Изберете експерименталните функции, които искате да изпробвате

Този документ е извадка от уебсайта EUR-Lex.

Документ C2008/268/07

    Výzva k vyjádření zájmu o členství ve vědeckých komisích Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (Parma, Itálie)

    Úř. věst. C 268, 23.10.2008г., стр. 16—22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    23.10.2008   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 268/16


    Výzva k vyjádření zájmu o členství ve vědeckých komisích Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (Parma, Itálie)

    (2008/C 268/07)

    Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) hraje klíčovou roli při posuzování rizik v oblasti bezpečnosti potravin a krmiv v Evropské unii (EU). V těsné spolupráci s vnitrostátními orgány a po otevřených konzultacích se zainteresovanými stranami poskytuje EFSA nezávislé vědecké poradenství a jasná sdělení o existujících a nových rizicích.

    Úřad zahájil výběrové řízení, jehož cílem je vytvořit seznam vhodných uchazečů:

    VĚDECKÝCH ODBORNÍKŮ, KTEŘÍ SE BUDOU UCHÁZET O ČLENSTVÍ VE VĚDECKÝCH KOMISÍCH EFSA a VĚDECKÉM VÝBORU EFSA

    Komise pro zdraví a dobré životní podmínky zvířat (AHAW)

    Komise pro biologická nebezpečí (BIOHAZ)

    Komise pro kontaminující látky v potravinovém řetězci (CONTAM)

    Komise pro přísady a produkty nebo pro látky používané v krmivech pro zvířata (FEEDAP)

    Komise pro geneticky modifikované organismy (GMO)

    Komise pro dietetické výrobky, výživu a alergie (NDA)

    Komise pro zdraví rostlin (PLH)

    Komise pro přípravky na ochranu rostlin a rezidua přípravků na ochranu rostlin (PPR)

    Vědecký výbor (SC)

    Ref.: EFSA/E/2008/002

    Tato výzva je adresována vědcům, kteří se chtějí ucházet o členství ve vědecké komisi pro zdraví a dobré životní podmínky zvířat (AHAW), vědecké komisi pro biologická nebezpečí (BIOHAZ), vědecké komisi pro kontaminující látky v potravinovém řetězci (CONTAM), vědecké komisi pro přísady a produkty nebo pro látky používané v krmivech pro zvířata (FEEDAP), vědecké komisi pro geneticky modifikované organismy (GMO), vědecké komisi pro dietetické výrobky, výživu a alergie (NDA), vědecké komisi pro zdraví rostlin (PLH), vědecké komisi pro přípravky na ochranu rostlin a rezidua přípravků na ochranu rostlin (PPR) a ve vědeckém výboru (SC) Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, s cílem nalézt nejlepší evropské vědce pro tento úkol.

    EVROPSKÝ ÚŘAD PRO BEZPEČNOST POTRAVIN

    EFSA je základním prvkem systému EU pro posuzování rizik v oblasti bezpečnosti potravin a krmiv; jeho vědecká poradenství týkající se existujících i nových rizik jsou podkladem politiky a rozhodování osob odpovědných za řízení rizik v evropských institucích a členských státech EU. Nejdůležitější povinností úřadu je poskytovat transparentní a nezávislé vědecké poradenství a jasná sdělení založená na nejnovějších vědeckých metodách a dostupných údajích.

    EFSA spojuje nejlepší dostupné evropské odborníky na posuzování rizik v oblasti bezpečnosti potravin a krmiv, kteří pracují jako nezávislé osoby pro autonomní samosprávnou organizaci s cílem poskytovat evropským institucím a členským státům vědecké poradenství na nejvyšší úrovni.

    Úřad se zavázal naplňovat základní normy vynikající vědecké odbornosti, otevřenosti, transparentnosti, nezávislosti a odpovědnosti. Díky své nezávislosti, otevřenosti a transparentnosti poskytuje EFSA nejlepší možné vědecké poradenství a přispívá tak k posilování evropského systému bezpečnosti potravin a krmiv.

    Úloha vědeckých komisí a vědeckého výboru EFSA

    Vědecké komise jsou odpovědné za poskytování vědeckých stanovisek úřadu a jiného příslušného poradenství, každá v rámci své vlastní oblasti působnosti.

    Vědecké komise se obvykle skládají z 21 nezávislých vědeckých odborníků.

    Členové vědeckého výboru a vědeckých komisí jsou jmenováni na tříleté období, přičemž toto jmenování může být dvakrát obnoveno. Očekává se od nich, že se budou zúčastňovat všech zasedání komise, kde se přijímají stanoviska, prohlášení nebo metodologické dokumenty, a aktivně zde působit. Předpokládá se, že vědecký výbor a vědecké komise se budou scházet v závislosti na pracovním vytížení šestkrát až desetkrát ročně na dvoudenních zasedáních obvykle v italské Parmě. Dále se očekává, že členové komisí se budou v případě potřeby účastnit i činnosti v pracovních skupinách. Zasedání probíhají v angličtině, většina dokumentů je také v angličtině. Žadatelé by měli zvážit i skutečnost, že zasedání obvykle vyžadují přípravu.

    Předsedové jednotlivých vědeckých komisí jsou společně s šesti dalšími vědeckými odborníky členy vědeckého výboru EFSA.

    Členové vědeckých komisí mají nárok na náhradu za každý celý den zasedání, o které rozhoduje správní rada EFSA (pro rok 2008 tato částka činí 300 EUR). Kromě toho dostávají vědečtí odborníci denní příspěvky a jsou jim hrazeny cestovní výdaje v souladu s pravidly EFSA pro náhrady při zasedání odborníků.

    Komise pro zdraví a dobré životní podmínky zvířat (AHAW)

    Komise pro zdraví a dobré životní podmínky zvířat (AHAW) poskytuje nezávislé vědecké poradenství o veškerých aspektech nemocí zvířat a dobrých životních podmínkách zvířat. Její práce se týká zejména zvířat určených k produkci potravin, a to včetně ryb.

    Její přístup k posuzování rizik je založen na přezkoumání vědeckých informací a údajů za účelem vyhodnocení rizik jako důsledků daného nebezpečí. Tím pomáhá poskytovat vědecky založený základ evropských politik a právních předpisů a podporuje osoby odpovědné za řízení rizik při přijímání rozhodnutí.

    Více podrobností naleznete v oddíle klíčových témat vědecké komise AHAW na internetových stránkách úřadu EFSA.

    Komise pro biologická nebezpečí (BIOHAZ)

    Komise pro biologická nebezpečí (BIOHAZ) poskytuje nezávislé vědecké poradenství o biologických nebezpečích v oblasti bezpečnosti potravin a onemocnění pocházejících z potravin. To zahrnuje:

    potravinami přenášené zoonózy (nemoci zvířat přenosné na člověka),

    přenosné spongiformní encefalopatie (BSE/TSE),

    mikrobiologii potravin,

    hygienu potravin a související otázky nakládání s odpadem.

    Vědecká komise BIOHAZ je jedním z klíčových účastníků práce úřadu EFSA týkající se bovinní spongiformní encefalopatie (BSE) a přenosných spongiformních encefalopatií (TSE).

    Provádí posouzení rizik za účelem poskytování vědeckých stanovisek a poradenství osobám odpovědným za řízení rizik. Tím pomáhá poskytovat zdravý základ evropských politik a právních předpisů a podporuje osoby odpovědné za řízení rizik při přijímání rozhodnutí.

    Více podrobností naleznete v oddíle klíčových témat vědecké komise BIOHAZ na internetových stránkách úřadu EFSA.

    Komise pro kontaminující látky v potravinovém řetězci (CONTAM)

    Komise pro kontaminující látky v potravinovém řetězci (CONTAM) poskytuje nezávislé vědecké poradenství o kontaminujících látkách v potravinovém řetězci a nežádoucích látkách, jako jsou přírodní toxické látky, mykotoxiny a rezidua nepovolených látek, které nejsou v působnosti jiné komise.

    Provádí posouzení rizik za účelem poskytování vědeckých stanovisek a poradenství osobám odpovědným za řízení rizik. Tím pomáhá poskytovat zdravý základ evropských politik a právních předpisů a podporuje osoby odpovědné za řízení rizik při přijímání rozhodnutí.

    Více podrobností naleznete v oddíle klíčových témat vědecké komise CONTAM na internetových stránkách úřadu EFSA.

    Komise pro přísady a produkty nebo pro látky používané v krmivech pro zvířata (FEEDAP)

    Komise pro přísady a produkty nebo pro látky používané v krmivech pro zvířata (FEEDAP) poskytuje nezávislé vědecké poradenství o bezpečnosti a/nebo účinnosti přísad a produktů nebo látek používaných v krmivech pro zvířata. Vědecká komise FEEDAP vyhodnocuje jejich bezpečnost a/nebo účinnost, co se týče cílových druhů, uživatele, spotřebitele produktů živočišného původu a životního prostředí. Zabývá se rovněž účinností biologických a chemických produktů/látek určených k záměrnému použití v krmivech pro zvířata.

    Velká část práce vědecké komise FEEDAP se týká látek, které musí EFSA vyhodnotit dříve, než může být povoleno jejich užívání v Evropské unii.

    Více podrobností naleznete v oddíle klíčových témat vědecké komise FEEDAP na internetových stránkách úřadu EFSA.

    Komise pro geneticky modifikované organismy (GMO)

    Komise pro geneticky modifikované organismy (GMO) poskytuje nezávislé vědecké poradenství o bezpečnosti:

    geneticky modifikovaných organismů (GMO), jako jsou rostliny, zvířata a mikroorganismy,

    geneticky modifikovaných potravin a krmiv.

    Vědecká komise GMO provádí posouzení rizik za účelem poskytování vědeckých stanovisek a poradenství osobám odpovědným za řízení rizik. Její práce při posuzování rizik je založena na přezkoumání vědeckých informací a údajů za účelem vyhodnocení bezpečnosti daného geneticky modifikovaného organismu. Tím pomáhá poskytovat zdravý základ evropských politik a právních předpisů a podporuje osoby odpovědné za řízení rizik při přijímání rozhodnutí. Velkou část své práce věnuje vědecká komise GMO vyhodnocování žádostí, neboť veškeré produkty obsahující geneticky modifikované potraviny a krmiva musí EFSA vyhodnotit dříve, než může být povoleno jejich užívání v Evropské unii.

    Více podrobností naleznete v oddíle klíčových témat vědecké komise GMO na internetových stránkách úřadu EFSA.

    Komise pro dietetické výrobky, výživu a alergie (NDA)

    Komise pro dietetické výrobky, výživu a alergie (NDA) se zabývá otázkami spojenými s dietetickými výrobky (potraviny určené k uspokojení zvláštních nutričních požadavků specifických skupin obyvatelstva), lidskou výživou a alergiemi na potraviny. Poskytuje rovněž poradenství o souvisejících tématech, jako jsou nové potraviny (potraviny nebo přísady, které nebyly v Evropské unii ve významnější míře konzumovány před 15. květnem 1997).

    Práce komise je založena na přezkoumání vědeckých informací a údajů za účelem vyhodnocení rizik, například v souvislosti s alergiemi na potraviny nebo s novými potravinami, a na poskytování vědeckého poradenství týkajícího se lidské výživy a nutriční hodnoty potravin, potravinových přísad a produktů. Činnost vědecké komise NDA zahrnuje také posuzování toho, zda jsou tvrzení o zdravotních přínosech nebo nutriční hodnotě potravin vědecky spolehlivá a odůvodněná, a práci na referenčních příjmech obyvatelstva. Komise NDA poskytuje vědecká stanoviska a poradenství osobám odpovědným za řízení rizik. Tím pomáhá poskytovat zdravý základ evropských politik a právních předpisů a podporuje osoby odpovědné za řízení rizik při přijímání rozhodnutí. Více informací o úloze úřadu EFSA v souvislosti s nutričními a zdravotními tvrzeními naleznete v oddíle věnovaném nutričním a zdravotním tvrzením v části „In Focus“ a/nebo navštivte oddíl klíčových témat vědecké komise NDA na internetových stránkách úřadu EFSA.

    Komise pro zdraví rostlin (PLH)

    Komise pro zdraví rostlin (PLH) poskytuje nezávislé vědecké poradenství o riziku, které představují rostlinní škůdci, kteří mohou poškodit rostliny, rostlinné produkty i biologickou rozmanitost v Evropské unii. Komise PLH tato rizika zkoumá a posuzuje s ohledem na bezpečnost a zabezpečení potravinového řetězce.

    Její práce při posuzování rizik je založena na přezkoumání vědeckých informací a údajů za účelem vyhodnocení rizik, která tato problematika představuje. Tím pomáhá poskytovat zdravý základ evropských politik a právních předpisů a podporuje osoby odpovědné za řízení rizik při přijímání rozhodnutí.

    Více podrobností naleznete v oddíle klíčových témat vědecké komise PLH na internetových stránkách úřadu EFSA.

    Komise pro přípravky na ochranu rostlin a rezidua přípravků na ochranu rostlin (PPR)

    Komise pro přípravky na ochranu rostlin a rezidua přípravků na ochranu rostlin (PPR) poskytuje nezávislé vědecké poradenství o posouzení rizik spojených s přípravky na ochranu rostlin (obecně známých jako pesticidy) a jejich rezidui, přičemž se zabývá riziky pro uživatele/pracovníka, spotřebitele a životní prostředí.

    Tím pomáhá poskytovat zdravý základ evropských politik a právních předpisů a podporuje osoby odpovědné za řízení rizik při přijímání rozhodnutí.

    Komise PPR úzce spolupracuje s Odborným přezkoumáním hodnocení rizika pesticidů (PRAPeR), které je zodpovědné za odborné přezkoumání na úrovni EU týkající se účinných látek používaných v nových nebo stávajících přípravcích na ochranu rostlin. Stanovisko komise PPR je vyžadováno ke všem otázkám, které nemohou být vyřešeny v rámci tohoto řízení nebo je-li třeba další vědecká metodologie, zejména v oblasti toxikologie, ekotoxikologie, osudu a chování pesticidů a reziduí. Další z činností je aktualizace stávajících evropských metodologických dokumentů o posuzování rizik spojených s přípravky na ochranu rostlin a vypracovávání nových dokumentů v nových vědeckých oblastech.

    Více informací o práci EFSA týkající se pesticidů naleznete v oddíle věnovaném pesticidům v části „In Focus“.

    Více podrobností naleznete v oddíle klíčových témat vědecké komise PPR na internetových stránkách úřadu EFSA.

    Vědecký výbor (SC)

    Vědecký výbor je složen z předsedů vědeckých komisí a šesti (6) dalších vědeckých odborníků.

    Úkolem vědeckého výboru EFSA je podpora práce úřadu EFSA ve vědeckých otázkách horizontální povahy a poskytování strategického poradenství výkonnému řediteli EFSA. Zodpovídá také za všeobecnou koordinaci s cílem zajistit konzistenci vědeckých stanovisek, která připravují vědecké komise. Vědecký výbor se zaměřuje na rozvíjení harmonizovaných metodologií posouzení rizik v oblastech, kde ještě nejsou definovány přístupy na úrovni Evropské unie.

    Vědecký výbor vydává vědecká stanoviska a věnuje se poradenství pro osoby odpovědné za řízení rizik, aby poskytl zdravý základ evropských politik a právních předpisů a podpořil osoby odpovědné za řízení rizik při přijímání rozhodnutí.

    Více podrobností naleznete v oddíle klíčových témat vědeckého výboru na internetových stránkách úřadu EFSA.

    Více informací o výběru členů vědeckého výboru a vědeckých komisí naleznete v „rozhodnutí o zřízení a činnosti vědeckého výboru a vědeckých komisí

    http://www.efsa.eu.int/EFSA/DocumentSet/mb_32ndmeet_annex_a_en_4_1,2.pdf?ssbinary=true

    Další informace o vědeckých komisích viz:

    www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753812_ScientificPanels.htm

    Výběrové řízení

    Na formuláři přihlášky vyznačí uchazeči své preference, pokud jde o vědecké komise nebo vědecký výbor.

    Požadavky

    Kvalifikace a praxe

    A.   Kritéria vhodnosti uchazeče

    i)

    vysokoškolský titul na postgraduální úrovni v jedné z těchto oblastí: toxikologie, ekotoxikologie, vědy o životním prostředí, chemie, biochemie, potravinářská technologie, farmakologie, veterinární lékařství, humánní lékařství, farmacie, biologie, vědy o živé přírodě, agronomie/zemědělské vědy, mikrobiologie potravin, epidemiologie, pracovní lékařství, veřejné zdraví nebo v některé oblasti související s veřejným zdravím,

    ii)

    alespoň deset (10) let odborné praxe v oboru souvisejícím s působností zvolené komise/zvolených komisí, na úrovni odpovídající výše uvedené kvalifikaci,

    iii)

    dobrá znalost angličtiny,

    iv)

    uchazeči musí podrobně, přesně a úplně vyplnit prohlášení o zájmech, které je součástí přihlášky; upozorňujeme na skutečnost, že neúplné vyplnění této části přihlášky bude mít za následek její zamítnutí,

    Více informací o prohlášení o zájmech naleznete na:

    http://www.efsa.europa.eu/cs/BlobServer/General/doi_guidance_allannexes.pdf?ssbinary=true

    v)

    uchazeči musí být státními příslušníky některého z členských států Evropských společenství nebo některé země Evropského sdružení volného obchodu (EFTA) nebo některé ze zemí přistupujících k EU; přihlášku mohou podat i odborníci z neevropských zemí, ale jejich přihlášky budou zvažovány pouze v případě, že nebude možno nalézt požadovanou úroveň znalostí mezi evropskými odborníky.

    B.   Kritéria výběru

    zkušenosti s vědeckým posuzováním rizik a/nebo poskytováním vědeckého poradenství v oblastech spojených s bezpečností potravin a krmiv obecně, a zejména pak v oblastech působnosti a odborné způsobilosti vědeckého výboru nebo preferované vědecké komise,

    prokázaná vysoká vědecká úroveň v jednom či pokud možno v několika oborech souvisejících s oblastí, jíž se vědecký výbor nebo preferovaná vědecká komise zabývá,

    zkušenost s odborným přezkoumáváním vědecké práce a publikací, nejlépe v oborech souvisejících s oblastí, jíž se vědecký výbor nebo preferovaná vědecká komise zabývá,

    schopnost analyzovat složité informace a dokumentace, pocházející často z širokého okruhu vědeckých oborů a zdrojů, a zpracovávat návrhy vědeckých stanovisek a zpráv,

    profesní zkušenosti s prostředím, v němž jsou zastoupeni pracovníci z různých oborů, nejlépe v mezinárodním kontextu,

    zkušenosti s řízením projektů týkajících se vědeckých záležitostí,

    prokázané komunikační dovednosti založené na pedagogické zkušenosti, veřejných vystoupeních, aktivní účasti na zasedáních a publikacích.

    Přihlášky, které splňují požadavky na vhodnost uchazečů, budou předloženy ke srovnávacímu hodnocení, které provede EFSA na základě výše uvedených výběrových kriterií. EFSA si vyhrazuje právo konzultací s třetími stranami, pokud jde o profesní zkušenosti uchazečů v souvislosti s jejich přihláškou.

    Členové vědeckého výboru a vědeckých komisí budou jmenováni správní radou na základě návrhu výkonného ředitele.

    Kromě vědeckého výboru mohou uchazeči vyznačit preferenci pro dvě (2) vědecké komise, avšak jmenováni mohou být pouze do jedné z nich. Uchazeči mohou být (se svým předchozím souhlasem) přiděleni do vědecké komise, i když pro danou komisi nepodali přihlášku. Uchazeči, kteří splňují požadavky pro členství, ale nebyli jmenováni, mohou být vyzváni, aby zůstali na seznamu vhodných uchazečů pro případ, že by se v budoucnu uvolnilo místo, nebo mohou být vyzváni, aby přispěli k činnostem vědecké komise nebo vědeckého výboru jako odborníci ad hoc.

    Všichni vybraní odborníci budou kontaktováni a požádáni o svolení k začlenění jejich údajů do databáze odborníků EFSA.

    Více informací o databázi odborníků úřadu EFSA naleznete na:

    http://www.efsa.europa.eu/EFSA/AboutEfsa/WhoWeAre/efsa_locale-1178620753812_1178712806106.htm

    Nezávislost a prohlášení o závazku a zájmech

    Členové vědeckých komisí jsou jmenováni individuálně. Od uchazečů se žádá, aby přiložili prohlášení, že se zaváží jednat nezávisle na jakémkoli vnějším vlivu, a prohlášení o zájmech, které by mohly být považovány za škodlivé jejich nezávislosti.

    Rovné příležitosti

    EFSA věnuje ve svých výběrových řízeních velkou pozornost uplatňování zásad rovného zacházení.

    Podání přihlášek

    Uchazeči musí podat své přihlášky společně s prohlášením o zájmech elektronicky na internetové stránce EFSA: www.efsa.europa.eu

    Přihlášky zaslané e-mailem nebudou přijaty.

    Dovolujeme si požádat uchazeče, aby formulář přihlášky laskavě vyplnili v angličtině a usnadnili tak výběrové řízení.

    Všichni uchazeči, kteří odpoví na tuto výzvu k vyjádření zájmu, budou o výsledku výběrového řízení vyrozuměni e-mailem.

    Osobní údaje, které EFSA od uchazečů vyžaduje, budou zpracovány v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 ze dne 18. prosince 2000 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů orgány a institucemi Společenství a o volném pohybu těchto údajů. Účelem zpracování osobních údajů předložených uchazeči je utřídění přihlášek s ohledem na možný předběžný výběr a přijetí ze strany EFSA.

    Konečný termín pro odeslání přihlášek

    Přihlášky musí být podány nejpozději do 7. ledna 2009 o půlnoci (místního času, GMT + 1). U přihlášek zaslaných doporučeně bude jako důkaz sloužit datum poštovního razítka.

    Dovolujeme si vás upozornit, že v důsledku obrovského množství přihlášek, které dostáváme těsně před uplynutím termínu pro podání přihlášek, může mít systém problémy se zpracováním velkého množství údajů. Proto žádáme uchazeče, aby své přihlášky zasílali v dostatečném předstihu před termínem uzávěrky.

    Poznámka:

    V případě nekonzistence nebo rozporu mezi anglickým zněním a jakoukoli jinou jazykovou mutací této publikace je rozhodující znění v anglickém jazyce.


    Нагоре