Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2009/168/06

Výzva k vyjádření zájmu o místo člena správní rady Evropského úřadu pro bezpečnost potravin

Úř. věst. C 168, 21.7.2009, p. 9–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

21.7.2009   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 168/9


Výzva k vyjádření zájmu o místo člena správní rady Evropského úřadu pro bezpečnost potravin

2009/C 168/06

Žádosti se vztahují na místa 7 ze 14 členů správní rady Evropského úřadu pro bezpečnost potravin zřízeného nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 ze dne 28. ledna 2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin (1). Úřad má sídlo v Parmě v Itálii.

EVROPSKÝ ÚŘAD PRO BEZPEČNOST POTRAVIN

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) je klíčovým orgánem pro hodnocení nebezpečí týkajících se bezpečnosti potravin a krmiv v Evropské unii. Úřad byl zřízen s cílem poskytovat vědecké poradenství a podporu pro právní předpisy a politiky Společenství ve všech oblastech, které mohou mít přímý či nepřímý vliv na bezpečnost potravin a krmiv, a rovněž v těsně souvisejících otázkách v oblasti zdraví a dobrých životních podmínek zvířat a ochrany rostlin. Úřad je nezávislým zdrojem informací o všech záležitostech v těchto oblastech a zabezpečuje sdělování o riziku. V rámci svého poslání rovněž poskytuje vědecké poradenství v otázkách výživy, zejména z hlediska právních předpisů Společenství, a geneticky modifikovaných organismů, včetně nových potravinářských technologií. Úřad si rychle získal dobré jméno u zúčastněných subjektů jako základní informační bod, a to díky své nezávislosti, vědecké kvalitě svých posudků a informování veřejnosti, průhlednosti svých postupů a pracovitosti při vykonávání svých úkolů. Úřad má vlastní odborné pracovníky, ale je podporován i sítí příslušných organizací v EU.

Právní rámec

V souladu s článkem 25 výše uvedeného nařízení „jsou členové správní rady jmenováni tak, aby byla zajištěna nejvyšší úroveň odborné kvalifikace, široký rozsah odpovídajících odborných znalostí a současně co největší zastoupení ze zeměpisného hlediska v rámci Unie“. Kromě toho musí mít čtyři z členů správní rady „zkušenost s působením v organizacích zastupujících spotřebitele a jiných zájmových skupinách v rámci potravinového řetězce“.

Dále 40. bod odůvodnění výše uvedeného nařízení stanoví, že „spolupráce s členskými státy je rovněž nepostradatelná“ a 41. bod odůvodnění říká, že „je třeba jmenovat správní radu takovým způsobem, aby byla zajištěna nejvyšší odborná kvalifikace, široký rozsah odpovídajících odborných znalostí, například v oblasti řízení a veřejné správy, jakož i co největší zastoupení ze zeměpisného hlediska v rámci Unie. Toho lze dosáhnout vytvořením systému střídání různých zemí, z nichž pocházejí členové správní rady, aniž by byla některá funkce vyhrazena státním příslušníkům kteréhokoli členského státu.“

Úloha a funkce správní rady

Mezi povinnosti správní rady patří zejména:

všeobecné sledování práce úřadu zajišťující, že úřad provádí své poslání a vykonává svěřené úkoly v souladu se svým pověřením a se zásadou nezávislosti a průhlednosti,

jmenování výkonného ředitele na základě seznamu vypracovaného Komisí a v případě potřeby jeho odvolání,

jmenování členů vědeckého výboru a vědeckých komisí, které jsou zodpovědné za poskytování vědeckých stanovisek úřadu,

přijímání ročních a víceletých pracovních programů úřadu a výroční souhrnné zprávy o činnosti,

přijímání interních a finančních předpisů úřadu.

Správní rada funguje prostřednictvím formálních schůzí, soukromých zasedání, neformálních kontaktů mezi členy a korespondence. Jazykem dokumentů EFSA, korespondence správní rady a soukromých či neformálních schůzí je angličtina. Při formálních schůzích je pro členy v případě potřeby k dispozici tlumočení. Správní rada se schází pětkrát až šestkrát za rok, převážně v Parmě, ale v případě potřeby i na jiných místech Evropské unie.

Složení správní rady

Podle čl. 25 odst. 1 nařízení (ES) č. 178/2002 (2). tvoří správní radu čtrnáct členů, které jmenuje Rada po konzultaci s Evropským parlamentem, a dále jeden zástupce Komise. Funkční období sedmi členů současné správní rady skončí, v souladu s rozhodnutím Rady 2006/478/ES ze dne 19. června 2006 (3), dne 30. června 2010. Funkční období ostatních sedmi členů správní rady skončí dne 30. června 2012.

Seznam současných členů správní rady najdete na internetové stránce EFSA (http://www.efsa.europa.eu/EFSA/AboutEfsa/WhoWeAre/ManagementBoard/efsa_locale-1178620753812_Members.htm).

Tento dokument se týká žádostí o místa sedmi členů první správní rady, jejichž funkční období skončí dne 30. června 2010.

Potřebná kvalifikace

Členové správní rady musí mít odbornou kvalifikaci a všeobecný přehled o otázkách spojených s posláním úřadu, potřebné pro řízení úřadu a zejména pro zajištění:

1)

účinného poskytování vědeckého poradenství a podpory s cílem vyhovět potřebám Evropského společenství, pokud jde o jeho právní předpisy a politiky a jeho práci ve veřejném zájmu;

2)

používání zásad řádného řízení a veřejné správy (včetně finančních aspektů);

3)

toho, aby se jeho činnost řídila zásadami bezúhonnosti, nezávislosti, průhlednosti, etických postupů a vysoké vědecké kvality, a současně aby byla zachována nepostradatelná spolupráce s členskými státy;

4)

komunikace s veřejností a její informovanosti o vědeckých otázkách;

5)

vytvoření a udržení dobrého jména u zúčastněných subjektů pro špičkovou kvalitu, objektivitu a spolehlivost;

6)

podpory účinné návaznosti činností v oblasti hodnocení, řízení rizika a sdělování o riziku.

Uchazeči budou muset prokázat, že mohou účinně přispět k jedné nebo několika výše uvedeným oblastem. Musí mít minimálně 15 let praxe v jedné nebo několika těchto oblastech, z toho minimálně 5 let na vedoucím místě. Uchazeči musí mít alespoň pět let zkušeností s prací v oblasti bezpečnosti potravin a krmiv nebo v jiných oblastech, na něž se vztahuje zaměření úřadu, a to především v oblasti zdraví a dobrých životních podmínek zvířat, ochrany životního prostředí (4), ochrany rostlin a výživy. Uchazeči musí na základě svých zkušeností prokázat schopnost pracovat ve vícejazyčném, multikulturním a multidisciplinárním prostředí. Uchazeči budou vybíráni podle poměrných zásluh ve vztahu k výše uvedeným kritériím a současně s ohledem na co největší zastoupení ze zeměpisného hlediska v rámci Unie.

Nezávislost a závazné prohlášení a prohlášení o zájmu

Členové správní rady budou navrženi osobně. Budou požádáni, aby učinili závazné prohlášení, že budou jednat nezávisle ve veřejném zájmu, a aby učinili prohlášení o zájmech, které by mohly být považovány za újmu jejich nezávislosti. Proto jsou v souladu se zásadou nezávislosti při činnosti správní rady uchazeči požádáni, aby v žádosti uvedli všechny přímé i nepřímé příbuzné, které považují za významné z hlediska činnosti úřadu.

Účast na schůzích správní rady

Členové se budou muset s vysokou mírou zodpovědnosti zavázat k účasti na schůzích správní rady. Žádají se, aby v žádosti uvedli, zda se budou moci aktivně zúčastňovat činnosti správní rady. Podle odhadu bude správní rada zasedat čtyřikrát až šestkrát za rok. Členům správní rady nepřísluší odměna, ale budou jim hrazeny běžné cestovní náklady a denní diety. V souladu s článkem 15 jednacího řádu správní rady EFSA, který stanoví, že „členové správní rady jiní než zástupce Komise a ti, které zaměstnává vnitrostátní veřejný orgán nebo instituce, budou dostávat denní náhradu ve výši 300 EUR za každou schůzi správní rady, které se zúčastní“, budou členové za každý den strávený na schůzi dostávat denní náhrady.

Členové správní rady, kteří mají zkušenost s působením v organizacích zastupujících spotřebitele a jiných zájmových skupinách v rámci potravinového řetězce

Uchazeči se žádají, aby uvedli, zda je možno jejich žádost považovat za výraz zájmu o místa těchto členů správní rady, a jestliže ano, aby uvedli podrobnosti o svém působení v organizacích zastupujících spotřebitele a jiných zájmových skupinách v rámci potravinového řetězce.

Jmenování a funkční období

S výjimkou zástupce Komise, kterého jmenuje Komise, jmenuje členy správní rady Rada po konzultaci s Evropským parlamentem ze seznamu vypracovaného Komisí na základě této výzvy k vyjádření zájmu. Funkční období potrvá čtyři roky a lze je jednou obnovit. Uchazeči by si měli uvědomit, že seznam Komise bude zveřejněn. Osoby ze seznamu Komise, které nejsou jmenovány, mohou být požádány, aby mohly být uvedeny na seznamu úspěšných uchazečů, který bude použit v případě, že bude potřeba nahradit členy, kteří nebudou moci dokončit své funkční období.

Státní příslušnost

V rámci této výzvy se Komise bude snažit o sestavení takového seznamu, na jehož základě bude možné jmenovat osoby s vysokou úrovní odborných znalostí a řadou zkušeností, a současně splnit cíl „co největšího zastoupení ze zeměpisného hlediska“, usnadněného „systémem střídání různých zemí, z nichž pocházejí členové správní rady“. Je třeba uvést, že mezi členy, jejichž funkční období skončí dne 30. června 2012, patří státní příslušníci České republiky, Finska, Itálie, Německa, Rakouska, Slovinska a Spojeného království. Mezi odcházejícími členy (kteří se mohou znovu ucházet o členství, pokud již nevykonávali funkci během dvou funkčních období) jsou státní příslušníci Belgie, Dánska, Francie, Maďarska, Nizozemska, Řecka a Švédska. Ve správní radě doposud nebyli zastoupeni státní příslušníci Bulharska, Estonska, Kypru, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Malty, Polska, Rumunska a Slovenska.

Tato výzva je určena pro státní příslušníky všech členských států EU. Uchazeči musí být státními příslušníky členského státu EU.

Rovnost příležitostí

Evropská unie věnuje velkou péči tomu, aby nedocházelo k jakýmkoliv formám diskriminace, a aktivně podporuje kandidaturu žen.

Postup pro podání žádosti a datum uzávěrky

Žádosti musí splňovat požadavky uvedené níže; jinak nebudou zohledněny:

1)

Zúčastněné osoby musí použít připojený formulář, který je též možno získat na internetové stránce generálního ředitelství pro zdraví a spotřebitele: http://ec.europa.eu/food/efsa/efsa_management_board_en.htm

2)

Žádost musí být kompletní. Musí obsahovat originál a tři kopie formuláře žádosti podle odstavce 3 níže.

3)

Žádost musí obsahovat:

a)

motivační dopis (podepsaný);

b)

vyplněný formulář žádosti (podepsaný);

c)

životopis v rozsahu od 1,5 do 3 stran.

4)

Motivační dopis, formulář žádosti, životopis a podpůrné doklady musí být v některém z úředních jazyků Evropského společenství. Pro usnadnění výběrového řízení by však bylo vhodné, aby přehled zkušeností a jiné příslušné informace byly v angličtině. Všechny žádosti budou považovány za důvěrné. Podpůrné doklady musí být na požádání dodány v pozdější fázi výběrového řízení.

5)

Uzávěrka pro podání žádostí je 30. září 2009.

6)

Kompletní žádost musí být:

a)

buď odeslána poštou nebo kurýrní službou nejpozději do 30. září 2009, přičemž rozhodující je datum na poštovním razítku nebo datum potvrzení o převzetí kurýrní službou, na adresu Generálního ředitelství pro zdraví a spotřebitele Evropské komise:

European Commission

Health and Consumers Directorate-General

Unit 03 — Science and Stakeholder Relations

For the attention of Mr R. Vanhoorde (Application for the Management Board)

Office F-101 (Tour) 04/168

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

b)

nebo osobně doručena na adresu:

European Commission

Health and Consumers Directorate-General

Unit 03 — Science and Stakeholder Relations

For the attention of Mr R. Vanhoorde (Application for the Management Board)

Avenue du Bourget 1-3

1140 Brussels (Evere)

BELGIQUE/BELGIË

nejpozději do 30. září 2009 do 16 hod. V takovém případě vydá pracovník ústřední podatelny Komise, kterému byly dokumenty předány, datované a podepsané potvrzení o přijetí jako doklad o podání žádosti. Podatelna je otevřena od 8 do 17 hod. (pondělí až čtvrtek) a od 8 do 16 hod. (pátek). V sobotu, v neděli a ve dnech pracovního volna Komise je zavřena.

Žádosti zaslané e-mailem či faxem nebo zaslané přímo na Evropský úřad pro bezpečnost potravin nebudou přijímány.

7)

Předložením žádosti souhlasí uchazeči s postupy a podmínkami uvedenými v této výzvě a v dokumentech, na něž se výzva odvolává. V žádném případě se uchazeči ve svých žádostech nemohou odvolávat na jakékoliv doklady předložené v předchozích žádostech (např. nebudou přijímány fotokopie předchozích žádostí). Jakékoliv zkreslení požadovaných informací může vést k vyloučení z účasti na této výzvě.

Image

Image

Image

Image


(1)  Úř. věst. L 31, 1.2.2002, s. 1.

(2)  Úř. věst. L 31, 1.2.2002, s. 13.

(3)  Úř. věst. L 189, 12.7.2006, s. 7.

(4)  Ekologie, ochrana biologické rozmanitosti.


Top