Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013XC1123(02)

Odpověď na stížnost CHAP(2013) 3076

Úř. věst. C 343, 23.11.2013, p. 21–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

23.11.2013   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 343/21


Odpověď na stížnost CHAP(2013) 3076

2013/C 343/10

1.

Evropské komisi byly a stále jsou adresovány četné stížnosti týkající se životních podmínek toulavých psů v Rumunsku a toho, jak je s těmito zvířaty nakládáno. Komise tyto stížnosti eviduje pod číslem jednacím CHAP(2013) 3076 (viz potvrzení o přijetí v Úř. věst. C 314, 29.10.2013, s. 9).

2.

V zájmu rychlé odpovědi a pohotového informování zainteresovaných osob a také s ohledem na co nejhospodárnější využití administrativních zdrojů zveřejňuje Komise tuto odpověď v Úředním věstníku Evropské unie a na internetové adrese:

http://ec.europa.eu/eu_law/complaints/receipt/index_en.htm

3.

Životní podmínky toulavých zvířat ani nakládání s těmito zvířaty nejsou upraveny předpisy EU a tato oblast je stále v plné odpovědnosti členských států. Konkrétně článek 13 Smlouvy o fungování Evropské unie, který vyžaduje, aby se při stanovování a provádění politik Unie plně zohledňovaly požadavky na dobré životní podmínky zvířat, není právním základem, jenž by umožňoval řešit veškeré problémy související s životními podmínkami zvířat.

4.

Komise podporuje práci Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) na pokynech pro kontrolu populací toulavých psů, přičemž zdůrazňuje, že z hlediska prosazování právních předpisů o vlastnictví psů hrají významnou roli orgány místní správy, jež určují subjekty odpovědné za koncepci a realizaci odpovídající odborné přípravy za účelem regulace odchytu psů, jejich přepravy, držení a minimálních podmínek pro jejich ustájení a pro péči o ně. V pokynech se zdůrazňuje, že při kontrole populací toulavých psů jsou zapotřebí paralelní přístupy a že výzva k tomu, aby se utrácení, je-li nutné, provádělo humánním způsobem, není v případě, že je jediným uplatňovaným postupem, udržitelnou strategií. Způsoby co nejlepšího uplatňování těchto mezinárodních pokynů jsou na uvážení každého členského státu (jakožto člena OIE) s přihlédnutím ke konkrétnímu vnitrostátnímu kontextu. Komise bude nadále podporovat v práci regionální platformu OIE zaměřenou na dobré životní podmínky zvířat v Evropě a členským státům OIE ve východní Evropě, včetně Rumunska, bude pomáhat v dosažení souladu s těmito normami.

5.

Soustavné a společné strategie v oblasti informovanosti o dobrých životních podmínkách psů a tematického vzdělání podporuje Komise prostřednictvím spolupráce s dalšími subjekty, v rámci níž byly vytvořeny internetové stránky „CARODOG“ (http://www.carodog.eu) – informační platforma zaobírající se regulací populací psů s cílem zvýšit odpovědnost za vlastnictví psů coby hlavní princip propagace dobrých životních podmínek zvířat v zájmovém chovu v EU.

6.

Předpisy EU pro ochranu zvířat při usmrcování (nařízení Rady (ES) č. 1099/2009) se týkají konkrétně usmrcování zvířat na jatkách a zvířat chovaných pro hospodářské účely. Na zvířata usmrcovaná za jiných okolností se toto nařízení nevztahuje.

7.

Komise bude nadále pokračovat ve výše uvedené práci, jíž přikládá velkou důležitost, avšak obdrženými stížnostmi se nebude dále zabývat, jelikož jejich obsah nespadá do působnosti práva EU.


Top