EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011XP0727(01)

Příspěvek XLV. zasedání konference COSAC – Budapešť 29. – 31. května 2011

Úř. věst. C 221, 27.7.2011, p. 1–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

27.7.2011   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 221/1


Příspěvek XLV. zasedání konference COSAC

Budapešť 29.–31. května 2011

2011/C 221/01

1.   Cesta k hospodářskému oživení: správa ekonomických záležitostí, strategie Evropa 2020 a evropský semestr

1.1

COSAC podporuje úsilí orgánů Evropské unie posílit hospodářskou koordinaci v rámci Evropské unie a za účelem podpory rychlejšího oživení a udržitelného růstu zdůrazňuje potřebu zefektivnit toto úsilí v rámci strategie Evropa 2020.

1.2

COSAC potvrzuje, že balíček šesti legislativních návrhů týkajících se správy ekonomických záležitostí je zásadní pro zajištění fiskální disciplíny a zabránění nadměrné makroekonomické nerovnováze, jak je uvedeno v závěrech Evropské rady z 24.–25. března 2011. Proto COSAC vyzývá všechny dotčené orgány EU, aby učinily nezbytná opatření k přijetí výše uvedených návrhů do června 2011. V tomto ohledu si COSAC velmi váží snahy úřadujícího předsednictví dosáhnout kompromisu mezi orgány EU.

1.3

COSAC vyzývá vlády členských států EU, aby umožnily zapojení parlamentů do evropského semestru, a tak respektovaly jejich rozpočtové pravomoci. COSAC znovu potvrzuje, že parlamenty mají v úmyslu se na této nové iniciativě aktivně podílet pomocí svých tradičních způsobů parlamentní účasti, včetně kontroly národních programů reforem.

1.4

COSAC vítá iniciativu ve formě možné každoroční meziparlamentní konference o rozpočtu a vyzývá orgány EU, aby aktivně přispěly k zásadní diskusi, která se má konat v jejím rámci.

1.5

COSAC oceňuje snahy několika členských států, které usilují o užší spolupráci v oblasti hospodářské, fiskální a měnové politiky, a naléhavě vyzývá všechny členské státy, aby využily všech možností užší spolupráce, které jim poskytují Smlouvy, zejména s ohledem na vnitřní trh.

2.   Parlamentní kontrola společné zahraniční a bezpečnostní politiky (SZBP) a společné bezpečnostní a obranné politiky (SBOP)

2.1

COSAC bere na vědomí probíhající diskusi v rámci Konference předsedů parlamentů EU na téma parlamentní kontroly SZBP a SBOP v budoucnosti a všímá si pokroku dosaženého na bruselském zasedání Konference předsedů parlamentů. COSAC se domnívá, že závěry přijaté na tomto setkání představují dobré východisko pro budoucí diskuse a konečná rozhodnutí týkající se parlamentní kontroly SZBP a SBOP. Doufáme, že při nejbližší příležitosti bude uspořádáno další setkání na toto téma.

2.2

COSAC konstatuje, že vzhledem k ukončení činnosti Parlamentního shromáždění ZEU by měl být v souladu s ustanoveními Lisabonské smlouvy vytvořen rámec pro parlamentní kontrolu SZBP a SBOP.

2.3

Vzhledem ke zvláštní povaze této oblasti politiky COSAC zdůrazňuje, že v parlamentní kontrole SZBP a SBOP sehrávají klíčovou roli vnitrostátní parlamenty.

2.4

Proto COSAC požaduje, aby všechny dotčené orgány, a zejména vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, úzce spolupracovaly s parlamenty a řádně je informovaly o vývoji v oblasti SZBP a SBOP, a tak naplnily ustanovení Lisabonské smlouvy.

3.   Stav Unie

3.1

V souladu s preambulí Smlouvy o Evropské unii COSAC zdůrazňuje, že Lisabonská smlouva značí novou fázi v procesu evropské integrace. Znovu potvrzuje, že je třeba v praxi provádět ustanovení Smlouvy o účinné spolupráci mezi vnitrostátními parlamenty a Evropským parlamentem.

3.2

COSAC vítá první diskusi o stavu Unie v jejím rámci. Vyzývá Evropskou komisi, aby při vypracovávání vlastního hodnocení stavu Unie a také při přípravě pracovního programu Komise zohledňovala názory parlamentů.

3.3

S ohledem na další vývoj v rámci Evropské unie COSAC zdůrazňuje význam lepší komunikace s občany EU, mimo jiné prostřednictvím parlamentů.

4.   Spolupráce s orgány Evropské unie

4.1

COSAC vítá nové způsoby spolupráce mezi vnitrostátními parlamenty a Evropskou komisí i Evropským parlamentem, které vznikly v rámci Lisabonské smlouvy.

4.2

COSAC vítá aktivní zapojení vnitrostátních parlamentů do kontroly zásady subsidiarity podle protokolu č. 2 k Lisabonské smlouvě. V souvislosti s praktickým prováděním této kontroly přijaly vnitrostátní parlamenty různé postupy. COSAC se domnívá, že parlamenty a orgány EU by měly sdílet stávající zkušenosti a postupy používané při uplatňování protokolu č. 2 a že jeho uplatňování by mělo být dále vyjasněno prostřednictvím soustavného dialogu mezi všemi zainteresovanými stranami.

4.3

Aby mohly vnitrostátní parlamenty provádět kontrolu v souvislosti se subsidiaritou podle Lisabonské smlouvy, musí být návrhy Evropské komise řádně vysvětleny. COSAC uznává probíhající snahu Evropské komise o splnění tohoto požadavku, ale zdůrazňuje, že je nezbytné, aby Komise v této práci pokračovala, a to v ještě větším rozsahu.


Top