravků na ochranu rostlin. Je proto vhodné zrušit směrnici 2009/128/ES a nahradit ji nařízením.

Pozměňovací návrh 2

9. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

9)

V závěrečné zprávě Konference o budoucnosti Evropy, která byla zveřejněna 9. května 2022, občané v případě návrhů týkajících se zemědělství, produkce potravin, biologické rozmanitosti a ekosystémů a znečištění žádají Unii, aby především výrazně snížila používání chemických pesticidů a hnojiv v souladu se stávajícími cíli a zároveň nadále zajistila potravinové zabezpečení a podporu výzkumu za účelem rozvoje udržitelnějších a na přírodě založených iniciativ. Občané žádají další výzkum a inovace, mimo jiné i v oblasti technologických řešení pro udržitelnou produkci, odolnost rostlin a přesné zemědělství, jakož i intenzivnější komunikaci, více poradenských systémů a školení pro zemědělce i ze strany zemědělců a žádají Unii, aby chránila hmyz, zejména původní a opylující hmyz.

9)

V závěrečné zprávě Konference o budoucnosti Evropy, která byla zveřejněna 9. května 2022, občané v případě návrhů týkajících se zemědělství, produkce potravin, biologické rozmanitosti a ekosystémů a znečištění žádají Unii, aby především výrazně snížila používání chemických pesticidů a hnojiv v souladu se stávajícími cíli a zároveň nadále zajistila potravinové zabezpečení a podporu výzkumu za účelem rozvoje udržitelnějších a na přírodě založených iniciativ. Občané žádají další výzkum a inovace, mimo jiné i v oblasti technologických řešení pro udržitelnou produkci, odolnost rostlin a přesné zemědělství, jakož i intenzivnější komunikaci, více poradenských systémů a školení pro zemědělce i ze strany zemědělců a žádají Unii, aby chránila hmyz, zejména původní a opylující hmyz. Občané kromě toho doporučují, aby byla uplatňována zásada „znečišťovatel platí“, která by měla být zakotvena i v daňových opatřeních.

Pozměňovací návrh 3

12. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

12)

Cílem strategie „od zemědělce ke spotřebiteli“ je dosáhnout podstatného pokroku v omezování používání chemických přípravků na ochranu rostlin ekonomicky životaschopným způsobem. K dosažení tohoto cíle je nezbytné stanovit na úrovni Unie a na úrovni členských států kvantifikované cíle pro omezení používání chemických přípravků na ochranu rostlin a snížení rizika s nimi spojeného a omezení používání nebezpečnějších přípravků na ochranu rostlin s cílem sledovat pokrok. Vnitrostátní cíle by měly být stanoveny vnitrostátními právními předpisy, aby byl zajištěn odpovídající pokrok a odpovědnost ve vztahu k těmto cílům. Těchto závazných vnitrostátních cílů by měly členské státy rovněž dosáhnout do roku 2030. Očekává se, že omezením používání chemických přípravků na ochranu rostlin se významně sníží rizika profesionálních uživatelů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

12)

Cílem strategie „od zemědělce ke spotřebiteli“ je dosáhnout podstatného pokroku v omezování používání chemických přípravků na ochranu rostlin ekonomicky životaschopným způsobem. K dosažení tohoto cíle je nezbytné stanovit na úrovni Unie a na úrovni členských států kvantifikované cíle pro omezení používání chemických přípravků na ochranu rostlin a snížení rizika s nimi spojeného a omezení používání nebezpečnějších přípravků na ochranu rostlin s cílem sledovat pokrok. Vnitrostátní cíle by měly být stanoveny vnitrostátními právními předpisy, aby byl zajištěn odpovídající pokrok a odpovědnost ve vztahu k těmto cílům. Těchto závazných vnitrostátních cílů by měly členské státy rovněž dosáhnout do roku 2030. Očekává se, že omezením používání chemických přípravků na ochranu rostlin se významně sníží rizika profesionálních uživatelů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci , ale také rizika, jimž jsou vystavováni občané a spotřebitelé, a zejména pak zranitelné skupiny .

Pozměňovací návrh 4

Bod odůvodnění 13a (nový bod odůvodnění)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

 

13a)

Evropská komise ve svém pracovním dokumentu o faktorech potravinového zabezpečení uznala, že půda, voda, biologická rozmanitost a ovzduší jsou základními předpoklady pro produkci potravin. Došla rovněž k závěru, že současný model intenzivního zemědělství s velkým množstvím vstupů, založený na chemických pesticidech, zřejmě ve střednědobém horizontu ohrozí potravinové zabezpečení v důsledku ztráty biologické rozmanitosti, pravděpodobného rozsáhlejšího výskytu škůdců, zhoršení stavu půdy a úbytku opylovačů, kteří jsou pro zemědělskou produkci nezbytní. Dále pak zdůraznila, že v zájmu dlouhodobého zajištění potravinového zabezpečení v EU je nutné zavést cíle k omezení používání pesticidů.

Odůvodnění

Omezení používání pesticidů je nezbytné k tomu, aby bylo možné docílit potravinového zabezpečení.

Pozměňovací návrh 5

14. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

14)

Členské státy by měly vypracovat a zveřejnit národní akční plány. Aby byly národní akční plány členských států účinné, měly by obsahovat kvantitativní cíle, odkazy na závazné vnitrostátní cíle omezení do roku 2030, které jsou stanoveny ve vnitrostátních právních předpisech, spolu se souvisejícími orientačními cíli stanovenými v národních akčních plánech, opatřeními, harmonogramy a ukazateli pro snížení rizik a dopadů používání pesticidů na lidské zdraví a životní prostředí. To umožní strukturovaný přístup ke stanovení kvantitativních cílů a cílových hodnot s jasnou vazbou na vnitrostátní cíle omezení do roku 2030. Za účelem sledování souladu s ustanoveními tohoto nařízení by členské státy měly mít rovněž povinnost předkládat každoročně zprávy o cílech a přesné kvantitativní údaje týkající se dodržování ustanovení o používání, odborné přípravě, aplikačním zařízení a integrované ochraně rostlin.

14)

Členské státy by měly vypracovat a zveřejnit národní akční plány. Aby byly národní akční plány členských států účinné, měly by obsahovat kvantitativní cíle, odkazy na závazné vnitrostátní cíle omezení do roku 2030, které jsou stanoveny ve vnitrostátních právních předpisech, spolu se souvisejícími orientačními cíli stanovenými v národních akčních plánech, opatřeními, harmonogramy a ukazateli pro snížení rizik a dopadů používání pesticidů na lidské zdraví a životní prostředí. To umožní strukturovaný přístup ke stanovení kvantitativních cílů a cílových hodnot s jasnou vazbou na vnitrostátní cíle omezení do roku 2030. Za účelem sledování souladu s ustanoveními tohoto nařízení by členské státy měly mít rovněž povinnost předkládat každoročně zprávy o cílech a přesné kvantitativní údaje týkající se dodržování ustanovení o používání, odborné přípravě, aplikačním zařízení a integrované ochraně rostlin. Evropská komise bude moci provádět následnou kontrolu těchto národních akčních plánů s pomocí expertní skupiny tvořené odborníky na ochranu životního prostředí a zástupci občanské společnosti, aby byla zaručena transparentnost stanovisek.

Pozměňovací návrh 6

16. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

14)

Provádění politik a opatření v oblastech udržitelného používání přípravků na ochranu rostlin má dopad na životní prostředí, veřejné zdraví a pracovní podmínky. Členské státy by proto měly zajistit, aby veřejnost a sociální partneři měli dostatek příležitostí zapojit se do přípravy národních akčních plánů členských států a do konzultací ohledně přípravy těchto plánů v souladu se směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2001/42/ES (24).

16)

Provádění politik a opatření v oblastech udržitelného používání přípravků na ochranu rostlin má dopad na životní prostředí, veřejné zdraví a pracovní podmínky. Členské státy by proto měly zajistit, aby místní a regionální orgány (v rámci svých pravomocí), veřejnost a sociální partneři měli dostatek příležitostí zapojit se do přípravy národních akčních plánů členských států a do konzultací ohledně přípravy těchto plánů v souladu se směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2001/42/ES (24).

Pozměňovací návrh 7

24. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

22)

Aby bylo zajištěno, že přípravky na ochranu rostlin a související aplikační zařízení budou používány způsobem, který chrání lidské zdraví a životní prostředí, je nutné stanovit obecné požadavky na profesionální uživatele, pokud jde o odbornou přípravu vyžadovanou pro používání určitých přípravků na ochranu rostlin nebo aplikační zařízení, používání nebezpečnějších přípravků na ochranu rostlin a nutnost splnit požadavky na kontroly profesionálně používaného aplikačního zařízení.

24)

Aby bylo zajištěno, že přípravky na ochranu rostlin a související aplikační zařízení budou používány způsobem, který chrání lidské zdraví a životní prostředí, je nutné stanovit obecné požadavky na profesionální uživatele, pokud jde o odbornou přípravu vyžadovanou pro používání určitých přípravků na ochranu rostlin nebo aplikační zařízení, používání nebezpečnějších přípravků na ochranu rostlin a nutnost splnit požadavky na kontroly profesionálně používaného aplikačního zařízení. Současně by mělo být zakázáno používání chemických přípravků na ochranu rostlin neprofesionálními uživateli, kteří nemají potřebnou odbornou přípravu, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti lidí nebo životního prostředí.

Pozměňovací návrh 8

Bod odůvodnění 24a (nový bod odůvodnění)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

 

24a)

Je nezbytné monitorovat životní prostředí s cílem zkoumat veškeré účinky používání přípravků na ochranu rostlin z hlediska lidského zdraví a životního prostředí. Požadavky EU v oblasti monitorování se v současné době zaměřují pouze na vodu. Aby bylo možné přesně posoudit, zda se podařilo dosáhnout cílů tohoto nařízení, pokud jde o snížení rizika spojeného s přípravky na ochranu rostlin, zavedou členské státy komplexní programy monitorování výskytu reziduí účinných látek a jejich metabolitů v životním prostředí, ve vodě a u zvířat a lidí.

Pozměňovací návrh 9

Bod odůvodnění 24b (nový bod odůvodnění)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

 

24b)

V prováděcím plánu Evropské komise s názvem „Dohoda o půdě pro Evropu“ se uvádí, že 83 % zemědělské půdy v EU je kontaminováno zbytkovými pesticidy, přičemž intenzifikace zemědělství a nadměrné používání pesticidů tuto situaci v budoucnu pravděpodobně ještě zhorší. Za faktor ohrožující zdraví půdy je konkrétně označována vysoká perzistence pesticidů v půdě a jejich toxicita pro necílové druhy. Při provádění ustanovení tohoto nařízení by proto měl být náležitě zohledněn význam ochrany půdy.

Pozměňovací návrh 10

25. bod odůvodnění (bod odůvodnění)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

23)

Používání přípravků na ochranu rostlin může mít zvláště negativní dopady v určitých oblastech, jež jsou často využívány širokou veřejností nebo zranitelnými skupinami, komunitami, ve kterých lidé žijí a pracují, a v ekologicky citlivých oblastech, jako jsou lokality sítě Natura 2000 chráněné v souladu se směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2009/147/ES (33) a směrnicí Rady 92/43/EHS (34). Pokud jsou přípravky na ochranu rostlin používány v oblastech používaných širokou veřejností, je možnost expozice lidí těmto přípravkům na ochranu rostlin vysoká. V zájmu ochrany lidského zdraví a životního prostředí by proto mělo být používání přípravků na ochranu rostlin v citlivých oblastech a v třímetrovém pásmu okolo těchto oblastí zakázáno. Výjimky ze zákazu by měly být povolovány pouze za určitých podmínek a v jednotlivých konkrétních případech.

25)

Používání přípravků na ochranu rostlin může mít zvláště negativní dopady v určitých oblastech, jež jsou často využívány širokou veřejností nebo zranitelnými skupinami, komunitami, ve kterých lidé žijí a pracují, a v ekologicky citlivých oblastech, jako jsou lokality sítě Natura 2000 chráněné v souladu se směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2009/147/ES (33) a směrnicí Rady 92/43/EHS (34). Pokud jsou přípravky na ochranu rostlin používány v oblastech používaných širokou veřejností, je možnost expozice lidí těmto přípravkům na ochranu rostlin vysoká. V zájmu ochrany lidského zdraví a životního prostředí by proto mělo být používání přípravků na ochranu rostlin v citlivých oblastech a v třímetrovém pásmu okolo těchto oblastí zakázáno. Výjimky ze zákazu by měly být povolovány pouze za určitých podmínek a v jednotlivých konkrétních případech. V oblastech, v nichž se pohybuje především zranitelné obyvatelstvo, a v případě použití vysoce nebezpečných přípravků na ochranu rostlin by mělo být vymezeno rozsáhlejší ochranné pásmo o šířce 50 metrů. Výjimky ze zákazu by měly být udělovány pouze pro přípravky na ochranu rostlin povolené v souladu s nařízením (EU) 2018/848 v zájmu zachování stávajících zemědělských činností nebo za určitých přísně stanovených podmínek a v jednotlivých konkrétních případech.

Odůvodnění

Podle vědeckých poznatků musí být ochranná pásma široká několik set metrů, aby byla účinná a zabránila zanášení pesticidů. V rámci nedávno provedeného výzkumu kontaminace veřejných dětských hřišť pesticidy bylo zjištěno, že téměř polovina hřišť je kontaminována alespoň jedním pesticidem a čtvrtina více než jedním (včetně chemických látek narušujících endokrinní systém) a že nulové kontaminace pesticidy by bylo možné dosáhnout až při vzdálenosti 100 metrů. Z navazující studie pak vyplynulo, že dokonce ani ještě přísnější opatření ke zmírnění rizika, než je Komisí navrhované třímetrové ochranné pásmo, neumožňují zamezit expozici dětí a široké veřejnosti nebezpečným pesticidům.

Pozměňovací návrh 11

26. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

24)

Vodní prostředí a zásoby pitné vody jsou vůči přípravkům na ochranu rostlin zvláště citlivé. V zájmu ochrany vodního prostředí by proto mělo být používání přípravků na ochranu rostlin v oblastech povrchových vod a okolo těchto oblastí zakázáno. Členské státy by měly mít zavedena vhodná opatření, aby zabránily zhoršování povrchových a podzemních vod, jakož i pobřežních a mořských vod, a umožnily dosažení dobrého stavu povrchových a podzemních vod a chránily vodní prostředí a zásoby pitné vody před vlivem přípravků na ochranu rostlin. Kromě toho je důležité, aby profesionální uživatelé v rámci odborné přípravy získali povědomí o způsobech, jak minimalizovat nebo vyloučit aplikace určitých přípravků na ochranu rostlin klasifikovaných jako „škodlivé pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky“, „vysoce toxické pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky“ nebo „toxické pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky“. Je také důležité, aby byli profesionální uživatelé odborně připraveni, pokud jde o důležitost upřednostňování přípravků na ochranu rostlin s nízkým rizikem nebo nechemických alternativ a používání technologie pro omezení úletu postřikové kapaliny a opatření na zmírnění rizika.

26)

Vodní prostředí a zásoby pitné vody jsou vůči přípravkům na ochranu rostlin zvláště citlivé. V zájmu ochrany vodního prostředí by proto mělo být používání přípravků na ochranu rostlin v oblastech povrchových vod a okolo těchto oblastí zakázáno. Členské státy by měly mít zavedena vhodná opatření, aby v budoucnu zamezily systematickému výskytu nepřijatelně vysokých koncentrací pesticidů v životním prostředí, zabránily dalšímu zhoršování povrchových a podzemních vod, jakož i pobřežních a mořských vod, a umožnily dosažení dobrého stavu povrchových a podzemních vod a chránily vodní prostředí a zásoby pitné vody před vlivem přípravků na ochranu rostlin. V této souvislosti je nezbytné, aby byl dodavatelům pitné vody zaručen systematický a neomezený přístup k informacím o aplikaci pesticidů v okruhu ochranných pásem vodních zdrojů, která spadají do oblasti jejich odpovědnosti, přičemž tyto informace musí být časově a místně dostatečně diferencované a musí zahrnovat údaje o jednotlivých účinných látkách. Kromě toho je důležité, aby profesionální uživatelé v rámci odborné přípravy získali povědomí o způsobech, jak minimalizovat nebo vyloučit aplikace určitých přípravků na ochranu rostlin klasifikovaných jako „škodlivé pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky“, „vysoce toxické pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky“ nebo „toxické pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky“. Je také důležité, aby byli profesionální uživatelé odborně připraveni, pokud jde o důležitost upřednostňování přípravků na ochranu rostlin s nízkým rizikem nebo nechemických alternativ a používání technologie pro omezení úletu postřikové kapaliny a opatření na zmírnění rizika.

Odůvodnění

Vzhledem k systematickému a rozsáhlému výskytu pesticidů ve vodních zdrojích v takových koncentracích, které jsou podle schvalovacího postupu EU zcela nepřípustné a které tudíž mají výrazný negativní dopad na biologickou rozmanitost a rovnováhu v přírodě, je zjevné, že musí být zavedena opatření, která v první řadě zajistí přijatelný status quo.

Zásobování pitnou vodou je mimořádně důležitou otázkou obecného zájmu a dodavatelům musí být poskytovány veškeré potřebné informace, aby mohli sledovat a zajišťovat kvalitu pitné vody.

Pozměňovací návrh 12

27. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

25)

Přesné zemědělství označuje systémy zemědělského hospodaření, které pečlivě přizpůsobují produkci plodin tak, aby vyhovovala místním podmínkám, například podmínkám, které panují na jednotlivých zemědělských pozemcích. Využívání existující technologie, včetně unijních kosmických dat a služeb (Galileo a Copernicus), může používání pesticidů značně snížit. Je proto nezbytné stanovit legislativní rámec, který bude podněcovat rozvoj přesného zemědělství. Letecká aplikace přípravků na ochranu rostlin, včetně aplikace letadly, vrtulníky a drony, je obvykle méně přesná než jiné způsoby aplikace, a proto může mít potenciálně nepříznivé dopady na lidské zdraví a životní prostředí. Letecká aplikace by proto měla být zakázána, a to s omezenými individuálními výjimkami v případech, kdy má méně negativní dopad na lidské zdraví a životní prostředí než jakákoli alternativní metoda aplikace nebo kdy neexistuje žádná jiná použitelná alternativní metoda aplikace. Je také nutné evidovat počty leteckých aplikací, které byly provedeny na základě vydaných povolení k letecké aplikaci, aby existovaly jasné údaje o tom, kolik leteckých aplikací, pro které byla povolení udělena, skutečně proběhlo.

27)

Přesné zemědělství označuje systémy zemědělského hospodaření, které pečlivě přizpůsobují produkci plodin tak, aby vyhovovala místním podmínkám, například podmínkám, které panují na jednotlivých zemědělských pozemcích. Využívání existující technologie, včetně unijních kosmických dat a služeb (Galileo a Copernicus), může značně snížit používání pesticidů a rizika, která jsou s nimi spojena . Je proto nezbytné stanovit legislativní rámec, který bude podněcovat rozvoj přesného zemědělství. Letecká aplikace přípravků na ochranu rostlin, včetně aplikace letadly, vrtulníky a drony, je obvykle méně přesná než jiné způsoby aplikace, a proto může mít potenciálně nepříznivé dopady na lidské zdraví a životní prostředí. Nové technologie představené v posledních letech však vykazují velkou přesnost a skýtají značný potenciál pro inovace a aplikace v budoucnu. Letecká aplikace by proto měla být zakázána, a to s omezenými individuálními výjimkami v případech, kdy má méně negativní dopad na lidské zdraví a životní prostředí než jakákoli alternativní metoda aplikace nebo kdy neexistuje žádná jiná použitelná alternativní metoda aplikace. Současně je však třeba neustále tuto otázku přezkoumávat a přehodnocovat na základě technologických inovací uskutečňovaných v rámci přesného zemědělství. Je také nutné evidovat počty leteckých aplikací, které byly provedeny na základě vydaných povolení k letecké aplikaci, aby existovaly jasné údaje o tom, kolik leteckých aplikací, pro které byla povolení udělena, skutečně proběhlo.

Odůvodnění

Není vhodné zaměřovat se v této souvislosti pouze na používání.

Pozměňovací návrh 13

30. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

28)

Vzhledem k důležitosti poradenství v oblasti používání přípravků na ochranu rostlin jako prostředku na podporu používání těchto přípravků způsobem, který chrání lidské zdraví a životní prostředí v souladu s integrovanou ochranou rostlin, je důležité, aby poradci absolvovali náležitou odbornou přípravu.

30)

Vzhledem k důležitosti poradenství v oblasti používání přípravků na ochranu rostlin jako prostředku na podporu používání těchto přípravků způsobem, který chrání lidské zdraví a životní prostředí v souladu s integrovanou ochranou rostlin, je důležité, aby poradci absolvovali náležitou odbornou přípravu a aby byli nezávislí na podnicích, které přípravky na ochranu rostlin vyrábějí (nebo s nimi obchodují) .

Odůvodnění

Jde o výrobce a distributory pesticidů.

Pozměňovací návrh 14

31. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

29)

Prodej přípravku na ochranu rostlin je důležitým prvkem v distribučním řetězci, neboť umožňuje distributorům poskytovat nezbytné informace na podporu jeho správného použití. Kupující nebo konečný uživatel by měl mít v době prodeje k dispozici zvláštní poradenství v oblasti bezpečnostních pokynů týkajících se lidského zdraví a životního prostředí, aby bylo možné zodpovědět otázky, které usnadní správné použití příslušného přípravku na ochranu rostlin. Pro neprofesionální uživatele by v místě prodeje měly být k dispozici obecné informace o bezpečném používání a skladování přípravků na ochranu rostlin, o nakládání s těmito přípravky a o likvidaci obalů takových přípravků, protože tito uživatelé obecně nemají stejné praktické znalosti jako profesionální uživatelé.

31)

Prodej přípravku na ochranu rostlin je důležitým prvkem v distribučním řetězci, neboť umožňuje distributorům poskytovat nezbytné informace na podporu jeho správného použití. Kupující nebo konečný uživatel by měl mít v době prodeje k dispozici zvláštní poradenství v oblasti bezpečnostních pokynů týkajících se lidského zdraví a životního prostředí, aby bylo možné zodpovědět otázky, které usnadní správné použití příslušného přípravku na ochranu rostlin. Pro neprofesionální uživatele by v místě prodeje měly být k dispozici obecné informace o bezpečném používání a skladování přípravků na ochranu rostlin, o nakládání s těmito přípravky a o likvidaci obalů takových přípravků, protože tito uživatelé obecně nemají stejné praktické znalosti jako profesionální uživatelé. V zájmu zajištění soudržnosti by mělo být v rámci nařízení (ES) č. 1107/2009 zakázáno vyvážet z Evropské unie pesticidy a jejich účinné látky, které se v Evropské unii nesmějí používat.

Odůvodnění

Je samozřejmé, že by se chemické látky, které se v EU kvůli škodlivému účinku na životní prostředí nebo lidské zdraví již nesmějí používat, neměly z EU ani vyvážet. To platí jak pro pesticidní přípravky, tak pro jednotlivé účinné látky, které jsou v nich obsaženy.

Pozměňovací návrh 15

Bod odůvodnění 33a (nový bod odůvodnění)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

 

33a)

Orgány, které mají na starosti posuzování a schvalování přípravků na ochranu rostlin, by měly pravidelně vyhodnocovat jejich účinnost. V zájmu omezení používání pesticidů a pokud se ukáže, že si populace škodlivých organismů, na něž je daný výrobek zaměřen, vytvořily rezistenci, bude třeba výrazně omezit nebo zrušit povolení k jeho používání, aby tak na trhu nesetrvávaly výrobky, které ztratily účinek.

Odůvodnění

Je třeba učinit v zemědělství veškerá možná opatření, aby se zamezilo vzniku rezistence a jejím negativním důsledkům, a dbát na to, aby v takovém případě nebyl daný pesticid nahrazen pesticidem jiným, který by byl z hlediska lidského zdraví nebo životního prostředí ještě problematičtější.

Pozměňovací návrh 16

34. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

32)

Vzhledem k možným rizikům pro lidské zdraví a životní prostředí plynoucím z používání přípravků na ochranu rostlin by měla mít veřejnost přístup k lepším informacím o celkových dopadech používání takových přípravků prostřednictvím osvětových programů, informací podávaných distributory a jiných vhodných opatření.

34)

Vzhledem k možným rizikům pro lidské zdraví a životní prostředí plynoucím z používání přípravků na ochranu rostlin by měla mít veřejnost přístup k lepším informacím , např. o evropském povolovacím postupu, o zásadě, podle níž jsou povolené přípravky na ochranu rostlin při správném používání považovány za bezpečné z hlediska životního prostředí a zdraví, a  o celkových dopadech používání takových přípravků , a to prostřednictvím osvětových programů, informací podávaných nezávislými orgány nebo státními orgány, které mají na starosti otázky životního prostředí a zdraví, a jiných vhodných opatření.

Odůvodnění

Jen tyto orgány mohou zajistit, že budou podávány relevantní informace, které nebudou ovlivněny specifickými zájmy.

Pozměňovací návrh 17

35. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

33)

Aby bylo možné lépe porozumět trendům v oblasti akutních otrav a chronických otrav v důsledku expozice osob přípravkům na ochranu rostlin, měl by každý členský stát shromažďovat informace o těchto trendech. Komise by rovněž měla sledovat celkové trendy na úrovni Unie.

35)

Aby bylo možné lépe porozumět trendům v oblasti akutních otrav a chronických otrav v důsledku expozice osob přípravkům na ochranu rostlin, měl by každý členský stát shromažďovat informace o těchto trendech. Komise by rovněž měla sledovat celkové trendy na úrovni Unie. V této souvislosti je třeba provádět především průběžné studie zaměřené na skupiny, které s těmito přípravky přicházejí ve zvlášť velké míře do styku (uživatele), a na zranitelné skupiny (např. těhotné ženy a děti), a to po vzoru studií, jaké jsou již realizovány v některých členských státech.

Odůvodnění

Musí zde být konkrétněji uvedeno, jaké kroky mají být podniknuty, aby tak byla náležitě zohledněna důležitost otázky ochrany lidského zdraví.

Pozměňovací návrh 18

Bod odůvodnění 35a (nová bod odůvodnění)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

 

35a)

V zájmu omezení používání pesticidů je třeba prozkoumat kombinovaný účinek pesticidů, které jsou obsaženy ve směsích, na životní prostředí a lidské zdraví a výrazněji než doposud k němu přihlížet v procesu jejich schvalování, aby měli občané k dispozici relevantní a transparentní informace o celkovém dopadu používání těchto výrobků.

Odůvodnění

Celý proces schvalování pesticidů je zaměřen na jednotlivé účinné látky nebo z nich vyrobené přípravky. Řada studií však dokládá, že životní prostředí a lidské zdraví může ohrozit také kombinace účinných látek, což nelze z údajů o jednotlivých pesticidech celkově vyvodit.

Pozměňovací návrh 19

43. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

41)

Za účelem vymáhání povinností stanovených v tomto nařízení by členské státy měly stanovit pravidla pro sankce za porušení tohoto nařízení a zajistit, aby byla tato pravidla prosazována. Tyto sankce by měly být účinné, přiměřené a odrazující. Je rovněž důležité zajistit, aby členské státy vymáhaly zpět náklady související s plněním povinností podle tohoto nařízení prostřednictvím poplatků nebo plateb, aby bylo zajištěno, že příslušné orgány budou mít k dispozici přiměřené finanční zdroje.

43)

Za účelem vymáhání povinností stanovených v tomto nařízení by členské státy měly stanovit pravidla pro sankce za porušení tohoto nařízení a zajistit, aby byla tato pravidla prosazována. Tyto sankce by měly být účinné, přiměřené a odrazující. Je rovněž důležité zajistit, aby členské státy vymáhaly zpět náklady související s plněním povinností podle tohoto nařízení prostřednictvím poplatků nebo plateb nebo prostřednictvím zdanění přípravků na ochranu rostlin na základě souvisejícího rizika , aby bylo zajištěno, že příslušné orgány budou mít k dispozici přiměřené finanční zdroje.

Pozměňovací návrh 20

Bod odůvodnění 43a (nový bod odůvodnění)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

 

43a)

Je třeba zajistit dostatek finančních prostředků na integrovanou ochranu rostlin. Bylo by například možné zřídit státní fond, což by umožnilo podpořit zavádění a uplatňování integrované ochrany rostlin a zatraktivnit související opatření pro zemědělce, např. poskytnutím kompenzací v případě prokázané ztráty příjmů. Tento fond by mohl být mimo jiné financován z příjmů ze zdanění přípravků na ochranu rostlin na základě souvisejícího rizika, z příspěvků maloobchodníků nebo z vybraných pokut.

Pozměňovací návrh 21

Článek 1

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Toto nařízení stanoví pravidla pro udržitelné používání přípravků na ochranu rostlin, a to prostřednictvím stanovení cílů týkajících se omezení používání chemických přípravků na ochranu rostlin a snížení rizika s nimi spojeného a jejich dosažení do roku 2030, stanovení požadavků na používání, skladování, prodej likvidaci přípravků na ochranu rostlin a zařízení pro jejich aplikaci, stanovení odborné přípravy a zvyšování povědomí , jakož i provádění integrované ochrany rostlin .

Cílem tohoto nařízení je snížit rizika a dopady používání pesticidů na lidské zdraví a životní prostředí a také závislost na pesticidech. Nařízení stanoví pravidla pro udržitelné používání přípravků na ochranu rostlin, a to prostřednictvím stanovení cílů týkajících se omezení používání chemických přípravků na ochranu rostlin a snížení rizika s nimi spojeného a jejich dosažení do roku 2030, podpory a uplatňování integrované ochrany rostlin založené na nechemických preventivních a alternativních přístupech a technikách, prosazování přechodu na zemědělské systémy s malým množstvím vstupů a  stanovení požadavků v oblasti používání, skladování, prodeje likvidace přípravků na ochranu rostlin a zařízení pro jejich aplikaci, ochrany a odborné přípravy pracovníků, nezávislého poradenství a zvyšování povědomí.

Odůvodnění

Tato formulace přesněji vyjadřuje záměry a cíle tohoto nařízení, s položením důrazu na snížení rizik a zavádění alternativních postupů v zemědělství, přičemž konečným cílem je dosáhnout udržitelnosti potravinového systému.

Pozměňovací návrh 22

Čl. 3 odst. 16 písm. a)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

a)

plocha využívaná širokou veřejností, jako je veřejný park nebo zahrada, rekreační plocha nebo sportovní hřiště nebo veřejná cesta;

a)

plocha využívaná širokou veřejností, jako je veřejný park nebo zahrada, rekreační plocha nebo sportovní hřiště, veřejná cesta a všechny obytné oblasti ;

Pozměňovací návrh 23

Čl. 3 odst. 16) písm. f) bod i)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

i)

chráněná oblast podle směrnice 2000/60/ES včetně případných ochranných pásem i úprav těchto oblastí na základě výsledků posouzení rizik pro místa odběru pitné vody podle směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/2184 (47);

i)

chráněná oblast podle směrnice 2000/60/ES včetně případných ochranných pásem i úprav těchto oblastí na základě výsledků posouzení rizik pro místa odběru pitné vody podle směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/2184 (47) , s výjimkou oblastí ohrožených dusičnany, živinami a městskými odpadními vodami, na něž se nevztahují definice citlivé oblasti ani stanovená omezení ;

Pozměňovací návrh 24

Čl. 3 odst. 16) písm. f) bod ii)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

ii)

lokality významné pro Společenství podle čl. 4 odst. 2 směrnice 92/43/EHS a zvláštní oblasti ochrany podle čl. 4 odst. 4 uvedené směrnice a zvláště chráněné oblasti klasifikované podle článku 4 směrnice 2009/147/ES a jakákoli jiná vnitrostátní, regionální nebo místní chráněná oblast, kterou členské státy oznámí do soupisu vnitrostátně stanovených chráněných oblastí (CDDA);

ii)

lokality významné pro Společenství podle čl. 4 odst. 2 směrnice 92/43/EHS a zvláštní oblasti ochrany podle čl. 4 odst. 4 uvedené směrnice a zvláště chráněné oblasti klasifikované podle článku 4 směrnice 2009/147/ES a jakákoli jiná vnitrostátní, regionální nebo místní chráněná oblast, kterou členské státy oznámí do soupisu vnitrostátně stanovených chráněných oblastí (CDDA) , neboť si ji sami přejí zahrnout mezi oblasti s tímto stupněm ochrany ;

Odůvodnění

Členské státy mohou zvážit případné vyškrtnutí zmínky o těchto oblastech z definice citlivých oblastí uvedené v nařízení o udržitelném používání přípravků na ochranu rostlin, aby bylo možné soustředit ochranu především na nejdůležitější citlivé oblasti.

Pozměňovací návrh 25

Čl. 8 odst. 1

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

1.   Do dne … [Úřad pro publikace: vložte datum – osmnáct měsíců ode dne použitelnosti tohoto nařízení] každý členský stát navrhne a zveřejní na internetových stránkách národní akční plán obsahující tyto informace:

1.   Do dne … [Úřad pro publikace: vložte datum – osmnáct měsíců ode dne použitelnosti tohoto nařízení] každý členský stát navrhne a zveřejní na internetových stránkách národní akční plán obsahující tyto informace:

a)

vnitrostátní cíle omezení do roku 2030 přijaté v souladu s kapitolou II;

a)

fytosanitární situace, pokud jde o organismy působící škody na plodinách, a související vývojové tendence, zejména co se týče vzniku rezistence, s upozorněním na výskyt nových organismů;

b)

informace o vnitrostátních cílech omezení do roku 2030 podle článku 9;

b )

vnitrostátní cíle omezení do roku 2030 přijaté v souladu s kapitolou II;

c)

podrobnosti o plánovaném pokroku, pokud jde o prvky významné z hlediska provádění tohoto nařízení, které jsou uvedeny v části 2 přílohy II;

c )

informace o vnitrostátních cílech omezení do roku 2030 podle článku 9;

d)

odkaz na příslušné části strategických plánů SZP vypracovaných v souladu s nařízením (EU) 2021/2115, které stanoví plány na navýšení obhospodařované zemědělské půdy pro ekologické zemědělství a způsob, jak tyto plány přispějí k dosažení cíle stanoveného ve sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů Strategie „od zemědělce ke spotřebiteli“ pro spravedlivé, zdravé a ekologické potravinové systémy (1), podle kterého má být 25 % obhospodařované zemědělské půdy do roku 2030 vyhrazeno ekologickému zemědělství;

d )

podrobnosti o plánovaném pokroku, pokud jde o prvky významné z hlediska provádění tohoto nařízení, které jsou uvedeny v části 2 přílohy II;

e)

seznam profesionálně používaného aplikačního zařízení, v případě kterého členský stát uplatňuje odlišné požadavky na kontroly v souladu s čl. 32 odst. 1;

e )

odkaz na příslušné části strategických plánů SZP vypracovaných v souladu s nařízením (EU) 2021/2115, které stanoví plány na navýšení obhospodařované zemědělské půdy pro ekologické zemědělství a způsob, jak tyto plány přispějí k dosažení cíle stanoveného ve sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů Strategie „od zemědělce ke spotřebiteli“ pro spravedlivé, zdravé a ekologické potravinové systémy (1), podle kterého má být 25 % obhospodařované zemědělské půdy do roku 2030 vyhrazeno ekologickému zemědělství;

f)

informace o odhadovaných ročních množstvích přípravků na ochranu rostlin nezákonně použitých nebo zabavených prostřednictvím operací zaměřených na boj proti podvodům během předchozích tří let a o všech plánovaných souvisejících opatřeních;

f )

seznam profesionálně používaného aplikačního zařízení, v případě kterého členský stát uplatňuje odlišné požadavky na kontroly v souladu s čl. 32 odst. 1;

g)

vnitrostátní opatření na podporu používání nechemických metod profesionálními uživateli prostřednictvím finančních pobídek v souladu s právními předpisy Unie o státní podpoře;

g )

informace o odhadovaných ročních množstvích přípravků na ochranu rostlin nezákonně použitých nebo zabavených prostřednictvím operací zaměřených na boj proti podvodům během předchozích tří let a o všech plánovaných souvisejících opatřeních;

h)

plánovaná a přijatá opatření na podporu inovací a rozvoje a používání metod nechemické ochrany proti škodlivým organismům nebo jejich zajištění prostřednictvím závazných požadavků stanovených vnitrostátními právními předpisy;

h )

vnitrostátní opatření na podporu používání nechemických metod profesionálními uživateli prostřednictvím finančních pobídek v souladu s právními předpisy Unie o státní podpoře;

i)

jiná plánovaná a přijatá opatření na podporu udržitelného používání přípravků na ochranu rostlin v souladu se zásadami integrované ochrany rostlin nebo jeho zajištění prostřednictvím závazných požadavků stanovených vnitrostátními právními předpisy, včetně opatření obsažených v pravidlech pro konkrétní plodiny podle čl. 15 odst. 1.

i )

plánovaná a přijatá opatření na podporu inovací a rozvoje a používání metod nechemické ochrany proti škodlivým organismům nebo jejich zajištění prostřednictvím závazných požadavků stanovených vnitrostátními právními předpisy;

 

j )

jiná plánovaná a přijatá opatření na podporu udržitelného používání přípravků na ochranu rostlin v souladu se zásadami integrované ochrany rostlin nebo jeho zajištění prostřednictvím závazných požadavků stanovených vnitrostátními právními předpisy, včetně opatření obsažených v pravidlech pro konkrétní plodiny podle čl. 15 odst. 1.

Každý členský stát neprodleně oznámí Komisi první zveřejnění svého národního akčního plánu.

Každý členský stát neprodleně oznámí Komisi první zveřejnění svého národního akčního plánu , aby Komise mohla provést jeho následnou kontrolu .

Pozměňovací návrh 26

Čl. 9 odst. 1 písm. a)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

a)

seznam alespoň pěti účinných látek, které nejsilněji ovlivňují trend omezování používání chemických přípravků na ochranu rostlin a snižování rizika s nimi spojeného a trend používání nebezpečnějších přípravků na ochranu rostlin, jak je stanoveno za použití metodiky podle přílohy I, během tří let předcházejících přijetí národního akčního plánu;

a)

seznam alespoň pěti účinných látek, které v největší míře negativně ovlivňují trend omezování používání chemických přípravků na ochranu rostlin a snižování rizika s nimi spojeného a trend používání nebezpečnějších přípravků na ochranu rostlin, jak je stanoveno za použití metodiky podle přílohy I, během tří let předcházejících přijetí národního akčního plánu;

Odůvodnění

Tato formulace je nejasná. Jsou tady myšleny především ty účinné látky, které mají nejvýraznější podíl na tom, že se nedaří dosáhnout zamýšleného omezení rizika ve vyšší míře.

Pozměňovací návrh 27

Čl. 13 odst. 1

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Povinnosti profesionálních uživatelů a poradců v souvislosti s integrovanou ochranou rostlin

Povinnosti profesionálních uživatelů a poradců v souvislosti s integrovanou ochranou rostlin

1.     Před tím, než začnou profesionální uživatelé aplikovat chemické přípravky na ochranu rostlin, uplatní nejprve opatření, při kterých se k  prevenci nebo potlačení škodlivých organismů nevyžaduje použití chemických přípravků na ochranu rostlin.

1.     Profesionální uživatelé vždy používají nechemická preventivní opatření, jako například vhodné agronomické postupy. Jsou-li nezbytné zásahy, pak profesionální uživatelé uplatní nejprve opatření, při kterých se k potlačení škodlivých organismů nevyžaduje použití chemických přípravků na ochranu rostlin , a to v souladu s hierarchií integrované ochrany rostlin . Chemické přípravky na ochranu rostlin lze použít pouze v případě, že se neosvědčilo žádné jiné preventivní opatření nechemického charakteru nebo kombinace takových opatření.

Pozměňovací návrh 28

Čl. 13 odst. 2

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

2.   Záznamy profesionálního uživatele podle čl. 14 odst. 1 musí prokazovat, že zvážil všechny tyto možnosti:

2.   Záznamy profesionálního uživatele podle čl. 14 odst. 1 musí prokazovat, že před použitím chemických pesticidů uplatnil všechny použitelné možnosti z níže uvedeného seznamu :

střídání plodin,

rozsáhlé střídání plodin po dobu nejméně čtyř let ,

používání moderních pěstitelských postupů, včetně postupu využívajícího úhorované půdy připravené k setí, doby a hustoty výsevu, podsevu, souběžného pěstování více plodin, šetrných postupů obdělávání půdy, jednocení a přímého výsevu,

větší rozmanitost plodin, včetně kombinování různých odrůd, pěstování meziplodin nebo polykultur,

používání odolných nebo tolerantních kultivarů a vysoce kvalitního nebo certifikovaného osiva a sadby,

používání moderních pěstitelských postupů, včetně postupu využívajícího úhorované půdy připravené k setí, doby a hustoty výsevu, podsevu, souběžného pěstování více plodin, šetrných nechemických postupů obdělávání půdy, jednocení a přímého výsevu,

vyvážené hnojení, vápnění, zavlažování nebo odvodňování,

používání odolných nebo tolerantních kultivarů a vysoce kvalitního nebo certifikovaného osiva a sadby,

zamezení šíření škodlivých organismů pomocí hygienických opatření, včetně pravidelného čištění strojů a zařízení,

regenerační obhospodařování půdy, včetně používání zeleného hnojení, hnojení organickým materiálem nebo mulčování,

ochrana a podpora důležitých užitečných organismů, včetně prospěšných opatření na ochranu rostlin nebo využívání ekologických infrastruktur na produkčních plochách i mimo ně,

zamezení nadměrnému hnojení a  vápnění a  omezení zavlažování nebo odvodňování,

zamezení zavlečení škodlivých organismů použitím chráněných konstrukcí, sítí a jiných fyzických překážek.

zamezení šíření škodlivých organismů pomocí hygienických opatření, včetně pravidelného čištění strojů a zařízení,

ochrana a podpora důležitých užitečných organismů, včetně prospěšných opatření na ochranu rostlin nebo využívání ekologických infrastruktur na produkčních plochách i mimo ně,

zamezení zavlečení škodlivých organismů použitím chráněných konstrukcí, sítí a jiných fyzických překážek.

Pozměňovací návrh 29

Čl. 13 odst. 3 písm. c)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

c)

využívání poradenství odborně kvalifikovaných poradců.

c)

využívání poradenství nezávislých odborně kvalifikovaných poradců.

Odůvodnění

Je nutné zaručit neutralitu poskytovaného poradenství.

Pozměňovací návrh 30

Článek 14

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Záznamy o preventivních opatřeních a zásazích na ochranu plodin ze strany profesionálních uživatelů a o poradenství týkajícím se používání přípravků na ochranu rostlin

Záznamy o preventivních opatřeních a zásazích na ochranu plodin ze strany profesionálních uživatelů a o poradenství týkajícím se používání přípravků na ochranu rostlin

1.   Pokud profesionální uživatel přijme preventivní opatření nebo provede zásah, zaznamená do elektronického registru integrované ochrany rostlin a používání přípravků na ochranu rostlin podle článku 16, který se vztahuje na oblast, v níž profesionální uživatel působí, tyto informace:

1.   Pokud profesionální uživatel provede zásah (preventivní či léčebný) , zaznamená do elektronického registru integrované ochrany rostlin a používání přípravků na ochranu rostlin podle článku 16, který se vztahuje na oblast, v níž profesionální uživatel působí, tyto informace:

a)

preventivní opatření nebo zásah a důvod tohoto preventivního opatření nebo zásahu, včetně určení a posouzení množství škodlivých organismů , pokud členský stát, v němž profesionální uživatel působí, nepřijal pro příslušnou plodinu a oblast žádná konkrétní pravidla;

a)

preventivní opatření nebo soubor různých preventivních opatření (preventivních či léčebných) , pokud členský stát, v němž profesionální uživatel působí, nepřijal pro příslušnou plodinu a oblast žádná konkrétní pravidla

b)

preventivní opatření nebo zásah a důvod tohoto preventivního opatření nebo zásahu, včetně určení a posouzení množství škodlivých organismů , s odkazem na měřitelná kritéria stanovená v použitelných pravidlech pro konkrétní plodiny, pokud členský stát, v němž profesionální uživatel působí, přijal pro příslušnou plodinu a oblast konkrétní pravidla.

b)

preventivní opatření nebo soubor různých preventivních opatření (preventivních či léčebných) , s odkazem na měřitelná kritéria stanovená v použitelných pravidlech pro konkrétní plodiny, pokud členský stát, v němž profesionální uživatel působí, přijal pro příslušnou plodinu a oblast konkrétní pravidla.

2.   Profesionální uživatel vloží do elektronického registru integrované ochrany rostlin a používání přípravků na ochranu rostlin podle článku 16 elektronický záznam s uvedením jména poradce a dat a obsahu poradenství, které od poradce obdržel v souladu s čl. 26 odst. 3. Profesionální uživatel na požádání zpřístupní tyto záznamy příslušnému orgánu uvedenému v čl. 15 odst. 2.

2.   Profesionální uživatel vloží do elektronického registru integrované ochrany rostlin a používání přípravků na ochranu rostlin podle článku 16 elektronický záznam s uvedením jména poradce a dat a obsahu poradenství, které od poradce obdržel v souladu s čl. 26 odst. 3. Profesionální uživatel na požádání zpřístupní tyto záznamy příslušnému orgánu uvedenému v čl. 15 odst. 2.

3.   Profesionální uživatel vloží elektronický záznam o každé aplikaci přípravku na ochranu rostlin podle článku 67 nařízení (ES) č. 1107/2009 do elektronického registru integrované ochrany rostlin a používání přípravků na ochranu rostlin podle článku 16. Profesionální uživatel vloží rovněž elektronický záznam, ve kterém upřesní, zda byla aplikace provedena pomocí leteckého nebo pozemního zařízení. V případě letecké aplikace musí profesionální uživatel upřesnit typ použitého zařízení.

3.   Profesionální uživatel vloží elektronický záznam o každé aplikaci přípravku na ochranu rostlin podle článku 67 nařízení (ES) č. 1107/2009 do elektronického registru integrované ochrany rostlin a používání přípravků na ochranu rostlin podle článku 16. Profesionální uživatel vloží rovněž elektronický záznam, ve kterém upřesní, zda byla aplikace provedena pomocí leteckého nebo pozemního zařízení. V případě letecké aplikace musí profesionální uživatel upřesnit typ použitého zařízení.

 

4.    Pro sledování pokroku dosaženého při snižování rizik a nepříznivých dopadů používání přípravků na ochranu rostlin na lidské zdraví a životní prostředí je nezbytné přepracovat systém harmonizovaných ukazatelů rizika stanovených směrnicí (EU) 2009/128/ES tak, aby byl skutečně schopen zajistit splnění obou sledovaných cílů, tj. omezit množství používaných přípravků na ochranu rostlin a snížit s nimi spojená rizika. Přezkum systému harmonizovaných ukazatelů rizika se provede v rámci článku 35 tohoto nařízení.

4.   Aby byla zajištěna jednotná struktura záznamů, které mají profesionální uživatelé vytvářet v elektronickém registru integrované ochrany rostlin a používání přípravků na ochranu rostlin v souladu s odstavci 1, 2 a 3, může Komise prostřednictvím prováděcích aktů přijmout standardní vzor takových záznamů. Každý takový vzor obsahuje pole pro vkládání záznamů, které je třeba vést v souladu s článkem 67 nařízení (ES) č. 1107/2009, a vyžaduje použití rozpoznatelného identifikačního označení. Tyto prováděcí akty se přijímají přezkumným postupem podle čl. 41 odst. 2.

5.   Aby byla zajištěna jednotná struktura záznamů, které mají profesionální uživatelé vytvářet v elektronickém registru integrované ochrany rostlin a používání přípravků na ochranu rostlin v souladu s odstavci 1, 2 a 3, může Komise prostřednictvím prováděcích aktů přijmout standardní vzor takových záznamů. Každý takový vzor obsahuje pole pro vkládání záznamů, které je třeba vést v souladu s článkem 67 nařízení (ES) č. 1107/2009, a vyžaduje použití rozpoznatelného identifikačního označení. Tyto prováděcí akty se přijímají přezkumným postupem podle čl. 41 odst. 2.

Odůvodnění

Stávající návrh týkající se harmonizovaných ukazatelů rizika s sebou nese některé závažné problémy, které lze shrnout takto:

Všem povoleným účinným látkám je přiřazen stejný faktor (konkrétně 8) a následně se vůbec nepřihlíží k obrovským rozdílům v míře toxicity těchto látek.

V rámci skupiny látek se stejným váhovým faktorem tedy najednou opět nabývá zcela mimořádného významu aplikované množství, které určuje, jakým způsobem se jednotlivé látky z této skupiny nakonec promítnou do harmonizovaného ukazatele rizika.

Přirozený sled skupin, k nimž pesticidy v průběhu času náleží, je tento: momentálně povolená látka -> látka, která má být nahrazena -> látka, která se již nesmí používat. S tím pak rovněž postupně klesá jejich aplikace v zemědělství. Stanovení váhových faktorů v rámci tohoto sledu, jak je popsáno výše, má nevyhnutelně za následek, že harmonizovaný ukazatel rizika, který se nakonec na základě těchto faktorů vypočte, se může prakticky jedině snižovat a toto snižování se s nárůstem váhových faktorů dokonce ještě „zrychluje“.

Harmonizovaný ukazatel rizika tedy mnohdy indikuje klesající riziko, což je ovšem dáno pouze tím, jak je tento ukazatel koncipován. K indikovanému poklesu rizika však ve skutečnosti vůbec nedojde, nebo alespoň dojít nemusí. Tato situace je rovněž v naprostém rozporu s cíli transparentní politiky EU v oblasti chemických látek a Zelené dohody pro Evropu.

Pozměňovací návrh 31

Čl. 15 odst. 7

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

7.   Každý členský stát přezkoumá každý rok svá pravidla pro konkrétní plodiny a v případě potřeby je aktualizuje, včetně případů, kdy je to nutné k zohlednění změn v dostupnosti nástrojů pro regulaci škodlivých organismů.

7.   Každý členský stát přezkoumá každý rok svá pravidla pro konkrétní plodiny a v případě potřeby je aktualizuje, včetně případů, kdy je to nutné k zohlednění změn v dostupnosti nástrojů pro regulaci škodlivých organismů , a každých pět let přezkoumá, zda vůči danému přípravku u příslušných populací škodlivých organismů nevznikla rezistence .

Pozměňovací návrh 32

Čl. 16 odst. 8 (nový odstavec)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

 

8.     Je třeba vést záznamy i o nezemědělských plochách, např. o používání pesticidů v lesích, ve veřejném prostoru a podél silnic a železničních tratí.

Pozměňovací návrh 33

Čl. 16 odst. 9 (nový odstavec)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

 

9.     Registry musí být zpřístupněny veřejnosti, přičemž je ovšem třeba zároveň ochránit osobní údaje. Vzhledem k emisím do životního prostředí má totiž veřejný zájem přednost před ochranou důvěrnosti údajů.

Pozměňovací návrh 34

Čl. 18 odst. 1

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Používání přípravků na ochranu rostlin v citlivých oblastech

Používání přípravků na ochranu rostlin v citlivých oblastech

1.   Používání všech přípravků na ochranu rostlin je zakázáno ve všech citlivých oblastech a v pásmu tří metrů od takových oblastí. Při použití alternativních technik zmírňování rizik se toto třímetrové ochranné pásmo nezmenšuje.

1.   Používání všech přípravků na ochranu rostlin je zakázáno ve všech citlivých oblastech a v pásmu tří metrů od takových oblastí. Při použití alternativních technik zmírňování rizik se toto třímetrové ochranné pásmo nezmenšuje. U citlivých oblastí využívaných zranitelnými skupinami činí toto ochranné pásmo 50 metrů. Padesátimetrové ochranné pásmo musí být dodrženo také při používání nebezpečnějších pesticidů.

Odůvodnění

Podle vědeckých poznatků musí být ochranná pásma široká několik set metrů, aby byla účinná a zabránila zanášení pesticidů. V rámci nedávno provedeného výzkumu kontaminace veřejných dětských hřišť pesticidy bylo zjištěno, že téměř polovina hřišť je kontaminována alespoň jedním pesticidem a čtvrtina více než jedním (včetně chemických látek narušujících endokrinní systém) a že nulové kontaminace pesticidy by bylo možné dosáhnout až při vzdálenosti 100 metrů. Z navazující studie pak vyplynulo, že dokonce ani ještě přísnější opatření, než je Komisí navrhované třímetrové ochranné pásmo, neumožňují zamezit expozici dětí a široké veřejnosti nebezpečným pesticidům.

Pozměňovací návrh 35

Čl. 18 odst. 2a (nový odstavec)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

 

2a)     Členské státy stanoví jasný postup a metody řešení problému výskytu škůdců v citlivých oblastech, a to s dostupnými alternativními nechemickými řešeními, počínaje prevencí, monitorováním, fyzickými a mechanickými metodami a biologickou ochranou.

Pozměňovací návrh 36

Čl. 18 odst. 3

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

3.   Odchylně od odstavce 1 může příslušný orgán určený členským státem povolit profesionálnímu uživateli používat přípravek na ochranu rostlin v citlivé oblasti po omezenou dobu s přesně stanoveným počátečním a konečným datem, která je co nejkratší, avšak nepřesáhne 60 dnů za předpokladu, že jsou splněny všechny tyto podmínky:

3.   Odchylně od odstavce 1 může příslušný orgán určený členským státem povolit profesionálnímu uživateli používat přípravek na ochranu rostlin v citlivé oblasti po omezenou dobu s přesně stanoveným počátečním a konečným datem, která je co nejkratší, avšak nepřesáhne 90 dnů za předpokladu, že jsou splněny všechny tyto podmínky:

a)

existuje prokázané vážné a výjimečné riziko šíření karanténních škodlivých organismů nebo invazních nepůvodních druhů;

a)

existuje prokázané vážné a výjimečné riziko šíření škodlivých organismů nebo invazních nepůvodních druhů;

b)

neexistuje žádná technicky proveditelná alternativní technika regulace spojená s nižším rizikem, která by zamezila šíření karanténních škodlivých organismů nebo invazních nepůvodních druhů.

b)

neexistuje žádná technicky proveditelná alternativní technika regulace spojená s nižším rizikem, která by zamezila šíření škodlivých organismů nebo invazních nepůvodních druhů.

Pozměňovací návrh 37

Článek 19

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Opatření na ochranu vodního prostředí a pitné vody

Opatření na ochranu vodního prostředí a pitné vody

1.   Používání všech přípravků na ochranu rostlin je zakázáno ve všech povrchových vodách a v pásmu tří metrů od takových vod. Při použití alternativních technik zmírňování rizik se toto třímetrové ochranné pásmo nezmenšuje.

1.   Používání všech přípravků na ochranu rostlin je zakázáno ve všech povrchových vodách a v pásmu tří metrů od takových vod. Při použití alternativních technik zmírňování rizik se toto třímetrové ochranné pásmo nezmenšuje.

2.   Členské státy mohou v blízkosti povrchových vod zřídit větší povinná ochranná pásma.

2.   Členské státy mohou v blízkosti povrchových vod zřídit větší povinná ochranná pásma.

3.   Do dne … [Úřad pro publikace: vložte datum použitelnosti tohoto nařízení] zavedou členské státy vhodná opatření, aby zabránily zhoršování stavu povrchových a podzemních vod, jakož i pobřežních a mořských vod, a umožnily dosažení dobrého stavu povrchových a podzemních vod, chránily vodní prostředí a dodávky pitné vody před vlivem přípravků na ochranu rostlin, aby bylo dosaženo alespoň cílů stanovených ve směrnicích 2000/60/ES, 2006/118/ES, 2008/105/ES, 2008/56/ES a (EU) 2020/2184.

3.   Do dne … [Úřad pro publikace: vložte datum použitelnosti tohoto nařízení] zavedou členské státy vhodná opatření, aby neprodleně eliminovaly stávající výskyt uniklých pesticidů mající za následek nepřijatelně vysokou koncentraci v životním prostředí, zabránily dalšímu zhoršování stavu povrchových a podzemních vod, jakož i pobřežních a mořských vod, a umožnily dosažení dobrého stavu povrchových a podzemních vod, chránily vodní prostředí a dodávky pitné vody před vlivem přípravků na ochranu rostlin, aby bylo dosaženo alespoň cílů stanovených ve směrnicích 2000/60/ES, 2006/118/ES, 2008/105/ES, 2008/56/ES a (EU) 2020/2184.

 

4.     V této souvislosti je nezbytné, aby byl dodavatelům pitné vody zaručen systematický a neomezený přístup k informacím o aplikaci pesticidů v okruhu ochranných pásem vodních zdrojů, která spadají do oblasti jejich odpovědnosti, přičemž tyto informace musí být časově a místně dostatečně diferencované a musí zahrnovat údaje o jednotlivých účinných látkách. Tyto údaje by měly být vhodným způsobem zpřístupněny i široké veřejnosti.

5.     Aplikace chemických přípravků na ochranu rostlin by měla být zakázána na velmi propustných površích nebo na jiné infrastruktuře v blízkosti povrchových nebo podzemních vod nebo na nepropustných površích s vysokým rizikem úniku do vody nebo kanalizace.

6.     Členské státy stanoví ochranná pásma pro povrchové a podzemní vody používané k odběru pitné vody, v nichž je zakázáno používat nebo skladovat pesticidy.

Odůvodnění

Vzhledem k systematickému a rozsáhlému výskytu pesticidů ve vodních zdrojích v takových koncentracích, které jsou podle schvalovacího postupu EU zcela nepřípustné a které tudíž mají výrazný negativní dopad na biologickou rozmanitost a rovnováhu v přírodě, je zjevné, že musí být zavedena opatření, která v první řadě zajistí přijatelný status quo.

Zásobování pitnou vodou je mimořádně důležitou otázkou obecného zájmu a dodavatelům musí být poskytovány veškeré potřebné informace, aby mohli sledovat a zajišťovat kvalitu pitné vody.

Pozměňovací návrh 38

Článek 19a (nový článek)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

 

Rozšířená odpovědnost producenta

 

1.     Členské státy přijmou opatření k zajištění toho, aby se na výrobce, kteří uvádějí na trh přípravky na ochranu rostlin, vztahovala rozšířená odpovědnost výrobce.

 

2.     Členské státy zajistí, aby byly pro všechny přípravky na ochranu rostlin včetně jejich metabolitů zavedeny režimy rozšířené odpovědnosti výrobce v souladu s články 8 a 8a směrnice 2008/98/ES.

 

3.     Členské státy zajistí, aby výrobci přípravků na ochranu rostlin hradili náklady podle ustanovení o rozšířené odpovědnosti výrobce obsažených ve směrnici 2008/98/ES, a nejsou-li zahrnuty již v uvedené směrnici, aby hradili tyto náklady:

 

a)

investiční a provozní náklady dodavatelů pitné vody na zajištění souladu s hodnotami ukazatelů pro pesticidy a jejich metabolity stanovenými v části B přílohy 1 směrnice (EU) 2020/2184;

b)

náklady na shromažďování a ověřování údajů o výrobcích uváděných na trh.

 

4.     Tyto náklady, jež mají být pokryty podle odstavce 3, nepřesáhnou náklady, které jsou nezbytné k nákladově efektivnímu poskytování služeb uvedených v tomto odstavci, a jsou transparentně stanoveny mezi dotčenými subjekty.

 

5.     Členské státy zajistí, aby byl příspěvek každého výrobce uvedený v odstavci 3 stanoven na základě rizika z hlediska životního prostředí a zdraví, které je s daným přípravkem na ochranu rostlin uváděným na trh spojeno.

 

6.     Členské státy jasně vymezí úkoly a povinnosti všech relevantních zúčastněných subjektů.

 

7.     Každý členský stát umožní výrobcům usazeným v jiném členském státě, kteří uvádějí výrobky na jeho trh, určit právnickou nebo fyzickou osobu usazenou na jeho území jako pověřeného zástupce pro účely plnění povinností výrobce vyplývajících z režimů rozšířené odpovědnosti výrobce na jeho území.

Pozměňovací návrh 39

Čl. 27 odst. 3 písm. a)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

a)

potenciální rizika pro lidské zdraví a životní prostředí v důsledku akutních nebo chronických účinků souvisejících s používáním přípravků na ochranu rostlin;

a)

potenciální rizika pro lidské zdraví a životní prostředí v důsledku akutních nebo chronických účinků souvisejících s používáním přípravků na ochranu rostlin;

aa)

potenciální rizika kombinovaného použití přípravků na ochranu rostlin pro lidské zdraví a životní prostředí a absence údajů o dopadech kombinovaného použití přípravků na ochranu rostlin, které nejsou posuzovány v souvislosti s používáním přípravků na ochranu rostlin;

Pozměňovací návrh 40

Čl. 28 odst. 2 až 4 (nový odstavec)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

2.   Každý rok do dne 31. srpna předloží jednotlivé členské státy Komisi zprávu, ve které uvedou:

2.   Každý rok do dne 31. srpna předloží jednotlivé členské státy Komisi zprávu, ve které uvedou:

a)

počet případů akutních a chronických otrav následkem expozice osob přípravkům na ochranu rostlin za předchozí kalendářní rok;

a)

počet případů akutních a chronických otrav následkem expozice osob přípravkům na ochranu rostlin za předchozí kalendářní rok;

b)

informace uvedené v odstavci 1 pro každý jednotlivý případ otravy.

b)

informace uvedené v odstavci 1 pro každý jednotlivý případ otravy;

 

c)

počet případů nemocí z povolání vzniklých následkem použití přípravků na ochranu rostlin a/nebo expozice těmto přípravkům za předchozí rok.

3.   Komise přijme prováděcí akty, kterými stanoví formát předkládání informací a údajů podle odstavce 2 tohoto článku. Uvedené prováděcí akty se přijímají přezkumným postupem podle čl. 41 odst. 2.

3.   Komise přijme prováděcí akty, kterými stanoví formát předkládání informací a údajů podle odstavce 2 tohoto článku. Uvedené prováděcí akty se přijímají přezkumným postupem podle čl. 41 odst. 2.

 

4.     Nemoci z povolání vzniklé následkem použití přípravků na ochranu rostlin a/nebo expozice těmto přípravkům v předchozím roce:

 

a)

každý členský stát určí příslušný orgán, který zřídí systém pro ohlašování nemocí z povolání vzniklých následkem použití přípravků na ochranu rostlin a/nebo expozice těmto přípravkům, uznávání těchto nemocí a poskytování spravedlivé kompenzace;

 

b)

členské státy zajistí, aby tyto příslušné orgány měly k dispozici dostatek pracovníků a zdrojů, a mohly tak řádně plnit své úkoly, včetně účinného provádění kontrol;

 

c)

členské státy zajistí, aby byly sledovány, dodržovány a uplatňovány závazné vnitrostátní limitní hodnoty expozice na pracovišti (BOELV) týkající se používání účinných látek obsažených v přípravcích na ochranu rostlin a/nebo expozice těmto látkám;

 

d)

členské státy zajistí, aby měli všichni profesionální uživatelé, včetně těch v zaměstnaneckém poměru, přístup k oficiálním dokumentům obsahujícím informace o tom, jakého typu jsou přípravky na ochranu rostlin, které při své práci používají, a jaká je doba expozice;

 

e)

zaměstnavatelé zpřístupní všem zaměstnancům, kteří v jejich podniku pracují, oficiální dokumenty uvedené v odstavci 4;

 

f)

členské státy zajistí, aby byla dodržována povinnost uvedená v odstavci 5, a v případě porušení této povinnosti uplatní účinné, odrazující a přiměřené sankce;

 

g)

členské státy usnadní ohlašování nemocí z povolání vzniklých následkem použití přípravků na ochranu rostlin a/nebo expozice těmto přípravkům, a to tím, že pro tento účel zřídí přístupné a účinné mechanismy;

 

h)

členské státy jsou povinny zajistit, aby byly tyto nemoci uznávány a aby byla v této souvislosti poskytována náležitá kompenzace.

Pozměňovací návrh 41

Článek 33a (nový článek)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

 

Monitorování reziduí pesticidů

1.     Členské státy zavedou běžná opatření pro provádění specifických reprezentativních programů monitorování reziduí účinných látek a jejich metabolitů ve vodních zdrojích, podzemních vodách, půdě, ovzduší/prachu/srážkách, biotě a u lidí.

2.     Stávající programy a ukazatele monitorování se vyhodnotí a v případě potřeby upraví a nové programy se podle potřeby přizpůsobí tak, aby bylo zaručeno, že budou v rámci tohoto monitorování získávány vhodné údaje. V případě potřeby členské státy zavedou další opatření s cílem zajistit, že bude používání přípravků na ochranu rostlin v souladu s ustanoveními článků 4 a 29 nařízení (EU) č. 1107/2009.

3.     Výsledky programů monitorování se předkládají Komisi a zveřejňují se na internetových stránkách uvedených v článku 8. Komise výsledky posoudí a zváží, zda je nutné změnit právní předpisy.

Pozměňovací návrh 42

Čl. 36 odst. 2 písm. a)

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

a)

určí pět účinných látek, které nejvýznamněji ovlivňují výsledek;

a)

určí pět účinných látek, které v největší míře negativně ovlivňují výsledek;

Odůvodnění

Účelem je vyjasnit formulaci.

II.   POLITICKÁ DOPORUČENÍ

EVROPSKÝ VÝBOR REGIONŮ (VR)

1.

jednoznačně podporuje opatření, jejichž cílem je omezit používání chemických přípravků na ochranu rostlin, snížit rizika, která jsou s nimi spojena, a zajistit udržitelnost potravinových systémů. Bude však třeba dbát na to, aby povinnosti stanovené v těchto právních předpisech nepřinesly přílišnou administrativní zátěž;

2.

připomíná, že Evropský výbor regionů ve svém stanovisku věnovaném reformě společné zemědělské politiky (SZP) vyjádřil požadavek, aby byly v nařízení o SZP (1) do roku 2027 stanoveny kvantifikované, měřitelné a dosažitelné společné evropské cíle pro vnitrostátní strategické plány, přičemž bude třeba snížit používání pesticidů v členských státech alespoň o 30 % v porovnání s rokem 2017;

3.

domnívá se, že Evropská komise se musí věnovat průběžnému a systematickému přezkumu ukazatelů prostřednictvím aktů v přenesené pravomoci a v souladu s článkem 35 tohoto nařízení, přičemž je nutné v dostatečné míře oddělovat aspekt toxicity a množství aplikovaných pesticidů a diferencovaně zohledňovat široké spektrum různých stupňů toxicity, které byly například až doposud zahrnuty do jedné skupiny se stejným váhovým faktorem pro výpočet harmonizovaného ukazatele rizika;

4.

žádá, aby byly národní akční plány předloženy Komisi, aby mohla provést jejich následnou kontrolu s pomocí nezávislé expertní skupiny zahrnující mj. i zástupce občanské společnosti, a to s cílem zaručit transparentnost postupů;

5.

vyzývá Evropský úřad pro bezpečnost potravin, aby velmi systematicky posuzoval účinnost povolených pesticidů a přehodnocoval vydaná povolení, jakmile u příslušných populací škodlivých organismů vznikne rezistence vůči danému přípravku, a zamezil tak multiplikaci neúčinných a tudíž zbytečných přípravků;

6.

žádá EU, aby financovala projekty zaměřené na zkoumání zatím neznámých dopadů kombinovaného použití pesticidů na lidské zdraví a biologickou rozmanitost;

7.

poukazuje na to, že byl v uplynulých deseti letech učiněn výrazný pokrok v soukromém i veřejném výzkumu v oblasti biologické a integrované ochrany proti škodlivým organismům, díky němuž nyní existují alternativy, jimiž lze ze 40 % nahradit používané syntetické pesticidy. Žádá, aby EU v rámci své výzkumné agendy tyto programy ještě rozsáhleji podporovala, aby se tak podařilo dosáhnout alespoň cíle spočívajícího v omezení používání pesticidů do roku 2030 o polovinu;

8.

žádá EU, aby podstatnou měrou změnila způsob výpočtu harmonizovaného ukazatele rizika s cílem zaručit, že bude vedle aplikovaného množství výrazně zohledňována zejména toxicita. Vyzývá EU, aby důkladně prozkoumala prognostický účinek harmonizovaného ukazatele rizika nebo případně jiného postupu, který by mohl být alternativně použit, a aby zajistila, že vypočtená nižší míra rizika s sebou skutečně ponese také menší negativní dopady daného pesticidu na životní prostředí a lidské zdraví. Vyzývá Evropskou komisi, aby provedla systematický přezkum s cílem zajistit, že výsledky získané na základě současných ukazatelů budou spolehlivé;

9.

žádá, aby EU v souladu s rozsudkem Soudního dvora Evropské unie ze dne 1. října 2019 financovala provádění experimentálních studií, v jejichž rámci bude ještě před vydáním povolení k použití na evropském trhu zkoumána dlouhodobá toxicita pesticidů v jejich kompletním složení;

10.

poukazuje na to, že je třeba zajistit, aby v případě příliš rychlé adaptace v souvislosti se současnou krizí nedošlo k ohrožení potravinového zabezpečení;

11.

upozorňuje, že omezením používání pesticidů a snížením toxicity se naopak zvýší odolnost zemědělských podniků vůči hospodářským, energetickým či ekologickým krizím;

12.

kromě toho zdůrazňuje, že snížení standardů udržitelné produkce potravin v rámci současné krize by mohlo způsobit nejen environmentální náklady, ale také větší volatilitu cen;

13.

vyzývá členské státy, aby v rámci svých strategických plánů SZP posílily opatření, jimiž zemědělcům pomáhají omezit používání pesticidů a snížit rizika, která jsou s nimi spojena;

14.

vyjadřuje politování nad tím, že Evropská komise navrhuje, aby byly potřebné finanční prostředky po dobu pěti let poskytovány ze zdrojů společné zemědělské politiky (SZP), aniž by byl navýšen její rozpočet;

15.

vyjadřuje politování nad tím, že vnitrostátní strategické plány, které byly schváleny Komisí, vykazují velmi nízkou míru ambicí, co se týče omezení množství používaných pesticidů a především snížení rizik, která jsou s nimi spojena, a že se tudíž nepodaří dosáhnout cílů, jež si Evropa vytyčila;

16.

žádá EU, aby zakázala dovoz potravin ošetřených pesticidy, které se nesmějí používat v Evropě a představují hrozbu z hlediska zdraví občanů a životního prostředí, a vytvořila tak našim producentům spravedlivé konkurenční podmínky;

17.

vyzývá Komisi, aby v zájmu zajištění souladu s nařízením (EU) č. 1107/2009 (2) zakázala vývoz nepovolených pesticidů a účinných látek v pesticidech z Evropy do třetích zemí;

18.

připomíná orgánům EU, že v rámci Konference o budoucnosti Evropy je občané vyzvali, aby přijaly rozhodná opatření s cílem podpořit a zaručit ekologičtější a ke klimatu šetrnější zemědělství;

19.

poukazuje na úlohu, kterou hrají evropské regiony a místní orgány při provádění Zelené dohody pro Evropu, obzvláště tím, že se podílejí na provádění a monitorování SZP;

20.

vyzývá místní a regionální orgány, aby své občany informovaly o rizicích spojených s používáním pesticidů;

21.

žádá, aby byl zakázán prodej nejnebezpečnějších chemických přípravků na ochranu rostlin jiným než profesionálním zákazníkům;

22.

žádá, aby chemické přípravky na ochranu rostlin nesměli používat jiní než profesionální zákazníci;

23.

zdůrazňuje, že evropské regionální a místní orgány mají právo měnit plány týkající se jejich území, a to v souladu se zásadou subsidiarity a proporcionality.

V Bruselu dne 15. března 2023.

předseda Evropského výboru regionů

Vasco ALVES CORDEIRO


(24)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/42/ES ze dne 27. června 2001 o posuzování vlivů některých plánů a programů na životní prostředí (Úř. věst. L 197, 21.7.2001, s. 30).

(24)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/42/ES ze dne 27. června 2001 o posuzování vlivů některých plánů a programů na životní prostředí (Úř. věst. L 197, 21.7.2001, s. 30).

(33)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/147/ES ze dne 30. listopadu 2009 o ochraně volně žijících ptáků (kodifikované znění) (Úř. věst. L 20, 26.1.2010, s. 7).

(34)  Směrnice Rady 92/43/EHS ze dne 21. května 1992 o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (Úř. věst. L 206, 22.7.1992, s. 7).

(33)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/147/ES ze dne 30. listopadu 2009 o ochraně volně žijících ptáků (kodifikované znění) (Úř. věst. L 20, 26.1.2010, s. 7).

(34)  Směrnice Rady 92/43/EHS ze dne 21. května 1992 o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (Úř. věst. L 206, 22.7.1992, s. 7).

(47)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/2184 ze dne 16. prosince 2020 o jakosti vody určené k lidské spotřebě (přepracované znění) (Úř. věst. L 435, 23.12.2020, s. 1).

(47)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/2184 ze dne 16. prosince 2020 o jakosti vody určené k lidské spotřebě (přepracované znění) (Úř. věst. L 435, 23.12.2020, s. 1).

(1)  Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů, Strategie „od zemědělce ke spotřebiteli“ pro spravedlivé, zdravé a ekologické potravinové systémy (COM(2020) 381 final).

(1)  Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů, Strategie „od zemědělce ke spotřebiteli“ pro spravedlivé, zdravé a ekologické potravinové systémy (COM(2020) 381 final).

(1)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/2116 ze dne 2. prosince 2021 o financování, řízení a monitorování společné zemědělské politiky a zrušení nařízení (EU) č. 1306/2013 (Úř. věst. L 435, 6.12.2021, s. 187).

(2)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1107/2009 ze dne 21. října 2009 o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh a o zrušení směrnic Rady 79/117/EHS a 91/414/EHS (Úř. věst. L 309, 24.11.2009, s. 1).


Top