Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008XG1220(01)

    Protidrogový akční plán EU na období 2009–2012

    Úř. věst. C 326, 20.12.2008, p. 7–25 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    20.12.2008   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 326/7


    Protidrogový akční plán EU na období 2009–2012

    (2008/C 326/09)

    Úvod

    Zakázané drogy jsou předmětem vážných obav evropských občanů, významnou hrozbou pro bezpečnost a zdraví evropské společnosti i hrozbou pro životní podmínky na celém světě.

    Evropská rada v prosinci roku 2004 jednohlasně potvrdila protidrogovou strategii EU na období 2005–2012 (1), jejímž cílem je prostřednictvím prevence a snižování užívání drog zajistit vysokou úroveň ochrany, blahobytu a sociální soudržnosti.

    Samotné přijetí této strategie bylo jasným signálem, že politické obavy související s drogami jsou společné pro celou EU, i když jednotlivé členské státy uplatňují k této problematice odlišné přístupy. Strategie uplatňovaná prostřednictvím dvou po sobě jdoucích protidrogových akčních plánů EU, potvrdila, že všechny členské státy vycházejí ze stejných základních zásad: a sice, že by se měl uplatňovat vyvážený přístup ke snižování nabídky drog a poptávky po drogách, který spočívá především na základních zásadách práva EU a v každém směru upevňuje hodnoty, na kterých je Unie založena: úctu k lidské důstojnosti, svobodu, demokracii, rovnost, solidaritu, právní stát a lidská práva. Cílem strategie a jejích akčních plánů je ochrana a zvýšení blaha společnosti i životní spokojenosti jednotlivců, ochrana veřejného zdraví a poskytování vysoké úrovně bezpečnosti široké veřejnosti. To by měla doprovázet horizontální opatření, v jejichž rámci protidrogová politika vychází ze spolehlivých údajů o podobě a rozsahu tohoto problému a – ve stále větší míře – z přeshraniční koordinace a spolupráce se třetími zeměmi a mezinárodními organizacemi. Strategie a její akční plány rovněž vycházejí z příslušných úmluv OSN, které jsou významnými právními nástroji pro řešení celosvětového problému drog.

    Protidrogová strategie rovněž stanoví rámec pro dva navazující čtyřleté akční plány. První akční plán (2005–2008)  (2) vymezil více než 80 úkolů, jejichž cílem byla koordinace v hlavních oblastech vládních zásahů v souvislosti se zakázanými drogami a které se zaměřovaly na veřejné zdraví, prosazování práva, celní problematiku, trestní právo a vnější vztahy. Za jejich provádění jsou sice často odpovědné členské státy, Komise však aktivně podporuje a vyhodnocuje probíhající opatření a kromě toho také sleduje protidrogovou legislativu, jako například rozhodnutí Rady 2004/757/SVV o nedovoleném obchodu s drogami, o němž předloží zprávu v polovině roku 2009. Na základě zkušeností z posledních čtyř let Komise navíc nyní navrhuje Radě k přijetí druhý akční plán (na období 2009–2012).

    Jakých úspěchů zatím dosáhl stávající akční plán?

    Stávající akční plán si za konečný cíl klade:

    „... významné snížení výskytu užívání drog mezi obyvatelstvem a omezení škod způsobených společnosti, jakož poškození zdraví, která jsou důsledkem užívání nedovolených drog a obchodování s nimi“.

    Hodnotící zpráva (3) je výsledkem společného úsilí Komise, členských států, Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA), Europolu a evropských sítí nevládních organizací zastoupených ve Fóru občanské společnosti. Tato zpráva je zatím nejrozsáhlejším hodnocením výsledků protidrogové politiky EU a ukazuje, že cíle vymezené ve stávajícím akčním plánu byly částečně naplněny:

    Užívání drog v EU zůstává na vysoké úrovni. Dostupné údaje ukazují, že užívání heroinu, konopí a syntetických drog se stabilizovalo nebo klesá, naopak užívání kokainu je v řadě členských států na vzestupu. Celkový počet osob v EU, které drogy někdy v životě užívaly (tzv. celoživotní prevalence), se odhaduje na 70 milionů u konopí, nejméně 12 milionů u kokainu, 9,5 milionu u extáze a 11 milionů v případě amfetaminů, přičemž je známo, že nejméně půl milionu osob prodělává substituční léčbu závislosti na drogách jako heroin (4).

    Přestože neexistuje důvod ke spokojenosti, je třeba poznamenat, že údaje ze srovnatelných zemí ve světě ukazují, že spotřeba konopí, kokainu a amfetaminů je v EU podstatně nižší než například ve Spojených státech. To samé platí i pro uváděný počet infekcí virem HIV v souvislosti s injekčním užíváním drog.

    Hodnocení rovněž ukazuje, že protidrogové politiky členských států se sbližují a že dochází k posunu k situaci, kdy jsou vnitrostátní politiky podloženy akčními plány.

    Dosavadní poznatky ukazují, že EU je přinejmenším schopna úspěšně zabraňovat rozšiřování komplexního společenského fenoménu užívání a zneužívání omamných látek mezi obyvateli a že se stále více zaměřuje na opatření, jejichž cílem je řešit škody, které drogy způsobují jednotlivcům a společnosti. Je důležité poznamenat, že tohoto výsledku bylo dosaženo navzdory skutečnosti, že během sledovaného období prudce vzrostla celosvětová nelegální produkce opiátů a EU se stala cílem nebývale vysokého objemu nezákonného dovozu kokainu. S ohledem na takto výrazný nárůst nabídky působí výsledky EU v řešení dané problematiky příznivěji.

    Pokud jde o mezinárodní spolupráci, dochází nyní k lepší koordinaci stanovisek EU v mezinárodních fórech věnovaných drogám, například v Komisi OSN pro omamné látky. Integrovaný a vyvážený přístup EU k drogové problematice navíc stále častěji slouží jako vzor pro ostatní země.

    Stávající akční plán (2005–2008) si klade ambiciózní cíle. Ačkoliv v mnoha oblastech bylo dosaženo pokroku, byly rovněž identifikovány slabé stránky.

    V mnoha oblastech stále existují potíže s koordinací politik a přestože kvalita informací o užívání drog v EU, jeho prevenci a léčbě se trvale zlepšuje, existují nadále oblasti, o nichž informace chybí: panuje dlouhodobý nedostatek spolehlivých údajů o nabídce drog a rovněž o rozsahu a výsledcích pomoci třetím zemím související s touto problematikou.

    Jak ve společnosti posílit úsilí o snížení rozsahu užívání drog

    EU jednoznačně potřebuje vyvinout větší úsilí, aby snížila vliv zdravotních, společenských, rozvojových a ekonomických problémů způsobených užíváním drog. Pokud miliony Evropanů někdy v životě užívaly drogy nebo je užívají v současnosti, existuje v této oblasti propast mezi veřejnou politikou a chováním občanů, který žádná společnost nemůže ignorovat.

    Existují důkazy, které ukazují, že jedním z nejúčinnějších (a nejhospodárnějších) způsobů řešení drogové problematiky je spolupráce veřejných orgánů zabývajících se prevencí, léčbou, snižováním dopadů a prosazováním práva spolupracují s dobrovolnickými organizacemi a poskytovateli služeb. Jinak řečeno, spojenectví mezi občany a institucemi, které utvoří sami a pro sebe.

    Nastal čas, kdy je třeba, aby se obyvatelé Evropy stali středem politiky v této oblasti a aby se do této politiky více zapojili. Jako první krok přispěla Komise k založení evropského Fóra občanské společnosti pro otázky drog v roce 2006. Aby Komise přispěla k plnění protidrogového akčního plánu EU, posoudí během období platnosti následujícího akčního plánu možnosti, jak zapojit všechny zainteresované subjekty a jak je motivovat k formálnímu závazku, že na své úrovni a za pomoci prostředků, jež mají k dispozici, podniknou veškeré nezbytné kroky k minimalizaci škod, které drogy lidem přináší. Jedním z návrhů, který je třeba dále rozpracovat, je vytvoření „Evropské protidrogové aliance“, jejímž cílem je mobilizace širokého spektra struktur občanské společnosti, které působí v oblasti protidrogové činnosti i mimo ni.

    Vznik nového protidrogového akčního plánu na období 2009–2012

    Protidrogová strategie EU se zabývá komplexním fenoménem, u něhož lze dosáhnout změny pouze na základě dlouhodobého přístupu. Zaměřuje se na dva klíčové aspekty protidrogové politiky, snižování poptávky po drogách a snižování nabídky drog, které jsou doplněny třemi průřezovými tématy: koordinace, mezinárodní spolupráce a informace, výzkum a hodnocení.

    Na podporu této strategie navrhuje Komise nový protidrogový akční plán na období 2009–2012, který vychází ze stávajícího rámce a rovněž ze zkušeností nashromážděných během posledních čtyř let. S řádným zohledněním vnitrostátních právních předpisů stanovuje následující priority:

    1.   Zlepšování koordinace, spolupráce a zvyšování veřejného povědomí

    Koordinaci a spolupráci v oblasti protidrogové činnosti je možné posílit jak na evropské, tak na vnitrostátní úrovni, aby protidrogové politiky odpovídaly potřebám odborníků a občanské společnosti a zároveň těmto strukturám dávaly možnost zpětné vazby pro informovanou tvorbu politiky.

    2.   Snížení poptávky po drogách

    Musíme dále zvyšovat účinnost opatření, jejichž cílem je omezit užívání drog a jeho dopady zlepšováním pokrytí, kvality a účinnosti intervencí za účelem snížení poptávky, tzn. služeb v oblasti prevence, léčby a snižování nepříznivých důsledků užívání drog. Sem spadá zvláštní důraz na rizikové skupiny a prevence polyvalentního užívání drog (kombinace užívání nelegálních a legálních látek, například alkoholu, těkavých látek a tabáku).

    3.   Snížení nabídky drog

    V boji proti výrobě drog a nedovolenému obchodu s nimi potřebujeme účinnější vymáhání práva na úrovni EU a plné využití kapacit Europolu a dalších struktur EU. Opatření by měla vycházet z přístupu založeném na zpravodajských informacích, jenž se systematicky zaměřuje na dodavatele, kteří způsobují nejvíce škody nebo představují nejvážnější hrozbu. Pro podporu těchto opatření bude nezbytné probíhající práce na posílení spojitosti a soudržnosti mezi údaji využívanými jednotlivými subjekty EU v oblasti SVV. Je třeba podporovat koordinovanější operace probíhající prostřednictvím regionálních bezpečnostních platforem. Měly by být zřízeny nové platformy, které se nebudou vzájemně překrývat a budou v souladu se stávajícími strukturami.

    4.   Zlepšení mezinárodní spolupráce

    K účinnosti opatření EU, která zaujímá na celosvětové úrovni přední místo v poskytování prostředků na úsilí o udržitelná řešení celosvětového problému drog, by výrazně přispělo, kdyby se zlepšila koordinace politik jednotlivých států a politik Společenství. Jsme připraveni zvýšit úsilí v oblasti mezinárodní spolupráce za tímto účelem a znovu zdůrazňujeme, že účinná kontrola drog musí vycházet z koncepce „vyváženého přístupu“ s důrazem na skutečnost, že pěstování zakázaných drog je významnou složkou nabídky drog.

    5.   Lepší pochopení problematiky

    Musíme zlepšit naše vědomosti o všech aspektech užívání drog, a to prostřednictvím rozsáhlejšího a lépe koordinovaného výzkumu a údajů, včetně informací o trestné činnosti související s drogami a o fungování trhu se zakázanými drogami.

    Následující akční plán je navrhován jako rámec k plnění těchto priorit a případně k přidání evropského rozměru.

    I.   

    KOORDINACE

    Hlavní priorita: účinnější vytváření a provádění politik

    Cíl

    Opatření

    Časový plán

    Odpovědná strana

    Ukazatele

    Nástroje hodnocení

    1.

    Zajistit, aby se ve vnitrostátních politikách i v přístupu EU ke třetím zemím a v mezinárodních fórech odrážel vyvážený a ucelený přístup

    1.

    Členské státy a orgány EU budou účinněji koordinovat protidrogovou politiku s ohledem na cíle protidrogové strategie EU na období 2005–2012 a tohoto akčního plánu

    Probíhá

    ČS

    KOM

    Rada

    Cíle protidrogové strategie EU a akčních plánů zahrnuty ve vnitrostátních politikách

    Protidrogová politika na úrovni EU odráží cíle protidrogové strategie

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    2.

    Zajistit účinnou koordinaci na úrovni EU

    2.

    Horizontální pracovní skupina pro drogy (HDG) Rady, pracovní skupina s hlavní a řídící odpovědností v oblasti drog v Radě, by měla aktivně koordinovat protidrogovou politiku EU Horizontální pracovní skupina pro drogy (HDG) by měla určovat konkrétní oblasti práce jiných pracovních skupin Rady a usilovat o účinnou koordinaci

    Probíhá

    Rada

    Příslušné pracovní skupiny Rady (5) informují/zapojí do své činnosti HDG a ta naopak zapojí nebo informuje je

    Zpráva pracovních skupin Rady o práci související s drogovou problematikou určená HDG

    3.

    Komise a Rada zajistí soulad mezi vnitřní a vnější protidrogovou politikou

    Probíhá

    KOM

    Rada

    Dosažený soulad mezi vnitřní a vnější protidrogovou politikou

    Do roku 2010: Sdělení Komise o souladu mezi vnitřní a vnější protidrogovou politikou

    Sdělení Komise o koordinaci vnitřní a vnější protidrogové politiky

    4.

    Rada jednou ročně vyhodnotí drogovou problematiku na základě každoročního hodnocení pokroku, které sestaví Komise, příslušných zpráv EMCDDA, Europolu a Eurojustu

    Probíhá

    Rada

    KOM

    ČS

    EMCDDA

    Europol

    Eurojust

    Závěry Rady

    Závěry předsednictví

    5.

    Aby se posílila koordinace ve specifických nebo naléhavých případech, které vyžadují opatření, bude předsednictví pravidelně organizovat zasedání národních protidrogových koordinátorů nebo osob s ekvivalentní funkcí. Koordinátoři budou vyzváni, aby napomáhali při každoročním posouzení drogové problematiky prováděném Radou (viz bod 4 výše)

    Dvakrát ročně

    Předsednictví

    ČS

    Skutečný dopad na koordinaci politik

    Závěry Rady

    Zpráva předsednictví pro HDG

    3.

    Zajistit účinnou koordinaci na úrovni členských států

    6.

    Při zohlednění práce EMCDDA na protidrogovém koordinačním mechanismu ve všech členských státech EU členské státy vyhodnotí meziresortní koordinaci protidrogové politiky a zajistí, že na úrovni EU budou předkládána koordinovaná stanoviska a že cíle akčního plánu EU budou plněny na úrovni, která je k tomu nejvhodnější

    Probíhá

    ČS

    Příspěvky členských států v rámci HDG a ostatních pracovních skupin jsou sladěné

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    Národní zprávy států zapojených do sítě Reitox

    4.

    Zajistit zapojení občanské společnosti do protidrogové politiky

    7.

    Komise bude alespoň jednou ročně vyžadovat zpětnou vazbu k protidrogové politice od Fóra občanské společnosti pro otázky drog

    Probíhá

    KOM

    Fórum zasedá nejméně jednou za rok

    Komise předkládá výsledky HDG

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    Zprávy Fóra občanské společnosti pro otázky drog

    8.

    Komise zahájí iniciativu „Evropská protidrogová aliance“ a vyzve organizace občanské společnosti v EU (včetně např. škol, obchodních společností, veřejných institucí a nevládních organizací), aby se podílely na společném rámci pro podnícení veřejného závazku týkajícího se problému drog ve společnosti a působily v této oblasti

    Probíhá

    KOM

    Obecné využívání aliance (KOM)

    Zpráva o posouzení činnosti

    9.

    Členské státy zapojí občanskou společnost na všech odpovídajících úrovních protidrogové politiky v souladu s vnitrostátními postupy

    Probíhá

    KOM

    ČS

    Občanská společnost se účastní diskuzí o drogové problematice

    Občanská společnost sdělila své názory

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    Zprávy členských států Komisi

    II.   

    SNÍŽENÍ POPTÁVKY

    Hlavní priorita: Snížení poptávky po drogách a zdravotní a společenské důsledky užívání drog zlepšením pokrytí, kvality a účinnosti služeb v oblasti prevence, léčby a snižování nepříznivých důsledků užívání drog

    Cíl

    Opatření

    Časový plán

    Odpovědná strana

    Ukazatele

    Nástroje hodnocení

    5.

    Předcházet užívání drog a rizikům s ním spojených

    10.

    Systematicky zpřístupňovat na důkazech založené a vyhodnocené univerzální preventivní programy a intervence v různých prostředích (např. zaměřené na mladé lidi ve střediscích pro mládež a ve školách, zaměřené na dospělé na pracovištích a ve věznicích) a podporovat inovace v této oblasti, a to s cílem zabránit prvnímu užití drogy nebo jej oddálit. Prevence by se rovněž měla vztahovat na polyvalentní užívání drog (kombinování nelegálních látek s legálními, zejména s alkoholem) a drogy a řízení motorových vozidel

    Probíhá

    ČS

    Větší dostupnost na důkazech založených a vyhodnocených programů a komplexních strategií v členských státech, včetně těch zaměřených na první užití drogy

    Prevalence užívání drog mezi mládeží a názory na užívání drog jejich vrstevníky

    Národní zprávy států zapojených do sítě Reitox

    Studie ESPAD a HBSC týkající se dětí školního věku

    6.

    Zabránit vysoce rizikovému chování uživatelů drog – včetně injekčních uživatelů – prostřednictvím cílené prevence

    11.

    Dále rozvinout techniky včasné detekce a intervence a provádět účinnou a vyhodnocovanou selektivní prevenci u rizikových skupin s vysokým rizikem rozvinutí problémového užívání drog, včetně injekčního užívání

    Probíhá

    ČS

    Trendy v užívání drog

    Rozbor rizikových a protektivních faktorů užívání drog

    Větší dostupnost vyhodnocovaných cílených programů prevence v členských státech,

    Základní epidemiologický ukazatel prevalence problémového užívání drog

    Národní zprávy států zapojených do sítě Reitox

    12.

    Prostřednictvím nízkoprahového přístupu k poradenství, zvládání problémového chování a případně terénní práce dále rozvinout a provádět účinnou, vyhodnocovanou indikativní prevenci u specifických vysoce rizikových skupin uživatelů drog (včetně polyvalentních uživatelů drog)

    Probíhá

    ČS

    Trendy v užívání drog

    Rozbor rizikových a protektivních faktorů užívání drog

    Větší dostupnost vyhodnocovaných cílených programů prevence v členských státech

    Základní epidemiologický ukazatel prevalence problémového užívání drog

    Národní zprávy států zapojených do sítě Reitox

    7.

    Zvýšit účinnost protidrogové léčby a rehabilitací tím, že se zvýší dostupnost, přístupnost a kvalita služeb

    13.

    Zvyšovat účinnost a rozsah možností protidrogové léčby na základě nových poznatků, včetně využití různých psychosociálních a farmakologických metod, které budou odpovídat potřebám uživatelů drog (včetně relevantní léčby upravené na základě nových drog nebo nových způsobů užívání)

    Probíhá

    ČS

    Vývoj v poptávce po léčbě, jejích výsledcích a retenci léčbě a v retenci

    Vyšší dostupnost diverzifikované léčby a léčby vycházející z nových poznatků v členských státech

    Základní epidemiologický ukazatel poptávka po léčbě

    Národní zprávy států zapojených do sítě Reitox

    14.

    Zachovat stávající a rozvíjet inovační rehabilitační programy a programy opětovného začlenění do společnosti

    Probíhá

    ČS

    Je-li to možné, zvýšená dostupnost a účinnost rehabilitačních a programů a programů opětovného začlenění do společnosti v členských státech

    Údaje o dostupnosti programů opětovného začlenění do společnosti

    Národní zprávy států zapojených do sítě Reitox

    15.

    Ve vhodných případech informovat na celostátní, regionální i místní úrovni potenciální cílové skupiny o existenci léčby a rehabilitačních služeb a o různých možnostech, které tyto služby nabízejí

    Probíhá

    ČS

    Existence informačních strategií v členských státech

    Veřejný rejstřík dostupných služeb (např. internetový portál)

    Národní zprávy států zapojených do sítě Reitox

    16.

    Dále rozvíjet účinné alternativy k trestu odnětí svobody pro uživatele drog, zvyšovat jejich užívání a monitorovat jejich provádění

    Probíhá

    ČS

    Větší dostupnost alternativ k trestu odnětí svobody

    Monitorování provádění alternativ k trestu odnětí svobody (KOM)

     

    8.

    Zvýšit kvalitu a účinnost činností, jejichž cílem je snížení poptávky po drogách, s ohledem na specifické potřeby jednotlivých uživatelů drog podle jejich pohlaví, kulturního zázemí, věku atd.

    17.

    Vyvinout, provádět a sdílet zásady pro osvědčené postupy a normy kvality pro intervence a služby v oblasti prevence, léčby, snižování nepříznivých důsledků spojených s užíváním drog a rehabilitace

    2009–2012

    ČS

    KOM

    EMCDDA

    Existence relevantních zásad nebo norem kvality

    Úroveň provádění zásad nebo norem

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    Národní zprávy států zapojených do sítě Reitox

    18.

    Členské státy provedou průzkum o dostupnosti a účinnosti služeb v oblasti prevence, léčby, snižování nepříznivých důsledků spojených s užíváním drog a rehabilitace, v reakci na specifické potřeby, a to na základě metodického rámce slučitelného se stávajícími metodikami, který za podpory EMCDDA vypracuje Komise

    2012

    ČS

    KOM

    EMCDDA

    Metodologický rámec vypracovaný pro průzkum

    Počet členských států, které průzkum provedou

    Souhrn zpráv jednotlivých členských států o provedených průzkumech, předložený Komisí

    19.

    Připravit konsensus EU o minimálních normách kvality a referenčních ukazatelích pro intervence a služby v oblasti prevence, léčby, snižování nepříznivých důsledků spojených s užíváním drog a rehabilitace s ohledem na potřeby specifických skupin a činnost vykonávanou na vnitrostátní a mezinárodní úrovni

    2012

    ČS

    Rada

    KOM

    EMCDDA

    Příprava konsensu o normách kvality a referenčních ukazatelích pro intervence a služby v oblasti prevence, léčby, snižování nepříznivých důsledků spojených s užíváním drog a rehabilitace

    Návrh Komise na konsensus EU

    Závěry Rady

    20.

    Patřičně rozvíjet služby poskytované menšinám, jako např. přistěhovalcům

    Probíhá

    ČS

    Dostupnost příslušných služeb

    Národní zprávy států zapojených do sítě Reitox

    9.

    Zajistit přístup ke zdravotní péči pro uživatele drog ve věznicích, v zájmu prevence nebo omezení zdravotních rizik souvisejících s užíváním drog

    21.

    Pro osoby ve věznicích vytvořit a poskytovat jim služby zaměřené na prevenci, léčbu, snižování nepříznivých důsledků spojených s užíváním drog a rehabilitaci, rovnocenné službám poskytovaným osobám mimo věznice. Zvláštní důraz je třeba klást na navazující péči po propuštění z vězení

    Probíhá

    ČS

    Protidrogová politika a intervence prováděné konkrétně za účelem poskytování služeb souvisejících s drogami ve věznicích a navazující péče po propuštění

    Pokles zdravotních problémů souvisejících s drogami ve věznicích

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    Národní zprávy států zapojených do sítě Reitox

    22.

    Členské státy schválí a ve vězeňském prostředí zavedou ukazatele pro monitorování užívání drog, zdravotních problémů souvisejících s drogami a poskytování služeb souvisejících s drogami na základě metodického rámce slučitelného se stávajícími metodikami vypracovaného Komisí za podpory EMCDDA, s ohledem na činnost Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) (v rámci projektu HIV/AIDS a sítě treat.net) a Světové zdravotnická organizace (Zdraví ve věznicích)

    Probíhá

    ČS

    KOM

    EMCDDA

    Vypracování a zavedení ukazatele pro monitorování užívání drog, zdravotních problémů souvisejících s drogami a poskytování služeb souvisejících s drogami

    Zpráva o pokroku

    Standardizovaný monitorovací protokol pro situace ve věznicích související s drogami a reakce na ně

    10.

    Zajistit přístup ke službám snižování nepříznivých důsledků spojených s užíváním drog, aby se omezilo šíření HIV/AIDS, žloutenky typu C a dalších krví přenášených infekčních nemocí souvisejících s drogami a aby se v EU snížil počet úmrtí souvisejících s drogami

    23.

    Jako nedílnou součást snižování poptávky po drogách je třeba poskytovat přístup ke službám snižování nepříznivých důsledků spojených s užíváním drog a různým možnostem, které tyto služby nabízejí, a zlepšovat pokrytí těchto služeb a zároveň v možných případech využívat intervence, které mají prověřenou účinnost (6)

    Probíhá

    ČS

    Zpráva o pokroku vydaná Komisí

    Pokles výskytu infekčních nemocí souvisejících s drogami

    Pokles počtu úmrtí souvisejících s drogami

    Lepší pokrytí služeb snižování nepříznivých důsledků spojených s užíváním drog

    KOM: monitorování doporučení Rady 2003/488/ES

    Základní epidemiologický ukazatel infekční nemoci spojené s užíváním drog

    Základní epidemiologický ukazatel úmrtí spojená s užíváním drog

    III.   

    SNÍŽENÍ NABÍDKY

    Hlavní priorita: měřitelné zlepšení účinnosti při vymáhání práva v oblasti drog na úrovni EU. V zájmu efektivity, souladu vnitrostátních iniciativ na úrovni celé EU, koordinace uvnitř EU a úspor z rozsahu musí Europol, Eurojust a ostatní struktury EU v plné míře vykonávat úkoly, kvůli kterým byly zřízeny

    Cíl

    Opatření

    Časový plán

    Odpovědná strana

    Ukazatele

    Nástroje hodnocení

    11.

    V rámci EU posílit spolupráci při účinném vymáhání práva v boji proti výrobě drog a nedovoleném obchodu s nimi

    24.

    Zaměřit se na zločinecké organizace a nové hrozby za využití přístupu založeného na zpravodajských informacích (založeného na metodice Evropského modelu zpravodajství o trestné činnosti (ECIM)), který se zaměřuje na zločinecké sítě a trhy, jež představují nejzávažnější hrozbu

    Probíhá

    ČS

    Europol

    Eurojust

    Rada

    Počet zločineckých organizací představujících vážné hrozby, na které se zaměřují členské státy s využitím systému ECIM

    Počet a povaha nových zjištěných hrozeb (mj. nové drogy, nové trasy a metody nedovoleného obchodu s drogami, nové výrobní postupy)

    Posouzení hrozeb organizované trestné činnosti (OCTA) ze strany EU (a následné závěry Rady stanovující priority EU pro boj proti organizované trestné činnosti)

    25.

    Multidisciplinární operace vymáhání práva zahrnující Europol a Eurojust, jakož i policejní, celní a pohraniční složky, se ve větším rozsahu použijí prostřednictvím dvoustranných a mnohostranných iniciativ spolupráce, společných vyšetřovacích týmů a společných celních operací. Členské státy posoudí, která opatření mohou tento proces usnadnit a urychlit a podpoří lepší využití těchto nástrojů v protidrogové oblasti

    Probíhá

    ČS

    Europol

    Eurojust

    Počet iniciativ dvoustranné a mnohostranné spolupráce, společných vyšetřovacích týmů a společných celních operací souvisejících s drogami a jejich výsledky

    Počet zúčastněných členských států

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    Zprávy členských států Komisi

    Hodnotící zpráva o dosažených výsledcích

    26.

    Zlepšit kvalitu zpravodajských informací poskytovaných Europolu a s ním souvisejícím projektům národními jednotkami Europolu, včetně analytických pracovních souborů (AWF). Měl by se klást důraz na závažnou organizovanou trestnou činnost a spolupráci těch členských států, které mají největší vliv v rámci širších drogových trhů EU

    2012

    ČS

    Europol

    Zpráva Europolu hodnotící kvantitu a kvalitu získaných údajů

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    Hodnotící zpráva Europolu

    27.

    Provádění projektů z oblasti drog souvisejících se Souhrnným operativním strategickým plánováním policejní práce (COSPOL), zaměřených zejména na:

    informace o příslušných úrovních odbornosti na zasedáních COSPOLu,

    přidanou hodnotu v případě příslušných zpravodajských a vyšetřovatelských kapacit a za tímto účelem na patřičné využití stávajících nebo budoucích analytických pracovních souborů

    2012

    ČS

    Europol

    Odbornost členských států zastoupených na zasedáních vedení a seniorita zástupců členských států

    Zpráva řídících subjektů COSPOLu hodnotící zvýšení počtu konkrétních výsledků činnosti

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    Zprávy členských států Komisi

    28.

    Prostřednictvím národních policejních akademií by Evropská policejní akademie (CEPOL) (7) měla poskytovat odpovídající další vzdělávání (8) pro vyšší policejní a celní úředníky a pro styčné důstojníky ve třetích zemích

    Probíhá

    CEPOL

    ČS

    Vzdělávací osnovy sestavené pro vymáhání protidrogového práva

    Zahrnutí dalšího relevantního vzdělávání do aktivit CEPOL

    Počet vzdělávacích kurzů

    Počet vyškolených osob

    Zveřejněné osnovy

    Výroční zpráva CEPOLu

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    29.

    Systematičtěji využívat styčné důstojníky a případně styčné soudce nebo státní zástupce členských států ve třetích zemích pro výměnu informací a zpravodajských údajů mezi donucovacími orgány v členských státech a Europolem, a to s ohledem na rozhodnutí Rady 2003/170/SVV ze dne 27. února 2003 o společném využívání styčných důstojníků vyslaných do zahraničí donucovacími orgány členských států, ve znění rozhodnutí Rady 2006/560/SVV ze dne 24. července 2006

    Probíhá

    ČS

    Europol

    Eurojust

    Nárůst mezinárodní operativní spolupráce při vymáhání práva podle informací členských států, Europolu a Eurojustu

    Počet případů mezinárodní spolupráce při vymáhání práva

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    Hodnotící zpráva o příspěvcích členských států, Europolu a Eurojustu

    30.

    Přijmout a provádět systém celoevropského forenzního profilování v souvislosti s vymáháním protidrogového práva u syntetických a případně i dalších druhů drog, který bude mj. vycházet ze zkušeností nabytých během projektů jako např. SYNERGY a CHAIN, struktury a odborných znalostí Europolu a Společného výzkumného střediska Komise a probíhajících aktivit a zkušeností členských států při vymáhání práva v této oblasti

    Probíhá

    ČS

    KOM

    Europol

    Zavedení systému či systémů

    Hodnocení pokroku k roku 2012 (včetně posouzení hodnoty)

    12.

    Posílit účinnou justiční spolupráci v oblasti boje proti nedovolenému obchodu s drogami a vymáhání práva, pokud jde o výrobu, nedovolený obchod s drogami nebo prekurzory a praní peněz s tímto nedovoleným obchodem souvisejícím

    31.

    Podporovat plné využití stávajícíchnástrojů EU pro vzájemnou pomoc v trestních věcech, evropského zatýkacího rozkazu a sankcí v rámci soudních pravomocí členských států

    Probíhá

    ČS

    KOM

    Eurojust

    Zpráva o osvědčených postupech a doporučeních

    Nárůst počtu žádostí o vzájemnou pomoc

    Nárůst počtu evropských zatýkacích rozkazů

    Stanovení dalších ukazatelů (viz opatření 61)

    Hodnocení rámcového rozhodnutí Rady 2004/757/SVV ze dne 25. října 2004, kterým se stanoví minimální ustanovení týkající se znaků skutkových podstat trestných činů a sankcí v oblasti nedovoleného obchodu s drogami

    Hodnocení pokroku předložené Komisí (nové ukazatele)

    32.

    V rámci členských států zvážit případné vytvoření programů na ochranu svědků a prozkoumat možnou přidanou hodnotu spolupráce v této oblasti

    2012

    ČS

    KOM

    Eurojust

    Stávající vnitrostátní právní předpisy

    Závěrečná zpráva předložená předsednictvím

    33.

    Posílit spolupráci členských států EU s cílem dosáhnout plného uplatňování právních nástrojů týkajících se vzájemného uznávání příkazů ke konfiskaci

    Probíhá

    ČS

    KOM

    Rada

    Eurojust

    Europol

    Přijetí sdělení Komise

    Odhad zabaveného majetku

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    Zprávy členských států Komisi o zabaveném majetku

    34.

    Podporovat zřizování funkčních úřadů pro vymáhání majetku v členských státech v souladu s rozhodnutím Rady 2007/845/SVV a nadále podporovat členské státy zapojené do sítě CARIN. Podporovat vyšetřování prostřednictvím Europolu a příslušných analytických pracovních souborů

    Probíhá

    KOM

    ČS

    Europol

    Eurojust

    Nárůst počtu podporovaných šetření týkajících se dohledávání a identifikace majetku

    Nárůst množství a hodnoty konfiskovaných peněz a majetku

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    Zpráva Komise o provádění rozhodnutí Rady 2007/845/SVV

    13.

    Rychle a účinně reagovat na nové hrozby (např. nové drogy, nové trasy) na operativní, strategické a politické úrovni

    35.

    K boji proti novým hrozbám zřídit v nutných případech regionální bezpečnostní platformy (např. MAOC-N, Baltic Sea TF), které umožní koordinovanou operativní reakci Takové kroky musí být slučitelné se stávajícím právním a operativním uspořádáním na úrovni EU a musí vycházet z konkrétních hodnocení hrozeb (viz rovněž opatření 48). Měly by být zřízeny nové platformy, které se nebudou vzájemně překrývat a budou v souladu se stávajícími strukturami

    Probíhá

    ČS

    Rada

    Europol

    KOM

    Odpovídající opatření, jejichž cílem je proaktivně řešit rizika a minimalizovat hrozby, byla ustanovena v relativně krátkém čase

    Nárůst počtu narušených protiprávních operací (zabavení, změny ve způsobech nedovoleného obchodu s drogami)

    Zprávy regionálních bezpečnostních platforem

    Hodnotící zpráva zúčastněných členských států Radě

    Hodnotící zpráva týkající se bezpečnostních platforem

    36.

    EU se zaměří na koordinované a společné úsilí těch členských států a regionů, které jsou nejvíce vystaveny výrobě určitých drog nebo nedovolenému obchodu s nimi, a to případně také ve spolupráci s Europolem

    Probíhá

    ČS

    Europol

    Eurojust

    Rada

    Operativní a strategické výsledky opatření přijatých členskými státy

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    Zprávy členských států Komisi

    14.

    Omezit výrobu a nabídku syntetických drog

    37.

    Členské státy budou aktivně prosazovat spolupráci a společné operace v oblasti vymáhání práva v této oblasti a budou sdílet zpravodajské informace a osvědčené postupy. Je třeba optimálně využívat analytické pracovní svazky projektu Europolu SYNERGY, jeho součásti  (9) a související iniciativy EJUP a COSPOL

    Probíhá

    ČS

    Europol

    Eurojust

    Výsledky zahájených čí ukončených společných projektů

    Odhalené a zlikvidované výrobny nahlášené EILCS

    Počet vytvořených zpráv SYNERGY

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    15.

    Snížit v EU zneužívání prekurzorů používaných pro výrobu zakázaných drog a nedovolený obchod s nimi v rámci EU a přes území EU

    38.

    EU bude zastávat jasné a jednotné stanovisko k této problematice na mezinárodní úrovni a v rámci příslušných mezinárodních fór, které bude vycházet ze stávající legislativy a spolupráce se soukromým sektorem prostřednictvím účinné koordinace v příslušných přípravných orgánech Rady

    Probíhá

    KOM

    Rada

    ČS

    Společná stanoviska EU na mezinárodních fórech

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    Zpráva Komise o všech postupech

    39.

    Celní a pohraniční služby zahrnou do své činnosti kontroly prekurzorů na strategické úrovni, posílí účinnost řízení ochrany hranic prostřednictvím systému Společenství pro řízení rizik a bude své aktivity ve větší míře koordinovat s ostatními donucovacími orgány, které jsou zapojeny do boje proti výrobě drog a nedovolenému obchodu s nimi

    Probíhá

    ČS

    Zlepšení kontroly prekurzorů, a situace v odhalování, zabavování a profilování oproti roku 2008

    Stanovení profilů pro určování chemických prekurzorů

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    Zprávy členských států Komisi

    40.

    EU poskytne plnou podporu mezinárodní operativní spolupráci, jejímž cílem je prevence zneužívání prekurzorů drog, například projektům v rámci INCB a dále PRISM a COHESION. Podporovat operativní spolupráci vyšetřujících orgánů v EU prostřednictvím rámce pro spolupráci EJUP a Europol-AWF. Dále posilovat a využívat tento rámec pro spolupráci

    Probíhá

    KOM

    ČS

    Nárůst počtu přerušených a zabavených zásilek

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    41.

    S ohledem na vymáhání práva a zpravodajství budou EU a členské státy plně podporovat EJUP a projekty Europolu související s drogami, a to s cílem bojovat proti zločineckým sítím zapojeným do nedovoleného obchodu s prekurzory

    Probíhá

    ČS

    EJUP

    Europol

    Nárůst počtu oznámení o obchodu s prekurzory podaných členskými státy a EJUP v rámci projektů Europolu

    Zpráva o pokroku předložená členskými státy a EJUP

    42.

    Vyhodnotit právní předpisy EU v oblasti kontroly prekurzorů drog a jejich provádění

    Probíhá

    KOM

    ČS

    Výsledky hodnocení

    Zpráva zveřejněna

    43.

    EU dojedná a bude využívat, dohody o spolupráci s hlavními identifikovanými zdrojovými zeměmi základních prekurzorů syntetických drog, kdykoli to bude možné ve spolupráci s Europolem

    Probíhá

    KOM

    Existence dohod

    Snížení nelegálních dodávek prekurzorů drog z daných zemí

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    Zprávy členských států Komisi

    44.

    Komise, OLAF, Europol, EJUP a COSPOL zvýší interdisciplinární spolupráci za účelem zavedení společných iniciativ

    Probíhá

    KOM

    ČS/EJUP

    Europol

    Počet mezioborových jednání/zavedených společných iniciativ

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    IV.   

    MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE

    Hlavní priorita: zvýšit účinnost spolupráce v boji proti drogám mezi EU a třetími zeměmi a mezinárodními organizacemi prostřednictvím užší koordinace politik v rámci EU. Podpora stálé celosvětové propagace vyváženého evropského přístupu k drogové problematice

    Cíl

    Opatření

    Časový plán

    Odpovědná strana

    Ukazatele

    Nástroje hodnocení

    16.

    Ve vhodných případech a v rámci širší rozvojové a bezpečnostní agendy systematicky zahrnovat otázky protidrogové politiky EU do vztahů se třetími zeměmi a regiony Činit tak na základě strategického plánování a koordinace mezi všemi zúčastněnými subjekty

    45.

    Zajistit, aby vztahy EU se třetími zeměmi odrážely cíle protidrogové strategie EU a akčních plánů

    Probíhá

    ČS

    KOM

    Priority protidrogové politiky se ve větší míře odrážejí ve vztazích se třetími zeměmi

    Dohody, strategické dokumenty, akční plány atd.

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    46.

    Zlepšit účinnost stávajících protidrogových rámců, jako například mechanismu pro spolupráci a koordinaci mezi EU a zeměmi Latinské Ameriky a Karibiku, specializovaného dialogu mezi EU a Andským společenstvím a tzv. protidrogovými trojkami se třetími zeměmi a regiony, tím, že se vymezí konkrétní oblasti spolupráce a určí ukazatele výsledků

    Probíhá

    Rada

    KOM

    Vytvoření a provádění iniciativ k větší spolupráci

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    47.

    V souladu s politickými rozhodnutími a strategiemi EU a s podporou členských států a programů pomoci ES řešit drogovou problematiku v zemích výroby a v zemích, kudy vedou (nové) drogové trasy, jako např. západní Afrika, prostřednictvím projektů, jejichž cílem bude snížení poptávky po drogách a nabídky drog, včetně opatření alternativního rozvoje, a prevence zneužívání prekurzorů drog. Tato podpora bude v náležitých případech koordinována s protidrogovými akčními plány mezi EU a třetími zeměmi a regiony (viz opatření 51 a 60)

    Probíhá

    KOM

    ČS

    Priority protidrogové politiky jsou zohledněny ve financovaných projektech

    Financované projekty odrážejí rovnováhu mezi snižováním poptávky a nabídky

    Byly vytvořeny synergie mezi programy financování poskytovaného členskými státy a ES

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    48.

    Za podpory programů financování ze strany členských států a ES posílit regionální a vnitroregionální spolupráci, jejímž cílem bude snížení poptávky po drogách a jejich nabídky ve třetích zemích. Jedná se například o programy jako nástroj pro rozvojovou spolupráci a Evropský rozvojový fond, nástroj stability a nástroj evropské politiky sousedství

    Probíhá

    KOM

    ČS

    Vznik a provádění nových iniciativ meziregionální spolupráce

    Byly vytvořeny synergie mezi programy financování poskytovaného členskými státy a ES

    Nárůst počtu a celkového rozpočtu financovaných projektů

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    49.

    V zájmu koordinace zřídit monitorovací mechanismus, který bude sledovat pomoc poskytnutou třetím zemím v souvislosti s bojem proti drogám

    Roční

    Rada

    ČS

    KOM

    Zřízení mechanismu

    Výroční zpráva tohoto mechanismu

    Přehled protidrogových projektů ES a členských států ve třetích zemích

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    50.

    Provést průzkum rozsahu a výsledků protidrogových programů EU ve třetích zemích

    2010

    KOM

    Provedení průzkumu

    Zveřejnění zprávy o průzkumu Komise

    51.

    Aktualizace a provádění protidrogových akčních plánů EU ve středoasijských republikách (10); Latinské Americe a Karibiku (11) a západním Balkánu a kandidátských zemích (12)

    Probíhá

    ČS

    KOM

    Zjištěné priority

    Úroveň provádění akčních plánů

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    52.

    Využívat konzultačního mechanismu Dublinské skupiny a pokračovat v aktivním dialogu se třetími zeměmi pro provádění doporučení dublinských miniskupin

    Probíhá

    ČS

    KOM

    Dublinská skupina

    Počet provedených doporučení Dublinské skupiny

    Zprávy Dublinské skupiny

    17.

    Podporovat a provádět přístup EU k alternativnímu rozvoji (jak je stanoven v dokumentu 9597/06 CORDROGUE 44 a UNODC/CND/2008/WG.3/CRP.4) ve spolupráci se třetími zeměmi, a to s ohledem na lidská práva, bezpečnost osob a konkrétní rámcové podmínky

    53.

    Zvýšit finanční podporu pro provádění projektů a programů alternativního rozvoje a zajistit, že zásahy řádně navazují a že rozvojová pomoc nezávisí na snížení pěstování rostlin, z nichž se vyrábějí zakázané drogy, a financovat iniciativy na předcházení pěstování těchto rostlin

    Probíhá

    ČS

    KOM

    Počet projektů a programů financovaných v souladu s přístupem EU k alternativnímu rozvoji (9598/06 CORDROGUE 44 a UNODC/CND/2008/WG.3/CRP.4)

    Informace o snížení pěstování rostlin, z nichž se vyrábějí zakázané drogy, a zvýšení sociálního a hospodářského rozvoje na úrovni hlavních zúčastněných stran (13) ve třetích zemích finančně podporovaných z fondů EU

    (Projekty/programy) Dohody

    Interní systém a zprávy týkající se sledování a vyhodnocování projektů a programů

    Vnitrostátní statistické údaje třetích zemí

    Zprávy členských států Komisi

    54.

    Zahrnout alternativní rozvoj do širšího rozvojového programu členských států a podporovat třetí země, aby začlenily alternativní rozvoj do svých vnitrostátních politik

    Probíhá

    ČS

    KOM

    Vnitrostátní politiky, strategie a akční plány týkající se drog

    Strategie snižování chudoby (strategický dokument o snižování chudoby), strategie pomoci jednotlivým zemím, vnitrostátní rozvojové strategie, (vnitrostátní) akční plány

    Zprávy členských zemí Komisi

    55.

    V souvislosti s prostředím ovlivněným drogami rozvíjet iniciativy, jejichž cílem je omezovat chudobu, konflikty a zranitelnost rozvojem legálních, přijatelných a udržitelných životních podmínek

    Probíhá

    ČS

    KOM

    Počet podporovaných iniciativ

    Vliv podporovaných iniciativ na udržitelnost legálních životních podmínek:

    zlepšení v oblasti zabezpečení výživy a zajištění příjmů chudých vrstev obyvatelstva

    zlepšení přístupu chudých lidí k sociální a produktivní infrastruktuře

    Počet vyhodnocených projektů, jejichž dopad byl pozitivní

    Iniciativy

    Zprávy členských zemí Komisi

    Interní systém a zprávy týkající se sledování a vyhodnocování projektů a programů

    Referenční průzkumy prováděné Světovou zdravotnickou organizací (WHO), Světovým potravinovým programem OSN (WFP), Organizací pro výživu a zemědělství (FAO)

    18.

    Posílit mnohostrannou koordinaci v EU a podporovat integrovaný a vyvážený přístup

    56.

    Zajistit lepší koordinaci a součinnost mezi Horizontální pracovní skupinou pro drogy (HDG) a delegacemi členských států v Komisi OSN pro omamné látky (CND), a to i prostřednictvím odpovídajícího rozdělení zátěže mezi členskými státy z iniciativy předsednictví

    2009

    Rada

    Předsednictví

    ČS

    Posílení spolupráce mezi vídeňskými delegacemi a HDG

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    57.

    Zajistit přípravu, koordinaci a přijetí společných stanovisek EU a společných usnesení v CND

    Probíhá

    Předsednictví

    ČS

    KOM

    Rada

    Počet společných usnesení EU

    Podpora jiných regionů pro společná stanoviska EU

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    Indikátor sbližování (viz dokument 9099/05 CORDROGUE 27)

    58.

    Předložit stanovisko EU na 52. vrcholném zasedání CND k hodnocení a následným krokům UNGASS '98  (14), které bude odrážet hlavní zásady protidrogové politiky EU

    2009

    Rada

    ČS

    KOM

    Zahrnutí postojů EU do politického prohlášení OSN

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    59.

    Koordinovat činnosti s dalšími mezinárodními fóry či programy, zejména s Úřadem OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), skupinou Pompidou, Světovou zdravotnickou organizací (WHO), Světovým programem OSN pro HIV/AIDS (UNAIDS), Světovou celní organizací (WCO) a Interpolem

    Probíhá

    ČS

    KOM

    Pravidelné vzájemné předávání informací o činnostech na příslušných fórech, zejména na zasedáních HDG

    Posílení koordinace

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    19.

    Podporovat kandidátské země a země, které jsou členy procesu stabilizace a přidružení

    60.

    Poskytovat těmto zemím nezbytnou technickou a jinou pomoc, seznámit je s acquis EU v oblasti boje proti drogám a podpořit je v provádění požadovaných opatření, včetně opatření přijatých v protidrogovém akčním plánu pro západní Balkán (15)

    Probíhá

    ČS

    KOM

    Rada

    EMCDDA

    Europol

    Země stále více dodržují acquis EU

    Počet a kvalita dokončených projektů

    Rozvoj dialogu a/nebo spolupráce s příslušnými agenturami EU

    Úroveň provádění akčních plánů

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    Zprávy jednotlivých zemí

    20.

    Zlepšit spolupráci se zeměmi zahrnutými do evropské politiky sousedství

    61.

    Zlepšit dialog o drogách se zeměmi zahrnutými do evropské politiky sousedství, a to na bilaterální nebo regionální úrovni, zejména prostřednictvím stávajících podvýborů

    Probíhá

    ČS

    KOM

    Účinné výsledky dialogu

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    62.

    Komise tyto země vybídne, aby k naplnění oddílů, které jsou v akčních plánech evropské politiky sousedství věnovány drogám, používaly nástroj evropské politiky sousedství

    Probíhá

    KOM

    Počet projektů souvisejících s drogami prováděných za použití nástroje evropské politiky sousedství

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    V.   

    INFORMACE, VÝZKUM A HODNOCENÍ

    Hlavní priorita: lepší porozumění všem aspektům fenoménu užívání drog tak, aby se rozšířila vědomostní základna pro veřejnou politiku a zvýšilo povědomí občanů o sociálních a zdravotních dopadech užívání drog, a provádění výzkumu

    Cíl

    Opatření

    Časový plán

    Odpovědná strana

    Ukazatele

    Nástroje hodnocení

    21.

    Prostřednictvím podpory výzkumu rozšířit základnu poznatků o drogové problematice

    63.

    Rada a Komise:

    stanoví budoucí výzkumné priority EU v oblasti zakázaných drog a mechanismy nezbytné k získání nových poznatků

    vyvinou nové přístupy a technologie

    posílí výzkumné kapacity rozvojem a zaměřením svého strategického vedení a podniknou kroky pro zlepšení spolupráce v EU

    2009

    ČS

    KOM

    EMCDDA

    Rada

    Stanovení výzkumných priorit

    Vymezení a zavedení mechanismů

    Návrh Komise o výzkumu v EU

    Závěry Rady

    22.

    Zajistit výměnu přesných a relevantních informací v oblasti zakázaných drog

    64.

    Členské státy poskytnou národním kontaktním místům sítě Reitox (16) (National Focal Points, NFP) nezbytné zdroje k tomu, aby dodržely povinnosti a normy kvality členství v EMCDDA. Národní kontaktní místa budou přispívat k činnosti EMCDDA na základě ročních dohod a s patřičnou podporou ze strany EMCDDA

    Probíhá

    ČS

    EMCDDA

    Výměna údajů potřebných pro účely sledování a vyhodnocování

    Financování a ostatní zdroje poskytované na síť Reitox odpovídají potřebám

    Národní kontaktní místa přispívají na základě dohodnutých standardů

    Výroční zpráva EMCDDA o kapacitách národních kontaktních míst

    Národní zprávy států zapojených do sítě Reitox

    23.

    Dále rozvíjet nástroje k monitorování situace v oblasti drog a účinnosti odezvy na tuto situaci

    65.

    Dále zlepšovat a plně zavést pět základních epidemiologických ukazatelů EMCDDA a vyvíjet nové ukazatele a opatření ke snížení poptávky po drogách

    2012

    ČS

    EMCDDA

    KOM

    Zvýšit rozsah, v němž členské státy plní kritéria používání pro základní ukazatele

    Zlepšení ukazatelů poptávky po léčbě a problémového užívání (17)

    Ukazatele/opatření pro rehabilitaci a reintegraci

    Opatření pro snížení poptávky po drogách

    Počet členských států, které plně zavedly ukazatele poptávky po léčbě

    Zpráva o plnění požadavků EMCDDA

    Zpráva útvarů Komise o údajích týkajících se drog

    66.

    Provést vědeckou studii s cílem posoudit užívání internetu jakožto nástroje v souvislosti s nedovoleným obchodem se zakázanými drogami a provést analýzu možných účinných protiopatření na vnitrostátní, evropské nebo mezinárodní úrovni

    2010

    ČS

    KOM

    Výsledky vědecké studie

    Zpráva o studii předložená Komisí

    67.

    Vyvinout klíčové ukazatele pro sběr údajů, relevantních pro tvorbu politik, o trestné činnosti související s drogami, nedovoleném pěstování, drogových trzích a zásazích vedoucích ke snížení nabídky a sestavit strategii pro sběr těchto údajů

    Probíhá

    KOM

    EMCDDA

    Europol

    ČS

    Stanovení klíčových ukazatelů

    Vyvinuta strategie provádění

    Zpráva útvarů Komise o údajích týkajících se drog

    68.

    Vyvinout analytické nástroje pro lepší hodnocení účinnosti a dopadu protidrogové politiky (např. nástroje modelového hodnocení, ukazatele účinnosti politik, rozbor veřejných výdajů atd.)

    2010

    KOM

    EMCDDA

    ČS

    Vyvinutí analytických nástrojů

    Přesnější analýza drogové situace

    Studie Komise

    EMCDDA

    69.

    Vyhodnotit funkčnost rozhodnutí Rady 2005/387/SVV o výměně informací, hodnocení rizika a kontrole nových psychoaktivních látek a případně jej pozměnit

    2010

    KOM

    Rada

    EMCDDA

    Europol

    EMEA

    Provedené hodnocení

    Navržení případné změny

    Hodnotící zpráva

    24.

    Zajistit průběžné hodnocení protidrogové politiky

    70.

    Členské státy budou pravidelně a průběžně hodnotit a upřesňovat národní protidrogové politiky

    Probíhá

    ČS

    Počet zemí, které vyhodnotily protidrogové politiky

    Zveřejnění hodnotících zpráv členských států

    71.

    Předložit Radě a Evropskému parlamentu výroční hodnocení pokroku v provádění akčního plánu a ve vhodných a nutných případech předložit upravené/vylepšené ukazatele a mechanismy podávání zpráv pro sledování a hodnocení.

    Roční

    KOM

    EMCDDA

    Europol

    ČS

    Rada

    Výroční hodnocení pokroku předloženo

    Dostupnost relevantních ukazatelů

    Hodnocení pokroku předložené Komisí

    72.

    Zajistit externí a nezávislé hodnocení provádění protidrogové strategie EU na období 2005–2012 a protidrogového akčního plánu na období 2009–2012, na nějž naváže období reflexe a poté následná opatření

    2012

    KOM

    Rada

    ČS

    Hodnocení výsledků jednotlivých opatření

    Je znám dopad na celkovou situaci v oblasti boje proti drogám

    Zveřejnění externí hodnotící zprávy


    (1)  Dokument 15074/04 CORDROGUE 77 SAN 187 ENFOPOL 187 RELEX 564.

    (2)  Úř. věst. C 168, 8.7.2005, s. 1.

    (3)  Pracovní dokument útvarů Komise – Zpráva o konečném vyhodnocení protidrogového akčního plánu EU (2005–2008) (dokument 13407/08 ADD 3).

    (4)  Výroční zpráva EMCDDA za rok 2007.

    (5)  Mezi tyto pracovní skupiny Rady patří: policejní a celní pracovní skupiny, Multidisciplinární skupina pro organizovanou trestnou činnost, Pracovní skupina pro veřejné zdraví, pracovní skupiny pro vnější záležitosti a pracovní skupina pro hospodářské otázky.

    (6)  Toto opatření vychází z doporučení Rady (2003/488/ES) o prevenci a omezení škod na zdraví spojených s drogovou závislostí.

    (7)  Evropská policejní akademie; rozhodnutí Rady 2005/681/SVV.

    (8)  Včetně odhalování a likvidace laboratoří na výrobu drog.

    (9)  Projekt SYNERGY obsahuje analytický pracovní soubor (Analysis Work File, AWF), srovnávací systém Europolu pro nezákonné laboratoře (Europol Illicit Laboratory Comparison System, EILCS) a systém pro loga extáze (Ecstasy Logo System), který spadá do celkového systému Europolu pro zadržené syntetické drogy (Europol Synthetic Drugs Seizure System, ESDSS).

    (10)  12353/02 CORDROGUE 78 CORDROGUE 78 CODRO 1 NIS 107.

    (11)  7163/1/99 REV 1 CORDROGUE 19 CODRO 2; Prohlášení z Port of Spain – 10451/07 CORDROGUE 34 COLAT 9 AMLAT 54.

    (12)  5062/2/03 REV 2 CORDROGUE 3 COWEB 76 + COR 1.

    (13)  13501/1/08 REV 1 CORDROGUE 71 UD 172, příloha III.

    (14)  Politické prohlášení (rezoluce S-20/2, příloha) dvacátého zvláštního zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů.

    (15)  5062/2/03 REV 2 CORDROGUE 3 COWEB 76 + COR 1.

    (16)  Evropská informační síť pro drogy a drogovou závislost (Reitox).

    (17)  Zajistit soulad ukazatele EMCDDA s kritérii týkajícími se veřejného zdraví (jako např. intenzita užívání a zdravotní důsledky), včetně mezinárodní klasifikace (DSM-V/ ICD-10).


    Top