EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022AE6314

Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu směrnice Rady, kterou se mění směrnice 2011/16/EU o správní spolupráci v oblasti daní (COM(2022) 707 final – 2022/0413 (CNS))

EESC 2022/06314

Úř. věst. C 184, 25.5.2023, p. 55–58 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

25.5.2023   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 184/55


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu směrnice Rady, kterou se mění směrnice 2011/16/EU o správní spolupráci v oblasti daní

(COM(2022) 707 final – 2022/0413 (CNS))

(2023/C 184/10)

Zpravodaj: Petru Sorin DANDEA

Spoluzpravodaj: Benjamin RIZZO

Žádost o vypracování stanoviska

Rada, 7. 2. 2023

Právní základ

článek 113, 115 a 304 Smlouvy o fungování Evropské unie

Odpovědná sekce

Hospodářská a měnová unie, hospodářská a sociální soudržnost

Přijato v sekci

2. 3. 2023

Přijato na plenárním zasedání

22. 3. 2023

Plenární zasedání č.

577

Výsledek hlasování

(pro/proti/zdrželi se hlasování)

208/0/5

1.   Závěry a doporučení

1.1

EHSV vítá návrh Komise týkající se správní spolupráce v oblasti daní (DAC 8), který považuje za důležitý krok vpřed ke zlepšení a doplnění stávající směrnice o správní spolupráci.

1.2

EHSV zastává názor, že navrhovaná zlepšení směrnice o správní spolupráci budou účinně odrazovat držitele kryptoaktiv od nedodržování fiskálních pravidel, čímž se posílí boj proti daňovým podvodům, daňovým únikům a vyhýbání se daňovým povinnostem, a to v souladu s několika předchozími iniciativami Komise.

1.3

EHSV je přesvědčen, že iniciativa Komise je plně v souladu se zásadou spravedlivého a účinného zdanění, která je pilířem evropského sociálně tržního hospodářství. Jejím cílem je zajistit, aby všichni přispívali spravedlivým dílem a dostávalo se jim stejného a přiměřeného zacházení bez ohledu na druh držených aktiv.

1.4

EHSV konstatuje, že globální úsilí o regulaci kryptoaktiv a jejich používání má klíčový význam pro úspěšné řešení narůstajících problémů a důsledků celosvětového rozsahu, které s těmito aktivy souvisejí. V tomto ohledu má zásadní význam probíhající činnost na úrovni OECD a skupiny G20, jež usilují o uzavření celosvětové dohody o transparentnosti kryptoměn. EHSV vybízí Komisi, aby na mezinárodní scéně sehrála aktivní úlohu.

1.5

EHSV oceňuje, že lepší a účinnější zdanění kryptoaktiv pomůže rozšířit oblast podléhající zdanění a posílit vnitrostátní rozpočty, což umožní využít dodatečné zdroje ke společnému blahu a na investiční priority Komise (zelená transformace a digitalizace).

1.6

EHSV se domnívá, že systém oznamování informací o daňových identifikačních číslech (DIČ) je nejúčinnější kontrolní metodou pro zajištění účinnosti nových pravidel. EHSV proto důrazně podporuje návrh Komise týkající se DIČ, neboť přispívá k předcházení možným chybám, čímž zlepšuje právní jistotu a předvídatelnost systému.

1.7

EHSV se domnívá, že oznamovací povinnosti by se neměly omezovat pouze na výměny a převody kryptoaktiv, ale měly by být v zájmu transparentnosti a jistoty alespoň v počáteční fázi rozšířeny i na celkovou držbu aktiv v kryptoměnách, ačkoli je nadále jasné, že zdanění by se mělo vztahovat pouze na skutečné zisky.

1.8

EHSV zdůrazňuje, že jsou zapotřebí účinné a přiměřené sankce, přičemž rozhodnutí o konkrétní výši sankcí, jež mají být uloženy, by mělo být ponecháno na členských státech. EHSV rovněž doporučuje, aby Komise po provedení směrnice podala zprávu o struktuře sankcí, které členské státy zavedly, a vydala pokyny, jak je v případě potřeby upravit.

1.9

EHSV doufá, že sankce a opatření pro dodržování předpisů umožní dosáhnout náležité rovnováhy mezi účinností pravidel a přiměřeným odrazujícím účinkem na jedné straně a proporcionalitou na straně druhé. Proporcionalita by mohla být zajištěna například náležitým zohledněním počtu transakcí souvisejících s porušením předpisů ze strany určité společnosti.

1.10

EHSV zdůrazňuje, že zvláštní ustanovení a záruky týkající se ochrany údajů obsažené v návrhu směrnice, které jsou v souladu s pravidly obecného nařízení o ochraně osobních údajů, by měly být řádně uplatňovány a dodržovány v souladu s vysokými standardy, aby byla plně chráněna základní práva jednotlivců, jejichž údaje budou shromažďovány, vyměňovány a uchovávány.

1.11

EHSV doporučuje, aby Komise do svého návrhu zahrnula pravidla pro posílení spolupráce mezi daňovými orgány, na něž se již vztahuje stávající znění, a orgány odpovědnými za boj proti praní peněz a financování nezákonných činností a terorismu. EHSV v této souvislosti opakuje, že veřejné – v tomto případě daňové – orgány potřebují odpovídající zdroje v podobě kvalifikovaného personálu a kvalitních digitálních technologií a norem.

2.   Návrh Komise

2.1

Cílem návrhu směrnice Rady, kterou se mění směrnice 2011/16/EU (1) o správní spolupráci v oblasti daní („DAC 8“) (2), který předložila Komise, je aktualizovat stávající směrnici („DAC“), a rozšířit tak oznamování a výměnu informací mezi daňovými orgány, aby zahrnovaly příjmy nebo výnosy uživatelů, kteří jsou rezidenty v Evropské unii, plynoucí z kryptoaktiv. Daňové orgány v současné době nemají nezbytné informace ke sledování výnosů získaných pomocí kryptoaktiv, se kterými se snadno obchoduje přes hranice.

2.2

Cílem této legislativní iniciativy je zavést větší daňovou transparentnost kryptoaktiv prostřednictvím konkrétních ustanovení o oznamování a výměně informací pro účely přímých daní. Návrh rovněž zpřesňuje stávající platná ustanovení, aby se zabránilo mezerám a posílil se právní rámec.

2.3

Směrnice DAC 8 je v souladu s definicemi stanovenými v nařízení o trzích s kryptoaktivy (dále jen „nařízení MiCA“) (3), které samo o sobě neposkytuje daňovým orgánům základ pro shromažďování a výměnu informací potřebných ke zdanění příjmů z kryptoaktiv. Směrnice DAC 8 však vychází ze zkušeností s nařízením MiCA a staví na požadavku na udělení povolení, který již byl zaveden tímto nařízením, čímž se zabrání další administrativní zátěži pro poskytovatele služeb souvisejících s kryptoaktivy.

2.4

Návrh je v souladu s nedávno schváleným rámcem OECD pro oznamování kryptoaktiv („CARF“) (4) i se změnami jeho společného standardu pro oznamování. Tyto standardy také schválila skupina G20. Během konzultace Komise se většina členských států vyslovila pro to, aby byla oblast působnosti právního rámce EU uvedena do souladu s výsledky činnosti OECD.

2.5

Aby se zlepšila schopnost členských států odhalovat a řešit daňové podvody, daňové úniky a vyhýbání se daňovým povinnostem, budou všichni oznamující poskytovatelé služeb souvisejících s kryptoaktivy muset oznamovat transakce svých zákazníků, kteří jsou rezidenty v Evropské unii, a to bez ohledu na svou velikost nebo umístění. Týkat se to bude domácích i přeshraničních transakcí. V některých případech se oznamovací povinnost bude vztahovat i na nezaměnitelné tokeny. Podrobná pravidla týkající se povinností, které mají oznamující poskytovatelé služeb souvisejících s kryptoaktivy plnit, jsou stanovena v příloze VI.

2.6

Oznamované transakce zahrnují směnné transakce a převody oznamovaných kryptoaktiv. Do oblasti působnosti návrhu spadají jak domácí, tak přeshraniční transakce, které jsou agregovány podle druhu oznamovaných kryptoaktiv.

2.7

Finanční instituce budou provádět oznamování týkající se elektronických peněz a digitálních měn centrálních bank, přičemž bude rozšířen rozsah automatické výměny informací o předběžných daňových rozhodnutích s přeshraničním prvkem pro jednotlivce s vysokým čistým jměním. Jedná se o osoby, které drží finanční či investovatelný majetek nebo spravovaná aktiva v minimální výši 1 000 000 EUR. Členské státy si budou vyměňovat informace o předběžných daňových rozhodnutích s přeshraničním prvkem vydaných, pozměněných nebo obnovených v období od 1. ledna 2020 do 31. prosince 2025.

2.8

Návrh neomezuje schopnost členských států vytvářet jejich vlastní systém dodržování předpisů. Bude však stanovena a vymáhána společná minimální výše sankcí za nejzávažnější porušení předpisů, jako je neoznámení informací i po obdržení správních upomínek.

3.   Obecné připomínky

3.1

EHSV vítá a podporuje návrh směrnice týkající se správní spolupráce v oblasti daní (DAC 8), který předložila Komise. Tento návrh totiž představuje další zásadní krok směrem ke zlepšení a doplnění směrnice o správní spolupráci (DAC) v návaznosti na doporučení Evropského účetního dvora, který varoval, že „pokud daňový poplatník drží peníze v elektronických kryptoměnách, nejsou platforma ani jiný elektronický poskytovatel poskytující služby portfolia pro takové zákazníky povinni ohlásit jakékoli takové částky nebo nabyté zisky daňovým orgánům. Proto peníze držené v takových nástrojích zůstávají z velké míry nezdaněné“ (5).

3.2

EHSV zastává názor, že navrhovaná zlepšení směrnice o správní spolupráci představují účinný nástroj pro odrazování držitelů kryptoaktiv od nedodržování fiskálních pravidel, čímž se posílí boj proti daňovým podvodům, daňovým únikům a vyhýbání se daňovým povinnostem, a to v souladu s několika iniciativami Komise z minulých let.

3.3

EHSV oceňuje rozsáhlou a přehlednou konzultaci, kterou Komise k tomuto návrhu uskutečnila a do níž byly zapojeny všechny zainteresované strany i cílenější skupina odvětvových subjektů, které Komise konzultovala zvlášť. Členské státy měly rovněž příležitost vyjádřit svůj postoj a vyzvaly Komisi, aby postupovala v souladu s probíhající činností OECD. Díky těmto konzultacím byl legislativní proces transparentnější a smysluplnější, a to i přes vysoce technickou povahu návrhu.

3.4

EHSV poukazuje na to, že globální úsilí o regulaci kryptoaktiv a jejich používání je nezbytné pro úspěšné řešení narůstajících problémů a důsledků celosvětového rozsahu, které s těmito aktivy souvisejí. V tomto ohledu má zásadní význam probíhající činnost a jednání na úrovni OECD a skupiny G20, jež usilují o uzavření celosvětové dohody o transparentnosti kryptoměn. EHSV vybízí Komisi, aby na mezinárodní scéně sehrála vedoucí úlohu.

3.5

EHSV je přesvědčen, že iniciativa Komise je plně v souladu se zásadou spravedlivého a účinného zdanění, která je pilířem evropského sociálně tržního hospodářství. Jejím cílem je zajistit, aby všichni přispívali spravedlivým dílem a dostávalo se jim stejného a přiměřeného zacházení bez ohledu na druh držených aktiv či způsob přijatých plateb.

3.6

EHSV oceňuje, že lepší a účinnější zdanění kryptoaktiv pomůže rozšířit oblast podléhající zdanění a posílit vnitrostátní rozpočty, což umožní využít dodatečné zdroje ke společnému blahu a na investiční priority Komise (zelená transformace a digitalizace).

3.7

EHSV plně souhlasí s Komisí v tom, že větší transparentnost sníží rozdíly a stávající neodůvodněné odlišnosti týkající se právního rámce a zacházení, které vedou k tomu, že uživatelé kryptoaktiv mají „výhodu ve srovnání s těmi, kteří do kryptoaktiv neinvestují“, což brání nejen dosažení „cíle spravedlivého zdanění“, ale také správnému fungování jednotného trhu a zajištění skutečně rovných podmínek.

3.8

Co se týče právního základu tohoto návrhu, EHSV se zasazuje o současné použití článku 113 SFEU (vzhledem k tomu, že vyměňované informace by mohly být použity také pro účely DPH) i článku 115 SFEU. Vzhledem k tomu, že kryptoaktiva lze použít k několika účelům, je v tomto ohledu skutečně relevantní sbližování vnitrostátních právních předpisů, které mají vliv na fungování jednotného trhu, jak je zakotveno v článku 115. Je proto třeba se vyvarovat nesrovnalostí jak v obecném právním rámci, tak v nástrojích prosazování na celém jednotném trhu, neboť mohou poškodit jeho upevnění.

4.   Konkrétní připomínky

4.1

EHSV vybízí Komisi a členské státy, aby do stávajícího návrhu zahrnuly oznamovací povinnosti pro fyzické osoby, které drží kryptoaktiva. To by jistě zvýšilo účinnost a oblast působnosti návrhu.

4.2

EHSV se domnívá, že systém oznamování informací o daňových identifikačních číslech (DIČ) je nejúčinnější kontrolní metodou pro zajištění účinnosti nových pravidel. EHSV proto důrazně podporuje návrh Komise týkající se DIČ, neboť toto číslo jako jedinečný identifikační kód umožňuje vyhnout se chybám, a posiluje tak účinnost návrhu, čímž přispívá k právní jistotě a předvídatelnosti systému.

4.3

EHSV konstatuje, že většina členských států již zavedla právní předpisy nebo alespoň administrativní pokyny pro zdanění příjmů získaných z investic do kryptoaktiv, ale příslušným orgánům často chybí nezbytné informace, aby je mohly uvést do praxe. Právní jistotu a jasnost lze tedy zajistit pouze tím, že se neefektivní vnitrostátní situace budou řešit prostřednictvím legislativní iniciativy EU zaměřené na posílení účinné a efektivní spolupráce mezi daňovými orgány.

4.4

EHSV se domnívá, že oznamovací povinnosti by se neměly omezovat pouze na výměny a převody kryptoaktiv, ale měly by být v zájmu transparentnosti a jistoty alespoň v této počáteční fázi rozšířeny i na celkovou držbu aktiv v kryptoměnách, ačkoli je nadále jasné, že zdanění by se mělo vztahovat pouze na skutečné zisky.

4.5

EHSV zdůrazňuje, že jsou zapotřebí účinné a přiměřené sankce, přičemž rozhodnutí o konkrétní výši sankcí, jež mají být uloženy, by mělo být ponecháno na členských státech. Zdá se, že minimální hranice mohou zvýšit účinnost nových pravidel pro zdanění kryptoměn. EHSV doufá, že sankce a opatření pro dodržování předpisů umožní dosáhnout náležitou rovnováhu mezi účinností pravidel a přiměřeným odrazujícím účinkem na jedné straně a proporcionalitou na straně druhé. Proporcionalita by mohla být zajištěna například náležitým zohledněním počtu transakcí souvisejících s porušením předpisů ze strany určité společnosti.

4.6

Kromě toho by Komise měla po provedení směrnice podat zprávu o struktuře sankcí, které členské státy zavedly, a vydat pokyny, jak systém sankcí a opatření pro dodržování předpisů v případě potřeby upravit.

4.7

EHSV zdůrazňuje, že zvláštní ustanovení a záruky týkající se ochrany údajů obsažené v návrhu směrnice, které jsou v souladu s pravidly a zásadami obecného nařízení o ochraně osobních údajů, by měly být pečlivě uplatňovány a dodržovány v souladu s vysokými standardy, aby byla plně chráněna základní práva jednotlivců, jejichž údaje budou shromažďovány, vyměňovány a uchovávány.

4.8

EHSV opět vyzývá členské státy, aby do svých daňových a dalších příslušných správních orgánů náležitě investovaly, a tyto orgány tak měly potřebné kapacity ke splnění úkolu v podobě navázání lepší spolupráce v oblasti daní.

4.9

Závěrem EHSV doporučuje, aby Komise do svého návrhu zahrnula požadavek týkající se spolupráce mezi daňovými orgány, na něž se již vztahuje stávající znění, a orgány odpovědnými za boj proti praní peněz a financování nezákonných činností a terorismu, protože v posledních letech mohlo dojít k několika případům, kdy byla kryptoaktiva využita k nezákonným účelům a praní peněz. EHSV v této souvislosti opakuje, že veřejné – v tomto případě daňové – orgány potřebují odpovídající zdroje v podobě kvalifikovaného personálu a kvalitních digitálních technologií a norem.

V Bruselu dne 22. března 2023.

Předsedkyně Evropského hospodářského a sociálního výboru

Christa SCHWENG


(1)  Směrnice Rady 2011/16/EU ze dne 15. února 2011 o správní spolupráci v oblasti daní a o zrušení směrnice 77/799/EHS (Úř. věst. L 64, 11.3.2011, s. 1).

(2)  COM(2022) 707 final.

(3)  COM(2020) 593 final.

(4)  Rámec OECD pro oznamování kryptoaktiv a změny společného standardu pro oznamování, OECD, 8. 10. 2022.

(5)  Evropský účetní dvůr (2021), Výměna daňových informací v EU: pevný základ, trhliny v uplatňování. Výměna informací se zvýšila, ale některé informace stále nejsou oznamovány.


Top