Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012TA1215(16)

    Zpráva o ověření roční účetní závěrky Evropského úřadu pro bezpečnost potravin za rozpočtový rok 2011 spolu s odpověďmi úřadu

    Úř. věst. C 388, 15.12.2012, p. 92–97 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.12.2012   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 388/92


    ZPRÁVA

    o ověření roční účetní závěrky Evropského úřadu pro bezpečnost potravin za rozpočtový rok 2011 spolu s odpověďmi úřadu

    2012/C 388/16

    ÚVOD

    1.

    Evropský úřad pro bezpečnost potravin (dále jen „úřad“ nebo „EFSA“), který sídlí v Parmě, byl zřízen nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 (1). Hlavním úkolem úřadu je dodávat vědecké informace potřebné pro přípravu právních předpisů Unie, shromaždovat a analyzovat údaje umožňující identifikovat a sledovat rizika a dále poskytovat nezávislé informace o těchto rizicích (2).

    INFORMACE, Z NICHŽ VYCHÁZÍ PROHLÁŠENÍ O VĚROHODNOSTI

    2.

    Audit Účetního dvora je založen na analytických postupech, přímém testování operací a posouzení klíčových kontrol v systémech dohledu a kontroly, které úřad zavedl. Kromě toho se využívají důkazní informace získané na základě práce jiných auditorů (tam, kde je to relevantní) a analýza prohlášení vedoucích pracovníků k auditu.

    PROHLÁŠENÍ O VĚROHODNOSTI

    3.

    V souladu s ustanoveními článku 287 Smlouvy o fungování Evropské unie provedl Účetní dvůr audit roční účetní závěrky (3) úřadu, jež obsahuje finanční výkazy (4) a zprávy o plnění rozpočtu (5) za rozpočtový rok 2011, a legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá.

    Odpovědnost vedení

    4.

    Ředitel jako schvalující osoba plní příjmy a výdaje rozpočtu v souladu s finančními předpisy úřadu a činí tak na vlastní odpovědnost a v mezích schválených prostředků (6). Ředitel odpovídá za zavedení (7) organizační struktury a vnitřních systémů a postupů řízení a kontroly relevantních pro sestavení konečné účetní závěrky (8), jež neobsahuje významné (materiální) nesprávnosti způsobené podvodem nebo chybou, a za zajištění legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá.

    Odpovědnost auditora

    5.

    Účetní dvůr je na základě svého auditu povinen předložit Evropskému parlamentu a Radě (9) prohlášení o věrohodnosti týkající se spolehlivosti roční účetní závěrky úřadu a legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá.

    6.

    Účetní dvůr provedl audit v souladu s mezinárodními auditorskými standardy a etickými kodexy vydanými Mezinárodní federací účetních (IFAC) a mezinárodními standardy nejvyšších kontrolních institucí vydanými Mezinárodní organizací nejvyšších kontrolních institucí (INTOSAI). V souladu s těmito standardy je Účetní dvůr povinen naplánovat a provést audit tak, aby získal přiměřenou jistotu, že roční účetní závěrka úřadu neobsahuje významné (materiální) nesprávnosti a že uskutečněné operace jsou legální a správné.

    7.

    Audit zahrnuje provedení auditorských postupů, jejichž cílem je získat důkazní informace o částkách a údajích zveřejněných v účetní závěrce a o legalitě a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá. Výběr postupů závisí na úsudku auditora, včetně posouzení rizika významných (materiálních) nesprávností v účetní závěrce a rizika, že uskutečněné operace nejsou ve významné (materiální) míře, ať z důvodu podvodu nebo chyby, v souladu s požadavky právního rámce Evropské unie. Při posuzování těchto rizik auditor zkoumá vnitřní kontroly, které se vztahují k sestavení a věrné prezentaci účetní závěrky, a zavedené systémy dohledu a kontroly, jejichž cílem je zajistit legalitu a správnost operací, aby mohl navrhnout auditorské postupy, které jsou za daných okolností vhodné. Při auditu se rovněž hodnotí vhodnost uplatňovaných účetních zásad, přiměřenost provedených účetních odhadů a také celková prezentace účetní závěrky.

    8.

    Účetní dvůr se domnívá, že získané důkazní informace jsou dostatečné a vhodné k tomu, aby na jejich základě mohl vydat následující výroky.

    Výrok o spolehlivosti účetní závěrky

    9.

    Podle názoru Účetního dvora roční účetní závěrka úřadu (10) ve všech významných (materiálních) ohledech věrně zobrazuje jeho finanční situaci k 31. prosinci 2011 a výsledky jeho hospodaření a peněžní toky za daný rok v souladu s ustanoveními jeho finančního nařízení a účetních pravidel, která přijal účetní Komise (11).

    Výrok o legalitě a správnosti uskutečněných operací

    10.

    Podle názoru Účetního dvora jsou operace, na nichž se zakládá účetní závěrka úřadu za rozpočtový rok 2011, ve všech významných (materiálních) ohledech legální a správné.

    11.

    Následující připomínky uvedené výroky Účetního dvora nezpochybňují.

    PŘIPOMÍNKY K ROZPOČTOVÉMU A FINANČNÍMU ŘÍZENÍ

    12.

    V roce 2011 bylo provedeno 13 rozpočtových převodů, jimiž se výrazně zvýšily prostředky na výdaje v oblasti informačních technologií (12). Celkem bylo z rozpočtové hlavy I (výdaje na zaměstnance) do hlavy II (správní výdaje) převedeno 2,5 milionu EUR, což představuje 21 % původního objemu prostředků v rozpočtové hlavě II. V hlavě III (provozní výdaje) byly zrušeny rozlišené prostředky na platby ve výši 1,8 milionu EUR, což je 25 % původních rozlišených prostředků. Tento stav svědčí o nedostatcích v plánování a plnění rozpočtu a je v rozporu s rozpočtovou zásadou specifikace.

    13.

    V prosinci 2011 úřad koupil novou budovu pro ústředí za 36,8 milionu EUR. Tuto cenu bude splácet ve čtvrtletních splátkách po dobu 25 let, přičemž na úrocích zaplatí 18,5 milionu EUR. Účetní dvůr si klade otázku, zda nebylo možné od rozpočtových orgánů žádat prostředky na ekonomicky výhodnější alternativu podle zásady řádného finančního řízení tak, aby byl zajištěn plný soulad s finančním nařízením.

    OSTATNÍ PŘIPOMÍNKY

    14.

    Transparentnost přijímacích řízení by bylo možné ještě zvýšit. Otázky pro písemné testy a ústní pohovory byly stanoveny teprve poté, co výběrová komise posoudila přihlášky, a členové výběrové komise podepisovali prohlášení o zachování mlčenlivosti a o neexistenci střetu zájmů až během hodnocení přihlášek uchazečů, nikoliv před ním.

    15.

    Účetní dvůr provedl ve čtyřech evropských agenturách včetně úřadu EFSA audit zaměřený na hodnocení politik a postupů pro řešení střetu zájmů. Výsledky tohoto auditu jsou uvedeny v samostatné zprávě (zvláštní zpráva č. 15/2012).

    Tuto zprávu přijal senát IV, jemuž předsedá pan Louis GALEA, člen Účetního dvora, v Lucemburku na svém zasedání dne 18. září 2012.

    Za Účetní dvůr

    předseda

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


    (1)  Úř. věst. L 31, 1.2.2002, s. 1.

    (2)  Pravomoci a činnosti úřadu jsou pro informační účely shrnuty v příloze.

    (3)  Spolu s účetní závěrkou se předkládá zpráva o rozpočtovém a finančním řízení za rozpočtový rok, která obsahuje další informace o plnění a řízení rozpočtu.

    (4)  Finanční výkazy obsahují rozvahu a výsledovku, tabulku peněžních toků, výkaz změn čistých aktiv a shrnutí významných účetních zásad a další vysvětlující informace.

    (5)  Zprávy o plnění rozpočtu obsahují výsledný účet plnění rozpočtu a přílohu k němu.

    (6)  Článek 33 nařízení Komise (ES, Euratom) č. 2343/2002 (Úř. věst. L 357, 31.12.2002, s. 72).

    (7)  Článek 38 nařízení (ES, Euratom) č. 2343/2002.

    (8)  Pravidla týkající se předkládání účetní závěrky a účetnictví agentur jsou uvedena v kapitole 1 a kapitole 2 hlavy VII nařízení (ES, Euratom) č. 2343/2002, naposledy pozměněného nařízením (ES, Euratom) č. 652/2008 (Úř. věst. L 181, 10.7.2008, s. 23), a jsou začleněna do finančního nařízení úřadu.

    (9)  Čl. 185 odst. 2 nařízení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 (Úř. věst. L 248, 16.9.2002, s. 1).

    (10)  Konečná účetní závěrka byla sestavena 14. června 2012 a Účetní dvůr ji obdržel 28. června 2012. Konečná účetní závěrka, konsolidovaná s účetní závěrkou Komise, se zveřejňuje v Úředním věstníku Evropské unie do 15. listopadu následujícího roku a je k dispozici rovněž na internetové adrese http://eca.europa.eu nebo http://www.efsa.europa.eu/.

    (11)  Účetní pravidla přijatá účetním Komise vycházejí z mezinárodních účetních standardů pro veřejný sektor (IPSAS), vydaných Mezinárodní federací účetních, nebo (nejsou-li k dispozici) z mezinárodních účetních standardů (IAS) / mezinárodních standardů finančního výkaznictví (IFRS), vydaných Radou pro mezinárodní účetní standardy.

    (12)  Těchto 13 převodů se týkalo velkého počtu rozpočtových položek. Například převod z května 2011 souvisel s 63 rozpočtovými položkami a tři převody z prosince 2011 se týkaly 87 rozpočtových položek. Některé rozpočtové položky se snížily a zvýšily v krátkém časovém rozmezí. Prostředky na shromažďování údajů pomocí informačních technologií a budování sítí narostly o 116 % na 5,2 milionu EUR a 90 % z nich bylo přeneseno.


    PŘÍLOHA

    Evropský úřad pro bezpečnost potravin (Parma)

    Pravomoci a činnosti

    Oblasti pravomocí Unie podle Smlouvy

    Shromažďování informací

    Společná zemědělská politika (článek 38 Smlouvy)

    Fungování vnitřního trhu (článek 114 Smlouvy)

    Veřejné zdraví (článek 168 Smlouvy)

    Společná obchodní politika (článek 206 Smlouvy)

    Pravomoci úřadu

    (nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002)

    Cíle

    poskytovat vědecká stanoviska a vědeckou a technickou podporu pro legislativní a politickou činnost ve všech oblastech, které mají přímý nebo nepřímý vliv na bezpečnost potravin a krmiv

    poskytovat nezávislé informace o rizicích souvisejících s bezpečností potravin

    přispívat k dosažení vysoké úrovně ochrany lidského života a zdraví

    shromažďovat a analyzovat údaje umožňující charakterizovat a sledovat rizika.

    Úkoly

    vydávat vědecká stanoviska a studie

    podporovat jednotné metodiky posuzování rizik

    poskytovat podporu Komisi

    vyhledávat, analyzovat a shrnovat požadované vědecké a technické údaje

    identifikovat a charakterizovat nově vznikající rizika

    vytvořit síť organizací s působností v podobných oblastech

    poskytovat vědeckou a technickou podporu při řízení krizí

    zdokonalovat mezinárodní spolupráci

    poskytovat veřejnosti a zúčastněným osobám spolehlivé, objektivní a srozumitelné informace

    podílet se na systému včasného varování Komise.

    Správa

    Správní rada

    Složení

    14 členů jmenovaných Radou (ve spolupráci s Evropským parlamentem a Komisí) a jeden zástupce Komise

    Úkol

    Přijímat pracovní program a rozpočet a zajistit jejich plnění

    Výkonný ředitel

    Jmenován správní radou po slyšení před Evropským parlamentem na základě seznamu kandidátů navržených Komisí

    Poradní sbor

    Složení

    Jeden zástupce za každý členský stát

    Úkol

    Poskytovat poradenství výkonnému řediteli

    Vědecký výbor a vědecké komise

    Připravovat vědecká stanoviska úřadu

    Externí audit

    Účetní dvůr

    Interní audit

    Oddělení interního auditu úřadu

    Útvar interního auditu Evropské komise

    Orgán udělující absolutorium

    Parlament na doporučení Rady

    Zdroje, které měl úřad k dispozici v roce 2011 (2010)

    Rozpočet:

    78,8 (74,7) milionu EUR, z toho dotace Evropské unie 100 % (100 %).

    Počet zaměstnanců k 31. prosinci 2011:

    355 (355) pracovních míst v plánu pracovních míst, z toho počet obsazených míst:

    334 (330) zaměstnanců (dočasní a stálí zaměstnanci)

    109 (103) ostatních zaměstnanců (smluvní zaměstnanci, vyslaní národní odborníci)

    Celkový počet zaměstnanců (1): 443 (433)

    s následujícím rozložením povinností:

    provozní úkoly: 326 (323)

    správní úkoly: 117 (110)

    Produkty a služby poskytnuté v roce 2011 (2010)

    Vědecké výstupy a související publikace v roce 2011 (2010)

    Činnost 1:   Poskytování vědeckých stanovisek a poradenství a posuzování rizik

    Pokyny vědeckého výboru / vědecké komise 9 (2)

    Stanoviska vědeckého výboru / vědecké komise 38 (48)

    Vědecké zprávy EFSA 3 (5)

    Prohlášení EFSA 3 (4)

    Prohlášení vědeckého výboru / vědecké komise 4 (7)

    Výstupy z vědecké činnosti 1 celkem = 57 (66)

    Činnost 2:   Hodnocení výrobků, látek a žádostí vyžadujících povolení

    Závěry prověrky peer review týkající se pesticidů 54 (73)

    Pokyny EFSA 2 (1)

    Pokyny vědeckého výboru / vědecké komise 17 (6)

    Stanoviska vědeckého výboru / vědecké komise 298 (244)

    Vědecké zprávy EFSA 1 (2)

    Prohlášení vědeckého výboru / vědecké komise 9 (5)

    Prohlášení EFSA 3 (0)

    Výstupy z vědecké činnosti 2 celkem = 384 (331)

    Činnost 3:   Shromažďování údajů, vědecká spolupráce a vytváření sítí

    Pokyny EFSA 3 (3)

    Prohlášení EFSA 0 (2)

    Odůvodněná stanoviska 88 (68)

    Vědecké zprávy EFSA 16 (38)

    Výstupy z vědecké činnosti 3 celkem = 107 (111)

    Doplňující publikace

    Aktuality 8 (7)

    Externí vědecké zprávy 37 (33)

    Odborné zprávy 65 (17)

    Doplňující publikace celkem = 110 (57)

    Celkový počet výstupů = 658 (565)

    Výstupy z vědecké činností podporované komunikačními činnostmi: 35 % (34 %)

    Veřejné konzultace: 78 (78)

    Návštěvy internetových stránek: 3,5 milionu (3 miliony)

    Abonenti zpravodaje Highlights: 27 933(26 934).

    Články a audiovizuální zpravodajství v médiích: 9 397(8 330)

    Dotazy médií: 1 086(857)

    Tiskové zprávy: 15 (16)

    Internetové články: 63 (59)

    Rozhovory: 126 (116)

    Zdroj: údaje poskytl úřad.


    (1)  K 31.12.2011 bylo odesláno 7 nabídkových dopisů.

    Zdroj: údaje poskytl úřad.


    ODPOVĚDI ÚŘADU

    12.

    Změna organizační struktury a nákup nových prostor a následné stěhování úřadu si vyžádalo přizpůsobení (zejména systémů IT) a rovněž byl dobrovolně o několik měsíců odložen nábor několika zaměstnanců. Důsledkem těchto kroků bylo méně předvídatelné prostředí, které vedlo k nutnosti provést převody rozpočtových prostředků (6 % v roce 2011 v porovnání se 4 % v roce 2010).

    Úřad EFSA zváží úpravu struktury svého rozpočtu v mezích celkového rozpočtového rámce, aby se snížila jeho fragmentace a potřeba převodů v budoucnosti.

    Nižší než předpokládané využití rozlišených položek plateb je důsledkem potíží při předvídání přesné struktury plateb u víceletých projektů vědecké spolupráce zavedených v roce 2009.

    13.

    Úřad EFSA získal budovu pro své ústředí v návaznosti na schválení podmínek ze strany rozpočtového orgánu, které stanovují rozložení splátek na 25 let. Úřad EFSA nedávno požádal Evropskou komisi, aby za účelem zkrácení splátkového kalendáře zvážila vyžádání dodatečných prostředků od rozpočtového orgánu. Takovýto předčasný nákup je pro úřad EFSA možný bez penalizace.

    14.

    Přijímací řízení úřadu EFSA jsou plně v souladu s legislativními požadavky.

    Za účelem zvýšení pozornosti věnované určitému aspektu transparentnosti přijal úřad EFSA v únoru 2012 příslušné postupy, jejichž cílem je zajistit, aby:

     

    nástroje na hodnocení schopností uchazečů byly navrhovány ještě před posuzováním přihlášek,

     

    prohlášení o zachování mlčenlivosti a o neexistenci střetu zájmů členů výběrových komisí byla podepisována a systematicky vyhodnocována v časnější fázi přijímacích řízení.

    15.

    Odpovědi úřadu EFSA jsou uvedeny v samostatném dokumentu (zvláštní zpráva č. 15/2012).


    Top