Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012TA1215(28)

Zpráva o ověření roční účetní závěrky Evropské nadace odborného vzdělávání za rozpočtový rok 2011 spolu s odpověďmi nadace

Úř. věst. C 388, 15.12.2012, p. 165–170 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.12.2012   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 388/165


ZPRÁVA

o ověření roční účetní závěrky Evropské nadace odborného vzdělávání za rozpočtový rok 2011 spolu s odpověďmi nadace

2012/C 388/28

ÚVOD

1.

Evropská nadace odborného vzdělávání (dále jen „nadace“), která sídlí v Turíně, byla zřízena nařízením Rady (EHS) č. 1360/90 (1). Úkolem nadace je podporovat reformu odborného vzdělávání v partnerských zemích Evropské unie. Nadace pomáhá Komisi při realizaci různých programů (Phare, Tacis, CARDS a MEDA) (2).

INFORMACE, Z NICHŽ VYCHÁZÍ PROHLÁŠENÍ O VĚROHODNOSTI

2.

Audit Účetního dvora je založen na analytických postupech, přímém testování operací a posouzení klíčových kontrol v systémech dohledu a kontroly, které nadace zavedla. Kromě toho se využívají důkazní informace získané na základě práce jiných auditorů (tam, kde je to relevantní) a analýza prohlášení vedoucích pracovníků k auditu.

PROHLÁŠENÍ O VĚROHODNOSTI

3.

V souladu s ustanoveními článku 287 Smlouvy o fungování Evropské unie provedl Účetní dvůr audit roční účetní závěrky (3) nadace, jež obsahuje finanční výkazy (4) a zprávy o plnění rozpočtu (5) za rozpočtový rok 2011, a legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá.

Odpovědnost vedení

4.

Ředitel jako schvalující osoba plní příjmy a výdaje rozpočtu v souladu s finančními předpisy nadace a činí tak na vlastní odpovědnost a v mezích schválených prostředků (6). Ředitel odpovídá za zavedení (7) organizační struktury a vnitřních systémů a postupů řízení a kontroly relevantních pro sestavení konečné účetní závěrky (8), jež neobsahuje významné (materiální) nesprávnosti způsobené podvodem nebo chybou, a za zajištění legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá.

Odpovědnost auditora

5.

Účetní dvůr je na základě svého auditu povinen předložit Evropskému parlamentu a Radě (9) prohlášení o věrohodnosti týkající se spolehlivosti roční účetní závěrky nadace a legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá.

6.

Účetní dvůr provedl audit v souladu s mezinárodními auditorskými standardy a etickými kodexy vydanými Mezinárodní federací účetních (IFAC) a mezinárodními standardy nejvyšších kontrolních institucí vydanými Mezinárodní organizací nejvyšších kontrolních institucí (INTOSAI). V souladu s těmito standardy je Účetní dvůr povinen naplánovat a provést audit tak, aby získal přiměřenou jistotu, že roční účetní závěrka nadace neobsahuje významné (materiální) nesprávnosti a že uskutečněné operace jsou legální a správné.

7.

Audit zahrnuje provedení auditorských postupů, jejichž cílem je získat důkazní informace o částkách a údajích zveřejněných v účetní závěrce a o legalitě a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá. Výběr postupů závisí na úsudku auditora, včetně posouzení rizika významných (materiálních) nesprávností v účetní závěrce a rizika, že uskutečněné operace nejsou ve významné (materiální) míře, ať z důvodu podvodu nebo chyby, v souladu s požadavky právního rámce Evropské unie. Při posuzování těchto rizik auditor zkoumá vnitřní kontroly, které se vztahují k sestavení a věrné prezentaci účetní závěrky, a zavedené systémy dohledu a kontroly, jejichž cílem je zajistit legalitu a správnost operací, aby mohl navrhnout auditorské postupy, které jsou za daných okolností vhodné. Při auditu se rovněž hodnotí vhodnost uplatňovaných účetních zásad, přiměřenost provedených účetních odhadů a také celková prezentace účetní závěrky.

8.

Účetní dvůr se domnívá, že získané důkazní informace jsou dostatečné a vhodné k tomu, aby na jejich základě mohl vydat následující výroky.

Výrok o spolehlivosti účetní závěrky

9.

Podle názoru Účetního dvora roční účetní závěrka nadace (10) ve všech významných (materiálních) ohledech věrně zobrazuje její finanční situaci k 31. prosinci 2011 a výsledky jejího hospodaření a peněžní toky za daný rok v souladu s ustanoveními jejího finančního nařízení a účetních pravidel, která přijal účetní Komise (11).

Výrok o legalitě a správnosti uskutečněných operací

10.

Podle názoru Účetního dvora jsou operace, na nichž se zakládá účetní závěrka nadace za rozpočtový rok 2011, ve všech významných (materiálních) ohledech legální a správné.

11.

Následující připomínky uvedené výroky Účetního dvora nezpochybňují.

PŘIPOMÍNKY KE KLÍČOVÝM KONTROLÁM SYSTÉMŮ NADACE PRO DOHLED A KONTROLU

12.

Nadace dosud nepřijala a nezavedla politiku správy pokladny, aby se minimalizovalo a rozložilo finanční riziko a zároveň byla dosažena přiměřená výnosnost. Bankovní účet je veden u banky, která již nesplňuje požadavek na minimální rating stanovený Komisí.

13.

Účetní dvůr zjistil, že 64 zakázek zadaných nadací v celkové hodnotě 2 miliony EUR nebylo spolupodepsáno dodavatelem, což vytváří právní nejistotu.

OSTATNÍ PŘIPOMÍNKY

14.

V prostorách nadace není zajištěna údržba a základní služby, jako např. topení, voda a elektřina, poněvadž konsorcium odpovědné za správu zařízení je od listopadu 2011 v likvidaci. Situace ohledně prostor nadace je neuspokojivá a nese s sebou riziko narušení činností nadace.

15.

Je zapotřebí, aby nadace dále zlepšila transparentnost postupů pro najímání zaměstnanců. Minimální bodové hodnocení pro postup k ústním pohovorům a písemným testům nebylo stanoveno předem a otázky pro ústní pohovory a písemné testy nebyly určeny před hodnocením přihlášek uchazečů výběrovými komisemi.

Tuto zprávu přijal senát IV, jemuž předsedá pan Louis GALEA, člen Účetního dvora, v Lucemburku na svém zasedání dne 18. září 2012.

Za Účetní dvůr

předseda

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  Úř. věst. L 131, 23.5.1990, s. 1.

(2)  Pravomoci a činnosti nadace jsou pro informační účely shrnuty v příloze.

(3)  Spolu s účetní závěrkou se předkládá zpráva o rozpočtovém a finančním řízení za rozpočtový rok, která obsahuje další informace o plnění a řízení rozpočtu.

(4)  Finanční výkazy obsahují rozvahu a výsledovku, tabulku peněžních toků, výkaz změn čistých aktiv a shrnutí významných účetních zásad a další vysvětlující informace.

(5)  Zprávy o plnění rozpočtu obsahují výsledný účet plnění rozpočtu a přílohu k němu.

(6)  Článek 33 nařízení Komise (ES, Euratom) č. 2343/2002 (Úř. věst. L 357, 31.12.2002, s. 72).

(7)  Článek 38 nařízení (ES, Euratom) č. 2343/2002.

(8)  Pravidla týkající se předkládání účetní závěrky a účetnictví agentur jsou uvedena v kapitole 1 a kapitole 2 hlavy VII nařízení (ES, Euratom) č. 2343/2002, naposledy pozměněného nařízením (ES, Euratom) č. 652/2008 (Úř. věst. L 181, 10.7.2008, s. 23), a jsou začleněna do finančního nařízení nadace.

(9)  Čl. 185 odst. 2 nařízení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 (Úř. věst. L 248, 16.9.2002, s. 1).

(10)  Konečná účetní závěrka byla sestavena 29. června 2012 a Účetní dvůr ji obdržel 2. července 2012. Konečná účetní závěrka, konsolidovaná s účetní závěrkou Komise, se zveřejňuje v Úředním věstníku Evropské unie do 15. listopadu následujícího roku a je k dispozici rovněž na internetové adrese http://eca.europa.eu nebo http://www.etf.europa.eu/.

(11)  Účetní pravidla přijatá účetním Komise vycházejí z mezinárodních účetních standardů pro veřejný sektor (IPSAS), vydaných Mezinárodní federací účetních, nebo (nejsou-li k dispozici) z mezinárodních účetních standardů (IAS) / mezinárodních standardů finančního výkaznictví (IFRS), vydaných Radou pro mezinárodní účetní standardy.


PŘÍLOHA

Evropská nadace odborného vzdělávání (Turín)

Pravomoci a činnosti

Oblasti pravomocí Unie podle Smlouvy

(čl. 166 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie)

Unie a členské státy podporují spolupráci se třetími zeměmi a s příslušnými mezinárodními organizacemi v oblasti odborného vzdělávání.

Pravomoci nadace

(nařízení Rady (EHS) č. 1360/90)

Cíle

přispívat v rámci politik vnějších vztahů EU a v rámci dostupných prostředků ke zlepšování rozvoje lidského kapitálu v těchto zemích: v zemích způsobilých k získání podpory podle nařízení (ES) č. 1085/2006 a podle nařízení (ES) č. 1638/2006 a následných souvisejících právních předpisů; v dalších zemích určených rozhodnutím správní rady na základě návrhu, jejž podpořily dvě třetiny jejích členů, a na základě stanoviska Komise, a v zemích, na které se vztahuje některý nástroj Unie nebo mezinárodní dohoda, jejíž součástí je rozvoj lidského kapitálu,

pro účely tohoto nařízení se „rozvojem lidského kapitálu“ rozumí činnost, která prostřednictvím zlepšování systémů odborného vzdělávání a přípravy přispívá k celoživotnímu rozvoji dovedností a schopností každého jednotlivce.

Úkoly

Pro účely dosažení tohoto cíle má nadace v mezích pravomocí přiznaných správní radě a při dodržování obecných zásad stanovených na úrovni Unie tyto úkoly:

poskytovat informace, analýzy politik a poradenství, pokud jde o otázky rozvoje lidského kapitálu v partnerských zemích,

podporovat znalosti a analýzu kvalifikačních požadavků na celostátním i místním trhu práce,

podporovat příslušné zúčastněné strany v partnerských zemích při budování kapacit v oblasti rozvoje lidského kapitálu,

usnadňovat výměnu informací a zkušeností mezi dárci působícími v oblasti reformy rozvoje lidského kapitálu v partnerských zemích,

podporovat poskytování pomoci Unie partnerským zemím v oblasti rozvoje lidského kapitálu,

šířit informace a podporovat vytváření sítí a výměnu zkušeností a osvědčených postupů týkajících se rozvoje lidského kapitálu mezi EU a partnerskými zeměmi a v rámci partnerských zemí,

na žádost Komise se podílet na analýze celkové účelnosti pomoci poskytované partnerským zemím v oblasti odborného vzdělávání,

plnit další úkoly sjednané správní radou a Komisí v obecném rámci tohoto nařízení.

Správa

Správní rada

Jeden zástupce za každý členský stát

Tři zástupci Komise

Tři odborníci bez hlasovacího práva jmenovaní Evropským parlamentem

Jednání správní rady se dále mohou účastnit tři zástupci partnerských zemí jako pozorovatelé.

Ředitel

Jmenován správní radou na návrh Komise.

Externí audit

Účetní dvůr

Interní audit

Útvar interního auditu Komise

Orgán udělující absolutorium

Parlament na doporučení Rady

Zdroje, které měla nadace k dispozici v roce 2011 (2010)

Rozpočet

20,3 (18,8) milionu EUR na závazky a 19,8 (19,3) milionu EUR na platby, z čehož 19,3 milionu EUR bylo financováno dotací Komise.

Počet zaměstnanců k 31. prosinci 2011

96 (96) dočasných pracovních míst v plánu pracovních míst, z toho obsazených pracovních míst 90 (92)

35 (36) ostatních zaměstnanců (místní zaměstnanci, smluvní zaměstnanci, vyslaní národní odborníci)

Celkový počet zaměstnanců: 125 (128) s následujícím rozložením povinností:

provozní úkoly: 70 (70)

správní úkoly: 28 (31)

společná koordinace činností a komunikace: 27 (27).

Produkty a služby poskytnuté v roce 2011 (2010)

Činnosti

V rámci politik vnějších vztahů EU nadace přispívá ke zlepšování rozvoje lidského kapitálu ve 30 partnerských zemích určených jejím nařízením a správní radou. Zaměřuje se především na podporu politik a projektů EU, vypracování analýz politik, šíření a výměnu informací a zkušeností a podporu budování kapacit v partnerských zemích.

Přínos agentury vyplývá z její neutrální, nekomerční a jedinečné znalostní základny, která vychází ze zkušeností v oblasti rozvoje lidského kapitálu a jeho vazby na zaměstnanost, včetně zkušeností s adaptováním přístupů k rozvoji lidského kapitálu v EU a jejích členských státech na situaci v partnerských zemí.

Dne 9. května 2011 nadace s úspěchem uspořádala konferenci, na níž byly prezentovány výsledky za první rok tzv. „postupu z Torina“ (Torino Process) (posouzení politik 24 partnerských zemí v oblasti odborného vzdělávání a přípravy). Na konferenci se dále projednávaly strategické politiky, podpořil se rozvoj osvědčených postupů, usnadnila se koordinaci a harmonizace a rovněž byla podpořena vnější dimenze vnitřních politik Unie. Také zde byl naplánován další ročník analýzy pokroku jednotlivých zemí (Progress Country Analysis), který proběhne v roce 2012. Druhá společná konference byla zaměřena na institucionální ujednání ohledně provádění rámců kvalifikací a jejím výsledkem bylo zavedení elektronického rámce kvalifikací podporujícího výměnu odborných informací v rámci partnerských zemí vytvářejících rámce kvalifikací.

Nadace se rovněž věnovala svým hlavním činnostem v následujících oblastech:

podpora politik Unie a projektového cyklu nástrojů v oblasti vnějších vztahů pro partnerské země: 30 (30) výstupů,

budování kapacit v partnerských zemích: 72 (22) výstupů,

analýzy politik: 22 (29) výstupů,

šíření informací a vytváření sítí: 24 (30) výstupů.

Výstupy měří dosažené výsledky projektu a uvádějí do souvislostí rozpočet nadace a její hlavní činnosti.

Kromě uvedených činností v rámci pracovního programu nadace také během roku reagovala na přímé žádosti Evropské komise. V roce 2011 zpracovala 100 žádostí Komise, přičemž 44 % všech žádostí se týkalo NPP, 45 % se týkalo ENPI a 10 % NRS. (V roce 2010 bylo zpracováno 105 přímých žádostí, z nichž 62 % se týkalo NPP, 30 % ENPI a 7 % NRS).

NPP: nástroj předvstupní pomoci (západní Balkán, Turecko a Island)

ENPI: evropský nástroj sousedství a partnerství (oblast jihovýchodního Středomoří a východní Evropa)

NRS: nástroj rozvojové spolupráce (země Střední Asie)

Zdroj: údaje poskytla nadace.


ODPOVĚDI NADACE

12.

Nadace ETF zavede politiku správy pokladny, která bude zahrnovat monitorování ratingů bank, aby tak rozložila finanční riziko a zajistila odpovídající výnosnost prostředků v hotovosti.

13.

Tato připomínka se týká objednávek, které byly učiněny v rámci jedné konkrétní rámcové smlouvy. V návaznosti na připomínky Účetního dvora nadace ETF sladila své postupy v tomto případě s běžnou praxí u všech svých ostatních rámcových smluv, podle kterých jsou veškeré objednávky spolupodpisovány dodavatelem.

14.

Nadace ETF činí vše, co je v jejích silách, aby prostřednictvím svých kontaktů v Itálii na místní, regionální a národní úrovni a rovněž prostřednictvím své správní rady a Evropské komise opět zajistila dlouhodobou perspektivu sídla ve vhodných prostorách v Turíně, jak stanoví dohoda o sídle. Předseda správní rady nadace ETF se opakovaně setkal se zástupci příslušných italských orgánů a došlo k výměně korespondence mezi Komisí a italskou vládou. Nadace ETF bude pokračovat ve svém úsilí o uspokojivé vyřešení dané situace, a to za použití veškerých dostupných prostředků, včetně učinění odpovídajících právních kroků, pokud to bude nutné.

15.

Nadace ETF nyní přijala pro všechny fáze výběrových řízení standardní minimální bodové hodnocení na úrovni 70 %. Pokud jde o časový harmonogram určení otázek pro ústní pohovory a písemné testy, postupy pro výběrová řízení nadace ETF stanoví, že tyto otázky by měly být vypracovány a schváleny před rozesláním životopisů výběrové komisi k posouzení. Nadace ETF posílí své kontrolní postupy s cílem zajistit, aby byly tyto postupy dodržovány a přesně dokumentovány.


Top