EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023XC0209(02)

Zveřejnění oznámení o schválení standardní změny specifikace výrobku týkající se názvu v odvětví vína, jak je uvedeno v čl. 17 odst. 2 a 3 nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/33 2023/C 49/10

PUB/2022/1493

Úř. věst. C 49, 9.2.2023, p. 13–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

9.2.2023   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 49/13


Zveřejnění oznámení o schválení standardní změny specifikace výrobku týkající se názvu v odvětví vína, jak je uvedeno v čl. 17 odst. 2 a 3 nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/33

(2023/C 49/10)

Toto oznámení se zveřejňuje v souladu s čl. 17 odst. 5 nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/33 (1).

OZNÁMENÍ O SCHVÁLENÍ STANDARDNÍ ZMĚNY

„Quarts de Chaume“

PDO-FR-A0829-AM02

Datum oznámení: 14.11.2022

POPIS A DŮVODY SCHVÁLENÉ ZMĚNY

1.   Úřední zeměpisný kodex

Obce v zeměpisné oblasti a v oblasti v bezprostřední blízkosti byly aktualizovány v souladu s úředním zeměpisným kodexem.

Obvod vymezené zeměpisné oblasti tím není dotčen.

Jednotný dokument se mění v bodech 6 a 9.

2.   Spon výsadby mezi keři

Minimální spon výsadby mezi keři ve stejné řadě se snižuje z 1 m na 0,90 m.

Cílem této změny je umožnit zvýšení hustoty výsadby na vinicích, aniž by se měnil spon mezi řadami.

Doplnilo se rovněž zvláštní ustanovení pro vinice nacházející se na svazích se sklonem vyšším než 10 %, u nichž je povolen minimální spon mezi keři 0,80 m.

Tímto doplněním se zohledňuje konkrétní případ, kdy jsou vinice osázeny na výrazných svazích, což si žádá zvláštní uspořádání výsadby (výsadba rovnoběžná se sklonem, nikoli kolmo k ní).

Jednotný dokument se mění v bodě 5.

3.   Řez

Pravidla řezu byla harmonizována v rámci označení oblasti Anjou Saumur v regionu Val de Loire (údolí řeky Loire).

Cílem této harmonizace je zlepšit znalosti hospodářských subjektů a zjednodušit kontrolu. Tato změna poskytuje pěstitelům révy schopnost přizpůsobit se obdobím mrazu, která přicházejí stále později.

Jednotný dokument se mění v bodě 5.

4.   Zralost

Minimální přirozený obsah alkoholu je 18 % objemových. Aby se zohlednily obtíže při kvašení moštů s vysokým obsahem cukru, snížil se skutečný obsah alkoholu v % objemových a ve specifikaci již není stanovena jeho minimální hodnota.

Jednotný dokument se mění v bodě 4.

5.   Přechodná opatření

Z textu byla odstraněna přechodná opatření, která už neplatí.

Jednotný dokument se nemění.

6.   Označování

Pravidla označovaná byla upřesněna a harmonizována v rámci označení oblasti Anjou Saumur v regionu Val de Loire (údolí řeky Loire). Jedná se o změnu pouze redakční.

Jednotný dokument se mění v bodě 9.

7.   Redakční změny

V zadávací dokumentaci byla provedena řada redakčních úprav.

Těmito změnami se nemění jednotný dokument.

8.   Údaje o kontrolním orgánu

Znění odkazu na kontrolní orgán bylo revidováno, aby bylo v souladu se zněním použitým v jiných specifikacích. Jedná se o změnu pouze redakční.

Touto změnou se nemění jednotný dokument.

JEDNOTNÝ DOKUMENT

1.   Název (názvy)

Quarts de Chaume

2.   Typ zeměpisného označení

CHOP – chráněné označení původu

3.   Druhy výrobků z révy vinné

1.

Víno

4.   Popis vína

STRUČNÝ POPIS

Jedná se o tichá bílá vína získaná z přezrálých hroznů, jejichž hlavní analytické vlastnosti jsou následující:

Minimální přirozený obsah alkoholu v těchto vínech je 18 % objemových.

Obsah fermentovatelného cukru (glukózy a fruktózy) v těchto vínech po kvašení je vyšší než 85 gramů na litr.

Celkový obsah oxidu siřičitého a celkový obsah kyselin je stanoven předpisy Společenství.

Jedná se o sladká bílá vína vyrobená pouze z odrůdy Chenin B. Jsou zároveň silná a lahodná, aromaticky velmi komplexní a vyznačující se harmonií mezi sladkou a živou chutí, která je často podtržena špetkou hořkosti. Mají pozoruhodnou schopnost zrání.

Obecné analytické vlastnosti

Maximální celkový obsah alkoholu (v % objemových)

 

Minimální skutečný obsah alkoholu (v % objemových)

 

Minimální celková kyselost

 

Maximální obsah těkavých kyselin (v miliekvivalentech na litr)

25

Maximální celkový obsah oxidu siřičitého (v miligramech na litr)

 

5.   Enologické postupy

5.1.   Zvláštní enologické postupy

1.

Zvláštní enologický postup

Používání samovyprazdňovacích cisteren, moštových pump nebo kontinuálních lisů je zakázáno.

Veškeré technologie obohacování jsou zakázány. Je zakázáno tepelné zpracování sklizených hroznů při teplotě nižší než –5°C. Je zakázáno používat kousky dřeva.

Víno zraje nejméně do 1. července roku následujícího po sklizni.

Kromě uvedených ustanovení musí víno z hlediska enologických postupů splňovat povinnosti stanovené na úrovni EU a v zákoníku zemědělství a mořského rybolovu.

2.   Hustota

Pěstební postupy

Vinice mají minimální hustotu výsadby 5 000 keřů na hektar. Na těchto vinicích nesmí být spon mezi řadami větší než 2 metru a spon mezi keři v téže řadě musí být alespoň 0,90 metru.

Nárok na chráněné označení původu má i úroda na pozemcích vinic se sponem mezi keři v téže řadě menším než 0,90 metru, avšak nejméně 0,80 metru, a se sklonem vyšším než 10 %.

3.   Řez a podpůrné konstrukce

Pěstební postupy

Používá se krátký řez, řez na tažně nebo smíšený řez s nejvýše 12 očky na keř.

Fenologické fázi odpovídá 11 nebo 12 listů (samostatné květní pupeny), počet plodných výhonů za rok na keř jen nejvýše 10.

Výška, kam dosahují listy, pro upevnění ke kůlu je nejvýše 0,6násobkem vzdálenosti mezi řadami, přičemž výška, kam dosahují listy, se měří mezi nejnižším okrajem olistění, které je ve vzdálenosti nejméně 0,4 m nad zemí, a horním okrajem řezu, který je proveden ve výšce nejméně 0,20 m nad horním vodicím drátem.

4.   Zavlažování

Pěstební postupy

Zavlažování je zakázáno.

5.   Sklizeň

Pěstební postupy

Víno se získává z přezrálých hroznů.

Hrozny se sklízí ručně postupným tříděním.

6.   Přeprava sklizně

Pěstební postupy

Používání samovyprazdňovacích nádob se šroubem a samovyprazdňovacích nádob vybavených lopatkovou pumpou je zakázáno.

Výše vrstvy hroznů v nádobách používaných pro přepravu sklizně smí být nejvýše 1 metr.

5.2.   Maximální výnosy

1.

25 hektolitrů na hektar

6.   Vymezená zeměpisná oblast

Všechny fáze produkce probíhají v zeměpisné oblasti, jejíž obvod zahrnuje území následující obce departementu Maine-et-Loire na základě úředního zeměpisného kodexu z roku 2021: Rochefort-sur-Loire.

7.   Moštová odrůda (moštové odrůdy)

Chenin B

8.   Popis souvislostí

8.1.

a)   Popis přírodních faktorů, jež přispívají k souvislosti s vymezenou oblastí

Zeměpisná oblast se nachází v samém srdci Anjou a protíná ji strmý vršek táhnoucí se od východu na západ nad řekou Layon. Celá oblast se rozkládá na území obce Rochefort-sur-Loire. Pozemky přesně vymezené pro sklizeň hroznů zabírají přibližně čtyřicet hektarů orientovaných na jih na úpatí tohoto strmého vrchu. Oblast pozemků má výškový rozdíl 25 až 75 metrů a nachází se na posledních svazích vrchu, uprostřed meandru řeky Layon, kterému dominuje.

Tyto vymezené pozemky se v podstatě nacházejí na břidličném podloží brioveru, což je zvláštnost této lokality, protože tato geologické formace, charakteristická pro levý břeh řeky Layon, se nachází pouze na několika místech na pravém břehu. V horní části vymezeného pozemku se na některých místech objevují slepence, konglomeráty oblázků říčního původu, silně narušené erozí. Silně erodované půdy odhalují na mnoha místech skalnaté podloží, ale vinná réva se nejčastěji vysazuje do tenké vrstvy jílovité půdy. Tyto svrchní půdy mají velmi omezenou zásobu vody, která je ovšem užitečná, a sklon svahu je ideální pro odvádění vody.

Podnebí zeměpisné oblasti, stejně jako podnebí zeměpisné oblasti označení původu „Coteaux du Layon“, je mírné a oceánské. Zeměpisná oblast, v níž se projevují účinky větru Föhn a která je chráněna před oceánskou vlhkostí vyšším terénem masivu Mauges na západě, má roční úhrn srážek asi 600 milimetrů, zatímco v masivu Mauges je to 800 milimetrů. Malé údolí „Bézigon“, tvořené meandrem řeky Layon, je příhodné pro tvorbu ranních mlh, které v podzimním období zahalují vinnou révu až do pozdních ranních hodin. Toto přírodní prostředí, dobře chráněné před severním, východním a západním větrem, se těší dlouhé době slunečního svitu, díky němuž se kamenitá půda může na jaře prohřát. Přítomnost cesmínových dubů po celé délce svahu, mimózy a dalších mandloní je nejkrásnějším úkazem „sladkého Anjou“.

b)   Popis lidských faktorů přispívajících k souvislosti s vymezenou oblastí

Tato vinice vděčí za svůj název dávnému obyčeji. V roce 1028 Foulques Nerra odkázal opatství Ronceray d'Angers majetek nacházející se v obci Rochefort-sur-Loire. Řádové sestry z tohoto opatství, které si byly vědomy významu tohoto místa, se byly schopny zařídit tak, aby tohoto majetku co nejlépe využily. V 15. století tak pánové z Guerche, nájemci „léna Chaume“, platili řádovým sestrám „nejlepšími čtvrtinami sklizně ze spodní části svahu orientovaného na jih. Provoz zajišťovaný opatstvím Ronceray po mnoho staletí umožnil uchovat řadu dokumentů týkajících se vín vyrobených na „lénu Chaume“, o čemž svědčí obsílka ze dne 23. září 1674, jejímž cílem bylo stanovit povolení k vinobraní. Tato vína byla v 17. a 18. století velmi vyhledávaná holandskými obchodníky, kteří si z vinice na březích řeky Layon udělali své oblíbené zásobovací místo.

Francouzská revoluce umožnila civilním osobám získat sídla v této zeměpisné oblasti. Vinice byla přebudována a rozdělena mezi několik usedlostí. Tyto usedlosti umožnily výzkum kvality vín. Na počátku 20. století pan Mignot, provozovatel „Château de Bellerive“, opakovaně odsoudil škodlivé účinky dlouhého řezu odrůdy Chenin B.

Producenti také rychle pochopili, jak je důležité sklízet tuto révu v pokročilé zralosti a využívat k tomu zvláštní techniky. Hrabě Odart uvedl v roce 1845 ve svém díle „Traité des cépages“: „Je třeba doplnit ještě podmínku, že sklizeň se musí uskutečnit v okamžiku přezrání vína, tedy přibližně na svátek Všech svatých, kdy slupka, změklá deštěm, začíná nekrotizovat.“ Vyhledávání přezrálých hroznů je tak nedílnou součástí sklizně. Jullien v roce 1816 ve svém díle „Topographie de tous les vignobles connus“ uvádí: „V dobrých vinicích se sklízí opakovaně; první dvě várky, které se skládají pouze z nejzralejších vín, jsou vína dodávaná do zahraničí. Vína vyráběná z třetí várky slouží k tuzemské spotřebě...“.

Vyhláška o uznání chráněného označení původu „Quarts de Chaume“ ze dne 10. srpna 1954 odráží historii tohoto místa a péči o kvalitu a autentičnost, která podněcovala výrobce po celou řadu generací.

8.2.

2   Informace o kvalitě a vlastnostech produktu

Vína, která nesou chráněné označení „Quarts de Chaume“, jsou sladká bílá vína vyrobená pouze z odrůdy Chenin B. Jsou zároveň silná a lahodná, aromaticky velmi komplexní a vyznačující se harmonií mezi sladkou a živou chutí, která je často podtržena špetkou hořkosti. Mají pozoruhodnou schopnost zrání.

3   Příčinná souvislost

Díky zdejšímu oceánskému podnebí s projevy jižního klimatu, obzvláště příznivé topografické situaci, původní orientaci směrem k úpatí svahu, povrchovým a kamenitým půdám, které jsou pozůstatkem eroze brioverských břidlic, skýtá toto místo veškeré výhody pro výrobu skvělých vín. Odrůda Chenin B, původní odrůda, nalezla v oblasti „Quarts de Chaume“ své místo zaslíbené. V něm rozvíjí svůj plný potenciál, který se projevuje zvláštní silou a elegancí. Výrobci věnují vinné révě veškerou péči a jsou přitom vedeni cílem produkovat malé výnosy.

Originalita místa spočívá v jeho umístění uprostřed meandru řeky Layon. Časně ráno se jemné kapičky podzimní mlhy usazují na slupce plně zralých hroznů, což podporuje uchycení plísně Botrytis cinerea. Tato „ušlechtilá hniloba“, která se v žáru slunečních paprsků rozvíjí na zlatých hroznech a ovlivňuje koncentraci cukru v bobulích a vývoj komplexního aromatu. Někdy, u určitých ročníků, je v sušším období pozdního léta dosaženo vyšší koncentrace cukru přirozeným vysušením hroznů pomocí obyčejného mechanického působení větru a tepla. Hrozny se poté sklízejí ručně postupným tříděním na jednom pozemku; jejich minimální obsah cukru činí 298 gramů na litr.

V průběhu času se na vinici v Anjou objevila místa pravidelně produkující výjimečná vína, jako je „Quarts de Chaume“. Rozkládají se v srdci příhodně situovaných oblastí, kde jsou optimální topografické, půdní a klimatické podmínky. Tato vína jsou známá a pojmenovaná již po celá staletí a výrobci jim věnují co největší péči, a to jak na vinici, tak při jeho skladování. V těchto místech se rok co rok urodí původní vína, která se již po několik staletí drží na vrcholu žebříčku vín z Anjou pod označením „cru“. Již v 15. století byly plody sklizně „léna Chaume“ obzvláště žádané. Víno bylo proslulé především mezi místními obyvateli, o čemž svědčí péče, kterou mu věnovaly řádové sestry z opatství Ronceray; ta je doložena i ve svědectví faráře z farnosti Rochefort, který se v 90. letech sedmnáctého století neodbytně domáhal své pohledávky: „sud vína odebraný z Chaulme, který mi pán z Guerche dává k odebrání z devatenácti, které získává v uvedeném Chaulme“.

Tato proslulost a pověst se šířila prostřednictvím řeky Layon, jež je přepravní a obchodní cestou. Na konci 18. století umožňovala její splavnost Holanďanům, aby se přijížděli zásobovat těmito víny, která tak dobře snášela námořní dopravu. V 19. století se vínům „Quarts de Chaume“ dostalo pochvaly hned v několika písemných pramenech. Anglický geograf William Guthries (1708–1770) v překladu své „Nouvelle Géographie Universelle“ zveřejněné v roce 1802 klasifikuje víno jako „cru des Quarts de chaume“. Maisonneuve ve své knize „L'Anjou, ses vignes et ses vins“, vydané v roce 1925, hovoří o vínech „Quarts de Chaume“ jako o „perlách Layonu“.

Vína se nechávají zrát několik měsíců, čímž získávají velmi dobré vlastnosti pro uchovávání a komplexní vůni, která je znatelná při degustaci. Označení „grand cru“, které jim bylo přiděleno, svědčí o zvládnutí zavedených postupů, propracovaném know-how a o historické pověsti, po generace budované a spolehlivě potvrzené.

9.   Další základní podmínky (balení, označování a další požadavky)

Oblast v bezprostřední blízkosti

Právní rámec:

Právní předpisy EU

Typ dalších podmínek:

Odchylka týkající se produkce ve vymezené zeměpisné oblasti

Popis podmínek:

Oblast v bezprostřední blízkosti, vymezená odchylkou pro výrobu a zrání vín, je tvořena územími těchto obcí v departementu Maine-et-Loire na základě úředního zeměpisného kodexu z roku 2021: Aubigné-sur-Layon, Beaulieu-sur-Layon, Bellevigne-en-Layon, Brissac Loire Aubance (pouze na území delegovaných obcí Brissac-Quincé a Vauchrétien), Chalonnes-sur-Loire, Chaudefonds-sur-Layon, Chemillé-en-Anjou (pouze na území delegované obce Chanzeaux), Denée, Doué-en-Anjou (pouze na území delegovaných obcí Brigné a Les Verchers-sur-Layon), Mauges-sur-Loire (pouze na území delegovaných obcí Montjean-sur-Loire a La Pommeraye), Mozé-sur-Louet, Savennières, Soulaines-sur-Aubance, Terranjou (pouze na území delegovaných obcí Chavagnes a Notre-Dame-d'Allençon), Val-du-Layon.

Označování

Právní rámec:

Vnitrostátní právní předpisy

Typ dalších podmínek:

Další ustanovení týkající se označování

Popis podmínek:

Nepovinné údaje, jejichž použití může být v souladu s předpisy Společenství upraveno členskými státy, se na etiketách uvádí písmem, které nesmí být co do výšky, šířky ani tloušťky větší než dvojnásobek velikosti písmen tvořících název chráněného označení původu.

Název chráněného označení původu může být doplněn tradičním označením „grand cru“ podle pravidel stanovených ve specifikaci výrobku.

Název chráněného označení původu může být doplněn zeměpisným označením „Val de Loire“ podle pravidel stanovených ve specifikaci výrobku pro používání tohoto zeměpisného označení. Velikost písma použitého pro zeměpisné označení „Val de Loire“ nesmí být ani na výšku, ani na šířku větší než dvě třetiny velikosti písmen tvořících název chráněného označení původu.

Označování vín s chráněným označením původu může uvádět menší zeměpisnou jednotku, pokud:

se jedná o název místa uvedeného v katastru,

a tato jednotka je uvedena na prohlášení o sklizni.

Název místa uvedeného v katastru je vytištěn písmem, jehož rozměry nejsou na výšku ani na šířku větší, než je poloviční velikost písmen tvořících název chráněného označení původu.

Odkaz na specifikaci výrobku

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-f1846582-d0b3-45b0-89bc-e063ecf4008c


(1)  Úř. věst. L 9, 11.1.2019, s. 2.


Top