EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020AR3318

Stanovisko Evropského výboru regionů – Balíček předpisů týkajících se iniciativy REACT-EU

COR 2020/03318

Úř. věst. C 440, 18.12.2020, p. 191–212 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

18.12.2020   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 440/191


Stanovisko Evropského výboru regionů – Balíček předpisů týkajících se iniciativy REACT-EU

(2020/C 440/26)

Hlavní zpravodaj:

Mieczyslaw STRUK (PL/ELS) maršálek Pomořanského vojvodství

Odkazy:

COM(2020) 451 final

COM(2020) 450 final

COM(2020) 452 final

COM(2020) 447 final

I.   DOPORUČENÉ POZMĚŇOVACÍ NÁVRHY

Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení (EU) č. 1303/2013, pokud jde o mimořádné dodatečné zdroje a prováděcí opatření v rámci cíle Investice pro růst a zaměstnanost na pomoc při podpoře zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 a přípravě ekologického, digitálního a odolného oživení hospodářství (REACT-EU)

COM(2020) 451 final

Pozměňovací návrh 1

COM(2020) 451 final – 1. část

Název aktu

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení (EU) č. 1303/2013, pokud jde o mimořádné dodatečné zdroje a prováděcí opatření v rámci cíle Investice pro růst a zaměstnanost na pomoc při podpoře zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 a přípravě ekologického, digitálního a odolného oživení hospodářství (REACT-EU)

Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení (EU) č. 1303/2013, pokud jde o mimořádné dodatečné zdroje a prováděcí opatření v rámci cíle Investice pro růst a zaměstnanost a cíle Evropská územní spolupráce na pomoc při podpoře zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 a přípravě ekologického, digitálního a odolného oživení hospodářství (REACT-EU)

Odůvodnění

Pandemie COVID-19 a jednostranné uzavření vnitřních hranic řady členských států způsobily výrazné škody příhraničním regionům, které je třeba náležitě řešit.

Pozměňovací návrh 2

COM(2020) 451 final – 1. část

1. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Členské státy zasáhla bezprecedentní krize způsobená následky pandemie COVID-19. Tato krize brání členským státům v růstu, což následně zhoršuje vážný nedostatek likvidity způsobený náhlým a značným zvýšením veřejných investic, jež jsou třeba ve zdravotnictví a v dalších odvětvích hospodářství těchto států. Vznikla tak výjimečná situace, kterou je třeba řešit za pomoci zvláštních opatření.

Členské státy zasáhla bezprecedentní krize způsobená následky pandemie COVID-19. Tato krize zvýšila riziko chudoby a prohloubila sociální rozdělení v EU, brání členským státům v růstu, což následně zhoršuje vážný nedostatek likvidity způsobený náhlým a značným zvýšením veřejných investic, jež jsou třeba ve zdravotnictví a v dalších odvětvích hospodářství těchto států. Vznikla tak výjimečná situace, kterou je třeba řešit za pomoci zvláštních opatření.

Pozměňovací návrh 3

COM(2020) 451 final – 1. část

4. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

V souladu s nařízením [nařízení o evropském nástroji na podporu oživení] a v mezích dostupných zdrojů, které jsou mu přiděleny, by se v rámci evropských strukturálních a investičních fondů měla provádět opatření na podporu oživení a odolnosti s cílem řešit nebývalý dopad krize způsobené koronavirem. Tyto dodatečné zdroje by měly být použity tak, aby byly dodrženy lhůty stanovené v nařízení [nařízení o ERI]. Další zdroje pro hospodářskou, sociální a územní soudržnost by navíc měly být zpřístupněny v rámci revize víceletého finančního rámce na období 2014–2020.

V souladu s nařízením [nařízení o evropském nástroji na podporu oživení] a v mezích dostupných zdrojů, které jsou mu přiděleny, by se v rámci evropských strukturálních a investičních fondů měla provádět opatření na podporu oživení a odolnosti s cílem řešit nebývalý dopad krize způsobené koronavirem. Další zdroje pro hospodářskou, sociální a územní soudržnost by navíc měly být zpřístupněny v rámci revize víceletého finančního rámce na období 2014–2020.

Odůvodnění

Je třeba poskytnout větší flexibilitu.

Pozměňovací návrh 4

COM(2020) 451 final – 1. část

5. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Dodatečná výjimečná částka ve výši 58 272 800 000  EUR na rozpočtový závazek ze strukturálních fondů v rámci cíle Investice pro růst a zaměstnanost na roky 2020, 2021 a 2022 by měla být poskytnuta nejvíce zasaženým členským státům a regionům s cílem podpořit je při zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 nebo při přípravě na ekologické, digitální a odolné oživení hospodářství, přičemž prostředky je třeba rychle přesunout do reálné ekonomiky prostřednictvím stávajících operačních programů. Prostředky na rok 2020 pocházejí z navýšení dostupných zdrojů na hospodářskou, sociální a územní soudržnost ve víceletém finančním rámci na období 2014–2020, kdežto zdroje na roky 2021 a 2022 pocházejí z nástroje Evropské unie na podporu oživení. Část dodatečných prostředků by měla být přidělena na technickou pomoc z podnětu Komise. Komise by měla stanovit rozdělení zbývajícího objemu dodatečných zdrojů pro každý členský stát na základě metody pro přidělování založené na nejnovějších dostupných objektivních statistických údajích o relativní prosperitě členských států a velikosti dopadu současné krize na jejich hospodářství a společnost. Vzhledem ke zvláštní zranitelnosti hospodářství a společnosti v nejvzdálenějších regionech by metoda přidělování měla pro tyto regiony počítat se zvláštní dodatečnou částkou. Aby bylo možné zohlednit vyvíjející se povahu dopadů krize a přidělit dodatečné zdroje připadající na rok 2022, mělo by se rozdělení v roce 2021 revidovat na základě téže metody přidělování a s využitím nejnovějších statistických údajů dostupných k 19. říjnu 2021.

Dodatečná výjimečná částka ve výši 58 272 800 000  EUR na rozpočtový závazek ze strukturálních fondů v rámci cíle Investice pro růst a zaměstnanost a cíle Evropská územní spolupráce na roky 2020, 2021 a 2022 a v případě požadavku řídicího orgánu a odůvodnění členským státem také na roky 2023 a 2024 by měla být poskytnuta nejvíce zasaženým členským státům a regionům s cílem podpořit je při zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 nebo při přípravě na ekologické, digitální a odolné oživení hospodářství, přičemž prostředky je třeba rychle přesunout do reálné ekonomiky prostřednictvím stávajících operačních programů. Prostředky na rok 2020 pocházejí z navýšení dostupných zdrojů na hospodářskou, sociální a územní soudržnost ve víceletém finančním rámci na období 2014–2020, kdežto zdroje na roky 2021 a 2022 a případně na roky 2023 a 2024 pocházejí z nástroje Evropské unie na podporu oživení. Část dodatečných prostředků by měla být přidělena na technickou pomoc z podnětu Komise. Komise by měla stanovit rozdělení zbývajícího objemu dodatečných zdrojů pro každý členský stát na základě metody pro přidělování založené na nejnovějších dostupných objektivních statistických údajích o relativní prosperitě členských států a velikosti dopadu současné krize na jejich hospodářství a společnost. Vzhledem ke zvláštní zranitelnosti hospodářství a společnosti v nejvzdálenějších regionech by metoda přidělování měla pro tyto regiony počítat se zvláštní dodatečnou částkou. Aby bylo možné zohlednit vyvíjející se povahu dopadů krize a přidělit dodatečné zdroje připadající na rok 2022 a případně na roky 2023 a 2024 , mělo by se rozdělení v roce 2021 revidovat na základě téže metody přidělování a s využitím nejnovějších statistických údajů dostupných k 19. říjnu 2021.

Odůvodnění

Řídicí orgány budou potřebovat více času a flexibility na provedení nového programu této velikosti.

Pozměňovací návrh 5

COM(2020) 451 final – 1. část

7. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Aby měly členské státy maximální flexibilitu a mohly si svá opatření na zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 nebo na přípravu ekologického, digitálního a odolného oživení hospodářství co nejvíce přizpůsobit, měla by Komise příděly prostředků stanovit na úrovni členských států. Stejně tak by mělo být stanoveno, že dodatečné zdroje lze použít na pomoc nejchudším osobám. Dále je nutno stanovit stropy pro přidělování na technickou pomoc z podnětu členských států a zároveň umožnit členským státům maximální flexibilitu při přidělování prostředků v rámci operačních programů podporovaných z EFRR nebo ESF. Na vysvětlenou je třeba uvést, že u dodatečných zdrojů není nutné dodržet minimální podíl ESF. Předpokládá se, že dodatečné zdroje budou vynaloženy rychle, a proto by s nimi související závazky měly být zrušeny až při uzavření operačních programů.

Aby měly členské státy maximální flexibilitu a mohly si svá opatření na zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 nebo na přípravu ekologického, digitálního a odolného oživení hospodářství co nejvíce přizpůsobit, měla by Komise příděly prostředků stanovit na úrovni členských států. Regionální a místní orgány by však měly být výrazně zapojeny do přípravy a provádění projektů s přístupem výrazně založeným na víceúrovňové správě. Stejně tak by mělo být stanoveno, že dodatečné zdroje lze použít na pomoc nejchudším osobám. Dále je nutno stanovit stropy pro přidělování na technickou pomoc z podnětu členských států a zároveň umožnit členským státům maximální flexibilitu při přidělování prostředků v rámci operačních programů podporovaných z EFRR nebo ESF. Předpokládá se, že dodatečné zdroje budou vynaloženy rychle, a proto by s nimi související závazky měly být zrušeny až při uzavření operačních programů.

Odůvodnění

ESF by neměl být oslaben.

Pozměňovací návrh 6

COM(2020) 451 final – 1. část

14. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Aby mohly členské státy v rámci stávajícího programového období rychle uvolňovat dodatečné zdroje na zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 a přípravu ekologického, digitálního a odolného oživení hospodářství, je opodstatněné, aby výjimečně nemusely dodržovat předběžné podmínky a požadavky týkající se výkonnostní rezervy a uplatňování výkonnostního rámce, tematického zaměření, a to i co se týče prahových hodnot stanovených u EFRR pro udržitelný rozvoj měst, a požadavků na přípravu komunikační strategie pro dodatečné zdroje. Je však třeba, aby členské státy provedly do 31. prosince 2024 alespoň jedno hodnocení s cílem posoudit účinnost, efektivnost a dopad dodatečných zdrojů a také to, jak přispěly ke splnění cílů nového specializovaného tematického cíle. Aby se daly na úrovni Unie snáze zajistit srovnatelné informace, doporučuje se členským státům, aby u každého programu používaly specifické ukazatele, které poskytla Komise. Členské státy a řídicí orgány by navíc při plnění svých povinností souvisejících s informacemi, komunikací a zviditelněním měly zvyšovat povědomí o výjimečných opatřeních Unie a zdrojích, které poskytla, zejména informováním potenciálních příjemců, příjemců, účastníků, konečných příjemců finančních nástrojů a široké veřejnosti o existenci a objemu dodatečných zdrojů a dodatečné podpoře, která z nich plyne.

Aby mohly členské státy v rámci stávajícího programového období rychle uvolňovat dodatečné zdroje na zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 a přípravu ekologického, digitálního a odolného oživení hospodářství, je opodstatněné, aby výjimečně nemusely dodržovat předběžné podmínky a požadavky týkající se výkonnostní rezervy a uplatňování výkonnostního rámce, tematického zaměření, a to i co se týče prahových hodnot stanovených u EFRR pro udržitelný rozvoj měst, a požadavků na přípravu komunikační strategie pro dodatečné zdroje. Je však třeba, aby členské státy provedly do 31. prosince 2024 , nebo do 31. prosince 2026, pokud budou poskytnuty dodatečné zdroje na rozpočtové závazky v letech 2023 a 2024, alespoň jedno hodnocení s cílem posoudit účinnost, efektivnost a dopad dodatečných zdrojů a také to, jak přispěly ke splnění cílů nového specializovaného tematického cíle. Aby se daly na úrovni Unie snáze zajistit srovnatelné informace, doporučuje se členským státům, aby u každého programu používaly specifické ukazatele, které poskytla Komise. Členské státy a řídicí orgány by navíc při plnění svých povinností souvisejících s informacemi, komunikací a zviditelněním měly zvyšovat povědomí o výjimečných opatřeních Unie a zdrojích, které poskytla, zejména informováním potenciálních příjemců, příjemců, účastníků, konečných příjemců finančních nástrojů a široké veřejnosti o existenci a objemu dodatečných zdrojů a dodatečné podpoře, která z nich plyne.

Odůvodnění

Řídicí orgány budou potřebovat více času a flexibility na provedení nového programu této velikosti.

Pozměňovací návrh 7

COM(2020) 451 final – 1. část

21. bod odůvodnění

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Ustanovení čl. 135 odst. 2 Dohody o vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie a Evropského společenství pro atomovou energii stanoví, že změny nařízení Rady (EU, Euratom) č. 1311/2013 nebo rozhodnutí Rady 2014/335/EU, Euratom, které jsou přijaty ke dni vstupu dané dohody v platnost nebo po tomto dni, se na Spojené království nevztahují, pokud mají dopad na jeho finanční závazky. Podpora podle tohoto nařízení na rok 2020 je financována zvýšením stropu víceletého finančního rámce a na roky 2021 a 2022 zvýšením stropu vlastních zdrojů Unie, což by mělo dopad na finanční závazky Spojeného království. Toto nařízení by se proto na Spojené království a ve Spojeném království nemělo použít,

Ustanovení čl. 135 odst. 2 Dohody o vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie a Evropského společenství pro atomovou energii (1) stanoví, že změny nařízení Rady (EU, Euratom) č. 1311/2013 (2) nebo rozhodnutí Rady 2014/335/EU, Euratom (3), které jsou přijaty ke dni vstupu dané dohody v platnost nebo po tomto dni, se na Spojené království nevztahují, pokud mají dopad na jeho finanční závazky. Podpora podle tohoto nařízení na rok 2020 je financována zvýšením stropu víceletého finančního rámce a na roky 2021 a 2022 a případně na roky 2023 a 2024 zvýšením stropu vlastních zdrojů Unie, což by mělo dopad na finanční závazky Spojeného království. Toto nařízení by se proto na Spojené království a ve Spojeném království nemělo použít, Toto nařízení by se proto na Spojené království a ve Spojeném království nemělo použít,

Odůvodnění

Řídicí orgány budou potřebovat více času a flexibility na provedení nového programu této velikosti.

Pozměňovací návrh 8

COM(2020) 451 final – 1. část

Čl. 1 odst. 1 bod 1

Nařízení (EU) č. 1303/2013

Čl. 91 odst. 1a

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

v článku 91 se vkládá nový odstavec 1a, který zní:

v článku 91 se vkládá nový odstavec 1a, který zní:

„1a   Kromě celkových prostředků uvedených v odstavci 1 jsou na rozpočtový závazek pro rok 2020 k dispozici dodatečné zdroje ve výši 5 000 000 000  EUR v běžných cenách na hospodářskou, sociální a územní soudržnost, které se přidělují EFRR a ESF.“;

„1a   Kromě celkových prostředků uvedených v odstavci 1 jsou na rozpočtový závazek pro rok 2020 k dispozici dodatečné zdroje ve výši 5 000 000 000  EUR ve stálých cenách roku 2018 na hospodářskou, sociální a územní soudržnost, které se přidělují EFRR a ESF.“;

Odůvodnění

Použití stálých cen roku 2018 v souladu se závěry přijatými na mimořádném zasedání Evropské rady ve dnech 17.–21. července 2020 (1).

Pozměňovací návrh 9

COM(2020) 451 final – 1. část

Čl. 1 odst. 1 bod 2

Nařízení (EU) č. 1303/2013

Čl. 92a první a druhý odstavec

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Opatření uvedená v článku 2 nařízení [nařízení o ERI] se v rámci strukturálních fondů provádějí částkou 53 272 800 000  EUR v běžných cenách z částky uvedené v čl. 3 odst. 2 písm. a) bodě i) uvedeného nařízení, s výhradou čl. 4 odst. 3, 4 a 8 uvedeného nařízení.

Opatření uvedená v článku 2 nařízení [nařízení o ERI] se v rámci strukturálních fondů provádějí částkou 53 272 800 000  EUR v běžných cenách z částky uvedené v čl. 3 odst. 2 písm. a) bodě i) uvedeného nařízení, s výhradou čl. 4 odst. 3, 4 a 8 uvedeného nařízení.

Tyto dodatečné zdroje na roky 2021 a 2022 představují vnější účelově vázané příjmy v souladu s čl. 21 odst. 5 finančního nařízení.

Tyto dodatečné zdroje na roky 2021 a 2022 představují vnější účelově vázané příjmy v souladu s čl. 21 odst. 5 finančního nařízení. Prostřednictvím aktu v přenesené pravomoci může být přijato rozhodnutí prodloužit flexibilní opatření v rámci iniciativy REACT-EU na roky 2023 a 2024.

Odůvodnění

Řídicí orgány budou potřebovat více času a flexibility na provedení nového programu této velikosti.

Pozměňovací návrh 10

COM(2020) 451 final – 1. část

Nařízení (EU) č. 1303/2013

Název

Článek 92b

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Mimořádné dodatečné zdroje a prováděcí opatření v rámci cíle Investice pro růst a zaměstnanost na pomoc při podpoře zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 a přípravě ekologického, digitálního a odolného oživení hospodářství (REACT-EU)

Mimořádné dodatečné zdroje a prováděcí opatření v rámci cíle Investice pro růst a zaměstnanost a cíle Evropská územní spolupráce na pomoc při podpoře zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 a přípravě ekologického, digitálního a odolného oživení hospodářství (REACT-EU)

Odůvodnění

Pandemie COVID-19 a jednostranné uzavření vnitřních hranic řady členských států způsobily výrazné škody příhraničním regionům, které je třeba náležitě řešit.

Pozměňovací návrh 11

COM(2020) 451 final – 1. část

Nařízení (EU) č. 1303/2013

Čl. 92b odst. 1

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Mimořádné dodatečné zdroje uvedené v čl. 91 odst. 1a a článku 92a (dále jen „dodatečné zdroje“) jsou k dispozici v rámci cíle Investice pro růst a zaměstnanost na pomoc při podpoře zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 a přípravě ekologického, digitálního a odolného oživení hospodářství (REACT-EU). Dodatečné zdroje se použijí k provádění technické pomoci podle odstavce 6 tohoto článku a operací, jimiž se provádí tematický cíl podle odstavce 10 tohoto článku.

Mimořádné dodatečné zdroje uvedené v čl. 91 odst. 1a a článku 92a (dále jen „dodatečné zdroje“) jsou k dispozici v rámci cíle Investice pro růst a zaměstnanost a cíle Evropská územní spolupráce na pomoc při podpoře zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 a přípravě ekologického, digitálního a odolného oživení hospodářství (REACT-EU). Dodatečné zdroje se použijí k provádění technické pomoci podle odstavce 6 tohoto článku a operací, jimiž se provádí tematický cíl podle odstavce 10 tohoto článku.

Odůvodnění

Pandemie COVID-19 a omezení volného pohybu osob na jejím počátku měly ničivý dopad na přeshraniční spolupráci. Projekty v rámci cíle územní spolupráce, včetně přeshraniční spolupráce, by proto měly být způsobilé k financování.

Pozměňovací návrh 12

COM(2020) 451 final – 1. část

Čl. 1 odst. 1 bod 2

Nařízení (EU) č. 1303/2013

Čl. 92b odst. 2

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Dodatečné zdroje jsou k dispozici na rozpočtový závazek na období 2020 až 2022 nad rámec celkových prostředků uvedených v článku 91 takto:

Dodatečné zdroje jsou k dispozici na rozpočtový závazek na období 2020 až 2022 nad rámec celkových prostředků uvedených v článku 91 takto:

rok 2020: 5 000 000 000  EUR;

rok 2021: 42 434 400 000  EUR ;

rok 2022: 10 820 400 000  EUR .

rok 2020: 5 000 000 000  EUR;

rok 2021: 34 615 620 000  EUR ;

rok 2022: 18 639 180 000  EUR .

Dodatečné zdroje na rok 2020 jsou k dispozici z dodatečných zdrojů uvedených v čl. 91 odst. 1a.

Dodatečné zdroje na rok 2020 jsou k dispozici z dodatečných zdrojů uvedených v čl. 91 odst. 1a.

Dodatečné zdroje na roky 2021 a 2022 jsou k dispozici z dodatečných zdrojů uvedených v článku 92a. Dodatečné zdroje stanovené v článku 92a rovněž podporují správní výdaje do výše 18 000 000  EUR v běžných cenách.

Dodatečné zdroje na roky 2021 a 2022 jsou k dispozici z dodatečných zdrojů uvedených v článku 92a. Přezkumem tohoto nařízení prostřednictvím aktu v přenesené pravomoci a na základě požadavku řídicího orgánu a odůvodnění členským státem mohou být dodatečné zdroje k dispozici rovněž na rozpočtový závazek v letech 2023 a 2024. Dodatečné zdroje stanovené v článku 92a rovněž podporují správní výdaje do výše 18 000 000  EUR ve stálých cenách roku 2018 .

Odůvodnění

Závazek dostupných zdrojů by měl být v letech 2021 a 2022 rozložen rovnoměrněji (65 % a 35 %), což by mělo snížit administrativní zátěž řídicích orgánů a příjemců při uzavření operačních programů na období 2014–2020 a začátku operačních programů na období 2021–2027. Dodatečné zdroje na podporu administrativních výdajů by měly být vyjádřeny ve stálých cenách. Řídicí orgány budou potřebovat více času a flexibility na provedení nového programu této velikosti.

Pozměňovací návrh 13

COM(2020) 451 final – 1. část

Čl. 1 odst. 1 bod 2

Nařízení (EU) č. 1303/2013

Čl. 92b odst. 4

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Komise prostřednictvím prováděcích aktů přijme rozhodnutí, kterým stanoví rozdělení dodatečných zdrojů jako prostředků ze strukturálních fondů na roky 2020 a 2021 pro každý členský stát v souladu s kritérii a metodikou stanovenými v příloze VIIa. V roce 2021 se provede revize uvedeného rozhodnutí za účelem rozdělení dodatečných zdrojů pro rok 2022 na základě údajů dostupných k 19. říjnu 2021.

Komise prostřednictvím prováděcích aktů přijme rozhodnutí, kterým stanoví rozdělení dodatečných zdrojů jako prostředků ze strukturálních fondů na roky 2020 a 2021 pro každý členský stát v souladu s kritérii a metodikou stanovenými v příloze VIIa. V roce 2021 se provede revize uvedeného rozhodnutí za účelem rozdělení dodatečných zdrojů pro rok 2022 na základě údajů dostupných k 19. říjnu 2021. Revize se případně provede také v roce 2022 v souvislosti s rozpočtovými závazky na roky 2023 a 2024. Revize zajistí, aby nebyly negativně zasaženy operační programy.

Odůvodnění

Řídicí orgány budou potřebovat více času a flexibility na provedení nového programu této velikosti.

Pozměňovací návrh 14

COM(2020) 451 final – 1. část

Čl. 1 odst. 1 bod 2

Nařízení (EU) č. 1303/2013

Čl. 92b odst. 5

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Odchylně od čl. 76 prvního pododstavce se rozpočtové závazky na dodatečné zdroje týkající se jednotlivých dotčených operačních programů stanoví pro každý fond na roky 2020, 2021 a 2022.

Odchylně od čl. 76 prvního pododstavce se rozpočtové závazky na dodatečné zdroje týkající se jednotlivých dotčených operačních programů stanoví pro každý fond na roky 2020, 2021 a 2022.

Právní závazek uvedený v čl. 76 druhém pododstavci na roky 2021 a 2022 vstoupí v platnost dnem uvedeným v čl. 4 odst. 3 [nařízení o ERI].

Právní závazek uvedený v čl. 76 druhém pododstavci na roky 2021 a 2022 vstoupí v platnost dnem uvedeným v čl. 4 odst. 3 [nařízení o ERI].

Na dodatečné zdroje se nepoužije čl. 76 třetí a čtvrtý pododstavec.

Na dodatečné zdroje se nepoužije čl. 76 třetí a čtvrtý pododstavec.

Odchylně od čl. 14 odst. 3 finančního nařízení se na rozpočtové závazky na základě dodatečných zdrojů uvedených v článku 92a nepoužijí pravidla pro rušení závazků stanovená v kapitole IV hlavě IX části II a v článku 136. Odchylně od čl. 12 odst. 4 písm. c) finančního nařízení se dodatečné zdroje nepoužijí pro nástupnický program nebo akci.

Odchylně od čl. 14 odst. 3 finančního nařízení se na rozpočtové závazky na základě dodatečných zdrojů uvedených v článku 92a nepoužijí pravidla pro rušení závazků stanovená v kapitole IV hlavě IX části II a v článku 136. Odchylně od čl. 12 odst. 4 písm. c) finančního nařízení se dodatečné zdroje nepoužijí pro nástupnický program nebo akci.

Odchylně od čl. 86 odst. 2 a čl. 136 odst. 1 se závazky týkající se dodatečných zdrojů zruší podle pravidel pro ukončení programů.

Odchylně od čl. 86 odst. 2 a čl. 136 odst. 1 se závazky týkající se dodatečných zdrojů zruší podle pravidel pro ukončení programů.

Každý členský stát přidělí na operační programy dodatečné zdroje, které jsou na programování k dispozici v rámci EFRR a ESF.

Každý členský stát přidělí na operační programy dodatečné zdroje, které jsou na programování k dispozici v rámci EFRR a ESF.

Odchylně od čl. 92 odst. 7 lze rovněž navrhnout, aby byla část dodatečných zdrojů použita ke zvýšení podpory Fondu evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD), a to před přidělením prostředků EFRR a ESF nebo zároveň s ním.

Odchylně od čl. 92 odst. 7 lze rovněž navrhnout, aby byla část dodatečných zdrojů použita ke zvýšení podpory Fondu evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD) a Iniciativy na podporu zaměstnanosti mladých lidí , a to před přidělením prostředků EFRR a ESF nebo zároveň s ním.

Po počátečním přidělení mohou být dodatečné zdroje na žádost členského státu o změnu operačního programu podle čl. 30 odst. 1 převedeny mezi EFRR a ESF, a to bez ohledu na procentní podíly uvedené v čl. 92 odst. 1 písm. a), b) a c).

Po počátečním přidělení mohou být dodatečné zdroje na žádost členského státu o změnu operačního programu podle čl. 30 odst. 1 převedeny mezi EFRR a ESF, a to bez ohledu na procentní podíly uvedené v čl. 92 odst. 1 písm. a), b) a c).

Ustanovení čl. 30 odst. 5 se na dodatečné prostředky nepoužije. Tyto zdroje jsou vyloučeny ze základu pro výpočet stropů stanovených v uvedeném odstavci.

Ustanovení čl. 30 odst. 5 se na dodatečné prostředky nepoužije. Tyto zdroje jsou vyloučeny ze základu pro výpočet stropů stanovených v uvedeném odstavci.

Pro účely použití čl. 30 odst. 1 písm. f) finančního nařízení se na tyto převody nepoužije podmínka, že prostředky musí být na stejný cíl. Převody se mohou vztahovat pouze na probíhající rok nebo na budoucí roky ve finančním plánu.

Pro účely použití čl. 30 odst. 1 písm. f) finančního nařízení se na tyto převody nepoužije podmínka, že prostředky musí být na stejný cíl. Převody se mohou vztahovat pouze na probíhající rok nebo na budoucí roky ve finančním plánu.

Požadavky stanovené v čl. 92 odst. 4 se nevztahují na počáteční přidělení ani na jejich následné převody.

Požadavky stanovené v čl. 92 odst. 4 se nevztahují na počáteční přidělení ani na jejich následné převody.

Částky přidělené na Iniciativu na podporu zaměstnanosti mladých lidí v souladu s čl. 92 odst. 5 v rámci cíle Investice pro růst a zaměstnanost nejsou dotčeny.

Částky přidělené na Iniciativu na podporu zaměstnanosti mladých lidí v souladu s čl. 92 odst. 5 v rámci cíle Investice pro růst a zaměstnanost nejsou dotčeny.

Dodatečné zdroje se provádějí podle pravidel fondu, k němuž jsou přiděleny nebo převedeny.

Dodatečné zdroje se provádějí podle pravidel fondu, k němuž jsou přiděleny nebo převedeny.

Pozměňovací návrh 15

COM(2020) 451 final – 1. část

Čl. 1 odst. 1 bod 2

Nařízení (EU) č. 1303/2013

Čl. 92b odst. 5 pododstavec 6

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Každý členský stát přidělí na operační programy dodatečné zdroje, které jsou na programování k dispozici v rámci EFRR a ESF.

Každý členský stát přidělí v souladu se zásadami partnerství a víceúrovňové správy podle článku 5 na operační programy dodatečné zdroje, které jsou na programování k dispozici v rámci EFRR a ESF.

Odůvodnění

Regionální a místní orgány, jakož i jiné příslušné zúčastněné strany musí sehrávat v rozhodování o přidělování dodatečných zdrojů aktivní úlohu.

Pozměňovací návrh 16

COM(2020) 451 final – 1. část

Čl. 1 odst. 1 bod 2

Nařízení (EU) č. 1303/2013

Čl. 92b odst. 7 pododstavec 2 a 3

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Pro účely použití čl. 134 odst. 2 na roční předběžné financování v letech 2021, 2022 a  2023 zahrnuje výše podpory z fondů na celé programové období pro daný operační program dodatečné zdroje.

Pro účely použití čl. 134 odst. 2 na roční předběžné financování v letech 2021, 2022, 2023 a 2024 zahrnuje výše podpory z fondů na celé programové období pro daný operační program dodatečné zdroje.

Částku vyplacenou v rámci dodatečného počátečního předběžného financování uvedeného v prvním pododstavci Komise plně zúčtuje nejpozději při uzavření programu.

Částku vyplacenou v rámci dodatečného počátečního předběžného financování uvedeného v prvním pododstavci Komise plně zúčtuje nejpozději při uzavření programu.

Odůvodnění

Řídicí orgány budou potřebovat více času a flexibility na provedení nového programu této velikosti. Navrhujeme tedy držet se návrhu Komise, který je v souladu s přijatou zprávou výboru REGI Evropského parlamentu.

Doporučený pozměňovací návrh 17

COM(2020) 451 final – 1. část

Čl. 1 odst. 1 bod 2

Nařízení (EU) č. 1303/2013

Čl. 92b odst. 8

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Dodatečné prostředky, které nejsou přiděleny na technickou pomoc, se použijí v rámci nového tematického cíle stanoveného v odstavci 10 k podpoře opatření na zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 a přípravu ekologického, digitálního a odolného oživení hospodářství.

Dodatečné prostředky, které nejsou přiděleny na technickou pomoc, se použijí v rámci nového tematického cíle stanoveného v odstavci 10 k podpoře opatření na zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 a přípravu ekologického, digitálního a odolného oživení hospodářství.

Členské státy mohou přidělit dodatečné zdroje na jednu nebo více samostatných prioritních os v rámci stávajícího operačního programu nebo programů, nebo na nový operační program uvedený v odstavci 11. Odchylně od čl. 26 odst. 1 se program vztahuje na období do 31. prosince 2022, s výhradou výše uvedeného odstavce 4.

Členské státy mohou přidělit dodatečné zdroje na jednu nebo více samostatných prioritních os v rámci stávajícího operačního programu nebo programů, nebo na nový operační program uvedený v odstavci 11. Odchylně od čl. 26 odst. 1 se program vztahuje na období do 31. prosince 2022 , nebo do 31. prosince 2024, pokud se uplatní výjimka uvedená v odstavci 2 , s výhradou odstavce 4 tohoto článku .

V případě EFRR se dodatečné zdroje použijí především na podporu investic do výrobků a služeb ve zdravotnictví, na podporu ve formě provozního kapitálu nebo investiční podpory malým a středním podnikům, na investice přispívající k přechodu na digitální a zelenou ekonomiku, investice do infrastruktury poskytující základní služby občanům a na hospodářská opatření v regionech, které jsou nejzávislejší na odvětvích, jež krize postihla nejvíce.

V případě EFRR se dodatečné zdroje použijí především na podporu investic do výrobků a služeb ve zdravotnictví, na podporu ve formě provozního kapitálu nebo investiční podpory malým a středním podnikům, na investice přispívající k přechodu na digitální a zelenou ekonomiku, investice do infrastruktury poskytující základní služby občanům a na hospodářská opatření v regionech, které jsou nejzávislejší na odvětvích, jež krize postihla nejvíce.

V případě ESF se dodatečné zdroje použijí především k zachování pracovních míst, a to i prostřednictvím režimů zkrácené pracovní doby a podpory osob samostatně výdělečně činných, a to i v případě, že tato podpora není spojena s aktivními opatřeními na trhu práce, ledaže tato opatření ukládají vnitrostátní právní předpisy. Dodatečné zdroje rovněž podpoří tvorbu pracovních míst, zejména pro osoby ve zranitelném postavení, opatření pro zaměstnanost mladých lidí, vzdělávání a odbornou přípravu, rozvoj dovedností, zejména na podporu zelené a digitální transformace, a na zlepšení přístupu k sociálním službám obecného zájmu, včetně služeb pro děti.

V případě ESF se dodatečné zdroje použijí především k zachování pracovních míst, a to i prostřednictvím režimů zkrácené pracovní doby a podpory osob samostatně výdělečně činných, a to i v případě, že tato podpora není spojena s aktivními opatřeními na trhu práce, ledaže tato opatření ukládají vnitrostátní právní předpisy. Dodatečné zdroje rovněž podpoří tvorbu pracovních míst, zejména pro osoby ve zranitelném postavení, opatření pro zaměstnanost mladých lidí, vzdělávání a odbornou přípravu, rozvoj dovedností, zejména na podporu zelené a digitální transformace, a na zlepšení přístupu k sociálním službám obecného zájmu, včetně služeb pro děti.

Odůvodnění

Řídicí orgány budou potřebovat více času a flexibility na provedení nového programu této velikosti.

Pozměňovací návrh 18

COM(2020) 451 final – 1. část

Čl. 1 odst. 1 bod 2

Nařízení (EU) č. 1303/2013

Čl. 92b odst. 9

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

S výjimkou technické pomoci uvedené v odstavci 6 a dodatečných zdrojů použitých pro FEAD podle odst. 5 sedmého pododstavce podporují dodatečné zdroje operace v rámci nového tematického cíle „Podpora zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 a příprava ekologického, digitálního a odolného oživení hospodářství“, a doplňují tak tematické cíle stanovené v článku 9.

S výjimkou technické pomoci uvedené v odstavci 6 a dodatečných zdrojů použitých pro FEAD nebo Iniciativu na podporu zaměstnanosti mladých lidí podle odst. 5 sedmého pododstavce podporují dodatečné zdroje operace v rámci nového tematického cíle „Podpora zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 a příprava ekologického, digitálního a odolného oživení hospodářství“, a doplňují tak tematické cíle stanovené v článku 9.

Tematický cíl uvedený v prvním pododstavci slouží výhradně k programování dodatečných zdrojů. Odchylně od čl. 96 odst. 1 písm. b), c) a d) se nekombinují s jinými investičními prioritami.

Tematický cíl uvedený v prvním pododstavci slouží výhradně k programování dodatečných zdrojů. Odchylně od čl. 96 odst. 1 písm. b), c) a d) se nekombinují s jinými investičními prioritami.

Tematický cíl uvedený v prvním pododstavci představuje rovněž jedinou investiční prioritu pro programování a provádění dodatečných zdrojů z EFRR a ESF.

Tematický cíl uvedený v prvním pododstavci představuje rovněž jedinou investiční prioritu pro programování a provádění dodatečných zdrojů z EFRR a ESF.

Je-li v rámci stávajícího operačního programu stanovena jedna nebo více samostatných prioritních os odpovídajících tematickému cíli uvedenému v prvním pododstavci, nevyžadují se k popisu prioritní osy v revidovaném operačním programu informace uvedené v čl. 96 odst. 2 písm. b) bodech v) a vii).

Je-li v rámci stávajícího operačního programu stanovena jedna nebo více samostatných prioritních os odpovídajících tematickému cíli uvedenému v prvním pododstavci, nevyžadují se k popisu prioritní osy v revidovaném operačním programu informace uvedené v čl. 96 odst. 2 písm. b) bodech v) a vii).

Revidovaný plán financování uvedený v čl. 96 odst. 2 písm. d) stanoví přidělení dodatečných zdrojů na roky 2020, 2021 a případně na rok 2022, aniž by se určovaly částky pro výkonnostní rezervu a provádělo členění podle kategorie regionů.

Revidovaný plán financování uvedený v čl. 96 odst. 2 písm. d) stanoví přidělení dodatečných zdrojů na roky 2020, 2021 a případně na rok 2022, aniž by se určovaly částky pro výkonnostní rezervu a provádělo členění podle kategorie regionů.

Odchylně od čl. 30 odst. 1 musí být žádosti členských států o změnu programu řádně odůvodněny, a zejména se v nich musí uvádět očekávaný dopad změn programu na podporu zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 a přípravu ekologického, digitálního a odolného oživení hospodářství. Musí k nim být přiložen revidovaný program.

Odchylně od čl. 30 odst. 1 musí být žádosti členských států o změnu programu řádně odůvodněny, a zejména se v nich musí uvádět očekávaný dopad změn programu na podporu zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 a přípravu ekologického, digitálního a odolného oživení hospodářství. Musí k nim být přiložen revidovaný program.

Pozměňovací návrh 19

COM(2020) 451 final – 1. část

Čl. 1 odst. 1 bod 2

Nařízení (EU) č. 1303/2013

Čl. 92b odst. 10, nový pododstavec za pododstavcem 4

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

 

Odchylně od čl. 29 odst. 3 a 4 a čl. 30 odst. 2 Komise schválí jakoukoli změnu stávajícího operačního programu nebo jakýkoli nový specializovaný operační program nejpozději do deseti pracovních dnů od jejich předložení členským státem.

Odůvodnění

Revidované nebo nové operační programy je třeba při zohlednění cílů iniciativy REACT-EU schvalovat co možná nejrychleji.

Pozměňovací návrh 20

COM(2020) 451 final – 1. část

Čl. 1 odst. 1 bod 2

Nařízení (EU) č. 1303/2013

Čl. 92b odst. 11 pododstavec 2

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Odchylně od čl. 56 odst. 3 a čl. 114 odst. 2 členské státy zajistí, aby do 31. prosince 2024 bylo provedeno alespoň jedno hodnocení využití dodatečných zdrojů s cílem posoudit jejich účinnost, efektivnost, dopad a také to, jak přispěly k tematickému cíli podle odstavce 10 tohoto článku.

Odchylně od čl. 56 odst. 3 a čl. 114 odst. 2 členské státy zajistí, aby do 31. prosince 2024 , nebo do 31. prosince 2026, pokud se uplatní výjimka uvedená v odst. 2 třetím pododstavci tohoto článku, bylo provedeno alespoň jedno hodnocení využití dodatečných zdrojů s cílem posoudit jejich účinnost, efektivnost, dopad a také to, jak přispěly k tematickému cíli podle odstavce 10 tohoto článku.

Odůvodnění

Řídicí orgány budou potřebovat více času a flexibility na provedení nového programu této velikosti. Pokud jde o pravidlo týkající se zrušení závazků a rozšíření do roku 2024, navrhujeme tedy držet se návrhu Komise, který je v souladu s přijatou zprávou výboru REGI Evropského parlamentu.

Pozměňovací návrh 21

COM(2020) 451 final – 2. část

Nařízení (EU) č. 1303/2013

Příloha, odstavec 2

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Pravidla popsaná v odstavci 1 nesmí vést k tomu, aby příděly pro jednotlivé členské státy na celé období 2020 až 2022 byly vyšší než

Pravidla popsaná v odstavci 1 nesmí vést k tomu, aby příděly pro jednotlivé členské státy na celé období 2020 až 2024 byly vyšší než

a)

pro členské státy, jejichž průměrný HND na obyvatele (v PPS) za období 2015–2017 byl vyšší než 109 % průměru EU-27: 0,07  % jejich skutečného HDP za rok 2019;

a)

pro členské státy, jejichž průměrný HND na obyvatele (v PPS) za období 2015–2017 byl vyšší než 109 % průměru EU-27: 0,07  % jejich skutečného HDP za rok 2019;

b)

pro členské státy, jejichž průměrný HND na obyvatele (v PPS) za období 2015–2017 byl roven 90 % průměru EU-27 nebo nižší: 2,60  % jejich skutečného HDP za rok 2019;

b)

pro členské státy, jejichž průměrný HND na obyvatele (v PPS) za období 2015–2017 byl roven 90 % průměru EU-27 nebo nižší: 2,60  % jejich skutečného HDP za rok 2019;

c)

pro členské státy, jejichž průměrný HND na obyvatele (v PPS) za období 2015–2017 byl vyšší než 90 % a roven 109 % průměru EU-27 nebo nižší: procentní hodnota se získá lineární interpolací mezi 0,07  % a 2,60  % jejich skutečného HDP za rok 2019, což vede k proporcionálnímu snížení procentní hodnoty stropu v souladu s růstem prosperity.

c)

pro členské státy, jejichž průměrný HND na obyvatele (v PPS) za období 2015–2017 byl vyšší než 90 % a roven 109 % průměru EU-27 nebo nižší: procentní hodnota se získá lineární interpolací mezi 0,07  % a 2,60  % jejich skutečného HDP za rok 2019, což vede k proporcionálnímu snížení procentní hodnoty stropu v souladu s růstem prosperity.

Částky překračující u jednotlivých členských států úroveň stanovenou v písmenech a) až c) se přerozdělí poměrně k přídělům pro všechny ostatní členské státy, jejichž průměrný HND na obyvatele (v PPS) je nižší než 100 % průměru EU-27. HND na obyvatele (v PPS) za období 2015–2017 byl použit u politiky soudržnosti v rámci jednání o VFR na období 2021–2027.

Částky překračující u jednotlivých členských států úroveň stanovenou v písmenech a) až c) se přerozdělí poměrně k přídělům pro všechny ostatní členské státy, jejichž průměrný HND na obyvatele (v PPS) je nižší než 100 % průměru EU-27. HND na obyvatele (v PPS) za období 2015–2017 byl použit u politiky soudržnosti v rámci jednání o VFR na období 2021–2027.

Odůvodnění

Řídicí orgány budou potřebovat více času a flexibility na provedení nového programu této velikosti.

Pozměňovací návrh 22

COM(2020) 451 final – 2. část

Nařízení (EU) č. 1303/2013

Příloha, odstavec 3

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Pro účely výpočtu rozdělení mimořádných dodatečných zdrojů na roky 2020 a 2021:

Pro účely výpočtu rozdělení mimořádných dodatečných zdrojů na roky 2020 a 2021:

a)

referenčním obdobím pro HDP je: první pololetí roku 2020;

a)

referenčním obdobím pro HDP je: první pololetí roku 2020;

b)

referenčním obdobím pro počet nezaměstnaných a počet nezaměstnaných mladých lidí je: průměr za červen až srpen 2020;

b)

referenčním obdobím pro počet nezaměstnaných a počet nezaměstnaných mladých lidí je: průměr za červen až srpen 2020;

c)

maximální příděl na základě použití odstavce 2 se vynásobí podílem dodatečných zdrojů na roky 2020 a 2021 na celkových dodatečných zdrojích pro léta 2020, 2021 a  2022.

c)

maximální příděl na základě použití odstavce 2 se vynásobí podílem dodatečných zdrojů na roky 2020 a 2021 na celkových dodatečných zdrojích pro léta 2020, 2021, 2022 a případně 2023 a 2024 .

Před použitím metody podle odstavců 1 a 2 se nejvzdálenějším regionům úrovně NUTS 2 v případě dodatečných zdrojů na rok 2020 z přidělených prostředků přidělí částka odpovídající intenzitě podpory ve výši 30 EUR na obyvatele. Tyto příděly budou jednotlivým regionům a členským státům rozděleny proporcionálně k celkovému počtu jejich obyvatel. Zbývající částka na rok 2020 bude rozdělena mezi členské státy podle metody popsané v odstavcích 1 a 2.

Před použitím metody podle odstavců 1 a 2 se nejvzdálenějším regionům úrovně NUTS 2 v případě dodatečných zdrojů na rok 2020 z přidělených prostředků přidělí částka odpovídající intenzitě podpory ve výši 30 EUR na obyvatele. Tyto příděly budou jednotlivým regionům a členským státům rozděleny proporcionálně k celkovému počtu jejich obyvatel. Zbývající částka na rok 2020 bude rozdělena mezi členské státy podle metody popsané v odstavcích 1 a 2.

Odůvodnění

Řídicí orgány budou potřebovat více času a flexibility na provedení nového programu této velikosti.

Pozměňovací návrh 23

COM(2020) 451 final – 2. část

Nařízení (EU) č. 1303/2013

Příloha, odstavec 4

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

pro účely výpočtu rozdělení mimořádných dodatečných zdrojů na rok 2022:

pro účely výpočtu rozdělení mimořádných dodatečných zdrojů na rok 2022 a případně na roky 2023 a 2024 :

a)

referenčním obdobím pro HDP je: první pololetí roku 2021;

a)

referenčním obdobím pro HDP je: první pololetí roku 2021;

b)

referenčním obdobím pro počet nezaměstnaných a počet nezaměstnaných mladých lidí je: průměr za červen až srpen 2021;

b)

referenčním obdobím pro počet nezaměstnaných a počet nezaměstnaných mladých lidí je: průměr za červen až srpen 2021;

c)

maximální příděl na základě uplatnění odstavce 2 se vynásobí podílem dodatečných zdrojů na rok 2022 na celkových dodatečných zdrojích pro léta 2020, 2021 a  2022.

c)

maximální příděl na základě uplatnění odstavce 2 se vynásobí podílem dodatečných zdrojů na rok 2022 na celkových dodatečných zdrojích pro léta 2020, 2021, 2022 , 2023 a 2024 .

Odůvodnění

Řídicí orgány budou potřebovat více času a flexibility na provedení nového programu této velikosti.

Pozměněný návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o společných ustanoveních o Evropském fondu pro regionální rozvoj, Evropském sociálním fondu plus, Fondu soudržnosti, Fondu pro spravedlivou transformaci a Evropském námořním a rybářském fondu a o finančních pravidlech pro tyto fondy a pro Azylový a migrační fond, Fond pro vnitřní bezpečnost a Nástroj pro správu hranic a víza

COM(2020) 450 final

Pozměňovací návrh 24

COM(2020) 450 final

Bod 1

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

vkládá se nový bod odůvodnění 15a, který zní:

„(15a)

Aby mohly členské státy flexibilně přidělovat finanční zdroje a tyto příděly upravovat v souladu se svými zvláštními potřebami, musejí mít možnost požádat o omezené převody z fondů do jakéhokoli jiného nástroje v rámci přímého nebo nepřímého řízení, nebo mezi fondy na začátku programového období či během fáze provádění.“;

vkládá se nový bod odůvodnění 15a, který zní:

„(15a)

Aby mohly členské státy flexibilně přidělovat finanční zdroje a tyto příděly upravovat v reakci na bezprostřední dopady závažné krize a  v souladu se svými zvláštními potřebami, musejí mít – v souladu s kodexem chování pro partnerskou spolupráci a víceúrovňovou správu – možnost požádat o  tematicky omezené a dočasné převody z fondů do jakéhokoli jiného nástroje v rámci přímého nebo nepřímého řízení, nebo mezi fondy na začátku programového období či během fáze provádění.“;

Odůvodnění

Jakékoli přerozdělení zdrojů z fondů nebo mezi fondy by mělo být prováděno v reakci na závažnou krizi a plně odpovídat zásadám partnerství a víceúrovňové správy.

Pozměňovací návrh 25

COM(2020) 450 final

Bod 6

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

Článek 21 se mění takto:

Článek 21 se mění takto:

a)

odstavec 1 se nahrazuje tímto:

„1)   Členské státy mohou v dohodě o partnerství nebo v žádosti o změnu programu požádat o převod až celkem 5 % původního přídělu pro jednotlivé členské státy z každého fondu do jakéhokoli jiného nástroje v rámci přímého nebo nepřímého řízení.

a)

odstavec 1 se nahrazuje tímto:

„1)   Členské státy mohou – po dohodě se svými příslušnými řídicími orgány a v souladu s kodexem chování pro partnerskou spolupráci a víceúrovňovou správu – v reakci na závažnou krizi uznanou jako takovou Radou v dohodě o partnerství nebo v žádosti o změnu programu požádat o převod až celkem 5 % původního přídělu pro jednotlivé členské státy z každého fondu do jakéhokoli jiného nástroje v rámci přímého nebo nepřímého řízení pouze na operace, které jsou v souladu s cíli politiky soudržnosti .

 

Členské státy mohou v dohodě o partnerství nebo v žádosti o změnu programu rovněž požádat o převod až celkem 5 % původního přídělu pro jednotlivé členské státy z každého fondu do jiného fondu či fondů. Členské státy mohou požádat o dodatečný převod až celkem 5 % původního přídělu pro jednotlivé členské státy na daný fond mezi EFRR, ESF+ nebo Fondem soudržnosti v rámci celkových zdrojů členského státu spadajících pod cíl Investice pro zaměstnanost a růst.“;

 

Členské státy mohou – po dohodě se svými příslušnými řídicími orgány a v souladu s kodexem chování pro partnerskou spolupráci a víceúrovňovou správu – v reakci na závažnou krizi uznanou jako takovou Radou v dohodě o partnerství nebo v žádosti o změnu programu rovněž požádat o převod až celkem 7 % původního přídělu pro jednotlivé členské státy z každého fondu do jiného fondu či fondů. Členské státy mohou požádat o dodatečný převod až celkem 7 % původního přídělu pro jednotlivé členské státy na daný fond mezi EFRR, ESF+ nebo Fondem soudržnosti v rámci celkových zdrojů členského státu spadajících pod cíl Investice pro zaměstnanost a růst.“;

Odůvodnění

Nehledě na negativní důsledky jakékoliv závažné krize, včetně pandemie COVID-19, by neměly být členské státy příliš vybízeny k tomu, aby odčerpávaly zdroje z politiky soudržnosti. Na druhou stranu by politika soudržnosti měla být flexibilnější, aby absorbovala případné nepříznivé otřesy, jako je současná pandemie.

Pozměňovací návrh 26

COM(2020) 450 final

Bod 8 – nový čl. 15a, nový (poslední) pododstavec

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

 

Výše uvedená opatření jsou prováděna do 24 měsíců, nebo případně do 48 měsíců poté, co bylo Radou přijato rozhodnutí podle prvního pododstavce. K jakémukoli prodloužení těchto opatření je nutné další rozhodnutí Rady, které uzná závažnou krizi.

Odůvodnění

Veškerá mimořádná opatření přijatá v reakci na výjimečné okolnosti musí být omezena na jasně definovaný časový úsek. Měla by být prodloužena Radou jedině tehdy, pokud závažná krize přetrvává. Řídicí orgány budou potřebovat více času a flexibility na provedení nového programu této velikosti.

Pozměněný návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o Evropském fondu pro regionální rozvoj a o Fondu soudržnosti

COM(2020) 452 final

Pozměňovací návrh 27

COM(2020) 452 final

Bod 2

Text navržený Komisí

Pozměňovací návrh VR

vkládá se nový bod odůvodnění 10b, který zní:

„10b)

Za účelem posílení kapacity systémů veřejného zdravotnictví pro prevenci mimořádných zdravotních událostí, rychlou reakci na ně a zotavení se z nich by měl EFRR rovněž přispívat ke zvýšení odolnosti systémů zdravotní péče. Vzhledem k tomu, že nebývalá krize v souvislosti s pandemií COVID-19 ukázala význam okamžité dostupnosti kritických zásob pro účinnou reakci na mimořádnou situaci, by se měl rozsah podpory z EFRR rozšířit tak, aby umožňoval nákup zásob nezbytných pro posílení odolnosti vůči katastrofám a posílení odolnosti systémů zdravotní péče. Při nákupu dodávek pro posílení odolnosti zdravotních systémů by tyto dodávky měly být v souladu s vnitrostátní strategií v oblasti zdraví, neměly by být nad rámec této strategie a měly by zajistit doplňkovost s [programem Zdraví], jakož i s kapacitami rescEU v rámci mechanismu civilní ochrany Unie.“;

vkládá se nový bod odůvodnění 10b, který zní:

„10b)

Za účelem posílení kapacity systémů veřejného zdravotnictví pro prevenci mimořádných zdravotních událostí, rychlou reakci na ně a zotavení se z nich by měl EFRR rovněž přispívat ke zvýšení odolnosti systémů zdravotní péče. Vzhledem k tomu, že nebývalá krize v souvislosti s pandemií COVID-19 ukázala význam okamžité dostupnosti kritických zásob pro účinnou reakci na mimořádnou situaci, by se měl rozsah podpory z EFRR rozšířit tak, aby umožňoval nákup zásob nezbytných pro posílení odolnosti vůči katastrofám a posílení odolnosti systémů zdravotní péče. Při nákupu dodávek pro posílení odolnosti zdravotních systémů by tyto dodávky měly být v souladu s vnitrostátní a případně regionální strategií v oblasti zdraví, neměly by být nad rámec těchto strategií a měly by zajistit doplňkovost s [programem Zdraví], jakož i s kapacitami rescEU v rámci mechanismu civilní ochrany Unie.“;

Odůvodnění

Nevyžaduje odůvodnění.

II.   POLITICKÁ DOPORUČENÍ

EVROPSKÝ VÝBOR REGIONŮ

Obecné připomínky

1.

vítá cílené návrhy v rámci iniciativy REACT-EU zaměřené na řešení přímých nepříznivých socioekonomických dopadů stávající pandemie a jiných mimořádných budoucích krizí, včetně dodatečných finančních zdrojů určených na podporu zotavení z krize a usnadnění ekologického, digitálního a odolného oživení;

2.

poukazuje na význam politiky soudržnosti a její schopnost podporovat města a regiony v dobách krize, mimo jiné využitím stávajících operačních programů. Zdůrazňuje v této souvislosti, že výzvy řešené iniciativou REACT-EU, konkrétně zmírnění nepříznivého dopadu krize COVID-19 a příprava na dlouhodobé oživení, vyžadují na míru šité a územně přizpůsobené strategie, neboť územní dopady a příležitosti vyplývající z těchto výzev nejsou rozloženy v celé EU rovnoměrně;

3.

upozorňuje, že je potřeba vytvořit rovnováhu mezi rychlým vyplácením nově dostupných zdrojů, efektivním a účinným investováním a potřebou vyhnout se nesrovnalostem, systémovým chybám či podvodům;

4.

znovu opakuje své znepokojení nad dočasností některých finančních posílení v rámci politiky soudržnosti, která nebudou kompenzovat původní škrty navržené Komisí v roce 2018. VR trvá v té souvislosti na tom, že by se v politice soudržnosti nemělo při provádění krátkodobých priorit zapomínat na její dlouhodobé cíle a rozvojové potřeby;

5.

vítá opatření ke snižování administrativní zátěže, která vyplývá z provádění programů;

6.

bere na vědomí výjimku z požadavku na tematické zaměření v rámci iniciativy REACT-EU, doporučuje však minimální tematické zaměření, aby bylo zajištěno, že finanční prostředky vynaložené na nápravu krize budou v souladu s cílem EU dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality; vyzývá členské státy, aby zajistily inovativní využití dodatečných zdrojů, které jejich ekonomiky přiblíží cestě ekologického, digitálního a odolného rozvoje zajišťujícího dlouhodobé oživení;

7.

zdůrazňuje, že pokud se má zajistit, aby byly peníze vydány v oblastech, kde jsou nejvíce potřeba, měly by být v procesu úprav nebo vytváření nových operačních programů na pokrytí finančních přídělů z iniciativy REACT-EU nebo při provádění přerozdělování zdrojů a změnách programů politiky soudržnosti po roce 2020 používány zásady partnerství a víceúrovňové správy;

8.

zdůrazňuje, že pro celkové oživení po krizi bude naléhavě nutné připravit a účinně provést značné množství projektů v různých oblastech. To by však mohlo být ztíženo nedostatkem finančních prostředků v místních a regionálních rozpočtech. Proto je třeba využít dostupných vnitrostátních a unijních zdrojů technické pomoci na podporu rychlého zahájení nejdůležitějších projektů zaměřených na oživení ekonomiky;

9.

zdůrazňuje, že pandemie COVID-19 a jednostranné uzavření hranic v řadě členských států způsobily výrazné škody příhraničním regionům, které je třeba náležitě řešit, mimo jiné financováním přeshraničních projektů; poukazuje zároveň na to, že v případě budoucích opatření v oblasti omezení volného pohybu osob je třeba se vyhnout uzavření hranic, jež způsobuje nepřiměřené narušení života lidí žijících v příhraničních regionech;

V souvislosti s nařízením o REACT-EU:

10.

vítá zavedení nového tematického cíle „podpora zotavení z krize v souvislosti s pandemií COVID-19 a příprava ekologického, digitálního a odolného oživení hospodářství“ vztahujícího se k dodatečným zdrojům, který by měl usnadnit rozpracování intervencí prováděných v rámci iniciativy REACT-EU v programových dokumentech a realizaci následného hodnocení;

11.

vítá možnost požádat v případě dodatečných zdrojů v rámci iniciativy REACT-EU až o 100 % spolufinancování, zároveň však vybízí k přiměřenému investičnímu toku a uplatňování zvýšené bdělosti s ohledem na možné nesrovnalosti;

12.

vítá vyšší úroveň předběžného financování pro opatření podporovaná dodatečnými finančními zdroji z iniciativy REACT-EU, která by měla umožnit rychlé uvolňování prostředků na přijaté závazky;

13.

žádá, aby byly dodatečné zdroje rozloženy do roku 2024 s cílem poskytnout řídicím orgánům čas a flexibilitu nezbytné za účelem provedení nového programu této velikosti a v zájmu podpory účinnosti a efektivity výdajů a rovněž snížení administrativní zátěže;

14.

upozorňuje, že možnost převodů mezi kategoriemi regionů by měla být použita pouze tehdy, neexistují-li žádné jiné možnosti financování, a jen v rozsahu, který je nezbytný k okamžité reakci na šíření onemocnění COVID-19, přičemž se zohlední celkový cíl hospodářské, sociální a územní soudržnosti;

V souvislosti s pozměněným nařízením o společných ustanoveních na období 2021–2027:

15.

konstatuje mimořádnou flexibilitu pro převody finančních zdrojů z programů politiky soudržnosti do nástrojů v rámci přímého či nepřímého řízení v reakci na závažnou krizi;

16.

znovu připomíná, že taková mimořádná opatření by měla být časově a svým rozsahem omezená, vzhledem k tomu, že jakékoli převody by neměly narušit zejména provádění nebo dokončení zásadních investic v regionech, jež jsou těmito převody dotčeny;

17.

zároveň zdůrazňuje, že by politika soudržnosti po roce 2020 měla být flexibilnější, aby absorbovala případné nepříznivé otřesy, jako je současná pandemie;

18.

vítá nižší prahové hodnoty pro ukončování operací během budoucího programového období;

19.

doporučuje, aby byla vyjasněna ustanovení pro výběr fyzicky dokončených nebo plně provedených operací v přímé reakci na nepříznivé dopady krizových situací;

V souvislosti s pozměněným nařízením o EFRR a Fondu soudržnosti na období 2021–2027:

20.

vítá, že byl rozšířen rozsah podpory, neboť by se tak měla zvýšit odolnost členských států vůči potenciální budoucí krizi. VR v té souvislosti zdůrazňuje důležitost lepšího přístupu k finančním prostředkům pro společnosti, které byly krizí nejvíce zasaženy, aniž by se ztratilo ze zřetele uplatňování pravidel státní podpory;

21.

vitá rozšíření podpory prostřednictvím financování provozního kapitálu pro malé a střední podniky, které by jim umožnilo rychle reagovat na případnou situaci závažné krize;

22.

bere na vědomí odchylku od požadavků tematického zaměření a minimálního přídělu na udržitelný rozvoj měst v případě reakce na výjimečné okolnosti. VR zároveň vyzývá k vyšším ambicím a vytvoření územních nástrojů na místní a regionální úrovni v období po roce 2020;

V souvislosti s pozměněným nařízením o ESF na období 2021–2027:

23.

vítá návrhy řešit dětskou chudobu a zvýšit tematické zaměření na zaměstnanost mladých lidí, neboť tyto skupiny se ukázaly být zvláště zranitelné vůči nepříznivým dopadům pandemie COVID-19, a zaslouží si tedy mnohem více pozornosti;

24.

vítá možnost přistoupit k dočasným opatřením pro využití fondu ESF Plus;

25.

varuje před tím, že jakékoli škrty v programu EU Zdraví by mohly výrazně snížit připravenost EU na budoucí pandemie, a zdůrazňuje součinnost mezi tímto programem a programem ESF Plus;

Závěrem:

26.

upozorňuje, že regiony a města stály v první linii boje proti pandemii COVID-19 a jsou tím nejlepším místem pro zajištění oživení po asymetrických otřesech, jako je krize;

27.

zdůrazňuje proto, že opatření, jež si vynutila krize COVID-19, by za žádných okolností neměla vést k pokusu o centralizaci provádění politiky soudržnosti v období po roce 2020;

28.

v souladu s tím podtrhuje, že decentralizované financování EU pro regiony a města není jen účinným způsobem, jak řešit negativní krátkodobé otřesy ve zdravotní oblasti, ale také jak položit základy pro střednědobé a dlouhodobé udržitelné oživení;

29.

vyzývá v tomto ohledu k plné koordinaci mezi nástroji politiky soudržnosti a jinými režimy EU, včetně Fondu pro spravedlivou transformaci a facility na podporu oživení a odolnosti, aby se maximalizoval jejich pozitivní střednědobý a dlouhodobý dopad a byl utvářen jejich účinný systém provádění;

30.

konstatuje, že všechny čtyři legislativní návrhy Komise jsou v souladu se zásadami subsidiarity a proporcionality;

31.

stojí pevně za mechanismem EU na ochranu demokracie, právního státu a základních práv; požaduje, aby tento mechanismus podporoval všechny základní hodnoty EU, včetně úcty k lidské důstojnosti a dodržování lidských práv, svobody a rovnosti, ve všech členských státech, regionech a obcích.

V Bruselu dne 14. října 2020.

předseda Evropského výboru regionů

Apostolos TZITZIKOSTAS


(1)   Úř. věst. L 29, 31.1.2020, s. 7.

(2)   Nařízení Rady (EU, Euratom) č. 1311/2013 ze dne 2. prosince 2013, kterým se stanoví víceletý finanční rámec na období 2014–2020 (Úř. věst. L 347, 20.12.2013, s. 884).

(3)   Rozhodnutí Rady ze dne 26. května 2014 o systému vlastních zdrojů Evropské unie (2014/335/EU, Euratom) (Úř. věst. L 168, 7.6.2014, s. 105).

(1)  https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-10-2020-INIT/cs/pdf.


Top