Välj vilka experimentfunktioner du vill testa

Det här dokumentet är ett utdrag från EUR-Lex webbplats

Dokument 52010XP1215(01)

    Příspěvek z XLIV. zasedání COSAC – Brusel, 24. – 26. října 2010

    Úř. věst. C 340, 15.12.2010, s. 9–10 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.12.2010   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 340/9


    Příspěvek z XLIV. zasedání COSAC

    Brusel, 24.–26. října 2010

    2010/C 340/07

    1.   Udržitelný rozvoj v rámci strategie Evropa 2020

    1.1

    Konference výborů pro evropské záležitosti (COSAC) je přesvědčena, že strategie Evropa 2020 představuje dobře integrovaný a koordinovaný přístup, který musí vést k inteligentnímu, udržitelnému růstu podporujícímu začlenění, jenž dostatečně zohledňuje jak vývoj v hospodářské a vědecké oblasti, k němuž dochází uvnitř i vně EU, tak i jeho sociální a environmentální důsledky a oblast dodržování lidských práv.

    1.2

    Tato podpora strategie Evropa 2020 ze strany COSAC není bezpodmínečná. Evropská komise a Rada se proto vyzývají, aby v budoucnosti v procesu tvorby právních předpisů zohlednily nutnost omezit počet cílů, koordinovat své kroky s ostatními iniciativami EU, zabezpečit dodávky energie pro Evropu a zabránit ztrátám v oblasti produktivity. Strategii Evropa 2020 je nezbytné zohlednit při reformě správy ekonomických záležitostí v Evropě.

    1.3

    COSAC vyzývá vnitrostátní parlamenty a Evropský parlament, aby za strategii Evropa 2020 převzaly politickou odpovědnost prostřednictvím aktivního sledování jejího provádění.

    1.4

    COSAC také vyzývá Evropskou komisi, Radu a Evropský parlament, aby výzvy strategie Evropské unie pro udržitelný rozvoj více začleňovaly do legislativních návrhů a jiných iniciativ.

    1.5

    COSAC s uspokojením konstatuje, že vnitrostátní parlamenty se domnívají, že rozhodovací proces je dostatečně přísný a že je zajištěn dostatečný parlamentní dohled. Zásadní význam má v této souvislosti zejména vzájemný tlak.

    1.6

    A konečně v rámci opatření navazujících na strategii Evropa 2020 vyzývá COSAC vnitrostátní parlamenty, aby s ohledem na vnitrostátní reformní plány uvažovaly o své budoucí úloze.

    2.   Parlamentní kontrola společné zahraniční a bezpečnostní politiky a společné bezpečnostní a obranné politiky (dále jen „SZBP“ a „SBOP“)

    2.1

    COSAC zdůrazňuje nezbytnost parlamentního dohledu nad SZBP a SBOP.

    i)

    Do parlamentního dohledu nad SZBP a SBOP by se měly zapojit jak vnitrostátní parlamenty, tak Evropský parlament;

    ii)

    Mechanismus parlamentního dohledu nad SZBP a SBOP by měl znamenat přínos v oblasti nákladové efektivity a měl by zvyšovat hodnotu činností, kterou již v této oblasti vykonávají jednotlivé parlamenty;

    iii)

    Neměly by být vytvářeny žádné nové orgány ani instituce;

    iv)

    Do parlamentního dohledu by se měli zapojit poslanci, kteří se zaměřují na zahraniční věci, obranu a záležitosti Evropské unie.

    2.2

    Z toho důvodu COSAC vyjadřuje přání, aby byl nový mechanismus parlamentního dohledu nad SZBP a SBOP zaveden již v roce 2011.

    3.   Správa ekonomických záležitostí Evropské unie

    3.1

    COSAC vítá nedávné návrhy týkající se správy ekonomických záležitostí a požaduje, aby provádění probíhalo rychleji; zdůrazňuje také, že tyto návrhy mají dalekosáhlý dopad, a proto je nutný pečlivý dohled nad nimi a důkladný rozhodovací proces, který povede k přijetí skutečného politického závazku na vnitrostátní úrovni i úrovni EU. Účinnost parlamentního dohledu, který vykonávají vnitrostátní parlamenty a Evropský parlament, nesmí být v žádném případě ohrožena.

    4.   Budoucí úloha COSAC

    4.1

    COSAC zdůrazňuje svou úlohu při monitorování uskutečňovaném prostřednictvím výměny informací a osvědčených postupů a zejména prostřednictvím svých možných dvouletých zpráv.

    4.2

    COSAC se domnívá, že velice významnou a trvalou součástí její činnosti je široká diskuse o pracovním programu Evropské komise. Proto podporuje nadcházející předsednictví, aby diskusi o pracovním programu Evropské komise zařadila na pořad jednání řádných zasedání COSAC. Předsednictví COSACu jsou vyzývána, aby při stanovení harmonogramu těchto zasedání zohledňovala časový plán zveřejnění pracovního programu Evropské komise.

    4.3

    COSAC je fórem pro výměnu informací, a tedy vhodným orgánem pro diskusi o konkrétních evropských politikách a tématech. Diskuse na půdě COSACu ukázaly společný zájem vnitrostátních parlamentů a Evropského parlamentu o tento druh rozpravy.

    4.4

    COSAC vyzývá vnitrostátní parlamenty, aby v zajišťování řádného fungování Evropské unie hrály aktivní roli s využitím všech možností, které jim skýtá Lisabonská smlouva. COSAC zejména povzbuzuje jednotlivé komory parlamentů v rámci EU, aby:

    a)

    sledovaly uplatňování zásady subsidiarity a proporcionality v souladu s postupy zakotvenými v Protokolu č. 2 připojenému ke Smlouvám;

    b)

    i nadále pokračovaly v politickém dialogu s Evropskou komisí, jenž se nebude omezovat jen na legislativní návrhy a daleko přesáhne samotnou otázku zásady subsidiarity.

    COSAC bude výsledky těchto činností sledovat s cílem sdílet informace a osvědčené postupy s vnitrostátními parlamenty.

    5.   Spolupráce s orgány Evropské unie

    5.1

    COSAC si velmi váží toho, že se zasedání poprvé zúčastnil předseda Evropské rady pan Herman VAN ROMPUY. Je přesvědčena, že spolupráce s Radou a s Evropskou radou bude i nadále tak srdečná, jak je úspěšná.

    5.2

    Pokud jde o definici pojmu „návrh legislativního aktu“, COSAC poukazuje na příspěvek z XLIII. zasedání COSAC a vyzývá Radu, aby znovu zvážila svůj prvotní postoj.

    5.3

    COSAC je potěšena, že na zasedání promluvil předseda Evropské komise pan José Manuel BARROSO, a vítá následnou diskusi týkající se výzev, jimž bude Unie v příštím roce čelit. COSAC doufá, že takový přímý dialog se stane pravidelnou součástí pořadu jednání COSAC, aby různé vnitrostátní parlamenty a Evropský parlament mohly otevřeně diskutovat s Evropskou komisí.

    5.4

    COSAC zdůrazňuje, že uplatňování rámcové dohody mezi Evropským parlamentem a Evropskou komisí musí podléhat stálé právní kontrole.

    5.5

    COSAC zdůrazňuje, že všechny orgány jsou povinny dodržovat institucionální rovnováhu v souladu s duchem a literou Smluv.

    5.6

    V souvislosti s nadcházejícími konzultačními dokumenty a legislativními návrhy ohledně Europolu a Eurojustu COSAC dále zdůrazňuje naléhavou potřebu, aby Evropská komise vedla rozsáhlé a včasné předběžné konzultace s vnitrostátními parlamenty. COSAC požaduje, aby Evropská komise oba legislativní návrhy o Europolu a Eurojustu zveřejnila současně.

    5.7

    COSAC vybízí Evropskou komisi, předsednictví Rady a Evropský parlament k reakci na tento příspěvek.


    Upp