Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009XC0617(05)

    Zveřejnění žádosti podle čl. 8 odst. 2 nařízení Rady (ES) č. 509/2006 o zemědělských produktech a potravinách, jež představují zaručené tradiční speciality

    Úř. věst. C 137, 17.6.2009, p. 19–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    17.6.2009   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 137/19


    Zveřejnění žádosti podle čl. 8 odst. 2 nařízení Rady (ES) č. 509/2006 o zemědělských produktech a potravinách, jež představují zaručené tradiční speciality

    2009/C 137/10

    Tímto zveřejněním se uděluje právo podat proti zápisu námitku podle článku 9 nařízení Rady (ES) č. 509/2006. Komise musí námitku obdržet do 6 měsíců po tomto zveřejnění.

    ŽÁDOST O ZÁPIS ZARUČENÉ TRADIČNÍ SPECIALITY (ZTS)

    NAŘÍZENÍ RADY (ES) č. 509/2006

    „BELOKRANJSKA POGAČA“

    č. ES: SI-TSG-007-0029-29.10.2004

    1.   Jméno a adresa skupiny žadatelů:

    Název :

    Društvo kmečkih žena Metlika

    Adresa:

    Mestni trg 24

    8330 Metlika

    SLOVENIJA

    Tel.

    +386 73059002

    Fax

    2.   Členský stát:

    Slovinsko

    3.   Specifikace produktu:

    3.1   Název, který má být zapsán:

    „Belokranjska pogača“

    Název musí být zapsán ve slovinštině. Údaj, jenž má být přeložen do ostatních úředních jazyků zní: „vyrobeno tradiční slovinskou metodou“.

    3.2   Prosím uveďte, zda název:

    Image

    je zvláštní sám o sobě

    vyjadřuje zvláštní povahu zemědělského produktu nebo potraviny

    Název „Belokransjka pogača“ nevyjadřuje zvláštní povahu produktu, ale tradičně se používá k popisu tohoto produktu, jak to dokládají různé zdroje zmíněné v bodě 3.8.

    3.3   Žádáte o výhradu podle čl. 13 odst. 2 nařízení (ES) č. 509/2006?

    Image

    Zápis s výhradou názvu

    Zápis bez výhrady názvu

    3.4   Druh produktu:

    2.3.

    Cukrovinky, pečivo, cukrářské výrobky, sušenky a jiné pekařské výrobky

    3.5   Popis zemědělského produktu nebo potraviny, na něž se vztahuje název podle bodu 3.1:

    „Belokranjska pogača“ je chléb okrouhlého a plochého tvaru, který se připravuje podle originálního receptu z následujících surovin: bílé hladké mouky typu 500, vlažné vody se solí a s kvasnicemi. „Belokransjka pogača“ je kruhovitého tvaru o průměru přibližně 30 cm, tloušťka ve střední části je 3 až 4 cm a 1 až 2 cm na krajích. Na povrchu jsou šikmé zářezy, vzdálené od sebe 4 cm a vytvářející čtverce. Vrchní strana je potřená ušlehaným vajíčkem a posypaná kmínem a hrubou mořskou solí. Upečený chléb má jednotnou kůrkou bez vzduchových bublin, výraznou vůni a chuť po kmínu a soli.

    Vychutnává se nejlépe ještě teplý. Nekrájí se nožem, ale ulamuje se rukou podél šikmých zářezů.

    3.6   Popis metody produkce zemědělského produktu nebo potraviny, na něž se vztahuje název podle bodu 3.1:

    3.6

    Popis metody produkce zemědělského produktu nebo potraviny, na něž se vztahuje název podle bodu 3.1 (čl. 3 odst. 2 nařízení Komise (ES) č. 1216/2007)

    Suroviny:

     

    500 g bílé hladké mouky (typ 500)

     

    3 dl vlažné vody

     

    2 kávové lžičky soli

     

    20 g kvasnic

     

    půl lžíce cukru

     

    1 vejce

     

    špetka kmínu

     

    špetka hrubé mořské soli

    Příprava těsta:

     

    Kynutí těsta:

    Rozdrobit 20 g kvasnic, přidat 3 lžíce bílé hladké mouky, ½ dl vlažné vody a cukr. Všechny suroviny promíchat, dokud nevznikne tekuté a husté těsto, které se nechá kynout, dokud se jeho objem nezdvojnásobí.

     

    Hnětení těsta:

    Směs bílé hladké mouky (typu 500), vlažné vody a kvasnic se hněte 8 až 10 minut, dokud nevznikne hladké a vláčné těsto, které se nelepí na prsty. Připravené těsto se vloží do stejné nádoby, v níž bylo těsto připraveno, přikryje se a nechá se kynout, dokud se jeho objemu nezdvojnásobí.

     

    Vytvarování chleba „Belokransjka pogača“:

    Vykynuté těsto se vloží do vymazaného formy na pečení, rozprostřete se a vypracuje rukama do kruhového tvaru o průměru 30 cm a tloušťce 1 až 2 cm, která se směrem ke krajům zmenšuje. Těsto se nesmí dotýkat okrajů formy a okraje musí být tenčí než prostředek.

     

    Natírání, posyp a rozkrájení povrchu:

    Když je těsto připravené, rozdělí se šikmými a hlubokými zářezy (až ke dnu formy) vzdálenými přibližně 4 cm, a sice nejprve v jednom, poté v druhém směru. Následně se povrch potře rozšlehaným vajíčkem, k němuž se přidají dvě špetky kmínu a špetka hrubé mořské soli.

     

    Pečení:

    Těsto se peče 20 až 25 minut v troubě předehřáté na 220 °C.

    Upečený chléb „Belokransjka pogača“ musí mít světle hnědou barvu, kůrka musí být jednotnou barvu, musí být křupavá a nesmí v ní být vzduchové bubliny. Střed musí mít jednotnou konzistenci bez míst s nahromaděnou vodou, bez hrudek soli nebo mouky a nesmí se lepit. Střední část „pagače“ musí mít tloušťku 3 až 4 cm, na krajích 1 až 2 cm. Posypání kmínem a solí musí být rovnoměrné. Vůně a chuť musí být typická pro chléb „Belokranjska pogača“, chléb musí vonět a chutnat po kmínu a po soli.

    3.7   Zvláštní povaha zemědělského produktu nebo potraviny:

    „Belokransjka pogača“ je slovinskou kulinářskou specialitou. Vyskytuje se zejména v obci Metlika. Vyznačuje se svým receptem, způsobem přípravy a podáváním. „Belokransjka pogača“ má na povrchu šikmé zářezy ve vzdálenosti přibližně 4 cm. Po upečení se nekrájí nožem, ale ulamuje se rukou podél šikmých zářezů. Pro chléb „Belokranjska pogača“ je rovněž charakteristické potírání povrchu rozšlehaným vajíčkem s kmínem a hrubou mořskou solí, což chlebu po upečení dodává výraznou kmínovou chuť.

    3.8   Tradiční povaha zemědělského produktu nebo potraviny:

    „Belokranjska pogača“ je v oblasti Bela krajina chráněnou potravinou, neboť její výroba se předává z generace na generaci. S největší pravděpodobnosti ji do této oblasti přinesli Uskoci, kteří se usadili v pohoří Gorjanci, na svazích v oblasti Bela krajina.

    O původu chleba „Belokranjska pogača“ se dochovaly písemné a ústní zmínky, nicméně písemné prameny jsou poměrně vzácné.

    Sběratel památek lidové tvořivosti, známý slovinský spisovatel z oblasti Dolenjska a cestovatel Janez Trdina rád touto oblastí cestoval a poznával lidi žijící na slunečných svazích pohoří Gorjanci a psal o nich. Tímto způsobem se „Belokranjska pogača“ dostala do jeho knihy Bajke in povesti o Gorjancih (1882).

    Ivan Navratil, jazykovědec z Metliky a velký znalec lidové kultury, pagáč zmiňuje v lidové písni o Zeleni Jurij, kde děti jdou od domu k domu a zpívají „dajte mu pogače, da mu noga poskače…“. V knize Kresovanje v Metliki (1849) pak zmiňuje placku bílého chleba, kterou zdejší obyvatelé nazývali „pogača“.

    „Pogača“ je rovněž uvedena v Encyklopedii jugoslávské kuchyně (1967) od L. Simeonoviče.

    „Belokranjska pogača“ je zmíněna i v Lidové typografii slovinského etnického území ve 20. století (1994) etnologem M. Balkovecem, který pracoval v Belokransjkém muzeu v Metlice.

    Ksenja Vitkovič Khalil používá ve své knize Nerajska prehrana (1999) označení „prostača“ pro „Belokransjký pogač“. „Belokranjska pogača“ je rovněž uvedena v lexikonu Leksikon Cankarjeve založbe (1973) a v knize Dobra kuharica od Minky Vasičevy (1902).

    V oblasti Bela krajina se „pogača“ těší dlouhé tradici a jako místní specialita se předává z generace na generaci. V minulosti, když hospodyně pekly chléb doma, se pekla rovněž „pogača“, kterou děti mohly jíst teplou, zatímco čekaly, až chléb vystydne, aby se mohl jíst.

    Tato tradice se udržuje i dnes. I dnes pečou ženy pro návštěvy „pogaču“, které je symbolem pohostinnosti a je nabízena i turistům na turistických farmách. Podává se i při prodeji vína. Pamětníci tvrdí, že „pogača“ do sebe nasává víno a brání tak vzniku opilství.

    3.9   Minimální požadavky a postupy pro kontrolu zvláštní povahy:

    „Belokranjska pogača“ musí mít všechny charakteristické vlastnosti uvedené ve specifikaci (je nutné použít předepsané přísady, výroba musí probíhat předepsaným způsobem a výsledný produkt musí mít předepsaný tvar, vzhled, vůni, aroma a konzistenci).

    Producenti chleba „Belokransjka pogači“ musí vést záznam o přijatých a použitých surovinách a o vyrobených a prodaných množstvích uvedeného produktu.

    Jednotliví producenti a/nebo sdružení producentů musí provádět kontrolu dodržování předepsaných přísad, metody produkce, vzhledu a organoleptických vlastností konečného produktu a alespoň jednou za rok musí tuto kontrolu provést i certifikační orgán, který ověří soulad s evropskou normou EN 45011.

    3.10   Logo:

    4.   Orgány nebo subjekty ověřující soulad se specifikací produktu:

    4.1   Název a adresa:

    Název:

    Bureau Veritas d.o.o.

    Adresa:

    Linhartova 49a

    Tel.

    +386 14757670

    Fax

    E-mail:

    info@bureauveritas.com

     VeřejnýImage Soukromý

    4.2   Zvláštní úkoly orgánu nebo subjektu:

    Subjektem zodpovědným za ověření všech etap předepsaných ve specifikaci pro pagač „Belokranjska pogača“ je Bureau Veritas.


    Top