EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009A1114(02)

Stanovisko Komise ze dne 12. listopadu 2009 týkající se plánu na zneškodňování radioaktivního odpadu v důsledku demontáže jaderné elektrárny Chooz-A ve Francii podle článku 37 Smlouvy o Euratomu

Úř. věst. C 275, 14.11.2009, p. 2–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

14.11.2009   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 275/2


STANOVISKO KOMISE

ze dne 12. listopadu 2009

týkající se plánu na zneškodňování radioaktivního odpadu v důsledku demontáže jaderné elektrárny Chooz-A ve Francii podle článku 37 Smlouvy o Euratomu

(Pouze francouzské znění je závazné)

2009/C 275/02

Dne 5. června 2009 obdržela Evropská komise od francouzské vlády podle článku 37 Smlouvy o Euratomu všeobecné údaje, které se týkají plánu na zneškodňování radioaktivního odpadu v důsledku demontáže jaderné elektrárny Chooz-A.

Na základě těchto údajů a po poradě se skupinou odborníků vypracovala Komise toto stanovisko:

1.

Vzdálenost mezi jadernou elektrárnou a nejbližší hranicí s jiným členským státem, v tomto případě Belgií, je 3 km. Dalším nejbližším členským státem ve vzdálenosti 70 km je Lucembursko. Ve vzdálenosti 95 km se nachází Německo a ve vzdálenosti 97 km Nizozemsko.

2.

Při běžných demontážních pracích nebude vypouštění kapalných a plynných odpadů příčinou vystavení vlivu záření, jež by mohlo nepříznivě ovlivnit zdraví obyvatelstva v jiném členském státě.

3.

V místě je přechodně skladován pevný radioaktivní odpad, který je následně převezen do zařízení oprávněných ke zpracování nebo zneškodňování odpadu, jež se nacházejí na území Francie. Vývoz radioaktivního odpadu z Francie není plánován.

4.

V případě neplánovaného uvolnění radioaktivního odpadu následkem havárie typu a rozsahu uvedeného ve všeobecných údajích nemohou dávky záření v jiném členském státě nepříznivě ovlivnit zdraví obyvatel.

Komise tedy zastává stanovisko, že provedení plánu na zneškodňování radioaktivního odpadu v jakékoliv formě v důsledku demontáže jaderné elektrárny Chooz-A ve Francii, a to jak za běžného provozu, tak v případě havárie typu a rozsahu uvedeného ve všeobecných údajích, nevyústí v radioaktivní zamoření vody, půdy ani vzdušného prostoru jiného členského státu.


Top