EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012TA1215(14)

Zpráva o ověření roční účetní závěrky Evropské agentury pro životní prostředí za rozpočtový rok 2011 spolu s odpověďmi agentury

Úř. věst. C 388, 15.12.2012, p. 80–85 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.12.2012   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 388/80


ZPRÁVA

o ověření roční účetní závěrky Evropské agentury pro životní prostředí za rozpočtový rok 2011 spolu s odpověďmi agentury

2012/C 388/14

ÚVOD

1.

Evropská agentura pro životní prostředí (dále jen „agentura“), která sídlí v Kodani, byla zřízena nařízením Rady (EHS) č. 1210/90 (1). Agentura je odpovědná za zřízení pozorovací sítě, jež poskytuje Komisi, Parlamentu, členským státům a v obecnější míře rovněž veřejnosti spolehlivé informace o stavu životního prostředí. Tyto informace by především měly umožnit Evropské unii a členským státům přijímat opatření na ochranu životního prostředí a hodnotit jejich účelnost (2).

INFORMACE, Z NICHŽ VYCHÁZÍ PROHLÁŠENÍ O VĚROHODNOSTI

2.

Audit Účetního dvora je založen na analytických postupech, přímém testování operací a posouzení klíčových kontrol v systémech dohledu a kontroly, které agentura zavedla. Kromě toho se využívají důkazní informace získané na základě práce jiných auditorů (tam, kde je to relevantní) a analýza prohlášení vedoucích pracovníků k auditu.

PROHLÁŠENÍ O VĚROHODNOSTI

3.

V souladu s ustanoveními článku 287 Smlouvy o fungování Evropské unie provedl Účetní dvůr audit roční účetní závěrky (3) agentury, jež obsahuje finanční výkazy (4) a zprávy o plnění rozpočtu (5) za rozpočtový rok 2011, a legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá.

Odpovědnost vedení

4.

Ředitel jako schvalující osoba plní příjmy a výdaje rozpočtu v souladu s finančními předpisy agentury a činí tak na vlastní odpovědnost a v mezích schválených prostředků (6). Ředitel odpovídá za zavedení (7) organizační struktury a vnitřních systémů a postupů řízení a kontroly relevantních pro sestavení konečné účetní závěrky (8), jež neobsahuje významné (materiální) nesprávnosti způsobené podvodem nebo chybou, a za zajištění legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá.

Odpovědnost auditora

5.

Účetní dvůr je na základě svého auditu povinen předložit Evropskému parlamentu a Radě (9) prohlášení o věrohodnosti týkající se spolehlivosti roční účetní závěrky agentury a legality a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá.

6.

Účetní dvůr provedl audit v souladu s mezinárodními auditorskými standardy a etickými kodexy vydanými Mezinárodní federací účetních (IFAC) a mezinárodními standardy nejvyšších kontrolních institucí vydanými Mezinárodní organizací nejvyšších kontrolních institucí (INTOSAI). V souladu s těmito standardy je Účetní dvůr povinen naplánovat a provést audit tak, aby získal přiměřenou jistotu, že roční účetní závěrka agentury neobsahuje významné (materiální) nesprávnosti a že uskutečněné operace jsou legální a správné.

7.

Audit zahrnuje provedení auditorských postupů, jejichž cílem je získat důkazní informace o částkách a údajích zveřejněných v účetní závěrce a o legalitě a správnosti operací, na nichž se tato účetní závěrka zakládá. Výběr postupů závisí na úsudku auditora, včetně posouzení rizika významných (materiálních) nesprávností v účetní závěrce a rizika, že uskutečněné operace nejsou ve významné (materiální) míře, ať z důvodu podvodu nebo chyby, v souladu s požadavky právního rámce Evropské unie. Při posuzování těchto rizik auditor zkoumá vnitřní kontroly, které se vztahují k sestavení a věrné prezentaci účetní závěrky, a zavedené systémy dohledu a kontroly, jejichž cílem je zajistit legalitu a správnost operací, aby mohl navrhnout auditorské postupy, které jsou za daných okolností vhodné. Při auditu se rovněž hodnotí vhodnost uplatňovaných účetních zásad, přiměřenost provedených účetních odhadů a také celková prezentace účetní závěrky.

8.

Účetní dvůr se domnívá, že získané důkazní informace jsou dostatečné a vhodné k tomu, aby na jejich základě mohl vydat následující výroky.

Výrok o spolehlivosti účetní závěrky

9.

Podle názoru Účetního dvora roční účetní závěrka agentury (10) ve všech významných (materiálních) ohledech věrně zobrazuje její finanční situaci k 31. prosinci 2011 a výsledky jejího hospodaření a peněžní toky za daný rok v souladu s ustanoveními jejího finančního nařízení a účetních pravidel, která přijal účetní Komise (11).

Výrok o legalitě a správnosti uskutečněných operací

10.

Podle názoru Účetního dvora jsou operace, na nichž se zakládá účetní závěrka agentury za rozpočtový rok 2011, ve všech významných (materiálních) ohledech legální a správné.

11.

Následující připomínky uvedené výroky Účetního dvora nezpochybňují.

PŘIPOMÍNKY KE KLÍČOVÝM KONTROLÁM SYSTÉMŮ AGENTURY PRO DOHLED A KONTROLU

12.

Byla provedena platba mezinárodní ekologické organizaci ve výši 6 061 EUR, která souvisela s účastí zaměstnanců agentury na výpravách uspořádaných touto organizací, jež se uskutečnily v únoru a květnu 2011. V souvislosti s těmito výpravami se neuskutečnilo žádné zadávací řízení ani nebyla vyhotovena žádná smlouva. Související dodatečné cestovní náklady hrazené agenturou činily 11 625 EUR. Výkonný ředitel byl do dubna 2011 členem správní rady této organizace. Jde o zjevný střet zájmů.

OSTATNÍ PŘIPOMÍNKY

13.

Agentura během let značně zvýšila transparentnost svých výběrových řízení. Při auditu však byly ještě zjištěny nejasnosti v dělení na kritéria způsobilosti a výběrová kritéria, pokud jde o příslušné roky odborné praxe. Rovněž nebylo doloženo, že obsah písemných testů a limity pro ně byly stanoveny před hodnocením žádostí.

Tuto zprávu přijal senát IV, jemuž předsedá pan Louis GALEA, člen Účetního dvora, v Lucemburku na svém zasedání dne 5. září 2012.

Za Účetní dvůr

předseda

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  Úř. věst. L 120, 11.5.1990, s. 1.

(2)  Pravomoci a činnosti agentury jsou pro informační účely shrnuty v příloze.

(3)  Spolu s účetní závěrkou se předkládá zpráva o rozpočtovém a finančním řízení za rozpočtový rok, která obsahuje další informace o plnění a řízení rozpočtu.

(4)  Finanční výkazy obsahují rozvahu a výsledovku, tabulku peněžních toků, výkaz změn čistých aktiv a shrnutí významných účetních zásad a další vysvětlující informace.

(5)  Zprávy o plnění rozpočtu obsahují výsledný účet plnění rozpočtu a přílohu k němu.

(6)  Článek 33 nařízení Komise (ES, Euratom) č. 2343/2002 (Úř. věst. L 357, 31.12.2002, s. 72).

(7)  Článek 38 nařízení (ES, Euratom) č. 2343/2002.

(8)  Pravidla týkající se předkládání účetní závěrky a účetnictví agentur jsou uvedena v kapitole 1 a kapitole 2 hlavy VII nařízení (ES, Euratom) č. 2343/2002, naposledy pozměněného nařízením (ES, Euratom) č. 652/2008 (Úř. věst. L 181, 10.7.2008, s. 23), a jsou začleněna do finančního nařízení agentury.

(9)  Čl. 185 odst. 2 nařízení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 (Úř. věst. L 248, 16.9.2002, s. 1).

(10)  Konečná účetní závěrka byla sestavena 31. května 2012 a Účetní dvůr ji obdržel 29. června 2012. Konečná účetní závěrka, konsolidovaná s účetní závěrkou Komise, se zveřejňuje v Úředním věstníku Evropské unie do 15. listopadu následujícího roku a je k dispozici rovněž na internetové adrese http://eca.europa.eu nebo www.eea.europa.eu.

(11)  Účetní pravidla přijatá účetním Komise vycházejí z mezinárodních účetních standardů pro veřejný sektor (IPSAS), vydaných Mezinárodní federací účetních, nebo (nejsou-li k dispozici) z mezinárodních účetních standardů (IAS) / mezinárodních standardů finančního výkaznictví (IFRS), vydaných Radou pro mezinárodní účetní standardy.


PŘÍLOHA

Evropská agentura pro životní prostředí (Kodaň)

Pravomoci a činnosti

Oblast pravomocí Unie podle Smlouvy

(článek 191 Smlouvy o fungování Evropské unie)

Politika v oblasti životního prostředí

Politika Unie v oblasti životního prostředí přispívá k […] zachování, ochraně a zlepšování kvality životního prostředí, ochraně lidského zdraví, uvážlivému a racionálnímu využívání přírodních zdrojů, podpoře opatření na mezinárodní úrovni určených k řešení regionálních a celosvětových problémů životního prostředí, a zejména boji proti změně klimatu.

Politika Unie v oblasti životního prostředí je zaměřena na vysokou úroveň ochrany, přičemž přihlíží k rozdílné situaci v jednotlivých regionech Unie. Je založena na zásadách obezřetnosti a prevence, odvracení ohrožení životního prostředí především u zdroje a na zásadě „znečišťovatel platí“. […] Při přípravě politiky […] přihlédne Unie k dostupným vědeckým a technickým údajům, podmínkám životního prostředí v různých regionech Unie, možnému prospěchu a nákladům plynoucím z činnosti nebo nečinnosti, hospodářskému a sociálnímu rozvoji Unie jako celku a vyváženému rozvoji jejích regionů […].

Pravomoci agentury

(nařízení Rady (EHS) č. 1210/90)

Cíle

Vytvořit Evropskou informační a pozorovací síť pro životní prostředí s cílem poskytnout Unii a členským státům:

1.

Objektivní, spolehlivé a v evropském měřítku srovnatelné informace, které jim umožní:

a)

přijímat nezbytná opatření na ochranu životního prostředí;

b)

posoudit výsledky těchto opatření;

c)

zajistit, aby veřejnost byla řádně informována o stavu životního prostředí.

2.

Nezbytnou vědeckou a technickou podporu.

Úkoly

ve spolupráci s členskými státy vytvořit a koordinovat Evropskou informační a pozorovací síť pro životní prostředí,

poskytovat Unii a členským státům objektivní informace nezbytné k formulování a provádění řádné a účinné politiky životního prostředí,

napomáhat monitorování opatření v oblasti životního prostředí vhodnou podporou požadavků na podávání zpráv,

udělovat jednotlivým členským státům doporučení týkající se vývoje, zavádění a rozšiřování jejich systémů pro monitorování opatření v oblasti životního prostředí,

zaznamenávat, třídit a posuzovat údaje o stavu životního prostředí, vypracovávat odborné zprávy o kvalitě a citlivosti životního prostředí a o tlacích na životní prostředí Unie, stanovovat jednotná kritéria pro posuzování údajů o životním prostředí, která budou používána ve všech členských státech, a dále rozvíjet a podporovat činnost referenčního střediska pro informace o životním prostředí,

pomoci zajistit srovnatelnost údajů o životním prostředí na evropské úrovni, a je-li to nezbytné, vhodnými prostředky podporovat zlepšení harmonizace měřicích metod,

podporovat začlenění evropských údajů o životním prostředí do mezinárodních programů monitorování životního prostředí,

každých pět let uveřejnit zprávu o stavu životního prostředí a o trendech a výhledech v této oblasti a rovněž zprávy zaměřené na specifické problémy,

podporovat rozvoj environmentálních předpovědních metod, výměnu informací o technologiích pro předcházení škodám na životním prostředí nebo pro jejich omezení, podporovat rozvoj metod posuzování výše škod na životním prostředí a nákladů na předcházení těmto škodám, nákladů na ochranná opatření a na obnovu životního prostředí,

zajistit šíření spolehlivých a srovnatelných informací o životním prostředí, zejména o jeho stavu, mezi širokou veřejností, a k tomuto účelu podpořit využívání nových technologii pro přenos informací,

aktivně spolupracovat s dalšími subjekty a programy Unie a dalšími mezinárodními subjekty a v oblastech všeobecného zájmu s institucemi v zemích, které nejsou členy Unie, s přihlédnutím k potřebě vyhnout se duplicitě činností,

podporovat Komisi při procesu výměny informací o rozvoji metodik a osvědčených postupů posuzování životního prostředí a při rozšiřování informací o výsledcích příslušných výzkumů v oblasti životního prostředí, a to způsobem, který nejlépe podpoří politiku Komise.

Správa

Správní rada

Složení

Jeden zástupce za každý členský stát, jeden zástupce za každou členskou zemi agentury, dva zástupci Komise a dva vědečtí pracovníci jmenovaní Evropským parlamentem

Úkoly

Přijímat víceletý a roční pracovní program a zajistit jejich plnění a přijímat výroční zprávu o činnostech agentury

Výkonný ředitel

Jmenován správní radou na návrh Komise

Vědecký výbor

Skládá se z osob s kvalifikací v oblasti životního prostředí, které jmenuje správní rada.

Externí audit

Evropský účetní dvůr

Orgán udělující absolutorium

Evropský parlament na doporučení Rady

Zdroje, které měla agentura k dispozici v roce 2011 (2010)

Konečný rozpočet

62,2 milionu EUR (50,6 milionu EUR)

Dotace Unie: 66 % (80 %)

Počet zaměstnanců k 31. prosinci 2011

Počet pracovních míst v plánu pracovních míst: 134 (133)

z toho počet obsazených pracovních míst: 132 (125) plus 82 (76) ostatních zaměstnanců (smluvní zaměstnanci a vyslaní národní odborníci).

Celkový počet zaměstnanců: 214 (201), s následujícím rozložením povinností

provozní úkoly 90 (89)

správní úkoly 43 (43)

smíšené úkoly 1 (1)

Produkty a služby poskytnuté v roce 2011 (2010)

Články

13

Aktuality

46

Tiskové zprávy

9

Projevy

1

Internetové články

3

Datové soubory

30

Ukazatele

12

Mapy, grafy

271

Propagační materiály

5

Dokumenty o řízení a správě agentury

2

Zprávy

7

Technické zprávy

30

Celoevropská hodnocení

1

Zpráva SOER 2010

1

Zdroj: údaje poskytla agentura.


ODPOVĚDI AGENTURY

12.

Provedená platba se týkala stravy a ubytování pro zaměstnance v průběhu jejich pobytu na výzkumných stanicích. Jakmile byl výkonný ředitel v dubnu 2011 informován, že Evropský účetní dvůr může tuto platbu vnímat jako možný střet zájmů, okamžitě odstoupil z funkce člena správní rady dané organizace. Učinil tak v zájmu agentury a proto, aby zajistil, že nedojde k ohrožení konečných výsledků vědecké práce. S ohledem na udělování absolutoria za rok 2010 správní rada a vedení EEA posílily postupy agentury EEA k omezení možnosti střetu zájmů, aby v budoucnosti nedošlo k jakýmkoli problémům.

13.

Agentura bere připomínky Účetního dvora na vědomí a již zahájila příslušné postupy k provedení uvedených doporučení.


Top