Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015XC0121(01)

    Zveřejnění žádosti o změnu podle čl. 50 odst. 2 písm. a) nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin

    Úř. věst. C 18, 21.1.2015, p. 6–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    21.1.2015   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 18/6


    Zveřejnění žádosti o změnu podle čl. 50 odst. 2 písm. a) nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin

    (2015/C 18/03)

    Tímto zveřejněním se přiznává právo podat proti žádosti o změnu námitku podle článku 51 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 (1).

    ŽÁDOST O ZMĚNU

    NAŘÍZENÍ RADY (ES) č. 510/2006

    o ochraně zeměpisných označení a označení původu zemědělských produktů a potravin  (2)

    ŽÁDOST O ZMĚNU PODLE ČLÁNKU 9

    „UVA DE MESA EMBOLSADA DEL VINALOPÓ“

    č. ES: ES-PDO-0117-01032-22.8.2012

    CHZO ( ) CHOP ( X )

    1.   Položka specifikace produktu, jíž se změna týká

        Název produktu

        Popis produktu

        Zeměpisná oblast

        Důkaz původu

        Metoda produkce

        Souvislost

        Označování

        Vnitrostátní požadavky

        Jiná (uveďte)

    2.   Druh změny (změn)

        Změna jednotného dokumentu nebo přehledu

        Změna specifikace zapsaného CHOP nebo CHZO, k němuž nebyl zveřejněn jednotný dokument ani přehled

        Změna specifikace, která nevyžaduje změnu zveřejněného jednotného dokumentu (čl. 9 odst. 3 nařízení (ES) č. 510/2006)

        Dočasná změna specifikace vyplývající z uložení závazných hygienických nebo rostlinolékařských opatření ze strany veřejných orgánů (čl. 9 odst. 4 nařízení (ES) č. 510/2006)

    3.   Změna (změny)

    1)

    První změna spočívá v zanesení nových odrůd révy – v případě bílých hroznů se do specifikací doplňují odrůdy Doña María, Dominga a Victoria a v případě modrých hroznů odrůda Red Globe.

    Odůvodnění: Od zavedení chráněného označení původu „Uva de mesa embolsada del Vinalopó“ v roce 1989 došlo ve vymezené oblasti k řadě změn v souvislosti s vývojem pěstebních technik a s obměnou spotřebitelů a jejich přizpůsobováním se trhu.

    Zpočátku se pěstovaly odrůdy Aledo, Italia neboli Ideal a Rosetti. Od pěstování těchto odrůd se v oblasti neupustilo, ale postupně se zde začaly zakládat nové hektary vinic osazované jinými varietami.

    Nové odrůdy se pěstovaly s použitím týchž metod a uplatňována byla také technika balení zrajících hroznů do papírových sáčků. Rozloha vinohradů, které jsou osázeny těmito novými varietami, je ve vymezené oblasti dostatečně velká na to, aby bylo možné konstatovat, že předmětné odrůdy se zde úspěšně adaptovaly.

    Plody si uchovávají prakticky veškeré své voskové ojínění, neztrácejí ani výraznější zabarvení a jejich slupka je prostá nedostatků.

    Pokud jde o organoleptické vlastnosti, odrůdy „Victoria“, „Red Globe“, „Doña María“ a „Dominga“ se v čase sklizně vyznačují vysokým stupněm cukernatosti a v tomto ohledu se shodují s varietami, na něž se chráněné označení vztahovalo původně („Aledo“, „Italia/Ideal“ a „Rosetti“). Všechny jmenované odrůdy dosahují při vinobraní nejméně 12,5oBx.

    S ohledem na veškeré uvedené vlastnosti (cukernatost, zachovalé ojínění, výrazné zbarvení, slupka bez defektů, přizpůsobení se místním podmínkám a technika balení hroznů do sáčků) se žádá, aby byly tyto nové odrůdy zahrnuty do specifikací pro CHOP „Uva de mesa embolsada del Vinalopó“.

    Popis odrůd:

    Victoria: hrozny jsou velké, pyramidální a směrem k dolní části se postupně zužují. Velké vejčité bobule mají voskově žlutou barvu a jejich chrupavá dužnina je neutrální a sladké chuti. Hrozny dobře snáší přepravu. Keře této odrůdy se pěstují na pergolách a ve vysokém vedení ve svislých drátěnkách. Plody se mohou sklízet koncem července, v případě rychlení i v červnu. U této odrůdy lze uplatňovat techniku balení zrajících hroznů. Varieta ji dobře snáší a tento postup přináší velmi dobré výsledky. Papírové sáčky jednak chrání hrozny před ptáky a hmyzem, jednak – a to především – dodávají hroznům na kvalitě.

    Dominga: vinobraní může u této odrůdy probíhat od října až do konce listopadu. Hrozny se vždy balí, díky čemuž se velmi jednolitě vybarvují do slámově žlutých tónů a dosahuje se u nich vysoké jakosti a mimořádné chutnosti.

    Doña María: hrozny této variety jsou velké, mají tvar komolého kuželu a jsou velmi řídké. Bledě žluté bobule jsou dosti velké a kulaté až oválné. Plody dozrávají od začátku září do konce října a vyznačují se vysokou sladkostí. U této odrůdy se uplatňuje vysoké vedení na pergolách a vysoké vedení do dvouramenných kordonů na svislých drátěnkách. Varieta velmi dobře snáší používanou techniku balení.

    Red Globe: hrozny jsou dosti velké, válcovitě kuželovité, polokompaktní a okřídlené se středně dlouhými až dlouhými křidélky. Kulaté bobule mohou být červené, vínové, růžové nebo červenofialové barvy, bývají dosti velké a vyznačují se neutrální chutí. Chrupavou dužninu chrání silná a pevná slupka, která se však zároveň snadno rozplývá. Při pěstování se používá vysoké vedení na pergolách a vysoké vedení do dvouramenných kordonů na svislých drátěnkách. Jedná se o odrůdu, která se dokonale přizpůsobila podmínkám ve vymezené oblasti i technice balení hroznů.

    2)

    Druhou změnou je odstranění popisu určitého kulturního postupu, pokud jde o řez.

    Vypouští se konkrétně následující informace:

    „Keře pěstované ve svislých drátěnkách se seřezávají za použití Guyotova řezu na dva tažně a na každém révovém keři zůstává celkem dvanáct až čtrnáct oček. Keře pěstované na pergolách mají čtyři tažně a na každém z nich se ponechává čtyři až šest záložních čípků se dvěma až čtyřmi očky.“

    Odůvodnění: Pro získávání stolních hroznů „Uva de mesa embolsada del Vinalopó“ o distinktivních vlastnostech nejsou výše uvedené údaje o řezu, počtu čípků na tažni a počtu oček na čípku relevantní. Za dobu od předložení stávajícího znění dokumentu, k němuž došlo v roce 1996, se kromě toho s pěstováním těchto hroznů nasbíralo mnoho zkušeností a má se za to, že metodu řezu není třeba omezovat na jediný typ, který byl popsán v původních specifikacích. Jelikož se jedná o velmi konkrétní pěstební postup, který – jak již bylo výše zmíněno – není důležitý pro získávání produktu s jeho distinktivními vlastnostmi, požaduje se, aby byly tyto informace v nových specifikacích vynechány.

    3)

    Třetí změna spočívá v odstranění popisu kategorií „výběrová jakost“ a „první jakost“.

    Vypuštěny mají být tyto informace:

    „Výběrová jakost a první jakost definované v nařízení (EHS) č. 1730/87 a v ministerském nařízení ze dne 24. listopadu 1982 (B.O.E. ze dne 27. listopadu 1982).

    Výběrová jakost:

    Hrozny mimořádně vysoké kvality, které jsou pro odrůdu tvarově a vývojově reprezentativní a které jsou prosty jakýchkoli nedostatků.

    Vybarvení musí být jednotné a jako celek musí nést bledé, voskově žluté tóny.

    Tvrdé bobule jsou dobře uchycené ke stopečce, jsou rovnoměrně rozloženy po třapině a prakticky všechny jsou ojíněné. Minimální hmotnost hroznu: 200 g ± 5 % s tolerancí mimo tuto kategorii, ale odpovídající první jakosti.

    V případě balení výběrové jakosti se připouští hmotnostní odchylka u 10 % hroznů, jednotlivé kusy však v každém případě musí splňovat kritéria první jakosti.

    První jakost

    Hrozny vysoké kvality, jejichž tvar a vyvinutí jsou příznačné pro danou odrůdu. Vybarvení musí být jednotné a jako celek musí vykazovat voskově žluté tóny.

    Pevné bobule jsou dobře uchycené ke stopečce a v rámci možností jsou ojíněné. Jejich rozložení po třapině však může být méně rovnoměrné, než je tomu u výběrové jakosti, a připouští se mírné tvarové odchylky a určité nedostatky co do vybarvení.

    Minimální hmotnost hroznu: 150 g.“

    Odůvodnění: Kategorie „výběrová jakost“ a „první jakost“ a související povolené odchylky, jež byly uvedeny v žádosti o zápis CHOP „Uva de mesa embolsada del Vinalopó“, byly definovány v nařízení Komise (EHS) č. 1730/87 (3), které již bylo zrušeno. Tyto normy jsou navíc obecné, nikoli specifické, a platí tak pro všechny hrozny, ne jen pro hrozny nesoucí CHOP „Uva de mesa embolsada del Vinalopó“. Také je třeba zohlednit skutečnost, že předpisy tohoto typu se mohou postupem času měnit, a uvádět podrobný popis kategorií proto není smysluplné.

    JEDNOTNÝ DOKUMENT

    NAŘÍZENÍ RADY (ES) č. 510/2006

    o ochraně zeměpisných označení a označení původu zemědělských produktů a potravin  (4)

    „UVA DE MESA EMBOLSADA DEL VINALOPÓ“

    č. ES: ES-PDO-0117-01032-22.8.2012

    CHZO ( ) CHOP ( X )

    1.   Název

    „Uva de mesa embolsada del Vinalopó“

    2.   Členský stát nebo třetí země

    Španělsko

    3.   Popis zemědělského produktu nebo potraviny

    3.1.   Druh produktu

    Třída 1.6 Ovoce, zelenina a obiloviny v nezměněném stavu nebo zpracované.

    3.2.   Popis produktu, k němuž se vztahuje název uvedený v bodě 1

    Chráněné označení původu se vztahuje výhradně na tyto vhodné odrůdy:

    Odrůdy bílých hroznů:

    Aledo: Hrozny jsou velké a řídké, s vejčitými bobulemi voskově žluté barvy. Slupka je silná a chrupavá. Pro hrozny je příznačné pozdní dozrávání, od listopadu do prosince.

    Italia neboli Ideal: Středně velké hrozny s velkými zlatavě žlutými bobulemi vejčitého tvaru. Chrupavá dužnina má nenápadnou muškátovou chuť. Sběr probíhá od září do října.

    Rosetti: Hrozny jsou velké a válcovitě kuželovité či pyramidální. Velké bobule se vybarvují do voskově až zlatavě žlutých odstínů a mají neutrální, avšak velmi sladkou chuť. Chrupavou dužninu chrání tenká voskově ojíněná slupka. Hrozny se sklízejí od začátku září do konce října.

    Victoria: Velké pyramidální hrozny se směrem k dolní části postupně zužují. Velké vejčité bobule mají voskově žlutou barvu. Chrupavá dužnina je neutrální a sladké chuti. Jedná se o odolnou odrůdu, kterou je možno pěstovat na pergole a ve vysokém vedení na svislé drátěnce. Plody lze sklízet koncem července, v případě rychlení dokonce i v červnu.

    Dominga: U této odrůdy může vinobraní probíhat od října až do konce listopadu. Velmi sourodé bobule slámově žluté barvy vynikají vysokou jakostí a mimořádnou chutností.

    Doña María: Hrozny této variety jsou velké, mají tvar komolého kuželu a jsou velmi řídké. Bledě žluté bobule jsou dosti velké a kulaté až oválné. Plody se vyznačují vysokou sladkostí. Tato varieta dozrává od začátku září do konce října. Pěstuje se ve vysokém vedení na pergolách a ve vysokém vedení do dvouramenných kordonů na svislých drátěnkách.

    Odrůdy modrých hroznů:

    Red Globe: Hrozny jsou dosti velké, válcovitě kuželovité, polokompaktní a okřídlené se středně dlouhými až dlouhými křidélky. Kulaté bobule mohou být červené, vínové, růžové nebo červenofialové barvy, bývají dosti velké a vyznačují se neutrální chutí. Chrupavou dužninu chrání silná a pevná slupka, která se však zároveň snadno rozplývá. Při pěstování se používá vysoké vedení na pergolách a vysoké vedení do dvouramenných kordonů na svislých drátěnkách.

    Uvedené variety se vyznačují vysokým stupněm cukernatosti, jenž dosahuje nejméně 12,5oBx.

    Hrozny zařazované do výběrové a první jakostní třídy musí splňovat tyto podmínky:

    musí být zdravé

    musí být čisté

    nesmí obsahovat žádné cizorodé prvky

    nesmí nést stopy napadení hmyzem či chorobami

    nesmí nést viditelné známky plísní

    nesmí být na povrchu nadměrně vlhké

    nesmí vykazovat neobvyklou vůni či chuť

    Bobule hroznů musí být:

    dobře tvarované

    standardně vyvinuté

    uchycené ke stopečce

    Pro stolní hrozny „Uva de mesa embolsada del Vinalopó“ je příznačné, že si zachovávají prakticky veškeré své ojínění, neztrácejí ani výraznější zabarvení a jejich slupka je prostá nedostatků.

    3.3.   Suroviny (pouze u zpracovaných produktů)

    3.4.   Krmivo (pouze u produktů živočišného původu)

    3.5.   Specifické kroky při produkci, které se musejí uskutečnit ve vymezené zeměpisné oblasti

    Vypěstování a sběr.

    3.6.   Zvláštní pravidla pro krájení, strouhání, balení atd.

    3.7.   Zvláštní pravidla pro označování

    Na popiscích, cedulkách či etiketách označujících stolní hrozny „Uva de mesa embolsada del Vinalopó“ musí být vyobrazen oficiální evropský symbol pro chráněná označení původu a musí na nich být uveden text „Denominación de origen protegida“ (chráněné označení původu) a název produktu „Uva de mesa embolsada del Vinalopó“.

    Produkt musí také nést označení shody, tzv. kontrolní štítek, s alfanumerickým kódem. Tímto štítkem, který zajišťuje vysledovatelnost a který musí být připevňován tak, aby jej nebylo možné znovu použít, je produkt opatřován v balírně, jež podléhá kontrolám. Na kontrolním štítku musí být uveden nápis „Denominación de origen protegida Uva de mesa embolsada del Vinalopó“ a logo produktu.

    4.   Stručné vymezení zeměpisné oblasti

    Oblast, ve které jsou pěstovány stolní hrozny nesoucí chráněné označení původu „Uva de mesa embolsada del Vinalopó“, zahrnuje parcely, jež jsou zapsány v pozemkovém rejstříku vedeném příslušným řídicím subjektem CHOP a jež se nacházejí v provincii Alicante v obcích Agost, Aspe, Hondón de los Frailes, Hondón de las Nieves, Monforte del Cid, Novelda a La Romana.

    5.   Souvislost se zeměpisnou oblastí

    5.1.   Specifičnost zeměpisné oblasti

    Přírodní faktory

    V kraji Vinalopó Medio se prolínají všechny tři typy středomořského podnebí, které v provincii Alicante panují, a sice podnebí přímořské, mírné a subtropické.

    Díky tomuto klimatu zde teploty málokdy klesají pod 0 °C, přičemž riziko mrazů je největší v nízkých polohách orientovaných na sever a severozápad.

    Pro vymezenou oblast jsou příznačné velké výkyvy srážek – pozorována jsou na jedné straně sucha a na druhé straně záplavy. Velké nepravidelnosti v úhrnu srážek se projevují také mezi jednotlivými roky.

    Půdy jsou karbonátové. Jejich litologickým základem jsou štěrky z rozrušených teras tvořených pevninskými a mořskými sedimenty, konkrétně molasami, vápenci a písčito-vápenitými opukami. Všechny půdy v údolí Vinalopó se vyznačují zvýšeným obsahem uhličitanu vápenatého a nízkým podílem organické hmoty.

    Topograficky je vymezená oblast tvořena údolími – údolím Vinalopó a jemu přilehlými – která protínají prebétické horské pásy a společně tak tvoří široký průchod ze severovýchodu na jihovýchod. Tímto průchodem teče na jih řeka Vinalopó.

    Lidské faktory

    Balení zrajících stolních hroznů do papírových sáčků je speciální metodou, která se používá jen v kraji Medio-Vinalopó ve výše uvedených obcích a kterou začali uplatňovat vinohradníci v městečku Novelda kolem roku 1920, aby svou úrodu ochránili před náletem obalečů.

    Každý hrozen se vkládá do ochranného papírového sáčku a zůstane v něm až do okamžiku, kdy je po sklizni balen k prodeji.

    5.2.   Specifičnost produktu

    Stolní hrozny nesoucí CHOP „Uva de mesa embolsada del Vinalopó“ se vyznačují tím, že si uchovávají prakticky veškeré své ojínění. Bobule se odlišují výraznějším vybarvením a jejich slupka je prostá nedostatků.

    5.3.   Příčinná souvislost mezi zeměpisnou oblastí a jakostí nebo vlastnostmi produktu (u CHOP) nebo specifickou jakostí, pověstí nebo jinou vlastností produktu (u CHZO)

    Odlišné vlastnosti stolních hroznů „Uva de mesa embolsada del Vinalopó“ jsou dány souhrou přírodních a lidských faktorů.

    Ve vymezené oblasti panuje středomořské podnebí a v průběhu roku zde převládají mírné teploty, díky nimž se bobule nápadněji vybarvují.

    Výraznějšímu zbarvování hroznů napomáhá také místní reliéf tvořený vzájemně propojenými údolími, která vytvářejí průchod mezi horami a brání výskytu mrazů.

    Metoda balení hroznů ovoce chrání – bobule si díky ní uchovávají téměř veškeré své ojínění a jejich slupka zůstává nepoškozena.

    Vinohradníci používající tuto speciální techniku postupem času objevovali, jaký papír se pro tyto účely nejlépe hodí. Při pěstování „Uva de mesa embolsada del Vinalopó“ se používá béžový kalandrovaný papír z dlouhovlákenné buničiny s melaninem, který chrání před vlhkostí, a i tento papír pomáhá u hroznů dosahovat silnějšího vybarvení.

    Jelikož je tento druh papíru také odolnější a lépe odpuzuje dešťovou vodu, bobule jsou chráněny před povrchovým poškozením. Na druhé straně, pokud se hrozny balí do sáčků za horkého počasí, může papír některé bobule v horní části hroznu spálit. Pro správné balení je proto zásadním předpokladem znalost místního klimatu.

    Odkaz na zveřejnění specifikace

    (čl. 5 odst. 7 nařízení (ES) č. 510/2006 (5))

    http://www.agricultura.gva.es/pc_uvavinalopo


    (1)  Úř. věst. L 343, 14.12.2012, s. 1.

    (2)  Úř. věst. L 93, 31.3.2006, s. 12. Nahrazeno nařízením (EU) č. 1151/2012.

    (3)  Úř. věst. L 163, 23.6.1987, s. 25.

    (4)  Nahrazeno nařízením (EU) č. 1151/2012.

    (5)  Viz poznámka pod čarou 4.


    Top