Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014XC1101(02)

    Zveřejnění žádosti o změnu podle čl. 50 odst. 2 písm. a) nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin

    Úř. věst. C 387, 1.11.2014, p. 8–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    1.11.2014   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 387/8


    Zveřejnění žádosti o změnu podle čl. 50 odst. 2 písm. a) nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin

    (2014/C 387/08)

    Tímto zveřejněním se přiznává právo podat proti žádosti o změnu námitku podle článku 51 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 (1).

    ŽÁDOST O ZMĚNU

    NAŘÍZENÍ RADY (ES) č. 510/2006

    o ochraně zeměpisných označení a označení původu zemědělských produktů a potravin  (2)

    ŽÁDOST O ZMĚNU PODLE ČLÁNKU 9

    „CEREZA DEL JERTE“

    č. ES: ES-PDO-0105-01121-27.6.2013

    CHZO ( ) CHOP ( X )

    1.   Položka specifikace produktu, jíž se změna týká

        Název produktu

        Popis produktu

        Zeměpisná oblast

        Důkaz původu

        Metoda produkce

        Souvislost

        Označování

        Vnitrostátní požadavky

        Jiná [kontrolní orgán]

    2.   Druh změny (změn)

        Změna jednotného dokumentu nebo přehledu

        Změna specifikace zapsaného CHOP nebo CHZO, k němuž nebyl zveřejněn jednotný dokument ani přehled

        Změna specifikace, která nevyžaduje změnu zveřejněného jednotného dokumentu (čl. 9 odst. 3 nařízení (ES) č. 510/2006)

        Dočasná změna specifikace vyplývající z uložení závazných hygienických nebo rostlinolékařských opatření ze strany veřejných orgánů (čl. 9 odst. 4 nařízení (ES) č. 510/2006)

    3.   Změna (změny)

    3.1   Změny v bodu B „Popis produktu“

    Bod B 3. Vlastnosti produktu

    V níže uvedené tabulce jsou uvedeny nové hodnoty pro obsah cukru (měřené ve stupních Brix) a pro kyselost, jež nahrazují hodnoty uvedené ve stávající specifikaci a odpovídajícím jednotném dokumentu pro každou z odrůd, jež jsou předmětem specifikace:

    Tabulka č. 1: Obsah cukru, tvar, minimální velikost a ph třešní, na které se vztahuje chop, podle odrůd

    Odrůda

    Obsah cukru

    (měřeno ve stupních Brix)

    Tvar

    Minimální

    velikost

    pH

    Minimální

    Maximální

    Střední

    Minimální

    Maximální

    Střední

    Navalinda

    12

    21,60

    14

    zploštělý

    21 mm

    3,80

    4,70

    4,25

    Ambrunés

    14

    25,80

    20

    zploštělý

    21 mm

    3,65

    4,85

    4,25

    Pico Colorado

    13,90

    26,40

    21

    podlouhlý

    21 mm

    3,80

    4,70

    4,25

    Pico Negro

    11,80

    25,60

    19

    podlouhlý

    21 mm

    3,80

    4,90

    4,35

    Pico Limón Negro

    15,40

    26,80

    20

    podlouhlý

    21 mm

    3,80

    4,70

    4,25

    V níže uvedené tabulce jsou hodnoty ze stávající specifikace.

    Tabulka č. 2: Obsah cukru, kyselost a tvar třešní, na které se vztahuje chop, podle odrůd

    Odrůda

    Obsah cukru (měřeno ve stupních Brix)

    Tvar

    Minimální Velikost (*)

    Kyselost (měřeno v ekvivalentním množství na 100 ml)

    Minimální

    Maximální

    Střední

    Minimální

    Maximální

    Střední

    Navalinda

    12

    16

    14

    Zploštělý

    21 mm

    9,55

    10,45

    10,00

    Ambrunes

    18

    21

    20

    Zploštělý

    21 mm

    7,46

    16,42

    11,94

    Pico Colorado

    17

    23

    21

    Podlouhlý

    21 mm

    7,46

    16,42

    11,94

    Pico Negro

    17

    24

    19

    Podlouhlý

    21 mm

    7,46

    16,42

    11,94

    Pico Limón Negro

    17

    24

    20

    Podlouhlý

    21 mm

    7,46

    16,42

    11,94

    Odůvodnění

    Technologický pokrok, ke kterému došlo v posledních letech, spolu s důkladností, se kterou se v současné době provádějí různé analýzy, znamenaly zlepšení technik analýz, jež jsou tak důvěryhodnější a přesnější.

    Je tedy nezbytné změnit parametry, jež jsou uvedeny v původní specifikaci, a to z těchto důvodů:

    1)

    stupeň Brix. Průměrný obsah cukrů je vyšší než obvyklé hodnoty s refraktometrickým indexem, jehož hodnoty ve stavu optimální zralosti a v závislosti na odrůdě činí 12 až 20 g na 100 g hmotnosti čerstvých plodů.

    Výsledky analýz realizovaných (pro produkt s CHOP „Cereza del Jerte“ akreditovanými laboratořemi) v rámci kontrol produktu provedených během několika let inspektory regulační rady potvrdily, že hodnoty ve stupních Brix uvedené ve stávající specifikaci se liší od reálných hodnot.

    Vedle toho výsledky nejrůznějších studií využívajících rozdílných analyzovaných vzorků v různém stavu zralosti (stupně Brix se mění podle toho, jak třešeň zraje) umožnily stanovit hodnoty ve výše uvedené tabulce. Hodnoty jsou považovány za dostačující, aby mohl být certifikovaný produkt uváděn na trh. Požaduje se tudíž, aby tyto nové hodnoty nahradily hodnoty, jež se uváděly dříve.

    2)

    pH. Jedním z parametrů, jenž byl stanoven jako požadavek na produkt, na který se vztahuje toto označení původu, je měření kyselosti v ekvivalentním množství na 100 ml kyseliny jablečné. Produktem, na který se vztahuje CHOP, je ovoce, jež se velmi rychle kazí a jehož trvanlivost není příliš dlouhá. Proto je velmi důležité rychle získat výsledky parametrů určujících jakost ovoce.

    V současné době požadovaný parametr týkající se kyselosti (v miliekvivalentech na 100 ml kyseliny jablečné) musí být určen v laboratořích, které musí být v rámci možností akreditovány. Má-li se spotřebiteli nabídnout ovoce za co možná nejlepších podmínek, je třeba výše zmíněným skutečnostem věnovat dostatek času.

    Určování parametru pro pH v ovoci je stále obvyklejší a na trhu i v odvětví je uznávané z různých důvodů:

    rychlost, s jakou se výsledek získá. Stávající technická zařízení pro měření pH umožňují získávat údaje o kyselosti „na místě“ a v krátkém čase, a tak získaný výsledek vykazuje vysoký stupeň přesnosti, díky čemuž může inspektor na podkladě důvěryhodných informací rychle rozhodnout.

    časté využívání těchto jednotek v rámci odvětví: pH se považuje za ukazatel chuti všech potravin, zejména ovoce a zeleniny.

    kvalita informací o vývoji a trvanlivosti produktu je v porovnání s jinými parametry mnohem vyšší.

    Navrhuje se tedy, aby se hodnoty pH uvedené v tabulce č. 1 nahradily hodnotami pro kyselost, jež jsou ve stávající specifikaci.

    Rovněž v případě parametrů pro stupně Brix jsou hodnoty ve výše uvedené tabulce výsledkem různých testů realizovaných v rámci kontrol produktu provedených během několika let inspektory regulační rady a poté dalšími subjekty (ZEMĚDĚLSKO-POTRAVINÁŘSKÝ TECHNOLOGICKÝ INSTITUT) a akreditovanými laboratořemi.

    3.2   Změny v bodu D „Skutečnosti dokazující, že produkt pochází z vymezené oblasti“

    Mění se některé odstavce, aby se jejich obsah přizpůsobil novému certifikačnímu systému podle normy UNE-EN 45.011/ISO-IEC 17065, již používá regulační rada (certifikační subjekt akreditovaný za účelem dodržování zmíněné normy) a aby se shrnula, zjednodušila a aktualizovala původní specifikace, jež se přizpůsobila situaci v odvětví v době, kdy se podávala žádost o zápis.

    V tomto bodě je popsán postup kontroly a certifikace, jenž je nezbytný pro zaručení původu a jakosti produktu, jakož i normy, které musí splňovat.

    Změny provedené v tomto bodě se týkají podoby dokumentu a ani obsah, ani nové znění nijak neovlivňují skutečnosti dokazující, že produkt pochází z vymezené oblasti. Je třeba zdůraznit nejdůležitější změny:

    V bodě 1 se uvádí, že „‚Picotas‘ a/nebo třešně pocházejí výhradně ze zapsaných sadů nalézajících se v oblasti produkce. Tyto sady jsou jednoznačně zaznamenány v databázi, jež v rámci položek jednotlivých producentů obsahují údaje o zemědělských podnicích a popisují stromy podle velikosti, věku, odrůdy, typu sadu, pěstitelského systému a jiných proměnných“.

    Znění se nahrazuje tímto:

    „‚Picotas‘ a/nebo třešně pocházejí výhradně ze zapsaných sadů nalézajících se v oblasti produkce. Tyto sady jsou zřetelně zaznamenány v různých rejstřících pro chráněné označení původu“.

    V bodě 2 se uvádí, že „Inspekční útvary regulační rady každý rok namátkově navštíví přibližně 10 % registrovaných zemědělských podniků (tj. zhruba 400 ročně), aby na místě ověřily přesnost a pravdivost producenty poskytnutých údajů. Každým rokem se rovněž stanoví lhůta na úpravu údajů v rejstříku, přičemž se shromáždí nastalé změny a aktualizují se stávající informace“.

    Znění se nahrazuje tímto:

    „V rámci udělení chráněného označení původu probíhají každoročně kontroly zemědělských podniků, schválených expedičních skladů a produktů s cílem zajistit, aby byly dodrženy všechny stanovené požadavky zaručující, že produkt pochází z vymezené oblasti.

    Pravidelně se rovněž bude stanovovat lhůta na úpravu údajů v rejstříku, přičemž se shromáždí nastalé změny a aktualizují se stávající informace“.

    Rovněž bod 5, v němž je popsán postup pro zajištění jakosti, se zrušuje, aby se zohlednily současné poznatky, které jsou popsány v bodě 4 a dalších bodech části D a jež sledují stejný cíl:

    Bod 5: „Postup pro zajištění jakosti spočívá v každodenním odebírání vzorků z různých šarží a skladů, přičemž objem vzorků ovoce musí být úměrný objemu ovoce v každém skladu. V tomto případě se produkt podrobí důkladné kontrole, jež má mj. vyhodnotit, zda ovoce skutečně pochází ze zapsaných sadů, zda jsou v souladu obsah a údaje na etiketě, zda je stupeň zralosti produktu optimální, zda je produkt naprosto stejnorodý, pokud jde o barvu a velikost, zda nemá vady, zda jsou splněny normy týkající se balení a označení, zda je hmotnost odpovídající apod.“

    Bod 8, v němž se uvádí, že „Kontrola ukazatelů na základě skupiny čísel se přísně zaznamenává, aby se tak předešlo možnosti podvodu. Registr ukazatelů a porovnání v něm obsažených údajů s objemy produktu získanými v hospodářském roce, jež jsou uloženy v zapsaných skladech, umožní rychle odhalit nestandardní situace a identifikovat jejich dopad v jakémkoli okamžiku expedice a prodeje“,

    se nahrazuje tímto:

    „Kontrola ukazatelů na základě skupiny čísel se přísně zaznamenává, aby se tak předešlo možnosti podvodu“.

    Bod 9, v němž se uvádí, že „Všechny kontroly, vzorky a testy, jež se provádějí s cílem ověřit, že jsou splněny všechny požadavky, probíhají v souladu s příručkou jakosti a příručkou postupů. Regulační rada provádí testy v subjektech, jež splňují požadavky stanovené v normě ISO-EN 17.025“,

    se nahrazuje tímto:

    „Regulační rada poté, co v souvislosti s produktem, na nějž se vztahuje chráněné zeměpisné označení ‚Cereza del Jerte‘, dokončí příslušná hodnocení a pokud společnost uvádějící produkt na trh splňuje příslušné požadavky na certifikaci, vydá doklad o tom, že jejím produktům bylo vystaveno příslušné osvědčení“.

    Bod 10, v němž se uvádí, že „Po provedení všech výše zmíněných kontrol vyhodnotí poradní výbor regulační rady složený ze zástupců všech zúčastněných stran získané výsledky, aby přijal nestranné a objektivní rozhodnutí. Pokud by se certifikační výbor rozhodl vystavit osvědčení, vydá regulační rada zapsanému podniku příslušné osvědčení. Produkt se uvádí na trh se zárukou původu, jenž je dosvědčen etiketou a číslovaným kontrolním štítkem regulační rady“,

    se nahrazuje tímto:

    „Produkt se uvádí na trh se zárukou původu, jenž je dosvědčen etiketou a číslovaným kontrolním štítkem regulační rady“.

    Jak již bylo uvedeno, tyto změny jsou reakcí na skutečnost vyžadující přizpůsobení původní specifikace současné situaci po změnách, jež proběhly v kontrolním subjektu, který ověřuje dodržení podmínek specifikace produktu s CHOP „Cereza del Jerte“, aniž by bylo zpochybněno, že produkt pochází z vymezené oblasti, ve které se produkt s tímto označením původu pěstuje.

    3.3   Změny v bodu G „Kontrolní orgán“

    Mění se poštovní adresa, a to takto:

    Adresa: Polígono Industrial Centro de Empresas Carretera Nacional 110, Km. 381,400 10613 Navaconcejo (Cáceres), España.

    Je specifikováno, že regulační rada má akreditaci v rámci normy UNE-EN 45011.

    3.4   Změny v bodu H „Označování“

    Tento bod se mění, aby se zrušil druhý odstavec týkající se etiket a aby se zařadila dvě loga (pro produkty „Cereza del Jerte“ a „Cereza del Jerte+Picota“. Záměrem je neuvádět spotřebitele v omyl, když si produkt vybírá.

    3.5   Změny v bodu I „Vnitrostátní právní požadavky“

    V souladu s článkem 7 nařízení (EU) č. 1151/2012 a za účelem zjednodušení a jasnosti specifikace produktu se tento bod zrušuje, jelikož není zásadní a není ve zmíněném článku uveden.

    JEDNOTNÝ DOKUMENT

    NAŘÍZENÍ RADY (ES) č. 510/2006

    o ochraně zeměpisných označení a označení původu zemědělských produktů a potravin  (3)

    „CEREZA DEL JERTE“

    č. ES: ES-PDO-0105-01121-27.6.2013

    CHZO ( ) CHOP ( X )

    1.   Název

    „Cereza del Jerte“

    2.   Členský stát nebo třetí země

    Španělsko

    3.   Popis zemědělského produktu nebo potraviny

    3.1   Druh produktu

    Třída 1.6 Ovoce, zelenina a obiloviny v nezměněném stavu nebo zpracované

    3.2   Popis produktu, k němuž se vztahuje název uvedený v bodě 1

    Chráněné označení původu „Cereza del Jerte“ se vztahuje výlučně na stolní třešně určené pro spotřebu v čerstvém stavu druhu Prunus avium L., které patří do místních odrůd „Navalinda“, „Ambrunés“, „Pico Limón Negro“, „Pico Negro“ a „Pico Colorado“.

    Odrůdy třešní, na které se vztahuje chráněné označení původu, se dělí na tyto typy:

    „Picotas“: odrůdy „Ambrunés“, „Pico Negro“, „Pico Colorado“ a „Pico Limón Negro“. Většina produkce patří do této skupiny, která se nazývá „picotas“, což jsou třešně odlišující se především tím, že se při sběru přirozeně oddělují od stopky.

    se stopkou: „Navalinda“.

    Pokud jde o vlastnosti produktu, je vnější zabarvení plodů načervenalé a převažují třešně vínově nebo purpurově červené barvy. Dužina plodu je pevná a křupavá, její barva a šťáva se liší podle odrůd, a to od červené dužiny a šťávy až po nažloutlou nebo krémově zabarvenou dužinu a bezbarvou šťávu. Plody mají různé tvary: ledvinovitý, zploštělý, kulatý, podlouhlý. Velikost a tvar pecky plodu se liší podle odrůd, a to od střední až po velkou či velmi velkou pecku kulatého až podlouhlého tvaru.

    V této souhrnné tabulce se uvádějí základní požadavky týkající se obsahu cukru (měřeného ve stupních Brix), tvaru plodu, minimální velikosti a pH.

    Obsah cukru, tvar, minimální velikost a ph třešní, na které se vztahuje chop, podle odrůd

    Odrůda

    Obsah cukru

    (měřeno ve stupních Brix)

    Tvar

    Minimální

    velikost

    pH

    Minimální

    Maximální

    Střední

    Minimální

    Maximální

    Střední

    Navalinda

    12

    21,60

    14

    zploštělý

    21 mm

    3,80

    4,70

    4,25

    Ambrunés

    14

    25,80

    20

    zploštělý

    21 mm

    3,65

    4,85

    4,25

    Pico Colorado

    13,90

    26,40

    21

    podlouhlý

    21 mm

    3,80

    4,70

    4,25

    Pico Negro

    11,80

    25,60

    19

    podlouhlý

    21 mm

    3,80

    4,90

    4,35

    Pico Limón Negro

    15,40

    26,80

    20

    podlouhlý

    21 mm

    3,80

    4,70

    4,25

    Třešně, na které se vztahuje CHOP „Cereza del Jerte“, musí náležet výlučně do kategorie „Extra“ v souladu s obchodními normami pro třešně schválenými nařízením Komise (ES) č. 214/2004 (4).

    3.3   Suroviny (pouze u zpracovaných produktů)

    3.4   Krmivo (pouze u produktů živočišného původu)

    3.5   Specifické kroky při produkci, které se musejí uskutečnit ve vymezené zeměpisné oblasti

    Všechny fáze produkce musí probíhat ve vymezené zeměpisné oblasti:

    třešně se sází a pěstují převážně na malých terasovitých pozemcích se strmými svahy, jež jsou mechanizaci těžko dostupné a vyžadují ruční obdělávání půdy (orání, hnojení, prořezávání) i ruční sběr.

    3.6   Zvláštní pravidla pro krájení, strouhání, balení atd.

    Zpracováním a balením je zajištěna celková ochrana produktu. Výběru obalových materiálů je věnována patřičná pozornost, aby nedošlo k poškození plodů. Obsah každého balení musí být stejnorodý, pokud jde o původ, odrůdu, jakost a velikost. Část plodů v balení musí být viditelná a tyto plody musí být v rámci celého balení reprezentativní.

    Balení třešní, na které se vztahuje CHOP „Cereza del Jerte“, probíhá ve vymezené zeměpisné oblasti, aby se tak zajistily zachování kvality, sledovatelnost a kontrola během celého procesu osvědčování až do jeho dokončení.

    3.7   Zvláštní pravidla pro označování

    Vedle obecných informací vyplývajících z platných právních předpisů musí být na balení výrazným způsobem uveden název chráněného označení původu s údaji o daném podniku.

    Regulační rada má k dispozici dvě verze loga. Každá z nich se použije v těchto případech:

    Logo „Cereza del Jerte“. Toto logo se může používat pro všechny třešně, jakož i pro odrůdy skupiny „Picotas“:

    Image

    Logo „Cereza del Jete“ + „Picota“. Toto logo se použije výhradně pro odrůdy skupiny „Picotas“, aby se předešlo matení spotřebitele:

    Image

    Bez ohledu na typ balení, v němž se třešně ke spotřebě expedují, je balení opatřeno kontrolním štítkem nebo jiným číslovaným identifikátorem dodaným regulační radou.

    4.   Stručné vymezení zeměpisné oblasti

    Oblast produkce se nalézá v severních správních oblastech provincie Cáceres. Tuto oblast tvoří pozemky náležející těmto obcím (seskupeny podle správních oblastí):

    —   SPRÁVNÍ OBLAST VALLE DEL JERTE: Barrado, Cabezuela del Valle, Cabrero, Casas del Castañar, El Torno, Jerte, Navaconcejo, Piornal, Rebollar, Tornavacas a Valdastillas.

    —   SPRÁVNÍ OBLAST LA VERA: Aldeanueva de la Vera, Arroyomolinos de la Vera, Cuacos de Yuste, Garganta la Olla, Gargüera, Guijo de Santa Bárbara, Jaraíz de la Vera., Pasarón de la Vera a Torremenga.

    —   SPRÁVNÍ OBLAST AMBROZ: Cabezabellosa, Casas del Monte, Gargantilla, Hervás, Jarilla a Segura de Toro.

    Silná vazba mezi jakostí, umístěním sadů v horském prostředí a podobou produkce vyřazuje z dané zeměpisné oblasti pozemky a sady, jež se nenacházejí v horské zemědělské oblasti. Vyloučeny tedy jsou:

    sady ve správní oblasti Vera nacházející se v nadmořské výšce do 500 m. n. m.,

    sady ve správní oblasti Valle del Ambroz nacházející se v nadmořské výšce do 600 m. n. m.

    Oblast, v níž se produkt zpracovává a balí, je totožná s oblastí produkce.

    5.   Souvislost se zeměpisnou oblastí

    5.1   Specifičnost zeměpisné oblasti

    Historické souvislosti

    Název „Jerte“ nebo „Valle del Jerte“ úzce souvisí s třešněmi a ve Španělsku si mnoho spotřebitelů takřka automaticky spojuje místo s produktem „třešně“ a naopak. Oblast je tedy dobře známá výtečností svých třešní a především třešní druhu „Picotas“.

    Třešně zde začali pravděpodobně pěstovat Arabové a po znovudobytí poloostrova křesťany noví obyvatelé shledali, že se stromy dobře přizpůsobily místní půdě. Věrohodné důkazy o jejich existenci se však objevily až ve 14. století.

    Dne 2. června 1352 přenocovala v jedné z vesnic v oblasti družina královských poslů. Urození páni zde ochutnali pstruhy a třešně, což svědčí o tom, že již v té době byly třešně významným produktem a že byly natolik kvalitní, aby mohly být nabídnuty tak vznešeným hostům.

    V následujících staletích pěstování pokračovalo a rozšiřovalo se. Slavný španělský lékař Luis de Toro se v 16. století zmiňuje o třešních z Jerte a odlišuje je na základě jejich velikosti, barvy a chuti.

    V 18. století začalo pěstování třešní nabývat podoby skutečného hospodářského odvětví poté, co došlo ke zničení kaštanových sadů následkem tzv. inkoustové nemoci. Koncem tohoto století a během 19. století dochází k rozšiřování třešňových sadů v údolí Valle del Jerte i v sousedních údolích.

    V prvních desetiletích 19. století kronikáři uvádějí, že to nejlepší v oblasti „… jsou třešně, které jsou proto velice oblíbené u královského dvora …“. V průběhu tohoto století se pěstování třešní rozšířilo do všech obcí, takže na počátku 20. století je oblast již proslavená díky „vynikajícím třešním“.

    Přírodní souvislosti

    Pět odrůd, na něž se vztahuje CHOP, pochází z této oblasti, a to buď z údolí Valle del Jerte, nebo ze sousedních údolí Ambroz a La Vera. Vyskytují se prakticky jen v této oblasti produkce, jelikož snahy o jejich pěstování v jiných nadmořských výškách nebyly doposud příliš úspěšné.

    Různí autoři poukázali na to, že existence odrůd bez stopky v údolí Valle del Jerte je výsledkem dlouhodobého procesu aklimatizace a částečně ovlivněného výběru různých kmenů původního lesního druhu Prunus avium L., který se už od pradávna vyskytuje v těchto horských údolích.

    V tomto procesu šlechtění a výběru prováděném obyvateli údolí Valle del Jerte hrála rozhodující úlohu přítomnost faktorů souvisejících s prostředím, jako je míra vlhkosti, která je zvýšená dokonce i v letních měsících, proudění vzduchu v údolí, orientace, celoroční průměrný počet hodin slunečního svitu, nadmořská výška, mikroklimatická rozmanitost a kyselost půdy.

    Vlastnická struktura a podmínky související se složitou topografií vytvářejí krajinu, ve které se na malých, někdy až nepatrných terasách zpevněných kamennými zídkami, pěstují třešně, v důsledku čehož se půda z velké části obdělává bez použití mechanizace.

    Pro vlastnosti produktu je proto rozhodující používání zvláštního rostlinného materiálu, přizpůsobeného a přivyklého přírodním podmínkám charakteristickým pro údolí Valle del Jerte a okolní údolí, jakož i zvláštnosti systému produkce, při němž se zachovávají kulturní tradice spojené s pěstováním třešní v malých zemědělských usedlostech s rodinnou organizací práce. Sady, nacházející se zpravidla na terasovitých pozemcích na strmých svazích, kde je použití mechanizace obtížné, umožňují vyvážit nízké výnosy nejvyšší kvalitou.

    5.2   Specifičnost produktu

    Chráněné označení původu „Cereza del Jerte“ se vztahuje výlučně na stolní třešně určené pro spotřebu v čerstvém stavu druhu Prunus avium L., které patří do místních odrůd „Navalinda“, „Ambrunés“, „Pico Limón Negro“, „Pico Negro“ a „Pico Colorado“.

    Vnější zabarvení plodů je v závislosti na odrůdě více či méně načervenalé. Převažují třešně vínově nebo purpurově červené barvy, a to vzhledem k velmi významnému podílu skupiny „Picotas“ v místní sklizni, zejména královské odrůdy nebo odrůdy „Ambrunés“.

    Výrazem „Picotas“ se nazývají třešně odlišující se především tím, že se při sběru přirozeně oddělují od stopky, aniž by se tím zhoršila jakost či snížila odolnost při manipulaci a trvanlivost produktu. Do této skupiny patří odrůdy třešní „Ambrunés“, „Pico Negro“, „Pico Limón Negro“ a „Pico Colorado“.

    Plody mají různé tvary a lze je charakterizovat takto: ledvinovité, zploštělé, kulaté, podlouhlé.

    Velmi pevná a křupavá dužina má v závislosti na odrůdě červenou barvu a načervenalou šťávu. Barva dužiny je červená až žlutá či krémová a šťáva je červená až čirá. Barva dužiny i šťávy je obvykle stabilní, zejména v případě šťávy.

    Pecka vykazuje jednu z nejstabilnějších vlastností v rámci produktu. Její rozměr je střední až velký či velmi velký (odrůdy „Navalinda“ a „Ambrunés“). Její tvar je kulatý („Ambrunés“), střední („Pico Colorado“) nebo podlouhlý („Pico Limón Negro“).

    Poměr mezi peckou a plodem vykazuje hodnoty, jež se pohybují od průměrné („Pico Colorado“) po velkou či velmi velkou („Pico Limón Negro“, „Navalinda“ a „Ambrunés“).

    U stopky existují značné rozdíly v délce a tloušťce:

    —   délka: průměrná („Ambrunés“ a „Navalinda“) a velká („Pico Negro“ a „Pico Colorado“),

    —   tloušťka: tenká („Pico Negro“ a „Pico Colorado“), průměrná („Ambunés“ a „Navalinda“).

    Pokud jde o organoleptické vlastnosti, je průměrný obsah cukrů vyšší než obvyklé hodnoty s refraktometrickým indexem, jehož hodnoty ve stavu optimální zralosti a v závislosti na odrůdě činí 12 až 24 g na 100 g hmotnosti čerstvých plodů.

    Třešně, na které se vztahuje CHOP „Cereza del Jerte“, musí náležet výlučně do kategorie „Extra“ v souladu s obchodními normami pro třešně schválenými nařízením (ES) č. 214/2004.

    5.3   Příčinná souvislost mezi zeměpisnou oblastí a jakostí nebo vlastnostmi produktu (u CHOP) nebo specifickou jakostí, pověstí nebo jinou vlastností produktu (u CHZO)

    Odrůdy, na které se vztahuje chráněné označení původu, se vyskytují prakticky jen v této oblasti produkce, jelikož snahy o jejich pěstování v jiných nadmořských výškách nebyly doposud příliš úspěšné. Podmínky týkající se půdy, nadmořské výšky, slunečního svitu, vlhkosti a vanutí větrů pro ně totiž nejsou příznivé.

    Přítomnost odrůd bez stopky v údolí Valle del Jerte je výsledkem dlouhodobého procesu aklimatizace a částečně ovlivněného výběru různých kmenů původního lesního druhu Prunus avium L., který se už od pradávna vyskytuje v těchto horských údolích.

    V tomto procesu šlechtění a výběru prováděném obyvateli údolí Valle del Jerte hrála rozhodující úlohu přítomnost faktorů souvisejících s prostředím jako:

    míra vlhkosti, která je zvýšená dokonce i v letních měsících,

    proudění vzduchu v údolí, orientace, celoroční průměrný počet hodin slunečního svitu, nadmořská výška, mikroklimatická rozmanitost a kyselost půdy,

    charakter krajiny – třešně se pěstují již ve spodních partiích zmíněných tří údolí až do nadmořské výšky nad 1 200 m.n.m. Úrovně v nadmořské výšce 600 m.n.m. až maximální výšce jsou nejvhodnější pro produkci odrůd třešní typu „Picota“, jež spolu s odrůdami tvořícími mapu odrůd každý rok postupně zrají podle harmonogramu, a to od konce dubna do začátku srpna,

    struktura půd v oblasti je obvykle hrubá a málo kompaktní; půdy jsou zpravidla sypké a písčité. Vnější odvodnění bývá dobré. Ukazatel pH je vzhledem k původnímu složení vždy kyselý s obvyklými hodnotami 5 až 5,5. Tyto obecné vlastnosti půdy jsou vynikající pro rozvoj převažující odrůdy (Prunus avium neboli třešeň obecná) a místních odrůd třešně,

    podnebí – ve třech údolích, jež jsou součástí vymezené zeměpisné oblasti, panují díky jejich úzkému profilu, hloubce, orientaci a otevření směrem na jih jedinečné podnebné podmínky. Kontrasty v nadmořské výšce a fragmentovaný reliéf jsou zodpovědné za nerovnoměrné rozložení slunečního svitu a teplot mezi vrcholovými partiemi a spodní částí tvořenou naplaveninami. Na základě zmíněné skutečnosti jsou někdy teplotní rozdíly opravdu značné. Kvůli těmto podnebným rozdílům trvají vegetativní cyklus a období květu/zrání různě dlouho a, jak už bylo zmíněno výše, je tak doba sklizně značně nejednotná. V rámci téže odrůdy třešně může rozdíl v době zrání představovat i více než 20 dnů.

    Z hlediska vlhkosti lze na základě měsíčních a ročních ukazatelů a podle rozložení srážek považovat podnebí v oblasti za vlhké středomořské s krátkým a výrazným letním obdobím sucha způsobeným nedostatečnými srážkami v teplotně nadprůměrných měsících červenci a srpnu.

    Navzdory obecně teplému prostředí danému ročními průměrnými teplotami jsou tyto teploty během ročních období rozloženy nerovnoměrně. Zaznamenaný teplotní rozsah svědčí o poměrně drsném podnebí.

    Závěrem lze říci, že všechny výše popsané specifické vlastnosti týkající se charakteru krajiny, půdy, podnebí a vodopisu jsou nezbytné k vypěstování tak výlučného a jedinečného produktu, jakým je třešeň „Cereza del Jerte“. Pokud by se některý z těchto faktorů vytratil, nebylo by možné zmíněný produkt vypěstovat.

    Odkaz na zveřejnění specifikace

    (čl. 5 odst. 7 nařízení (ES) č. 510/2006 (5))

    http://aym.juntaex.es/NR/rdonlyres/DEAAADC4-16EB-4424-985B-4A40BE02ECF4/0/PliegoCerezaJertemodificado.pdf


    (1)  Úř. věst. L 343, 14.12.2012, s. 1.

    (2)  Úř. věst. L 93, 31.3.2006, s. 12. Nahrazeno nařízením (EU) č. 1151/2012.

    (3)  Nahrazeno nařízením (EU) č. 1151/2012.

    (4)  Úř. věst. L 36, 7.2.2004, s. 6.

    (5)  Viz. poznámka pod čarou 3.


    Top